Ortalama okuma süresi: 5 dakika

3. Bölüm : http://www.emrecetinblog.com/guc-sahibi-olmanin-48-yasasi-3-bolum/

3. bölümde fazlasıyla alt bölüm vardı o yüzden 8 madde yazdım. Şimdi 29’dan devam ediyorum.

**

29- Herkesin Zayıf Noktalarını Keşfet

Herkesin bir zayıf noktası vardır. Bu genellikle güvensizlik, kontrol edilemez bir duygu yada ihtiyaçtır; aynı zamanda küçük gizli bir zevkte olabilir.

#Hareketin Stratejik Planı : Zayıf Noktayı Bulmak#

Bazı insanlar zayıflıklarını açıkça gösterir, diğerleri gizler. Zayıflıklarını gizleyenler genellikle zırhlarındaki bir sıyrıktan bile en fazla etkilenenlerdir.

Jestlere ve Bilinç Dışı Hareketlere Dikkat Et

Günlük konuşmalar en zengin zayıflık madenini sarar. İlgili görün, anlayışlı kulak herkesi konşmaya teşvik eder. Birisinin zayıf noktasından şüpheleniyorsan, dolaylı yoldan araştır. Örneğin birinin sevilmeye ihtiyacı olduğunu sezdiysen, ona açıkça övgüler yağdır. Eğer iltifatlarına inanıp kabul ederse doğru yoldasın demektir. Kıyafetlerine, garsona bahşiş verme şekline, kısaca her detaya dikkat et.

* Talleyrand (on numara adamdır, araştırın), karşısındaki kişiye açılır gibi görünürdü. Sahte yada önemsiz bir sır verirdi.

Çaresiz Çocuğu Bul

Çoğu zayıflık çocuklukta başlar. Çocukluktaki sıkıntı çektiği şeyi sen ver. Eğer gizli bir zevk yada bir düşkünlüğü ifşa ederse bunu ver.

Zıtlıkları Araştır

Açık bir özelliği çoğu zaman zıttını gizler. Aşırı iffetli(namuslu) bir dış görünüş, şehvet düşkünü bir ruhu gizler. Utangaç olanlar, dikkat çekmek için ölürler.

!* Görünüşün ardını araştırarak, zayıflığı bulabilirsin.

Zayıf Bağlantıyı Bul

Bazen zayıflık ne değil, kimdir. Zirvede görünen kişinin üzerinde büyük etkisi olan birileri vardır. Yada bir grupta zayıf halka vardır. O zayıflığı bul ve kullan.

Boşluğu Doldur

Doldurulması gereken iki temel boşluk : güvensizlik ve mutluluktur.

Kontrol Edilemeyen Duyguları Besle

Kontrol edilemeyen bir duygu: paranoyak bir korku, yada şehvet, aç gözlülük, kibir veya nefret gibi temel güdüler olabilir.

30- Kral Muammelesi Görmek İçin Kral Gibi Davran

Kendini nasıl savunduğun çoğunlukla sana nasıl davranılacağını belirler.

* Farkını uygulamanın bir yoluda, şartlar ne olursa olsun ağırbaşlılıkla hareket etmektir.

Psikolojik hileleri güçlendir :

  1. Cürretkar taleplerde bulun.
  2. En üstteki kişinin peşine düş.
  3. Üstündekilere bir tür hediye ver.

Kendi fiyatını belirlemek sana kalmıştır. Yüksek fiyat seni geri çevirenlerde bile saygı uyandırır.

Dikkat : Kendini diğer insanlardan ayırmak, bu işin anahtarıdır. Ancak çok fazla yaparsan yada insanları küçük görürsen tehlike başlar. Kalabalığın arasında çok yükselmek, kolay hedef olmayı sağlar.

31- Zamanlama Sanatında Ustalaş

Asla acele eder gibi görünme. Acele etmek kendinin ve zaman üzerindeki kontrol yetersizliğini ortaya koyar. Her zaman sabırlı görün, sanki her şeyin sonunda sana geleceğini bilyormuşsun gibi.

#Uğraşman Gereken 3 Zaman#

Uzun Zaman

Sabır ve rehberlikle iddare edilmesi gerekir. Savunmacıdır, dürtüsel tepki vermeme ve fırsat bekleme sanatıdır.

*** Tehlike karşısında bilerek yavaşla !

Zorlanan Zaman

Saldırgan bir silah olarak kullanıabilir; rakibinin zamanlamasını bozabilirsin.

