Ufacık adada 8 üniversite + 2 Türkiye temelli üniversite kampüsü + açık öğretim ve bir kaç akademi var. Adanın en iyi üniversitesi olan kendi üniversitemden başlamak istiyorum.

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ-EMU) : http://www.emu.edu.tr/

Öncelikle bir kaç fotoğraf göstermek istiyorum.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Kütüphane

Kütüphanemiz

Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörlük

Yeni Rektörlük Binamız

Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bölümü

Yeni Açılan Sağlık Bölümü

Doğu Akdeniz Üniversitesi Dans

Dans kulübü etkinliği

Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Amfi

Amfiler

Doğu Akdeniz Üniversitesi Spor Merkezi

Spor Merkezi

Doğu Akdeniz Üniversitesi DAÜ TV

İletişim ve sinema televizyonculuk öğrencilerinin deneyim kazanabileceği DAÜ-TV

Doğu Akdeniz Üniversitesi Yurtlar

Kampüs içerisindeki yurtlar bölgesinde kalarak okulun tadını çıkartabilirsiniz

Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık ve Bilim

Bilim konusunda eşsiz tecrübe

Doğu Akdeniz Üniversitesi Öğrenciler

Yeşile değer veren üniversite ve öğrencileri

Doğu Akdeniz Üniversitesi Spor Merkezi

Spor Etkinlikleri

Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Fakütesi

Uygulamalı sağlık eğitimi

Doğu Akdeniz Üniversitesi Dalış Eğitimi

Seçmeli derslerde dalgıçlığı seçerek, Mağusa çevresinde dalış dersleri alabilirsiniz

Doğu Akdeniz Üniversitesi Plaj

Plajda, üniversitemizde ait sosyal tesis ve sporlar (yelken, sörf vs) var ve çeşitli aktiviler oluyor

DAÜ Bahar Şenliği

Bahar gelirken, her sene farklı bir konuya sahip bahar şenliklerimizde eğleneceksiniz

**

Tanıtım videomuza bakalım ;

**

Eğitim

Okul broşürlerinden, reklamlardan, sitesinden yüzlerce özelliğini okuyabilirsiniz. Ben bunlara değinmek istemiyorum. İçimden geldiğini yazacağım.

İlk geldiğimde Bilgisayar Mühendisliği bölümünü seçmiştim. Sonra gerek isteklerim, gerek ilgi alanım nedeniyle ; ileride olmak istediğim yeri hesaba katarak Uluslarası İlişkiler bölümünü seçtim. Ancak mühendislik bölümlerinde ABET adı verilen önemli sertifika mevcut. “Mühendislik” tarafını öğretecek başarılı öğretmenlerimiz var.

Fakat Uluslarası İlişkiler bölümü tam bir bombadır. Adanın nüfusu fazla büyük değil. Adanın en köklü üniversitesi ve devlet üniversitesi (sanıyorum yarı yarıya vakıf üniversitesi) olması nedeniyle bölümüzden bir çok öğretmen devlet projelerinde rol almakta. Bunun yanı sıra bizim bölüm başkanımız Ahmet Sözen‘in gerek Kıbrıs Müzakere süreci, gerek Ortadoğu sorunları ile ilgili güzel çalışmaları vardır. TED dahil olmak üzre youtube’da da videolarını bulabilirsiniz. Bu sadece bir örnek.

Yurtdışında, Türkiye’de ve Kıbrıs’ta seminer veren öğretmenlerimiz var. Bu, broşürlerde bulamayacağınız nitelikle bilgidir. Donanımlı, akademik geçmişi sağlam öğretmenlere sahip bir üniversite. Geçmiş senelerde bazı sıkıntılar yaşasada 2009’dan sonra tırmanışa geçmiştir.

Yaşam

En Merak edilen kısıma gelelim bakalım.

Evet hacı alkol ucuz. Bazen yarı fiyatına, bazen 3’te 1 fiyatına bulabilirsin. Absent falanda var. Tamam mı? Sen geç kenara.

Maddiyat

Ortalama olarak 800-1.000 lira harcıyor öğrenciler. Ancak 400 lira harcayanda var 3 bin harcayanda.  KYK bursları var (400 liraya yakın sanıyorum) onlara başvurulabilir. Öte yandan okul zaten her önüne geleni burslu kabul ediyor sağolsun. İlk sıraya DAÜ’den bölüm yazın, %50 bursunuz olsun. Buda benden size taktik.

