Ortalama okuma süresi: 4 dakika

Öncelikle belirteyim; sembol Fransızcadan gelmedir, Türkçesi simgedir. İnternette “simge ve sembol arasındaki fark” diye bazı şeyleri görmem (üzülerek) mümkün… Fakat işaretleri de denebilir, açıkçası farkı nedir ya da TSK’da nasıl kullanılıyor bilmiyorum. Ben simgeleri olarak aldım.

**

Hearts of Iron sevdalıları muhtemelen bu sembolleri görmüştür. Açıkçası TSK içinde kullanılan semboller ne kadar uyuşuyor bilmiyorum. Eğer bizim NATO dışında kullandığımız farklı semboller varsa lütfen mail atın.

Henüz askere gitmediğim için ve bu konuda internette doğru düzgün bir şey bulamadığım için, yıllardır öğrendiklerimle idare ediyordum. Sonra dedim ki neden ben eklemiyorum? En azından yanlışlar falan olsa da düzeltile düzeltile, doğrusuna ulaşırız.

Dolayısıyla yanlış olan, eksik olan varsa lütfen bildiriniz: iletisim@emrecetinblog.com adresine maili bekliyorum.

**

NATO’nun genelleştirdiği simgeler için wikipedia sayfasına bakabilirsiniz. Koca kitapçığa ise NATO’nun sayfasından ulaşmak mümkün. 922 sayfalık kitapçığa ise buradan erişebilirsiniz (fakat teknik çizimler şunlar bunlar var pek işinize yaramayabilir).

Kitapçığa bakayım dedim fakat, bu işin başlı başına “iş” olduğunu anladım. TSK’da bunu oturup okuyan, anlayan, başkalarına özet şekilde anlatarak eğiten birileri var. Bu insanları gerçekten tebrik ediyorum.

Ben “HOI” (Hearts of Iron) ve benim gibi bazı muharebeleri kağıda çizmek isteyenler için çok basit şekilde aktaracağım. Giriş bilgisi gibi.

 

Simgeler

Şimdi öncelikli olarak bir sürü simge var şema var, renkler karışıyor… Mühendislik okuyanlar bilecektir, akış şemaları var. Bunlara benzer durumlarda mevcut. Renk ve şema bakımından:

Ayrıca deniz, kara, hava, yeraltı falan var:

**

Normalde mavi çizmem gerek fakat ben sadece simgeyi anlatmaya çalışacağım. Mantığını kavratmaya çalışacağım. Bu yüzden rengi atlıyorum.

 

Piyade: Napolyon’un askerlerindeki omuz kayışından geliyormuş. Bizde de Mete Han’dan kalma bir şeyler var mı diye merak ettim ancak bu askeri kültür, Sefa Özkaya’nın Türk Askeri Kültürü ve Metin Erendor’un Türk Ordusu Tarihi kitaplarını okuduktan sonra belki bir şeyler bulurum, bulursam da buraya eklerim.

Napolyon askerindeki askılar ne oluyor diyenler için:

**

Süvari (atlı birlikler): bu birim için bir at bir de insan gerek. Dolayısıyla iki farklı şey, siyah/beyaz gibi aklınızda tutabilirsiniz.

 

Dağcı: bu da kolay, ufak tepe mevcut

 

Keşif (gözcü): ya da World of Tanks oynayanların bildiği “spotçu/spotter”.

 

Zırhlı birlik (tank): Tanka yukarıdan bakıyormuş gibi (namlusu yok)

 

Topçu: Namluya karşıdan bakıyormuş gibi veya yerdeki delikten aklınıza gelebilir

 

Ulaşım: bu en kolayı

 

Sıhhiye: bu arada fark etmemiş olanlar için, bizde hastahaneden çıkana “taburcu” denir. Çanakkale’de “tabura geri dönen” anlamında “taburcu” kullanılmıştır. Sanıyorum dünyanın hiçbir yerinde böyle bir kavram yok. Bizler, asker kökenli bir milletiz. Ordusu olan millet değil, milleti olan bir orduyuz…

 

Birleştirme Kolaylığı

Keşif simgesini biliyorsunuz, zırhlı simgesini de… O halde birleştirelim:

 

Veya dağ piyadesi (veya dağcı piyade mi deniyor? Kusura bakmayın, tam bilemiyorum):

 

Mekanize piyade:

 

**

Bunların dışında mühendis:

 

İdame (ecnebice maintenance dedikleri devamlılık/bakım):

gibi bir sürü şey var….

 

Farklı Şeyler Bir Arada Kullanılabilir

Birim simgesi yaratıcı var (unitgenerator), oradan bakabilirsiniz ancak bazı şeyler farklı ve dili de İngilizce.

Ayrıca “askeri harita oluşturucusu” mevcut. Map.army adresinden ulaşabilirsiniz. Şöyle haritaları yapmak mümkün:

**

 

Genel Tablo

wikipedia’da tablo bulmuştum, Türkçeleştirdim bazılarını. Fakat üşengeçlik ve bilinmemezlikten, bazılarını yapmadım. Örneğin “horse artillery” dediği atlı topçu fakat “horse drawn” demiş, burada ne kastettiğini anlamadım. Balon, bando, alev silahı vs gibi şeyleri çevirmedim.

Ya da “armor maintaince tank recovery” var; zırhlının işaretini verdim, idame/bakım işaretini de verdim. İkisi birleşmiş bu olmuş, yazmaya gerek duymadım.

Öte yandan bu kutucukların üzerinde birimler olur. Nokta (•), çizgi (|), çarpı (x) simgeleri var. Fakat burada aklımı karıştıran durum oluştu o yüzden yazmadım. Team, squad, platoon diyor örneğin. Bizde tim, manga, takım diye gidiyor. Squad manga anlamında mı takım anlamında mı? Ya da platoon diyor, ne anlamda bilemedim. Bu yüzden bıraktım. Aslında wikipedia’da askeri birliklerin büyüklükleri var. Karşılaştırarak yazacaktım ancak emin olmadığım için bıraktım.

Genel tablo şurada:

Düzenleme (27.02.2020), twitter’da “@ww2turkiye” (İkinci Dünya Savaşı) hesabı şöyle bir görsel paylaşmış :

 

 

 

Kullanılan Kaynaklar:

NATO Joint Military Symbology. Wikipedia. https://en.wikipedia.org/wiki/NATO_Joint_Military_Symbology

NATO JOINT MILITARY SYMBOLOGY (16 Ekim 2017). NATO. https://nso.nato.int/nso/nsdd/apdetails.html?APNo=1912

@ww2turkiye. (19 Ağu 2016, 08.12 pm). 2. Dünya Savaşının askeri haritalarında rastlayabileceğiniz askeri simgeler cetveli. (Chris McNab, Hitler’in Ordusu) [tweet].
https://twitter.com/ww2turkiye/status/766684340864548865

Son Değişiklik: 27/02/2020 - 16:04
Kategori: Genel
Etiketler: , , ,