“Çanakkale geçilmez” dedik, cihan devletlerine; o dönemin en güçlü devletlerine karşı savaş verip kazandığımızda.
“Geldikleri gibi giderler” dedi Atatürk cihan güçlerini İstanbul’da görünce ve gittiler.

Kapitülasyonlar kaldırıldı, dış güçler bağımsızlığımızı kabul etmek zorunda kaldı. Halkımız zincirlerini kırdı.

**

Sevr’i yırtıp attık. Tunus, Nijerya, Hindistan, Kanada, Meksika vs gibi sömürge olmadık! Çok şükür… Peki sömürge olsaydık ne olurdu?

  • Önce haberleşme sistemlerimizi elimizden alırlardı ki gizli gizli örgütlenmeyelim. Türk Telekom yabancılara satılırdı mesela.
  • Hammadde kaynaklarını ele geçirirlerdi. Biz buradan çıkartır, hammadde şeklinde yabancı güçlere satardık (ya da buraları onlar kiralardı) ve işleyip yüksek fiyata satarlardı. Mesela biz bor madenini ucuza çıkartıp, satardık; onlar ilaç, nükleer madde, temizlik maddeleri vs gibi bin bir çeşit şeyin içine koyup bize satarlardı.
  • Limanlarımızı ele geçirirlerdi. Limanlar ticaretin çok önemli bölümüdür. Eğer sömürge olsaydık, bugün limanlarımız yabancılara özelleştirilirdi mesela şunlar gibi.
  • Kültür asimilasyonu başlatılırdı. Konuşma dili falan yabancı olurdu mesela. Sömürgeci kuvvetlerin hayat tarzı bize aşılanırdı, onların sözcüklerini konuşma dillerinde konuşurduk. Mesela sömürge olsaydık; lokantaya restorant derdik, özçekime “selfie”, lokantadaki seçkeye “menü” derdik ve tavuk dürüm değil “tavuk wrap” isterdik(!).
  • Sonra eğitim ve öğretime el atarlardı. Mesela İngilizce ya da Fransızca eğitim görürdük. Daha kötüsü Batı menşeili kitaplarda, onların filozof ve düşünürlerini, sistemlerini, ekonomilerini görürdük. Kendi tarihimizi falan bilmezdik şimdi olduğu gibi(!). Göktürkçe öğrenemezdik şimdi olduğu gibi(!), Osmanlı’ya etki eden ve bölge kültürü olan Fars devlet yönetimini ve kültürünü öğrenmek yerine sürekli liberalizm, komünizm, realizm falan görürdük maazallah!
  • Türkiye İngiliz, Yunan, Fransız sömürgesi falan olsa; kitaplardan Atatürk, İsmet İnönü falan çıkartılır, milli günleri kutlamak yasaklanırdı.
  • Dil bozulurdu iyice, tanıtılarımızda öyle Türkçe olmazdı bugün olduğu gibi(!) derdik ki “X shopping center”, “Y outlet”, “Lavash” falan olurdu tanıtılardı. Hatta tanıtı değil, tabela derdik oldu olacak…
  • Ekonomik sömürge olurduk; alışveriş merkezlerindeki 10 firmadan 8’i yabancı olurdu. Giysiden haberleşmeye, eğitimden yiyeceğe her şey yabancıların olduğu gibi hep yabancı firmalardan alışveriş yapardık.
  • Efendimiz olurdular en basitinden. Afrika’ya gittiklerinde sadece Hristiyanlaştırmadılar, aynı zamanda beyazların “efendi” olduğu sistem getirdiler ve siyahlar, beyazları mutlu etmek için çalıştı. Mesela sömürge olsaydık eğer(!), yabancı firmalarda, yabancı firma sahiplerini memnun etmek için köle gibi çalışırdık efendim.

**

Daha çok örnek var da… İyi ki sömürge olmamışız be! Yoksa yukarıdakiler olurdu değil mi???

Yani diyecek bir şey bulamıyorum. Sömürge olduk! Başta 1980 darbecileri ile başlar, Turgut Özal’dan Erdoğan’a kadar devam eder. Afferim, neo-liberal politikalar ayağına milleti köleleştirdiniz, ülkeyi sömürge yaptınız. Ağızda Osmanlı ve milliyetçilik ama en basitinden Fatih surları dökülüyor  [1]. Ağızdaki milliyetçilik ve Osmanlıcılık sdece oy kaygısı.

Bir millet kültüründen uzaklaşıyor! Ya İslam adı altında Araplaşıyoruz ya çağdaşlık adı altında Batılılaşıyoruz. Türkiye ikiye bölündü. Arap kültürüyle büyüyenler çağdaşlık yanlılarını, Batılı kültürüyle büyüyenler ise muhafazakarları anlayamıyor. Çünkü ya Avrupalı ve Amerikalı kitaplarla ve eğitim sistemiyle yetişiyoruz ya da aile ve çevreden İslamı değerlerle haliyle Ortadoğu ve Arap değerleriyle yetişiyoruz.

Oysa Rönesans ve Fransız Devriminden Perslere, Araplardan Göktürklere kadar bütün coğrafyayı bilmemiz gerek. Türkiye bir köprüdür. Kültürden eğitime, sanattan bilime kadar!  İki tarafı(!) bilmek gerek. Öğrenmek gerek. Eğitimde vermek gerekir ama yapmıyoruz.

Sonuç mu? SÖMÜRGE OLDUK!. Bakınız:

Türkiye kültürel olarak sömürgedir

Türkiye eğitimsel olarak sömürgedir

Türkiye ekonomik olarak sömürgedir

Türkiye çoktan sömürge oldu: yabancı tanıtı kirliliği

Tanıtılarda yabancı dil kirliliği, Eskişehir örneği

**

Toparlanmak gerek! TOPARLANMAK!!!

%d blogcu bunu beğendi: