CHP’de, Atatürk’ten sonra düzgün dönem oldu mu? Bunun yanıtını Bülent Ecevit ve maalesef 1 yıllık Genel Başkanlık yapan Altan Öymen zamanlarını söyleyebilirim. Fakat Altan Öymen zamanında planlanan bazı icraatler harici 1980’den sonra CHP’nin durumu hiç iç açıcı değildir!

2014 yılında yerel seçimlerde, bir kadın dikkatimi çekmişti CHP’den. Gaye Usluer. Hitabeti güçlüydü, düşünceleri iyi idi. Fakat bu seçimde NASILDA Eskişehir’den aday olamadı. Aynı şekilde bir çok yerde sıkıntı vardı.

Baskın seçime hazırlıksız olan (ki böyle bir şey yapabileceklerini düşünemeyen CHP, başlı başına hatalıdır), önseçim yapamamış böylece listeler yine tepeden inme gerçekleşmiştir. Listelere giremeyenlerin arasında dikkat çekici olanların başında “çatı aday Abdullah Gül” fikrine karşı çıkanların tasfiye edilmesidir! Bu açık açık bir tasfiyedir.

Daha önce “ulusalcı” denilen Atatürkçü ve vatansever kesim CHP’den tasfiye edilmiş ve maalesef CHP tek tip insan topluluğuna dönüşmüştür. Zaten Kılıçdaroğlu dönemi öncesinde de CHP burjuva partisi olarak öne çıkıyordu.

Şimdi kurultay göründü. Kurultay olacak ve değişimin olmaması için bir sebep görünmüyor! Eh böyle deyince anlaşılmayabilir, politikacı gibi diplomatik ve üstü kapalı ağızla söylemeyeyim; GÖRÜNEN O Kİ MUHARREM İNCE CHP’NİN BAŞINA ADIM ADIM GELİYOR!

 

CHP’nin Değişmesi Gerekiyor

Mevcut CHP yönetimini al, başka parti kurup başına oturt; barajı geçemez. CHP’ye giden oyların büyük çoğunluğu Atatürk’e olan vefadır. Fakat CHP’nin Atatürkçülükle ilgisi kalmamıştır! Bu kadar net söylüyorum. Türkiye’nin değişmesi için CHP’nin değişmesi gerekiyor.

 

Değişime Götüren En Önemli Faktörler

CHP’nin içinde bir değişim isteği var. Kılıçdaroğlu’na oy veren delegeler dahil, artık yaptıkları hatayı anladı ve Muharrem İnce’ye doğru fikir değiştirmeye başladı. Peki bunları ne etkiledi?

1- Abdullah Gül’ün Çatı Adaylığı

Bu, partide önemli rahatsızlık yarattı. Hani “tek adam yönetimi” diye Erdoğan’ı eleştiriyoruz ya, CHP içinde daha büyük tek adam yönetimi mevcut. Ulusalcılar, Kılıçdaroğlu yönetimi için büyük tehlikeydi. Ulusalcılar baskıyla istifa ettirildi, tasfiye edildi veya susturuldu. Benim bizzat bildiğim 10-12 önemli milletvekili var.

Aynı şekilde Gül’ün çatı aday fikrine karşı çıkanlarda tasfiye edildi. Önseçim yapılmadığı için, partinin istediği adaylar değil; yönetime yakın olanlar listelerini güçlendirirken, Çatı Aday Gül fikrini benimsemeyenlerin de üstü çizilmiş oldu. Tabi partide rahatsızlık yarattı.

2- Seçim Güvenliği

Tek bir şey söyleyeceğim: REZALETTİ! Bu blog üzerinden yıllardır CHP’nin yaptığı her şeyin doğrudan ya da dolaylı olarak AKP’ye yaradığını söylemiştim. AA’nın böyle iş yapacağını bildikleri halde önlem alamadılar. Bir sistem kurdular sözde, sistem çöktü. Binlerce sandıkta müşahit falan yoktu. Seçim güvenliği konusunda CHP’nin notu yine düşük!

