İstiklâl Marşı okurken nereye bakacaksınız?

Ne yazık ki gereke üniversiteki törenlerimizde, gerek başka yerlerde kazık kadar ve bilinçli olması gereken öğrencilerin ve halkımızın bilmediğini görüyorum. Devlet bilinci olmayan toplumlar da yozlaşmaya mahkûmdur!

**

Dün DAÜ Futsal finali vardı. Filistin ve Nijerya arasında. Ondan önce Türkiye-İran vardı. Milli Marşlar falan okundu ama rezillik…

Aşağıda resimde görebileceğiniz üzere Rektörün önüne seramoni için diziliyorlar. Milli Marş okunuyor, öğrenciler Rektöre bakıp okuyor. Rektör kim ya? Ulusal lider mi? Rektör, protokolde dahi YÖK ve üniversiteyi, eğitimi temsil eder; devlet ve milleti değil! Kaldı ki ulusal lider olsa dahi kişiye bakılmaz. Milli Marşı dönüp Angela Merkel’e bakarak mı okuyacaksın? Ya da kendi liderine?

İstiklâl Marşı okunurken bayrağa bakılır! Bu, devlet ve millet geleneğidir. Yozlaşmış ya da Filistin, Suriye gibi “ülke” kavramına henüz erişememiş, ya da kaybetmiş milletlerin durumu budur; nereye bakacaklarını ve ne yapacaklarını bilemezler.

Peki Nijerya diye bir çoğunuzun küçümseyeceği adamlar ne yaptı? Bu işi gayet bilinçli şekilde yürüttü. Döndü bayrakların olduğu yere, okudular.

 

Olması gereken budur! Saygıdır. O bayraklar için hangi insanlar, kaç milyon kişi ne bedeller ödedi ve ödüyor? Türk Bayrağına bakıp sadece 1920’sini görüyorsan APTALSIN! Onda Osmanlı vardır, Selçuklu vardır hatta Göktürkler vardır. Var oğlu vardır. Yüzyıllardır göç eden milletin tarihi, örf ve adetleri vardır. Çeşitli devletler vardır. BU YÜZDEN SAYGIDIR! Geçmişe ve onların yaptıklarına. Çünkü çıtayı alıp, ileriye taşımışlar. Bugünlere, onlar sayesinde geldik. En azından bunun için, bayrağa bakılır.

**

Yanılmıyorsam Milli Güvenlik dersi ya da askeri bir komutandan (veya okuldaki beden eğitimi hocasından) hatırladığım kadarıyla; bayrağın da yıldızına bakarız.

Eğer bayrak düz değil de, sancak alemi varsa (hani çubuğa bağlı, birisi tutar) onun ucunda ay-yıldız vardır ve onun da yıldızına bakılır. Ancak bu kadar şey beklemiyorum.

Bayrağa bakın yeter!

 

Düzenleme:

Bayburt’ta Protokolün Ayağa Kalkmaması

Bayburt’un kurtuluş töreni vardı ve İstiklâl Marşı okunurken protokolün ayağa kalkmadığı görüntüleri sosyal medyada yayıldı [1]. Tören görüntülerinin tamamına Bayburt Manşet’in 33 dakikalık videosundan ulaşabilirsiniz [2]. Hemen karşısında ise protokolün İstiklal Marşı okuduğu bir başka video yayımlandı. Peki kime inanacağız, doğrusu nedir?

İstiklal Marşı’nda ayağa kalkan ve oturan protokolü izlediğimiz görüntülerin ikisi de doğru ve aynı etkinlikten. Bir tanesi açılışta okunan İstiklal Marşı, herkes ayakta. Diğeri ise Bayburt’un kurtuluşu canlandırılırken okunan İstiklâl Marşı’nda oturan bir protokol.

Sorulması gereken soru şu; “İstiklal Marşı her okunduğunda ayağa kalkılır mı?”.

Cevabı aslında buradaki yazıda vermeye çalıştım. Tabi ki komedi film ve dizilerinde olduğu gibi; polis tam hırsızı yakalayacakken, hırsız sonsuz döngüde İstiklal Marşı’nı çalmaya başlarsa, polis sürekli saygı duruşunda bulunup, Hırsızı yakalamayacak değil.

Fakat size durumu şöyle anlatayım; dayımın Azerbaycan Türk’ü öğretmeni vardı. Ailecek hâlâ görüşürüz. Bir gün misafirliğe gittiğimizde, maç vardı ve ben de küçüktüm. Maç sırasında okunan İstiklâl Marşı’nda, ekran karşısında ayağa kalkıp söylemeye başladı. Ben de küçüktüm ve şaşırarak baktım. Bizim milletin çoğu, eğer topluluk içinde değilse, ekran başında İstiklâl Marşı’nı söylemez. Fakat Azerbaycan’daki bilince ve Türk bayrağına, İstiklâl Marşı’na saygıya şaşırmıştım.

**

Bayburt’taki olayada dönecek olursak; her İstiklâl Marşı duyduğunuzda, tüm çarşı pazar yaptığı işi bırakıp saygı duruşuna geçip, katılacak mı? İşte burada devlet ve millet bilinci devreye giriyor. Benim bakış açım budur! Eğer orada bir şehrin kurtuluşu ile ilgili bir etkinlik varsa, piyes dahi olsa, ayağa kalkıp katılmak doğru olandır. Ecnebilerin “politik doğruluk” dediği olay. Yani yasal olarak ve protokol kuralları vs olarak kalkmayabilirler. Fakat halkın tepkisini sosyal medyada görüyorsunuz eminim. Haliyle “politik doğruluk”, burada ayağa kalkıp saygı duruşunda bulunarak, eşlik etmektir.

İstiklâl Marşı, İstiklâl Marşı’dır!
Piyes, futbol maçı, çocuk oyunu, canlandırma vs olması önemli değildir! 5 yıla 5 ömür sığdıranların, liseden cepheye gidip şehit olanların kurtardığı ve kurduğu bu ülkenin değerlerine sahip çıkmaktır. Benim düşüncem budur! Keşke Yunan galip gelseydi diyebilen yobazların, her türlü milliyetçiliği ayaklar altına alanların, Andımız’ı kaldıranların böyle bir hassasiyete sahip olmayacağını zaten biliyorum. Fakat şahsen, ayağa kalkıp katılmalarının, en doğru şey olduğunu düşünüyorum.

Eğer millet alttaki videoda olduğu gibi saygılıysa, devlettekiler de saygı gösterecek. Çünkü protokolde:

VALİ (Devleti ve Cumhurbaşkanını, Kaymakam Hükümeti)
GARNİZON KOMUTANI (Genelkurmay Başkanını / Silahlı Kuvvetlerini)
BELEDİYE BAŞKANI (Halkı)
BAŞSAVCI (Yargıyı)
REKTÖR (YÖK’ü ve Üniversiteyi) temsil eder.

 

 

Geçen yıl yapılan aynı etkinlikte, protokol; aynı şekilde “canlandırmanın yapıldığı” sahnede ayağa kalkmıştır. Aşağıdan izleyebilirsiniz (36.30’dan sonrası otomatik gösteriliyor):

 

 

Bir Diğer Konu: Elimizi Kolumuzu Nereye Koyacağız?

Filistinliler de böyle yaptı, kalbine koydu tıpkı bazı “futbolcularımızın” bunu yapması gibi. Türk milletinde elini kalbine götürüp selamlama vardır, ancak biz askeri kökenli bir milletiz ve İstiklâl Marşı okunurken hazır-ol vaziyetinde okunur. Bu yüzden okullarda “rahat, hazır-ol” denir ve sonra başlanır.

Asker, polis gibi devlet görevlileri diğer eliyle de selamını verir.

***

 

Devlet ve Millet Kültürü

Binlerce yıllık Türk milleti ve devletlerin kültürüdür bu davranışlar. Devlet ve millet olmanın bilincidir. Orta Asya zamanından bizlere ulaşan çeşitli kültürler, hukuksal olarak “yapıla-geliş” dediğimiz (teamüller) kurallar vardır.

Bunlara uymazsanız ne olur? Asimile olursunuz. Ki olduk. Oluyoruz…

“Aplikasyondan lokasyon” yapıp, “meetingleri set” edersiniz. Gerizekalı gibi ortalıkta dolanan bir millet olur. Kendi tarihini, dilini, adetlerini bilmeyen milletler ise; Türkiye’de olduğu gibi sadece ekonomik değil, politik alanda da başkalarının sömürgesi ve kuklası olur.

Devlet geleneklerine, millet olmasının getirdiği kültür ve değerlere sahip çıkın.

 

Kaynaklar

[1] – Sözcü. İstiklal Marşı’nda ayağa kalkmayan protokol tepki çekti. 22 Şubat 2019, https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/son-dakika-istiklal-marsinda-ayaga-kalkmayan-protokol-tepki-cekti-3631191/

[2] – Youtube. Bayburt Manşet. Bayburt’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 101. Yıl Kutlamaları. 21 Şubat 2019, https://www.youtube.com/watch?v=wSgPnWw16jc

 

Son Değişiklik: 25/10/2019 - 17:01