Bankamatikler

Türkiye İş Bankası, Garanti, Vakıfbank, HCBS gibi bankaların bankamatikleri mevcut. Tabi ki Türkiye İş Bankası burada da sağlam çalışıyor.

Kıbrıs Pahallı mı ?

Annee yeaaa para yetmiyor, diyerek aileden para “tırtıklayan” öğrencileri bir kenara bırakırsak ; Türkiye’de asgari ücret 800 civarı. Burada 1.600 yani 2 katı. Ürünler ve hizmetler yaklaşık 2 katı. Yani Türkiye’ye göre pahallı gelebilir. Üzerine İngiliz sömürgesi olan adada Türk lirasının 3.5 katı olan sterlini bol bol kullanan yerler var. Oda cabası işte.

Taktik ! : Şu an Türkiye hafiften donarken ben sabahları tişörtle geziyorum. Oldukça sıcak. Sezon sonuna doğru mağazalar ellerindeki ürünleri elden çıkartmak için %50 civarı indirim yaparlar. E ne yalan söyleyeyim, çok nimetini yedim (: Türkiye’de yaz biter, burada 2-2.5 ay sürer.

Dedem bana ilk zamanlarda Türk parası geçiyor mu diye sormuştu. Gelip görene kadar farklı ülke olduğunu düşünüyordu ancak bildiğimiz Türkiye’nin bir parçası gibidir (biraz daha güzel parçası).

Alışveriş

Mağusa’da 1001 gibi bir kaç yer var. Anneannemler geldiğinde dolaştırdım ve sevmişlerdi. İlginç ilginç şeyler bulabilirsiniz. Çin Pazarı var, 1001 var, Önder, Lemar gibi yerler var (Önder ve Lemar AVM).

Eğlence

Bol bol disko mevcut. Çok yüksek geldiği ve fazla sevmediğim için ilk senelerde gitmiştim. Ancak mecburi caddesinde bir kaç adet kafe, bar var. Cafe-inn, Hanzade, Pier Lotti gibi. Meeting Place, Mardo gibi tatlı yiyebileceğiniz yerler mevcut. Sheakspare favori mekanımdır, kafa dinlersiniz.

Bunların dışında bowling, sinema, langırt (DAÜ içinde) sevdiğim aktiviteler. Eskişehir, yani öğrenciliğin başkentinden, buraya gelince tabi fazla bir şey aramayın. Malum 50 bin civarı nüfus var Mağusa’da. Ancak dışarı çıkmak kısıtlanmaya başladıkça, arkadaşlık kavramları öne çıkıyor.

Tavsiyem : Okul kulüpleri mevcut. Onlarla uğraşın. Fazlasıyla eğleneceksiniz ve yeni arkadaşlar kazanacaksınız.

Güvenlik

Ailelerin hiç sıkıntısı olmasın, her şey kontrol altında. Burada İngiliz sistemi geçerlidir. Örneğin burada anlattığım üzre birisini dövmek 10-15 bine patlayabilir. Geçen arkadaşıma maket bıçağı gösterip para isteyen biri oldu. Ertesi gün yakalandı. Durumları kötüymüş, arkadaşım şikayetini geri çekti ama olay kamu davası oldu. İddianamede 14 yıl isteniyor. Türkiye’de olsa akşamında bırakırlardı.

Konaklama

yurtlar.emu.edu.tr adresinden detaylı bilgiyi bulabilirsiniz. İlk 1-2 sene yurtta kalmanız çevre açısından daha iyi olacaktır. Kampüsüde tanıyacaksınız. Sonrasında ise ev hayatını tatmanız, sorumluluk ve rahatlık açısından yararınıza olacak.

Ev çeşit çeşit. Ben 70 lira su+lig tv+vergi ödüyorum. Elektrik su toplam 130 civarı geliyor. Ancak daha az veya daha çok ödeyenlerde mevcut. 9 ay güneş gören bir ülkede elektirik güneş panelinden değilde mazottan üretildiği için sıkıntı büyük. Bölge bölge fiyatları değişiyor.

***

Uzunca bir yazı yazmıştım, yarısı silindi. Şimdilik bu kadar yazıyorum. Sorunuz varsa yorumla sorabilirsiniz.

Son Değişiklik: 17/05/2020 - 12:31
Kategori: Genel
Etiketler: , ,