Bu yazım politika ile ilgili olmayacak. Eleştiride olmayacak. Kendimi anlatacağım ve farklı bir tarafımı anlatacağım muhtemelen tek yazı…

Başlıkta okuduğunuz sözler Apple’ın 1984 yılı reklamından… Daha sonra hepsini vereceğim.

Hayatımı değiştiren ve günlük yaşamına kadar takip ettiğim bir kaç kişi vardır. Bunlardan birisi Putin, diğeri Steve Jobs. Aradaki farkı söylemek gerekirse, hedef ve hedefe ulaşım yolları vardır. Steve Jobs, benim hayatla ilgili hedef koymamı sağladı. Beynimi özgürleştirmemi. Putin ise o hedefe nasıl ulaşacağım konusunda bazı ipuçları sağlıyor. Ancak bu yazı Putin ile ilgili değil.. STEVE JOBS ve hayatıma kattıkları ile ilgili.

Steve Jobs ve Hayatıma Katkısı

Steve Jobs’ın hayatınıza ışık tutacak sözleri (az bilnen görselleriyle).

Beni ben yapan en önemli kişi şüphesiz annemdir. İleride yetiştirmek istediğim ideal Türk kadını. Cesur, azimli, dürüst, çalışkan… Hayatımda ne kadar önemli olsa da, şu anki konu annem değil, ancak annemle ilgili.

Annem, Anadolu Üniversitesinde görevliyken, odasına giderdim. Araştırma yapardı. Hatırladığım detaylardan birisi annemin bilgisayarının IBM, odayı paylaştığı kişinin bilgisayarının Apple olmasıydı. O bilgisayar bana o kadar farklı görünüyordu ki… Faresiyinin garipliği, renkleri, cd sürücüsünün enteresanlığı…. Hatırladığım kadarıyla maviydi;

apple mavi imac

Klavyesinden şeffaflığına çok farklı geliyordu. Sanki uzaydan gelmiş gibi hissettiriyordu. Küçükttüm anlayamadım.

Uzatmamak gerekirse; yıllar sonra annem iPhone kullanmaya başladı. Ben de Apple’ı araştırmaya başladım ve Steve Jobs ile tanıştım… Hiçbir şey eskisi gibi olmadı…

Farklı Düşün!

Steve Jobs’u araştırdıkça araştırdım… Eline büyüteç alan ve kaydırma çubuğunu (şu an sağda bulunan çubuk) inceleyen ve istediği gibi olmadı diye ekibi 2 hafta uğraştıran adamla tanıştım. Hindistan yıllarınla tanıştım. Zen budizmiyle tanıştım ve daha önemlisi ZEN KAVRAMI ile tanıştım. SADELİK! (basitlik değil!)… Ve hayatım hiçbir zaman eskisi gibi olmadı.

Steve Jobs’un hayatını inceledikçe “farklı düşün” kavramına, “sadeliğe” (zen) ve “büyük fikirlere” ulaştım. Her şeyi detayıyla inceleyen, tasarımın aynı zamanda işlev olduğuna inanan; eve çamaşır makinası almaya karar verdikten sonra hepsini inceleyen ve devamında 2 hafta boyunca tartışan adamı buldum.

İşte güzel bir söyletiden geriye kalanlar (Steve Jobs’un Ezbercilik Para ve Başaracağına İnanmak ile İlgili Düşünceleri)

 

Farklı Düşünmeye Başladım

Steve jobs’u, düşüncelerini ve hayatını inceledikçe, beynimizin bizi sınırlandırdığını ve daha büyük işler başarabileceğimizi fark ettim. Bilgisayarla uğraşıyordum ve Steve Jobs’a olan hayranlığım nedeniyle bilgisayar mühendisliğine başladım.

Amacım “dünyayı değiştirmek”ti. Nasıl yapacağımı bilmiyordum ancak bunu yapacaktım. İsmimi tarihe kazıyacaktım. Paranın sonu yok. Hedefiniz paraysa sizi çıldırtır ve sonunda para kazansanızda hiçbir şey kazanamazsınız. Bu yüzden hedefimi “dünyayı değiştirmek” olarak seçtim. Steve Jobs gibi(!).

