Okulun bitmesi ile birlikte, annemin yeni kurduğu ilaç arge firmasını oturtmak için, anneme yardım etmeye başladım. Bilmediğim alan olmasına rağmen, tam anlamıyla “sıfır lirayla” giriştiğimiz bu işte elimden gelen her desteği vermem gerekiyordu. Haliyle biraz koşuşturmaca, biraz telaşe (bakmayın böyle anlattığımda, akşam yattığınızda özellikle maddi meselelerin ve nasıl bir adım daha büyüyeceğinizin hesabı uykuları kaçırttırır) nedeniyle blog biraz boşlanmış gibi durabiliyor.

Ne yazık ki eskisi kadar politik konuları detaylıca takip edemiyorum (aynı haberi yurt dışı kaynaklarından takip edip, yabancı analiz kuruluşları ve köşe yazılarını okuyup; sizlere değerlendirmede bulunamıyorum). Fakat 2030 hedefim için arkaplanda fikirleri geliştirmeye devam ediyorum. Elimden geldiğince yeni yazıları da eklemeye çalışıyorum.

Blogu açma nedenim para kazanmak, tanınmak vs değil; aksine Türkiye’de politika çok konuşulmasına rağmen neredeyse hiçbir şeyin (teorilerin vs) bilinmemesi ve bunun için bir şeyler yapmak, halka doğrusunu sade bir dille anlatmak istemem idi. Bir süre önce Google üzerinden reklam almayı denedim fakat günde 0.70 lira verince (70 kuruş), bıraktım. Youtube için bir proje düşünüyorum. Yine blogun bir başka haliyle, insanlara yararlı olabilecek bir şey. Ekipman için birikim yapmaya başladım. Umarım bahar ayına yetişecek bazı şeyler. İşin özü reklamı kaldırdım çünkü her yerden fışkırıyordu ve minimalist yapısına karşı duruyordu.

Kısacası durum bundan ibaret.

 

Emre Çetin Blog Genel Değerlendirme

Aşağıdaki istatistik, WordPress’in Jetpack eklentisinden alınmıştır. Google’ın verilerine göre daha “düşük”. Yani Google Analytics’e göre çoktan 1 milyon tekil hiti aşmışken, Jetpack’te 3 hafta aştık. Çünkü Jetpack’i ara ara kapatmak zorunda kalıyordum ve 2 ay hiç kullanmadım.

Hemen istatistikleri vereyim ve kısa bir analiz ve son bölüme geçelim.

**

1.görsel Google Analytics ve 2. görsel ise Jetpack.

Jetpack üzerinden gitmek gerekirse; geçen yıla baktığımızda, “2017-2018 Türk ekonomik krizi” yazısı fazla artış yapmış ve hatta rekor kırarak günde 30 bini aşmış ve sitenin çökmesine neden olmuştu.

Genelde yaz aylarında düşüş mevcut. Bu da oldukça normal. Fakat 2 ay jetpack’i silmem (başka eklenti kullanıyordum) ve ortalama alıp, çok düşük okunmaya sahip, gereksiz ve beğenmediğim yazıları silmem nedeniyle gelen kullanıcılarda azalma yaşandı. Google’a göre kötü bir şey çünkü, fakat blogun yazı çöplüğü olmasını istemiyorum.

Üzerine son 3-4 aydır Emre Çetin Blog, bir grup insan tarafından Google ve antivirüs şirketlerine “zararlı içerik” olarak şikayet ediliyor. Bir bölümüne mailler ve yazılar göndererek politik blog olduğunu, 2014’ten bu yana açık olduğunu ve detayları yazsam da, bazı yerlerde engelleme mevcut. Bunun yanında 2017-2018 Türk ekonomik krizi yazım artık birinci sırada değil ve hatta ilk sayfada değil. Bazı yazılarım da nasılsa Google’da engellenmiş durumda. Bunlara karşı elimden geldiğince savaşıyorum.

**

Kısacası baktığımızda geçen yıla göre düşüş olsa da, günlük ortalama 1.200-1.300 kişi gayet iyi durumdadır. Toplam tekil hitte ise 1 milyon kişiyi aştık (Google’a göre bugün itibarıyla 1 milyon 107 bin kişi). Tabi ki 1 milyonun hepsi, ve her gün gelen 1200-1300 kişinin hepsi blog takipçisi değil. Görsellerden gelen, bakıp çıkanlar bolca var.

Kişisel ve politik bir blog olarak yola çıktığım 2014 Kasım ayında tahmin edemeyeceğim bir duruma gelmiş demek oluyor. Şimdi bir adım ileriye götürerek, Youtube üzerinden kaliteli iş yapmak istiyorum. Fakat bu biraz sıkıntılı çünkü dikkatle gidilmez, üzerinde çalışılmaz ve aceleye getirilirse kötü bir iş ortaya çıkacak. Emre Çetin Blog mantığında hareket etmek gerekiyor. Biraz daha sabır diyorum, ekipman ve yolu çizdikten sonra kişisel kanal veya yeni bir kanaldan videolar gelecektir.

 

Geri Bildirim Bekliyoruz

Sonuç olarak Emre Çetin Blog gibi bir “proje” (başka ne denebilir bilmiyorum) mevcut. Takipçiler mevcut. Takipçilerimizin minimalizm, ekonomi, politika gibi konularda yazdığı bloglar varsa mail atabilir. Ekleyeceğim. Emre Çetin Blog üzerinden hem gençleri daha güzel işlere teşvik hem de yapılan işlere destek sağlanabilir belki.

Bu arada blogun twitter hesabı henüz 1.000 kişiyi geçebilmiş değil, 933’te kaldı. Takip etmeyen var ise buyrun: https://twitter.com/emrecetinblog

Bunlar dışında, konuyu buraya kadar okuyan herkesten bir isteğim var. Blog için aklımıza gelmeyen öneriler olabilir (başka insanlara yardım dokunabilir) bu konularda, blogun durumu (memnun olmadığınız veya istediğiniz şeyler olabilir) veya yorumlarınızı ve Emre Çetin Blog’un hayatınızda değiştirdiği, hayatınıza kattığı bir şey varsa bunları da bilgi@emrecetinblog.com adresine gönderebilirsiniz. Güzel şeyler toplanırsa, izin verildiği takdirde bunları paylaşabilirim.

Sadece bunlar değil, yeni projelere, yeni bir şeylere başladıysanız; blogda okuyup hoşunuza giden ve denediğiniz, beğendiğiniz bir şeyler var ise yazabilirsiniz. Eskiden takipçiler (özellikle gençler) hayallerinden, yaptıklarından bolca bahsederdi, biraz daha azaldı. Böyle mailleri okumak (hemen cevaplayamasam dahi) gayet iyi geliyor.

Andıç: Gmail’de spama düşürüyor sıkça, çözdüğümü sanıyorum ancak yine de oraya bakınız.

**

Maillerinizi bekliyorum. Yeni yılda biraz daha var ama ayrı konu açmayacağım: yeni yılda umarım daha mutlu, daha huzurlu, daha güvenli bir ülkede; insan hakları, demokrasi, laiklik, özgürlük ve diğer insani değerlere saygılı ve bağlı bir sistemde; çocuğa, kadına, insana ve ayrıca hayvana, ağaca ve doğaya saygı gösterilen bir ortamda yaşarız.

Fakat sadece dilemek yetmiyor, hepimizin bunlar için çalışması, bir araya gelmesi ve uğraşması gerekecek. 2019’da olmasa bile, 2030’da birlikte bunları başaracağız.

Hepinize mutlu yıllar.

Kategori: Genel - Teknoloji
%d blogcu bunu beğendi: