Düzenleme (9.02.2020): kulağıma bir bilgi çalındı… Bırakın yatırım yapmayı, TCDD’yi de peşkeş olarak çok sevgili Arap kardeşlerinize vermeyi düşünüyorsunuz?

Kıbrıs’ta (DAÜ) okurken, ülkenin bir çok yerinden gelen arkadaşlarım oldu. Türkiye’nin her bölgesini gezme fırsatım oldu, Erzurum’da 1 ay yaşamış ve bölgeyi gezmiştim. Geçen yıl ise Adana ve Gaziantep’e gitme fırsatım olmuş, kısa kalmış ancak insanlarını çok sevmiştim.

Ekranlarda “Diyarbakır’da terör örgütü ile çatışma” görüntülerini televizyondan izlerken, orada bulunan veya yaşayan arkadaşlarımla görüştüğümde; ekranlardaki abartının aksine, bir sokakta çatışmanın olduğu bilgisini alıyordum. Fakat hâlâ çoğumuz Diyarbakır’a gitmekten çekiniyor, çocuklarımızı yollamaktan çekiniyor. Henüz gidemedim ancak gittiğimde de; Erzurum, Van, Bitlis, Siir, Muş, Bingöl vs gibi (hatta Kurtalan’ı gördüm, tren hattının sonu) bölgelerdeki insanlar gibi olduklarına adım gibi eminim.

Samsun Sinop’tan, Antalya’ya; Manisa’dan Tekirdağ’a, Erzurum’a, Muğla’ya, Bitlis’e kadar bir çok şehir ve bölge gezdim ve istisnasız söyleyebileceğim şey; köy ve kasabadaki insanlara güvenirim. İnsanlıklarına güvenirim. Şehirlerde durum biraz daha karışmaya başlasa da, İstanbul’daki iğrençlikten eser yoktur buralarda. Özellikle Doğu bölgelerinde, insanlar sizi ağırlar. Kim olduğunuz, dininiz, kökeniniz önemli değildir. Yedirir, içirir. Sadece Doğu bölgeleri değil; Karadeniz, Trakya, Ege’de de durum böyledir. Türkiye’nin dört bir yanı böyle… Sadece büyük şehirlerde işler karışıyor.

 

Türkiye’yi Dolaşma Zorluğu ve Raylı Sistem Sorunu

CNN Türk’ün, “Kars neden bu kadar popüler? 5N1K yerinde araştırdı” başlıklı videosunu izledim (sona ekleyeceğim). Yahu neden popüleri mi var? Ciddi misiniz siz?

Şimdi yer bulmak zor olsa da, öğrenciler için Doğu Ekspresi ile Kars’a gidip gelmek, bir yerde 2-3 gün konaklamaktan daha ucuz! CNN Türk’e göre ; pulman 46 lira, yataklı vagon ise 96 lira. Öğrencilere indirim var. Öğrenciyi de geçin, gidiş geliş yataklıda 192 lira. Yemeyi şusu busu 250₺ oluyor. Bugün Afyon’da otele gitmeye kalksak 900 lira civarı. Üstelik benim gibi tren yolculuğunu sevenler, doğayı (ve karı) izleye izleye gitmekten zevk alacak. Orada tanışılacak yeni arkadaşlar falan derken Doğu Ekspresi mükemmel bir seçim oluyor.

**

Gel gelelim Gaziantep’e, Adana’ya, Mersin’e, Erzurum, Kars’a gitmeye çalışsak ne olacak? Uçak… Uçakta da bilmem ne kadar önce alırsak;

(önümüzdeki ayın 7’sine baktım ki bir ay önceden ayarlamış olalım):

İstanbul (yeni havalimanı, çünkü buraya yakınım) ile,

Adana: 210’dan başlıyor,
Erzurum: aktarmalı 539, direkt bir tane var 299₺
Kars: aktarmalı 597, direkt bir tane var 269₺

Gidiş geliş, konaklama, yemek dersen; Doğu Ekspresi ile arasındaki farkı anlarsınız. Yataklıyı geçtim, pulmanda 92 liraya gidiş dönüş ve yemek falan derken 150, hadi taş çatlasın 200₺’ye keyfini çıkartabileceğiniz bir yolculuk nerede; sadece 269₺’ye Kars’a gitmek nerede? Kaldı ki İstanbul Havalimanına gitmek cabası. Hadi Ankara’ya trenle gitmeyi de katalım; 84₺ git gel, 168 ₺… 300-400 liraya çıkıyor.

Burada da bir diğer soruna geldik…

 

Türkiye’deki Raylı Sistemlerin Rezilliği

İstanbul’u herhangi bir şehre göre kıyaslarsak çok iyi fakat 20 milyon civarında insanın yaşadığı şehirlere göre kıyaslarsak; İstanbul’daki metro  durumu:

Metro Duraklarına göre:

New York – 468
Şangay – 337
Beijing – 319
Seul – 311
Paris – 303
Madrid – 301
Londra – 270
Moskova – 196
Meksika – 195
Tokyo – 179
veeee
İstanbul – 86

Tabi ki durakların yanında uzunluklara da bakalım isterseniz:

Metro Duraklarına göre:

Şangay – 548km
Beijing – 527km
Londra – 402km
New York – 373km
Seul – 332km
Moskova – 328km
Madrid – 294km
Guangzhou – 240km
Meksika – 227km
Nanjing – 224km
veeee
İstanbul’da ise Wikipedia’ya göre 115, haber sitelerinden baızlarına göre 156 ila 170km, Anadolu Ajansı’na göre 221,7 kilometre ama 454’e çıkacakmış.

Tabi bunlar metro… Gördüğünüz gibi İstanbul’da çok büyük eksiklikler var. İstanbul’da faaliyet gösteren iki havalimanına (Sabiha Gökçen ve yenisi), metro yok! Hoş bunlar, İstanbul’un en fazla maruz kaldığı Poyraz ve Lodos rüzgarlarına göre yapılmış pistleri de barındırmadığından, Sabiha Gökçen’de 40 metreden uçak düştü. Metrosu olan, rüzgara göre pistleri olan Atatürk Havalimanı da (ki Dünyanın 3. en iyi havalimanı idi), hangi akla hizmet (rant olması muhtemel) ise, kapatıldı… Bu salaklıktan geri dönülecektir fakat İstanbul Havalimanı yıkılmadan önce değil… Yazık.

 

Trenlerin Durumu

Bunlar metro… Şimdi de trenlerin durumuna bakalım.

Ray hatlarına göre:

ABD – 226 bin km
Çin – 100 bin km
Rusya – 85 bin km
Hindistan – 65 bin km
Kanada – 48 bin km
Almanya – 41 bin km
Avusturalya – 40 bin km
arjantin – 36 bin km
Fransa 29 bin km
Brezilya – 28 bin km
vee
Türkiye – 12 bin km (tam sayı 12,7 bin).

Yine AA’ya ve yandaş kanallara bakarsak, Türkiye ise Avrupa’da 5. sırada. Nasıl oluyor o? Hızlı tren uzunluğuna göre imiş.

***

 

Gaziantep, Erzurum, Diyarbakır, Edirne… Buralara gitmek istiyorum ama gidemiyorum. Oysa Hakkari’den Edirne’ye, Artvin’den Muğla’ya, Sinop’tan Hatay’a, İzmir’e, Ağrı’ya bir çok yere kolay ulaşım için en azından büyük bölümü trenle aşılmalı. Fakat Türkiye’de durum böyle değil… Maalesef değil ve bu konuda bir şeyler yapmayı da düşünmüyorlar.

Diyarbakır’da yaşayan birisi Ankara, İzmir, İstanbul, Antalya, Sinop, Samsun’a rahat gidemiyorsa; İstanbul, İzmir, Edirne’de yaşayan gençler de Ağrı, Hakkari, Diyarbakır, Artvin, Sinop vb gibi diğer bölgeleri rahat göremiyorsa kendi ülkesini nasıl sahiplenecek? Gezmediğin, ayağının basmadığı yerler senin midir?

Türkiye’de ulaşım problemi var. Büyük ülkedeyiz ve bunu aşamıyoruz. Oysa Doğu Ekspresi bize gösterdi ki; trenler, ulaşım için uygun olduğu gibi Türk gençleri kendi ülkelerini günlerce keşfe çıkabilir! İnterrail’in Türkiye versiyonunu yapabiliriz. Fakat Çin’in para dökerek yaptığı çeşitli projeleri sahiplenmeyin; şu ülkede gençlerin dolaşacağı, Doğu şehirlerinin de turizme açılacağı bir raylı sistem stratejisi geliştirilmelidir! 100 yıllık bir strateji ve önümüzdeki 5, 15, 40, 70 ve 100 yıl içinde bu işlem bitirilecek şekilde uzmanlarla birlikte yeni stratejiye ihtiyacımız var.

Övündüğünüz YHT’lere bakın:

**

Evet YHT çok büyük kolaylık ancak sadece İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Konya mı yararlanacak kardeşim? Diyarbakır, Adana, Erzurum, Mersin, Ağrı, Artvin, Samsun? Trakya bölgesi?

Bana göre Hatay, Hakkari ve Kars’tan gelecek yük ve yolcu demiryolları Sivas’ta birleşmeli ve buradan Edirne’ye kadar sabit bir hat olmalı ve böylece isteyenler Ortadoğu’dan, Asya’dan gelip; Avrupa’ya veya tam tersi istikametlere gidebilmelidir. Bundan yoksunuz. Kimse kusura bakmasın ama YHT şu bu ile körler sağırlar birbirini ağırlıyor. Türkiye’nin ekonomik, kültürel ve politik yapısını değiştirmeye; uluslararası alanda güç kazanmaya yetecek projeyi ancak Çin’in desteklediği yeni İpek Yolu projesiyle becerebildik. Yazık!

 

Diğer Sorun: Bilet Bilet Bilet!

İstanbul’dan Ankara’ya, Eskişehir’e gideceğim bilet yok. Doğu Ekspresine gideceğim, bilet yok… Çözüm bulmak bu kadar zor mu? Şirketler kapış kapış alıyor buradaki biletleri ve yüksek fiyatlara satıyor. Son gün, son dakika; şirketler satılmayan biletleri iade ediyor ve bulabiliyoruz. Böyle şey olmaz! Şirketlerin karaborsasına göz yummayınız! Seferleri arttırınız, çözümler üretiniz.

Tren, Türkiye’deki ulaşım sorunu çözecek şeydir. Tabi işin arkasında başka şeyler yoksa, havayolları vb gibi alanlarda rant ve çeşitli kirli hesaplar yoksa; ya da bunlar olmasa bile, bu şekilde düşünebilecek beyinler devlet içerisinde yok veya düşünülse bile gerçekleştirebilecek irade yoksunluğu varsa orasını bilemem.

Şu gençlere artık ülkeyi gezdirin. Tren yollarını uluslararası alanda da elimizi güçlendirecek ekonomik, politik, kültürel bir araç olarak kullanın…

En kötü 2030’dan sonra ben yapacağım…

 

düzenleme 7/02/2020: savaş durumunda, raylı sistemin önemini anlayacaksınız. Askeri açıdan tırlarla, uçaklarla, gemilerle; öküz arabalarıyla falan taşımak zordur. Lojistik açıdan en mantıklı iş demiryolu taşımacılığıdır. Barış sırasında her bölgenin kalkınması, ülke içi turizm vs nedeniyle ve savaş sırasında da hız ve lojistik açısından.. Bakalım anlatabilecek miyiz…

 

 

Son Değişiklik: 09/02/2020 - 10:32