Çok basit bir neden var: CHP’nin teşkilatlanma eksikliği! Ya da kasten yapıldı bilemiyorum. Fakat bildiğim bir şey var, bu sistemi hazırlayanları kontrol edin.

3- HDP’ye Oy Devşirme

Parti içinde çok aşırı rahatsızlık yaratmasa dahi, CHP seçmenleri tarafından tepki var. Yanlış anlaşılmasın; CHP seçmeni, CHP seçmenlerine tepkili! HDP’nin meclise girmesinde yardımları var, oylara bakarak bunu görüyoruz. Peki ne oldu? HDP meclise girdiğinde ne oldu?

Haliyle Atatürkçülük ve milliyetçilikten kopuşun yansıması CHP’ye bedel ödetecektir. Yönetimine, ve bunun yavaş yavaş parti içinde de rahatsızlık yaratmaya başladığını düşünüyorum.

Yani bir milletvekili adayı çıkıyor diyor ki, “siz Erdoğan’a oy verin ama mecliste bize oy verin” ve kameralarla çekilmiş. Daha neler deniyor kim bilir. Böyle aptalları partiden ihraç etmek yetmez. Bu aptalları partide benimseten zihniyetin partiden gitmesi şarttır!

4- Değişim Gereklililiği

CHP uzun yıllardır lider çıkartamıyor. Lider yok! Daha öncede yazdım, beğenin ya da beğenmeyin; Erdoğan, Gül gibi isimler Necmettin Erbakan’ın yetiştirdiği isimlerdir. Atatürkçü kesimde lider olmadığı gibi, lider yetiştirmek için çaba yok. Parti yönetiminin geçlere yardımcı olması gerekiyor, usta-çırak gibi eğitmesi gerekiyor. Lider yetiştirmesi gerekiyor. Burada eksik.

Haliyle buradan başlayarak, gelinen sonuçta hep AKP’ye yarayan işlerin yapılması, parti içinde de (nihayet) görüldü ve değişim için adım başladı.

5- Cumhurbaşkanı Adayları

İsim vermeyeyim size de üstü kapalı anlatacağım; bir Belediye Başkanı düşünülüyordu ilk Cumhurbaşkanı adayı için. Ertesi hafta açıklanacaktı, belediyeye gitti Kılıçdaroğlu. Ekip kuruldu, çalışmalara başlandı. Derken üstten haber geldi, “Ekmelettin İhsanoğlu olacak”. Hem belediye başkanına ayıp edildi ki bu belediye başkanından korkuluyor, koltuğu elinden alabilir diye; hem de saçma sapan iş yapıldı.

İkinci seçimde de aynı olay tekrarlandı. Belki başka isimlere de adaylık konusunda garantiler verildi fakat bu sefer yoğurt üflenerek yenildi.

İşte size CHP’nin yönetimine örnek. Bu yönetime ve partiye güvenmiyorum. Çok büyük yanlışlar yapılıyor ve yapılacak.

6- Teşkilatlanma Eksikliği

Muharrem İnce çok kısa sürede çok iyi ekip kurdu. AKP’nin kadın ve gençlik kollarına baktığımızda, her şeyin özel bir ekip tarafından incelenerek “propaganda ve algı yönetimi” esaslarına göre onaylandığı dikkate alınırsa; CHP’de tam anlamıyla gevşeklik var. Yani Muharrem İnce teşkilatlanmada ne kadar iyi ise, Kılıçdaroğlu o kadar kötü. Partidekiler Muharrem İnce’ye güvenemiyor olabilir, fakat şimdi ne olduğunu gördüler.

 

Aklıma Takılan Konu: Delegeler

Seçim vs çok hızlı geliştiği için Kılıçdaroğlu kendine destek olacak isimleri eskisi kadar toplayamadı. Kurultay’da Kılıçdaroğlu’nun üstünü çizdiği isimler hâlâ delege. İşin garip tarafı, kimin ne olduğunu tam bilmiyor. Delegeler işe uyandı.

Yılmaz Özdil’in “Kaybedenler Kulübü”  yazısını daha önce defalarca paylaşmıştım, bir bölümü paylaşayım:

CHP Çanakkale’de 135 bin oy alıyor. Çanakkale’nin 8 delegesi var.
CHP Adıyaman’da 35 bin oy alıyor.Adıyaman’ın 10 delegesi var.

CHP İzmir’de 1 milyon 264 bin oy alıyor, 47 delegesi var.
CHP Manisa’da Kocaeli’de Isparta’da Mersin’de Muğla’da toplam 1 milyon 173 bin oy alıyor, 84 delegesi var.

CHP Edirne’de 150 bin oy alıyor. 4 delegesi var.
CHP Bingöl’de sadece bin oy alıyor. 5 delegesi var.
Bingöl’de seçmen sayısı daha mı fazla, onun için mi delege sayısı daha fazla acaba? Hayır… Bingöl’deki seçmen sayısı Edirne’nin yarısı.

CHP küçücük Bartın’da 36 bin oy alıyor. 4 delegesi var.
CHP kocaman Diyarbakır’da 12 bin oy alıyor. 20 delegesi var.
Nüfusa oranlarsan kaç katı ediyor?

CHP Eskişehir’de 208 bin oy alıyor. 12 delegesi var.
CHP Gaziantep’te 150 bin oy alıyor. 24 delegesi var.

CHP Hatay’da 307 bin oy alıyor. 20 delegesi var.
CHP Mardin’de Şırnak’ta Erzurum’da Iğdır’da Batman’da toplam 23 bin oy alıyor.
41 delegesi var.

CHP Yalova’da 44 bin oy alıyor. 4 delegesi var.
CHP Rize’de 30 bin oy alıyor. 6 delegesi var.

CHP Ankara’da 1 milyon oy alıyor.57 delegesi var.
CHP Kocaeli’de Konya’da Malatya’ya Kayseri’de Samsun’da toplam 690 bin oy alıyor.
96 delegesi var.

CHP Düzce’de 37 bin oy alıyor. 6 delegesi var.
CHP Yozgat’ta 17 bin oy alıyor. 8 delegesi var.

CHP Tunceli’de 14 bin oy alıyor. 4 delegesi var.
CHP Van’da 6 bin oy alıyor. 15 delegesi var.

CHP nerede az…
Orasının delege sayısı daha fazla.

**

Yani koltuk sağlamlaşması için CHP orana göre delege sayısı hazırlaması gerekirken, “nedense” yapmıyor. Tabi bu seçimde sona yaklaşıldığını düşünüyordum. Daha seçim olmadan sormuştum delegelere: İNCE’YE OY VERMEDİĞİNİZ İÇİN MUTLU MUSUNUZ? VİCDANINIZ RAHAT MI?

Şimdilik görünen hava o ki, vicdanları rahat değil, şimdi Muharrem İnce zamanı başlıyor.

 

CHP’nin Yapması Gerekenler

Muharrem İnce’nin ve güzel ekibinin çalışmaları CHP’ye öncülük etmeli. CHP, gençlik ve kadın kollarında AKP’yi geçecek şekilde teşkilatlanabilmeliler! Teşkilanmaktan kastım sadece geziler değil, insanlara bir şeyler öğretilmeli; çocuk bakımından demokrasi nedir cevabına, sanattan spora… Fakat en çok Muharrem İnce’nin gençlere eğitim vermesi gerek. Ayda bir “siyaset kampı” diye genel gidişatı değerlendirmesi gerek. Youtube üzerinden de canlı yayınlanmalı (veya sonradan eklenmeli). Neler yapıldı? Nasıl sorunlarla karşılaşıldı ve çözüldü? Tabi bu sürede gençlerle soru-cevap gerek.

CHP Neyi Temsil Ediyor?

