Ortalama okuma süresi: 6 dakika

Bu konunun ikinci kısmı : Putin’in Suriye “Dersi” – Rusya’dan Sevgilerle… konusundur.

Politika ve askeri kısımlar ayrılmalıdır. Özetle açıklamam gerekirse; savaş sırasında 2 anlaşma yapılır. Birincisi ateşkes anlaşmasıdır ve bu askerler tarafından yapılır. Kıbrıs’ta ateşkes anlaşması yapılmıştır. İkinci anlaşma ise politikacılar tarafından yapılır ve “barış anlaşması” diye geçer. Kıbrıs’ta becerilemeyen budur.

Bunu neden anlattım? Çünkü Suriye konusunda da yapabileceğimiz iki farklı olay var; 1 politik, 2 askeri (yada silahlı) adımlar.

Daha önce Türkiye’nin Suriye Politikası Rusya Tarafından BİTİRİLMİŞTİR demiştim. Burada “politik kısım” bitirilmiştir. Şimdi de uçakla birlikte askeri plânlar düştü! Neden ve nasıl bakalım.

Türkiye’nin Suriye’de istediklerini iki ana grupta toplayalım. Birincisi dillendirdiği, ikincisi açıkça dillendirmediği. Peki açıkça söylediğimiz neydi [1];

1- Güvenli bölge,
2- Uçuşa yasak bölge.

Peki nedir bunlar? Kısacası, IŞİD’in elinde olan ve PYD ile muhaliflerin Kuzey’de kopmasına neden olan kısmı IŞİD’den temizleyip, terör ve silahlı güçlerden arındırılmış aynı zamanda Suriye ve Rusya uçaklarının uçmasına yasak olan bölge demekti. Suriyeliler bu bölgeye yerleştirilecekti.

 

Harita üzerinde göstermek gerekirse:

Print

Şimdi bunlar konuşulurken Rusya jetleriyle geldi, Suriye’ye yerleşti.

Türkiye ABD’yi ikna etmeye çalışıyordu ancak Putin elini çabuk tuttu. Rusların Suriye’ye gelişiyle Türkiye’nin güvenli bölge isteği bitti. Artık dillendirilemez, dillendirilsede olası değil. Bakın Rusların uçağı düşmeden önce bombaladıkları alana bakın;

Suriye turkmen

Şimdi Suriye’nin daha genel haritasını vereyim ki ne nedir anlayabilelim;

Suriye ic savas haritasi

Bakın IŞİD gri alandır. Sarılar Kürtler (politik hareketi PYD ve silahlı kanadı YPG), “ılımlı muhalif” denilen ÖSO vs ise yeşildir. Bu haritada etnik ayrım tam yok ancak Türkmenlerin yaşadığı yer yeşil bölgenin içinde.

Ruslar diyor ki; Esad meşru hükümettir, IŞİD’e karşı sadece Esad ve Kürt milisler savaşıyor. Geri kalan hepsi teröristtir[7]:

Putin : Ilımlı muhalefet ile ılımlı olmayanın farkı nedir?

Rusya Devlet Duması Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov twitter’da şunu dedi[8]:
Ilımlı muhalefet üyeleri IŞİD ile savaşmıyor, El Kaide safına geçip Rusya’nın büyükelçiliklerine ateş ediyor. Bu mu ılımlılık?

Türkiye ile Rusya’nın politik anlamda neden karşı karşıya kaldığını anlamışsınızdır. Türkiye Esad’ı istemiyor, ılımlı muhalifleri destekliyor (yeşilleri); Rusya ise Esad’sız olmaz diyor ve ılımlı muhaliflerin terörist olduğunu düşünüyor.

Güvenli bölgeye bakarsanız, Türkiye aradaki IŞİD’i temizleyip, birleştirmek istiyor; Rusya ise aradaki IŞİD ile birlikte solundaki ılımlı muhalifleride bombalıyor.