Steve Jobs’tan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Beynimi özgürleştirdim.

Bilgisayar Mühendisliğinden Politikaya

2001 yılından itibaren programlama ile uğraşıyorum. HTML ile başladım ve devamı geldi. Bu yüzden ve Steve Jobs etkeni ile birlikte bilgisayar mühendisliğine birazda gönülsüz gittim.

Gönülsüz gittim çünkü 16 yaşından beri (2005-06) psikoloji, beden dili, psikolojik savaş, propaganda gibi şeylerle ilgilenmeye başlamıştım ve bu konuda kitaplar okumaya başlamıştım. Sonu gizli örgütler ve politikaya geldi… Politika ile ciddi ciddi ilgilenmeye başladım ancak gözardı ettim.

Bilgisayar mühendisliği okurken istediğim işin bu olmadığını anladım, yine de direttim. Ancak sonunda pes edere aynı üniversitede “uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi” bölümüne geçiş yaptım. Hayatımda verdiğim en doğru kararlardan biriydi… Üstelik iki bölüm arasındaki hoca farkını gördükçe, hayatımda ilk kez okulu sevdim.

Amacımı Kaybetmedim!

Amacım dünyayı değiştirmekti. Hâlâ aynı amacı taşıyorum ve bunu 2030’a gelmeden gerçekleştirebileceğimi düşünüyorum. Bu konuda tarif edemediğim bir şey var ve sanıyorum 20 sene sonra herkes bunun oluşuna şahit olacak. Bunu yapacağımı biliyorum. EMİNİM!

Başta Türkiye’deki, sonra Ortadoğu’daki ve dünyadaki sorunları çözmek istiyorum. Saf değilim, bunu tek başıma yapamam. Ben sadece Türkiye’de bunun olacağı sistemi kuracağımı düşünüyorum. Bunu başaracağım. Nedenini açıklayamayacağım şekilde eminim.

Bu ülkede herkes huzurlu olacak….

Steve Jobs ve hayatı, yaptıkları ile tanıştıktan sonra her şey değişti… Hayata bakışım değişti. Steve Jobs benim için çok büyük bir adam.

Hayatıyla, yaptıklarıyla, düşünceleriyle bana ilham verdi ve bana yol gösterdi. Hedefimi belirledim. Putin ise bazı konularda o hedefe nasıl ulaşacağıma dair güzel ipuçları veriyor…

Bu yüzden bu iki insana minnet doluyum… Ancak bunların temelini atan annem ve zihnimi serbest bırakmamı sağlayan Steve Jobs hayatımda çok çok çok önemli…

Şimdi size Apple’ın o reklamının metnini veriyorum ve bütün manyakları saygıyla selamlıyorum:

Delilerin şerefine.
Uyumsuzların.
Asilerin.
Sorun çıkaranların.
Kare deliklerdeki yuvarlak çivilerin. Dünyayı farklı görenlerin.
Onlar kurallardan hoşlanmazlar.
Ve statükoya saygı duymazlar.
Onlardan alıntı yapabilirsiniz, onlara katılmayabilirsiniz, onları yüceltebilir ya da kötüleyebilirsiniz.
Yapamayacağınız tek şey onları göz ardı etmektir.
Çünkü onlar bir şeyi değiştirirler. İnsan ırkının ilerlemesini sağlarlar.
Ve kimileri onları deli olarak görse de, biz dahi olarak görüyoruz.
Çünkü dünyayı değiştirebileceklerini düşünecek kadar çılgın olan insanlar…
Bunu yapan insanlardır.

**

Teşekkürler Steve Jobs…

GERÇEKTEN!

İşte izletisi:

 

Steve Jobs’ın hayatınıza ışık tutacak sözleri (az bilnen görselleriyle).

Son Değişiklik: 01/11/2019 - 13:41