Eleştirin eleştirmeyin fark etmez; AKP’ye baktığımızda yerli tank, yerli uçak, 2023, 2053 gibi bir şeyler görüyoruz. Yapabilsin veya yapamasın önemli değil fakat bir vizyon var, amaç var. PROJELENDİRİLMİŞ gibi görünüyor. Yani “ben Mars’a gideceğim” demek bir hayaldir. Fakat bunu projelendirirsen amaç olur. Hangi yıl gitmeyi planlıyorsun? Bütçe ne kadar tutacak? Nasıl uzay aracı hazırlayacaksın? Malzemeleri nereden alacaksın? Mars’a gittiğinde neler olacak? Açıp baktığınızda Elon Musk’un Mars ile ilgili projelerinde hepsini projelendirdiğini görüyorsunuz. Yani artık hayal değil, amaçtır. CHP’nin amacı nedir?

Efendim adaletli yönetim, sanayi 4.0, liyakat… Çok güzel. Gerçekten güzel, bunları söyleyen birinin olması güzel. Fakat bunları halka “yedirmek” gerek. Yani anlamalarını, nasıl etkileyeceğini hissetmeleri gerek. Tamam güzel şeyler dedikten sonra, “ya ben yarın beleş kek yerim kıraathanede” diye oraya yönlenen bir halk varsa; bunlara anlatmak gerek. Topluluğun %20’sinin önemsediği değerleri kalan %80’e anlayacağı şekilde anlatmak gerek.

CHP şimdiye kadar hangi değerleri temsil ediyor, amacı ne ben anlayamadım. HDP’ye baktığınızda özerkliği falan görüyorsunuz. Daha “politik” bakarsak, azınlık haklarını görüyorsunuz. Kürt kökenli ve biraz devlet karşıtıysanız Kürdistan hayalini görüyorsunuz. AKP’nin ve HDP’nin hayalleri ve hatta neredeyse amaçlaştırılmış kavramları varken CHP nedir, kimdir?

CHP önce bir duygu, düşünce vermeli insanlara. Örneğin Volvo=güven, Mercedes=konfor, BMW=sürüş zevki diyoruz. Yani Mercedes güvenli değil, Volvo konforlu değil mi? Mercedes ile Volvo arasındaki sağlamlık dünyalar kadar mı? Hayır. Fakat bir sözcük üzerine oturtmuşlar her şeyi. ARGE’lerinden başlayarak pazarlamaya kadar bir kavram üzerine sarılmış bütün amaçları. CHP’nin nedir? Şimdiye kadar “muhalefet” idi. O kadar. İcraat yok, parti içinde arge yok, reklam ve pazarlama konusunda rezililk var; AKP’nin yaptığı belli olan sosyal medya propagandalarına karşı gelemiyorlar… Ee???

 

CHP Herkesi Kucaklamalı

Detaylı yazmak istemiyorum fakat CHP’ye baktığımda ben köken ve mezhepleşen bir parti görüyorum. Oysa Türkiye’nin kurucu partisi olarak muhafazakar bir insan da orada temsil edilmeli, en koyu solcusu da, milliyetçisi de. Hepsinin birleştiği değer Atatürkçülük olabilir. Fakat siz AKP’den oy almadan HDP’den falan oy devşirerek iktidara geleceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! AKP’den alınan her 1 oy, aslında 2 oydur çünkü AKP’nin oy kaybı olacak diyorum. Fakat bakıyorsunuz CHP içinde, ulusalcı kesim bile tasfiye edilmiş. Bir çoğu İyi Parti’ye gitti mesela.

Muharrem İnce’ye bakıyorsunuz herkesi kucaklayan bir yapısı vardı. Bu yüzden Muharrem İnce ismi artık bir markadır. Parti üzeri bir markadır, siyasi görüş üzeri bir markadır. Muharrem İnce, muhafazakar değerlere sahip olanlara da solculara da hitap ediyor. Muharrem İnce CHP’li olmayanlara da hitap ediyor. Yani bir marka haline gelmeye başladı. Eğer dikkatlice devam edilirse, Muharrem İnce bundan sonra çok güçlü bir imaj sergileyebilir.