Hile : düşmanın zamanlamasını bozmaktır. Onları acele ettirmek, bekletmek, hızını değiştirmektir. Zaman sınırlaması ise rakibi hazırlıksız bırakır.

Bitiş Zamanı

Tereddüt etme ! Sonucun gelmesi için bekleyebilirsin ancak sonuçlandırman gereken zaman geldiğinde tereddüt edersen her şeyi bozarsın.

32- Sahip Olamadığını Küçümse ! Onlara Aldırmamak En İyi İntikamdır

Küçük bir hata tamir edilmeye çalışıldığında daha kötü görünecektir. Bu yüzden tamir etmeye çalışma, senin için önemsizmiş gibi görün ve davran.

– Bir kişiyi dikkate aldığında; eylem ve tepkilerini, onunkilerine göre ayarlarsın. Bu insiyatif yeteneğini kaybettirir.

– Ufak biriyle savaşmak onu büyütür ve hatta canını acıtırsan “zayıf sempatisi” kazanmasına neden olabilirsin.

Dikkat : Küçümseme gösterirken, özelde sorunu çok iyi izlemeli ve yok olduğundan emin olmalısın. Yoksa büyür ve problem haline gelir. Bazen birilerini küçümsemek onları kinci yapar.

!* Sorunları hala küçükken farketme ve çözümü güç hale gelmeden icabına bakma becerisini geliştir.

33- İlgi Uyandıran Görünümler Yarat

Çarpıcı imgeler ve simgesel jestler güç havası yaratır; onlara herkes karşılık verir.

* Sembolleri kullan. Göz, insanın beynidir.

34- İstediğin Gibi Düşün ama Başkaları Gibi Davran

Zamana uymaya davranışlarınızla, geleneksel olmayan fikirleriniz ve sıradışı yollarınızla gösteriş yaparsanız, insanlar sizin yalnızca dikkat çekmek istediğinizi ve onları küçümsediğinizi düşünür.

!* Orijinalliğini yalnızca hoşgörülü arkadaşlarınızla ve senin eşsiz oluşunu takdir edecek insanlarla paylaş.

* Çok az kişiyle düşün, çok fazla kişiyle konuş.

!!* Fikirlerini, seni anlayacak olanlar için “gizlice” ifade etmenin bir yolunu bul (kitapta bununla ilgili çok güzel bir hikaye var).

35- Balık Yakalamak İçin Suları Karıştır

Her zaman sakin ve tarafsız olmalısın. Ancak sakin kalırken düşmanlarını kızdırabilirsen kesin bir avantaj yakalarsın.

Öfke tepkilerindeki sorun: başlangıçta korku ve terör yaratabilir, fakat yalnızca bazılarında. Günler geçip bulutlar dağılınca başka tepkileri ortaya çıkartacaktır; utanç ve bağıranın kontrolden çıkma kapasitesiyle ilgili huzursuzluk ve söylenenlere karşı duyulan kızgınlık.

(örneğin ülkede adam gibi muhalefet olsa, o partilerdeki insanlar bu tarz kitapları okusa, böyle şeylere dikkat edecek ve Erdoğan’ın bu özelliği üstüne oynayarak bir sürü başarı elde edebileceklerdi. Ancak cahil olarak sadece halk değil! )

– Birisi sana öfkesini kusarsa ve bu öfke, ona yaptığın şeyle orantılı değilse; bu öfkenin özel olarak sana yöneltilmediğini kendi kendine hatırlar.

– Öfke seçenekleri azaltır ve güçlü insanlar seçenekleri olmadan hareket edemezler.

– İyi zamanlanmış öfke patlamaların lehine olabilir. Ama öfken sahte ve kontrolün altında olmalı(!). Ve daha anlamlı ve ürkütücü olması için öfkeni ender olarak kullan.

36- Bedava Yemeğe Değer Verme

Bedava olarak sunulan şey tehlikelidir. Genellikle ya bir hile yada gizli bir yükümlülük içerir. Kıymetli olan şey için ödeme yapılmalı. Ödeme yapılarak minnettarlık, suçluluk ve dalavereden kurtulursun. Paran konusunda cömert ol ve etrafta dolaşmasını sağla, çünkü cömertlik gücün işareti ve mıknatısıdır.

!* Mükemmellikte kestirme yoktur !

#Para ve Güç#

Güç ustalarının hiçbiri cimri değildir!

Açgözlü Balık

Soğuk ve acımasızdır, yalnızca cansız bilançoyu görür; başkalarının zenginliğine giden yolda ya piyon ya engel olarak anılır. Kolay para kazanma yemini yutar. Onları aldatmak çok kolaydır çünkü sayılarla çok zaman harcarken psikolojiyi unuturlar. Ya seni sömürmeden onlardan kaç yada kazancın için açgözlülüklerinden yararlar.

Pazarlıkçı İblis

Güçlü insanlar her şeyi maliyetle ölçerler ama yalnızca parasal değil; gurur ve zihinsel huzurlarının maliyetleriyle ve zamanla. Oysa pazarlıkçı iblisler bunu yapamaz. Değerli zamanını pazarlık için harcar. Eğer onlara direnemezsen, daha ucuz fiyata bulmak için daha fazla araman gerektiğini düşündürecek ve güvensizlik duygusu aşılayacaklardır. Onlarla tartışma ve değiştirmeye çalışma.

Sadist

Parasal sadistler, güçlerini ortaya koymanın bir yolu olarak parayla acımasız güç oyunu oynarlar.

Rastgele Verici

Cömertliğin güç konusunda kesin bir işlevi vardır: insanları çeker, yumuşatır, onlardan kendine taraftar edinir. Bu tiplerle ilişkiye girersen doyurulamayan duygusal ihtiyaçları ile büyük sıkıntıya girersin.

* Para gücün yada aşşağılık oluşun en iyi göründüğü alandır. Bu yüzden en iyisi, özgürce harcamak ve cömert olarak kazanmaktır.

Güç, paranın miktarında değil; kullanım şeklindedir.

37- Büyük Adamın Ayakkabılarını Giymekten Kaçın

Başarılı bir adama yada ünlü ailenin arkasından geliyorsan, iki katı çalışmalısın.

– Güç, diğer insanlardan daha büyük görünmeye bağlıdır ve babanın, kralın veya atalarının gölgesinden kaybolduğunda böyle bir varoluşu gerçekleştiremezsin.

– Atalarınla arana koyacağın mesafe çoğu zaman sembolizmi gerektirir. Bu, kendi reklamını yapabilmeni sağlar.

– Atalarının zıttı ol. Çok konuşuyorlarsa sessizler.

!!!*** Senden öncekiler A,B,C,D’yi yaparak başarılı olduysa; sen E’yi yapmalısın. Diğerlerini yapmak seni güce ulaştırmaz (yani farklı yoldan gitmelisin).

(Hepimiz biliriz, ailesinden farklı bir şey yapan insanlar dikkatleri üstüne çeker; ailenin ve atalarının gittiği yoldan gidersen çok daha fazla efor sarfetmen gerekecektir)

** Bolluk ve refah bizi tembel kılar.

38- Çobanı Vurun Koyunlar Dağılacaktır

Sorun çoğunlukla tek bir güçlü bireyden kaynaklanıyor olabilir: kışkırtıcı, kendini beğenmiş, iyi niyet sömürücüsü. Onları tek başlarına bırakarak yada uzaklaştırarak etkisiz hale getirin.

– Sorunun çıktığı kaynağı bul. Ortalığı karıştıran grubun içinde saklanır, eylemlerini diğerlerinin arasına gizler. Onların hareketlerini görünür kılarsan, rahatsız etme güçleri bitecektir.

– Düşmanı soyutlamak yoketmekten çok daha iyidir. Daha az zalim görünürsün. En etkili soyutlama şekli ; kurbanları, onların güç tabanından ayırtmaktır.

!!!*** Kargaşa halinde sahneden ayrılmalısın, yokluğun güç kaybını sembolize eder.

– Soyutlamanın diğer kullanım alanı iste baştan çıkartmadır. Herzamanki sosyal alanlarından soyutladığınızda, hedef size karşı savunmasız kalacaktır.

(PUA olaylarıyla uğraşanlar, Mystery’nin “hedefi gruptan ayırt” adımını bilir. Orada farklı yere götürerek ve hedefi gruptan ayırarak savunmasını yıkıyoruz)

***

5. ve son bölüm : www.emrecetinblog.com/guc-sahibi-olmanin-48-yasasi-5-bolum/

Son Değişiklik: 25/10/2019 - 14:15