Nazi dönemi kötü olduğu kadar ilginçtir. Sayıca üstün olan halkın Nazilere kanması, askerlerin kadın ve çocukları öldürmesi gerçekten ilginç. Şu an öyle bir ülkede yaşadığımı düşünemiyorum. Kabullenemiyorum. Ancak psikolojik savaş ve propaganda dehası olan Goebbels (Hitler’in Propaganda Bakanı) gerçekten başarılı yöntemler uygulamıştır ve bu yöntemleri günümüzde başta Amerika olmak üzere bir çok devlet, reklamcılık firması uygulamaktadır.

Dönemi düşündüğünüzde; evlerinde oturan insanlar bavullarla gettolara taşınmış, oradan trenlerle kamplara götürülmüş ve son aşama olarak öldürülmüştür. Peki ama nasıl ? İnsanlar neden direnemedi? Size 3 basit adımla anlatacağım.

1. Evlerinden Gettolara Taşıma

Öncesindeki ağır propaganda ve psikolojik savaşı bir kenara bırakıp sadece bir şeyi anlatacağım; Nazi partisi iktidarında Yahudilerin evlerinin girişleri “yanılmıyorsam” 1,50-1,60 gibi bir yükseklikte olabilir diye karar çıkarttı. Böylece insanlar evlerine girip çıkarken başlarını eğiyordu. Bu da Nazi iktidarına olan teslimiyetçiliği arttırdı çünkü psikolojik olarak başını öne eğmek, teslimiyetçilik, üstünlüğü kabul etmedir. Örneğin babaya, müdüre karşı böyle bir tavır takınılır.

Tehcir kararı çıkmış ve bavullara eşyaları doldurmalarına izin vermişlerdir. Tabi ki maddi ve manevi değerli eşyaları alacaklardı. Neydi onlar? Fotoğraflar, altınlar ve biraz kıyafet.

2. Gettolardan Kamplara Taşınma

Gettolarda toplu halde yaşamaya başladı ve düzen aşılandı. Bu sırada sivrilenleri, çalışamayacak olanları herkesin gözü önünde vurdular. Herkes canını dişine takarak “yararlı olabileceğini” göstermek istedi. Çıkıntılık yapmadılar.

Kamplara giderken, insanların ellerinden bavullar alınacaktı. Fakat kimse vermek istemeyeceği için; “üzerine isimlerinizi yazın” dendi. İnince geri verileceği söylendi. Oysa bavulların hiçbir yere gittiği yoktu. Farklı bir yere gönderildi. Fotoğraflar, mektuplar delil kalmasın diye toplanıp yakıldı. Değerli eşyalar Nazi Partisine para demekti.

3. Gaz Odaları

İnsanları topluca imha etmek zor işti. Vurulduklarında kan, koku vs gibi sıkıntılar çıkıyordu ve mermiler uzun işti. Çözüm gerekiyordu. Gaz odaları bulundu. İnsanlar buraya gönüllü olarak girmeyecekleri için, banyo odaları gibi süs verildi. Soyundular, ellerine sabun verildi. Bunların hepsi direnci kırmak için psikolojik harekattı. Ardından odalarda yakıldılar.

***

Sonuç Olarak

Görüldüğü üzere psikolojik savaş ve propaganda teknikleri kitleleri yönlendirmede, direnç kırmada çok etkilidir. Bugün Türkiye üzerinde Ermeni soykırım yalanı, Doğu’da özerklik hayalleri “yabancılar tarafından” önemli toprak parçasına sahip olan Türkiye’yi bölmek ve yıpratmak için kullanılıyor. Devletimiz ve ordu ise bunları çürütmekte hayli yetersiz.

Bunun yanı sıra, Amerikan filmlerinde, reklamlarda, etrafımızda buna benzer teknikler kullanılıyor. En basit örneği kola ve sigaradır. Filmlerde, dizilerde, reklamlarda özendirdiler. Kötü olmalarına rağmen neden içiyoruz?

Nazilerin yöntemlerine 3 örnek verdim. Çok daha fazlası mevcut. İnanılmaz şeyler yaptılar. Akla hayale gelmeyecek yöntemleri kullandılar. Nazilerden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Ne reklamcılık, ne politika…

Son Değişiklik: 01/11/2019 - 13:33