Türkiye’nin Gizlice Dillendirdiği İsteklerde Bitti

Bölgede PYD’yi (aslında PYD, HDP gibi bir siyasi yapılanmadır, kasıt silahlı güç YPG’dir) istemiyoruz. Terör örgütü olarak görüyoruz. PYD, Moskova’da ofis açacaktı, Ruslar buna izin vermedi çünkü Türkiye bu konuda hassastı. Şimdi işler değişebilir. Ruslar PYD’yi ve YPG’yi destekleyebilir (günümüzden gelen düzenleme: desteklemeye başladı da[9],daha fazlası için : Putin’in Suriye “Dersi” – Rusya’dan Sevgilerle…)

Kısacası Kuzey Suriye’de Kürt gruplar kendi bölgelerini ele geçirecek ve ileride Kürt kantonu kuracaktır (federasyonda ufak bölgelerin adı). Kuzey Irak’ta zaten bölgesel yönetim olarak bunu yaptılar. Sonrasında ise Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğusunda bunu yaptıklarında birleşebilecekler.

Türkiye bundan rahatsızdı. Görünen o ki gidilen yol bu yoldur..

**

Rusya’nın Suriye’ye Gelişi Türkiye’nin Politikasını Bitirdi

Rusya diyor ki, BM’de temsil edilen ve diğer ülkelerce tanınan meşru bir organ var: Suriye hükümeti. Onun isteğiyle geldim ve buradaki teröristlerle savaşında yardım ediyorum. Güçlü biz koz. Bu yüzden Batı çaresiz.

Rusya’nın bölgedeki hareketleri, Türkiye’nin politik isteğini bitirmişti.

Rus uçağının düşürülmesi olayı başka boyuta geçirdi…

Rus Uçağının Düşürülmesiyle Rusya Askeri Üstünlük Kazandı

Daha önce Türk jetleri Suriye ve Irak’a sınır ötesi operasyon yapıyor ve IŞİD-PKK hedeflerini vuruyordu [2]. Fakat Rus uçağının düşürülmesi olayı her şeyi değiştirdi.

Düzenleme:

Bugün (17.12.2015), Putin’in basın toplantısı yaklaşık 4 saat sürdü [açıklamalar] ve tam olarak şunu söyledi: “…Suriye’de artık S-400 hava savunma sistemlerimiz var. Türkiye eskiden Suriye’nin hava sahasını sürekli olarak ihlal ediyordu. İsterse, buyursun şimdi de etsin” sanıyorum olayın ne derece olduğu anlaşılabilir.

Rusya Kendi Uçuşa Yasak Bölgesini İlan Etti

s400 füze menzili Lazkiye (Suriye) Türkiye

Lazkiye (Himeymim) üssüne S-400 füzesi konuşlandırıldı [3]. 400 kilometre menzili mevcut. Vuruş hassasiyeti 0,9 yani %90.

Şimdi burada ne görüyorsunuz?

Türkiye’de bilinen tek Amerikan üssü İncirlik (Adana) kapsanmış mı? Kayseri üssü yine menzilde. İsrail’e bakıyorsun içeride, Kudüs (Jerusalem) kapsama alanında…

Öte yandan İngilizler ve Ruslar arasında anlaşmazlık varken, bölgedeki İngiliz üslerinin olduğu Kıbrıs’ta haritada mı?

Görebileceğiniz üzere Rusya, Suriye’de UÇUŞA YASAK BÖLGESİNİ İLAN ETTİ! Ancak bu tamamen uçuşa yasak değil, kontrollü bölgedir. NATO’nun şöyle bir açıklaması var [4]:

“Rusya’nın Suriye’ye konuşlandırdığı S-400 füze savunma sistemlerini ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarına karşı kullanmamasını bekliyoruz”

Sanırım bazı şeyler net şekilde görünebilir.

Rusya, Suriye’ye uçak ve askeri birlik yollayarak politik adımları engelledi; şimdi Rus uçağının vurulmasından sonrada askeri olarak bölgeyi kontrol altına aldı. Bizde bu olaya sazan gibi atladık, Rusya bizi kullandı. Sadece Türkiye’nin değil; NATO’nun, İngilizlerin, İsrail’in işi zorlaştı.

Kısacası bu hamle, politik bir dahilik içerir.

Bu işin kasten yapılmış olma ihtimalini yüksek tutuyorum. Rus uçağı Suriye’de uçacak ancak füzenin gelişini bile göremeyecek? Kendi beyanı bu yönde [5]: “füzeyi görmediğimiz için karşı manevra yapamadık” diyor.