Ve hatta CHP’ye geldiğinde süreç iyi yönetilemezse, (buraya dikkat) “CHP yüzünden oy kaybedebilir”. Çünkü CHP’ye karşı çok keskin bakış açısı var insanların ve CHP bunu reklamla, karşı propaganda ile kıramadı! Defalarca yazmıştım üstelik. Bu konulardan anlayan, önemini anlayan insanlar yok CHP’nin başında. Alt tarafta çok önemli insanlar var ama köşe başlarını tutan dinazorlar yüzünden CHP’de işi bilen insanlar yükselemiyor! Yani CHP’NİN KENDİSİNDE LİYAKAT YOK!

Haliyle Muharrem İnce’nin CHP’den daha yumuşak bir algısı olan DSP gibi bir partiye gitmesi daha yararına olabilir. Fakat Muharrem İnce zoru sever, eminim ki bunun da altından kalkacaktır.  Çok iyi ekip kurarsa (algı yönetimi, propaganda, markalaşma ve “parti içi arge”), bir kaç yıl çok uykusuz kaldıktan sonra, CHP’ye karşı oluşan algıyı yıkabilirler. Kaldı ki CHP’ye karşı oluşan kötü algının altında bir kaç şey var: “HDP’leşmek, AKP’nin Atatürk ve İnönü düşmanlığı ve propagandası vs..” fakat bunları CHP KIRAMADI!

**

CHP’nin ne yapması gerektiği ile ilgili başlı başına 3 konu yazmam gerekir. Fakat kısaca; “teşkilatlanmalı, özel bir ekip kurmalı ve ezber bozmalı, parti içi ARGE kurulmalı (ne demek olduğunu akademisyenler ve uzmanlar anlayacak), HERKESİ KUCAKLAYAN BİR YAPI OLMALI”. Yani hangi görüş olursa olsun, CHP’ye bakıldığında  onu temsil edecek birileri olması gerekiyor. CHP içinde mütabakat ortamı oluşturmadan, CHP içinde farklı görüşleri bir araya getirmeden; Türkiye’de getiremezsiniz! CHP içinde liyakat sistemini kurmadan, Türkiye’de kuramazsınız!

 

Devran Dönecek Gibi

Muharrem İnce’e partiden uzaklaştırıldı. Kılıçdaroğlu rahatlayacaktı, fakat evdeki hesap çarşıya uymadı. Sonra Muharrem İnce için İBB adaylığı düşünülmüş olabilir fakat Muharrem İnce işleri değiştirebilir. Kurultay için tam sayı sanıyorum 640 civarında olmalı. Şu anda 360 civarında imza var. 30 Temmuz’a kadar 640 bulunmalı ki, bulunabilir.

Açıkçası bu sefer işlerin değişeceğini düşünüyorum. Değişmesi gerek. Parti delegeleri onları oraya oturtana sadakat göstermek yerine CHP ve Türkiye için muhalefeti bir başka adıma taşıyabilecek harekete oy vermeleri gerekiyor. Unutmayın ki bulunduğunuz yer, ülkedeki tek adam yönetimiyle mücadele etmenin yanında önemsizdir! Sadık olunacak zaman değil, doğru karar verilecek zamandır.

Umarım CHP’li delegeler bu sefer doğru olanı yapar. Benim gördüğüm, Muharrem İnce’nin gelişi yakındır. Olmasa bile sorun değil, artık Muharrem İnce, CHP üstü bir figürdür. Kim bilir belki bir başka Bülent Ecevit durumu yaşanır. CHP ise yanlışı devam ettirme durumunda tekrar baraj altına gömülebilir. Fakat bu git-get demek, en az 10 yıl boyunca Türkiye’nin iktidarının güçlü olması demektir!

Gerekeni yapın, değişimi parti içinde başlatın! Doğru olanı yapın, sadakat bu sefer herkese zarar verecek!

CHP delegeleri karar versin: Atatürkçülerin ve vatanseverlerin dahi oy verirken tereddüt ettiği ve devamında oy vermeyeceği, oyları azalan bir CHP’mi yoksa CHP’li olmayanlardan dahi oy alacak, muhalefet güçlenirken, AKP ile mücadele edilebilecek bir CHP mi?

BU SEFER DOĞRU OLANI YAPIN!

Kategori: Genel - Politika