Biliyorum ki adam gibi bir yazı ve gelişmelerin nasıl olduğunu gösteren bir tarihçe yok. Bu yüzden elimden geldiğince olayları toplamaya çalışacağım.

Charlie Hebdo Nedir?

Charlie Hebdo, Fransa’da haftalık olarak yayımlanan ve politik-mizah içeren bir dergidir. Bu zamana kadar politikacılardan dinlere, liderlerden terörist gruplara kadar herkesi ve her şeyi eleştirmiştir.

Saldırın Nedeni Neydi?

Bu konuya yorumlarımı yazacağım sonuç kısmında detaylıca inceleyeceğim. Ancak vidyolardaki bağrışmalar ve öne sürülen iddialara göre dergi Hz. Muhammed’in karikatürünü bası ve bu islamda yasaktı. Buna karşı olarak El-Kaide’ye ait teröristler dergiyi bastı ve insanları öldürdü.

Ancak bir kısım diyor ki ; IŞİD fazlasıyla öne çıkınca, El-Kaide eksiklik hissetti ve bunu kapatmak istedi.

Bir kısımın düşüncesi de; bunu yine “Batılı derin devletler” yaptırdığından yana. Teröristler kimliklerini kaçtıkları arabada unutmuşlar (!). Bunlara hep değineceğim.

Saldırının Olduğu Gün ve Saldırının İşleyişi

Uzun tutmamak adına, kısa kısa yazacağım.

7 Ocak 2015 tarihinde, 11-11.30 civarında teröristler Charlie Hebdo dergisinin ofisine (Paris) girdi ve iki polis memuru ve 10 dergi çalışanını öldürdü ayrıca 11 kişiyi yaraladı.

Saldırıda Kalaşnikof (AK-47), uzun namlulu tüfekler ve el bombası kullanıldı.

8 Ocak’ta bir polis benzin istasyonunda vuruldu.

Fransa Charlie Hebdo saldırısı polis vuruldu

Fransa Charlie Hebdosaldırısı benzin istasyonu

9 Ocak’ta saldırganlar bir kasabada kıstırıldı. Yanlarında rehineler vardı ve on binlerce polis bölgeye sevk edildi(!).

Etrafı sarılan teröristler için, farklı bölgede 2 terörist süpermakete saldırı düzenledi ve rehineler alındı.

Fransadaki Charlie Hebdo saldırısı süpermarket

Akşam saatlerine doğru eşzamanlı operasyon başladı ve marketteki ve matbaadaki teröristler vuruldu (marketteki kadın terörist hariç, o kaçtı).

Fransadaki Charlie Hebdo saldırısı süpermarket operasyon

 

Rehineler kurtarıldı.

Fransadaki Charlie Hebdo saldırısı rehineler kurtarıldı

Saldırı Sonrası yürüyüşler düzenlendi  ve bir çok lider yürüyüşe katıldı.

Fransadaki Charlie Hebdo saldırısı protesto yürüyüşü Fransadaki Charlie Hebdo saldırısı protesto yürüyüşü

Fransa Hükümetinin Eksikliği

Böylesine bir saldırının geleceğini anlayamadıkları gibi, saldırı sonrası teröristlerin resmini medyaya dağıtarak rehin alma eylemlerinin başlamasına neden oldular. Rehineler alındıktan sonra, ikinci rehin alma olayı gerçekleşti. Bunu da engelleyemedikleri gibi operasyon yapmadılar. Saatlerce “on binlerce” polisin 2 terörist için toplanmasını ve operasyonun gecikmesini izledik.

Yetti mi ? Hayır, operasyon vidyolarını izlerseniz Fransız polisinin ne kadar harika(!) olduğunu göreceğiniz. Çok başarılı, çok eğitimliler.

Fransadaki Charlie Hebdo saldırısı Fransız polisi operasyon başarısızlığı

Sonuç Olarak

Size şu vidyoyu izlemenizi öneriyorum.

İzlersiniz izlemezsiniz, katılırsınız, katılmazsınız bilmem. Ancak AKP’nin aksine fazlasıyla milliyetçi biriydi ve profesördü. Bilgiliydi.

Saldırı olunca ve saldırganların kim olduklarının”arabada unutulan kimliklerden” yola çıkılarak belirlendiğini okuyunca aklıma bu geldi. Almanya’da çıkan göçmen ve İslam karşıtı PEGIDA’yı düşündüm.

Yani bu saldırı “birileri” tarafından kurgulanmış olabilir ve bu “birileri” batılı derin devletler yada kaynaklar olabilir. Ancak bu kadar yoğun bir komplo teorisine inanmıyorum.

Kimliklerin arabada unutulması şüpheli olarak kalmasıyla birlikte, IŞİD ve El-Kaide’nin çekişmesi sonucunda olmuş olabileceğini düşünüyorum.

Her durumda da Fransız hükümetinin beceriksizliği, Fransız polisinin şaşkınlığı, Fransız istihbaratının ve Avrupa Birliğinin zayıflığı ortadadır.

Kısacası inancım : bu iş karikatürden fazlası.

Yapılması Gerekenler

Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi öğrencisi olarak ne yapılması gerektiğini düşündüm. Ortaya iki seçenek çıktı ;

1- Derslerde öğrendiğim gibi demokratik, özgürlükçü, sakin bir yol izlenip; yürüyüşler yapılarak milli birlik ve bütünlük gösterilmeli.

– Bütün kurumlar gözden geçirilmeli ve daha dikkatli adımlar izlenmelidir.

2- Makhiyavelli’nin (Machiavelli) görüşleri ve düşünceleri, Robert Greene’in “Güç Sahibi Olmanın 48 Kuralı/Yasası” gibi kitap ve düşünürlerin yasalarına bakınca ve Putin vb liderlerin yaptıklarına bakınca ortaya şu sonuç çıkıyor ;

– Öncelikle derhal “şüpheli” olanlar sorgulanmalı. Ülkedeki tehdit görülen herkes temizlenmeli. Hırsızlıktan tutun bombalamaya kadar gelen istihbaratlar ve eski suçlular izlenmeli ve “şüpheli” olanlar tam anlamıyla güvenilir hale gelinceye kadar, ülke bu konuda derin nefes alıncaya kadar üstüne gidilmesi gereken herkesin üstüne gidilmelidir. Böylece başka saldırılar önlenecek ve Fransa 4-5 sene terör konusunda rahat edecektir.

***

Arttırılabilir ancak anafikri anladınız sanırım.

Saldırı Sonrası Yansımalar Ne Olur?

Fransa’daki gerilim artacak. Avrupa’daki gerilim artacak. Avrupa’da bazı konularda (Schengen vizesi) önlemler alınacak ve kısıtlamalar getirilecek. Bu olay, Avrupa’nın ve özellikle Fransa’nın 11 Eylül’üdür.

Ne diyelim, sonumuz hayrola…

 

Detaylı Bilgiler :
Türkçe : http://tr.wikipedia.org/wiki/Charlie_Hebdo_sald%C4%B1r%C4%B1s%C4%B1

İngilizce Wiki :  http://en.wikipedia.org/wiki/Charlie_Hebdo_shooting
İngilizce BBC : http://www.bbc.com/news/world-europe-30708237

 

Son Değişiklik: 01/11/2019 - 13:28