Ruslar ihlal etti mi etmedi mi (ki ben bizimkilere inanıp ihlal etti diye düşünüyorum), bu iş kasıtlı mıydı değil miydi bilmem… Bildiğim çok iyi bir şey var ki: RUSLAR BU İŞİ ÇOK GÜZEL KULLANDI VE SURİYE’DEKİ YERLERİNİ VE GÜÇLERİNİ SAĞLAMLAŞTIRDI!

Suriye’ye avcı uçağı, savaş uçakları, fırkateyn, S300 ve S-400 füzeleri gönderildi. Bölge tamamen Rus kontrolü altında.

Türk Uçaklarının Suriye’ye Girmesi Zor

İddiaya göre Türkiye, koalisyona bağlı olarak Suriye’deki operasyonlarını askıya aldı [6]. Açıkçası Rusların intikam isteyebileceğini ve bu yüzden Suriye’ye geçen Türk uçaklarını vurabileceğini düşünüyorum. Tam bilgim yok ancak Suriye hükümetinin Türkiye’ye hava sınırını açtığını söylemek zor. Rusya buna dayanarak vurabilir? Tabi yüksek değil ihtimal ancak böyle bir şeyi bekliyorum.

***

Daha iyi anlatmak için yine haritalara başvurayım, S-400 bölgede neden önemli anlarsınız. Tekrar S-400 haritasına bakalım ve ardından diğer haritaları inceleriz

s400 füze menzili Lazkiye (Suriye) Türkiye

Kıbrıs ve İngiliz üsleri;

kibris ingiliz usleri

Bölgedeki US üssü (NATO demiyorum, o ayrı konu);

incirlik ussu

Getirilen patriotların kurulduğu yerler:

patriot-harita

Bu da başka olay olmuştu, menzilleri (isteyenlere ilgili haber : patriotlar neyi koruyor?)

patriot harita

İran’ın elindeki füzeler düşünülünce…

iran fuze menzili

Türkiye’deki NATO üsleri;

turkiyedeki nato usleri

NATO üslerinin bulunduğu ülkeler

NATO üsleri ve Rusya - Çin

***

Şu haritayıda vereyim;

rusya usleri

Suriye’de deniz ve hava üssü var. Azerbaycan’da radarı, Gürcistan’da 2 üssü, Ermenistan’da bir hava üssü ve bir üssü var….

Düzeltme: 2012’de radar kapatılmış. Rusya yeni radar üssü kurmayacakmış [kaynak].

Yani Türkiye’nin nasıl bir şeyle yüz yüze kaldığını ve Rusya için Suriye’nin ne demek olduğunu görmüşsünüzdür diye düşünüyorum.

***

Rusya’nın Yapabilecekleri

Putin sıkça IŞİD petrolünün Türkiye tarafından alındığını iddia ediyor. Doğrudur yanlıştır bir şey demem yanlış. Henüz bir ispat vs “bildiğim kadarıyla” yok. Ancak IŞİD petrolü taşıyan tırlar vuruldu. Ruslar buna devam edecektir. Türkmenlere daha şiddetli saldıracaktır. Bölgede askeri üstünlüğünü gösterecektir.

Ekonomik, politik ve askeri açıdan bizi zorlayacaklar.

****

Kanallar Açık Tutulmalı Ancak Boyun Eğilmemeli

Diplomasi ve her türlü kanallar açık tutulmalı ancak boyun eğilmemelidir. İkili ilişkiler bırakılmalı; yani “aradım cevap vermedi” gibi şeyler bizi haksız durumda gösterir. Bırakın arabuluculuğu Almanya yada Fransa yapsın. Bizde geri adım atmayacağız ve gereken yaptırım kararlarını uygulayacağız.

**

Mavi Marmara olayında Türkiye tarafı İsrail ile ne kadar “diplomasi kanallarını açık tuttuysa”, Ruslarda o kadar tutacaktır!  Dediğim gibi; “Türkler İsrail’in Durumuna Düştü”.

 

Son Değişiklik: 25/10/2019 - 16:54
Kategori: Genel - Hayat - Politika - Tarih