İhtiyaçtan kaynaklı bir aylık program yapayım dedim. Önce grafik olarak çizdim. Kağıda bastırdım ve insanlara kağıda yazmak yerine, bilgisayar üzerinden yazmak daha kolay geldiği için; bu işi excel’e geçirmek gerekiyordu. Başta elle yazılsın falan diye yaptım fakat oturup uğraşılması ve düzgün bir şey ortaya çıkması gerekiyordu.

Aslında onlarca programlama diliyle haşır neşir olmama rağmen, Excel’i fazla bilmiyordum. Fakat 1 günde ihtiyacım olan formülleri ve olayı çözdüm. Ben böyle bir tasarım yaptım ve paylaşıyorum.

**

Aylık Program Özellikleri

Ay ve yılı değiştirdiğinizde; otomatik olarak gün sayıları da değişecektir. Tabi en fazla ve en az olan durumları göz önünde bulundurup, koymam gereken kutucuk sayısını ayarladım. Bir ara direkt 1’den ve ona göre gün isminden mi başlasın dedim ancak Pazartesi ile başlaması doğruydu.

Üstteki bölüm MAY / 2018 şeklinde İngilizce görünüyor. Onu değiştirmeyin, sağ üstte Ay: ve Yıl: bölümlerini değiştirince her şey otomatik değişecek.

Ben Microsoft Office değil de WPS Office kullandığımdan bir iki sıkıntı olmuştu Microsoft Office’e geçince, en son baktığımda düzeltmişti ancak düzelmediyse; gün sütununu (dikey) 2,22 genişliğinde ve yanındaki veri sütunlarını ise 8,43 genişliğinde ayarlarsanız hem # şeklinde görülebilecek sayılar düzelecek hem de A4 kağıda dikey boyutta tamı tamına sığacaktır.

Alt taraflara da Not ekledim. Belki çalışanlar bir şeyler yazabilir diye. Gün bölümünün yanındaki ufak alan ile birlikte her gün için 6 satır var. Tabi paragraf paragraf bir sürü şey için değil, 2-3 sözcük için ayırdım ben. Rapor değil sonuçta.

İyidir kötüdür, göreceli. Fakat yapmışken paylaşayım dedim.

İndirme bağlantısı: aylık program.xlsx (Excel Taslak)

 

Görsel:

Kategori: Genel - Hayat - Teknoloji
Etiketler: