Ortalama okuma süresi: 2 dakika

Yazıma başlamadan önce, aralarında inci çizgi olduğu için şunu belirtmek isterim ; hatanızı kabul etmeyin demiyorum, hatanızı kabullenin ve bir daha yapmamak için neler yapabileceğinizi araştırın ve bulun. Ancak özür dilemeyin. Hiçbir koşul altında ! Bunu size güç, politika, psikoloji, psikolojik savaş gibi konularda 8-10 senedir bulduğum her kitabı okuyan biri olarak yazıyorum; siyaset bilmi ve uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak yazıyorum.

Neden Özür Dilenmemeli?

1- Özür Dilemek Sorunu Çözmez

Politikacıların yolsuzlukları, diktatörlerin katliamları, tecavüzcülerin, gaspçıların zararları özür dileyerek giderilebilir mi ? Yada kırdığınız bir vazo özür dilendiğinde eski haline gelebilir mi ? ASLA !

2- Özür Dilemek Suçlu Konumuna Düşürür

Özür dilediğinizde, ortada bir suç olduğunu ve suçu kabul ettiğiniz anlamına gelir. Özür dilediğiniz ortama her girdiğinizde, özür dilediğiniz kişilere karşı bir sorumluluk ve pişmanlık duygusu uyanacak ve siz suçlu olarak o bölgeye gireceksiniz. Politik olarak yaptığınız bir yanlış sonucunda dilediğiniz özür, başka konulardaki doğru fikirlerinizi sunduğunuzda “suçlu olduğunuz” konunun hatırlatılarak her konuda yanlış olduğunuz anlamı vurgulanabilir. Yani özür dilemek sorunu çözmeyeceği gibi, sizi gereksiz yere suçlu durumuna düşürecektir.

3- Özür Dilemenin Değeri ?!

İnsanlar her gün hata yapar, her gün özür dilenecek bir şeyler oluşur ve her gün sıkça tekrarlarız. Geç kalırız, yalan söyleriz (herkes söyler), gerçekleri çarpıtırız… Her durumda özür dilemek hem özür dilemenin değerini azaltacak hemde sizin kişisel markanızı zedeleyecektir. ÖZür dilemenin değeri ise bambaşka bir konu. Özür dilemek toplumda erdem olarak nitelendirilir. Hangi durumlarda özür dilenir ? Kısaca hatalı olduğumuz durumlarda. Peki çalıştığınız kişiler ve yaşadığınız ortam çok mu erdemli de az özür dileniyor ? Yoksa onca erdem nutuklarına rağmen özür dilemek toplumda erdemli olma imajını çizmiyor mu ?

Çözüm Yolu

Kısacası özür dilemek sorunu çözmeyeceği gibi, sizi erdemli bir insan olarak göstermeyecektir. Suçlu durumuna düşmeniz muhtemeldir. Üstelik söylenmesi zor olan o “özür dilerim” sözcüğü de ağzımızdan çıkarken dilimiz dolanacaktır. Hatalı olduğunuz durumda ne yapmanız gerekmektedir ?

Sorunu Çözecek Bir Yol Bulun – Telafi Edin

Eğer ortada bir sorun varsa nasıl çözüleceğini düşünün. Sorunu çözmeye çalışın. Vazo kırdıysanız, yeni bir hediye almayı düşünün (tabi ki vazo değil, muhtemelen yeri doldurulamazdı). Politikacıysanız ve yolsuzluk yaptıysanız gibi bir şıkkı değerlendirmiyorum, böylesine kirli ve şerefsiz biri olacağınızı düşünmem; ancak çalıştığınız insanlar yapmış olabilir. Bu durumda Güce Ulaşmanın 48 Yasası‘na bağlı olarak, zehirli pramağı keseceksiniz. Yani sorumlu olan arkadaşı uzaklaştıracaksınız ve hem zararı telafi etmek hemde toplumsal algıyı geliştirmek için sosyal sorumluluk projelerine yatırım yapın.

**

Kişisel Düşüncelerim

Herkesin kültürü farklıdır, düşünceleri farklıdır. İnsanların karşıdakini anlaması gerekmektedir ve farklı kültürleri bilmeli, başka düşüncelere saygı göstermelidir. Belki o’na göre hatalı benim, ancak bana görede hatalı o. Düşünce ve kültür farkı sadece.

Özür dilemekten ve birinin bana özür dilemesinden tam anlamıyla nefret ediyorum. Dilemeden öncede sorun oradaydı, diledikten sonrada sorun orada. Değişen hiçbir şey yok. Birde özür dileyince, affedilmesi gerektiği gibi saçma bir algı var. Özür diledikten sonra af bekleyen bir çok insan var. Olacak şey değildir !

Özür dilemek sorun çözmez, hiçbir işe yaramaz. Toplumda düşünüldüğü gibide erdem falan değildir. Özür dilemek sadece sözel pişmanlıktır. İletişimde kelimelerin önemi %7 civarıdır. Davranışlarla özür dilemesi gerek. Davranış kısmında ise özür dileme yoktur, telafi etme vardır. Bu yüzden hatalı durumu bitirip, sorunu çözüm, ardından hatayı telafi etmek iyidir.

Bazen ilişkilerde ve çevrenizde bunu yapabilirsiniz. Ufak derecede “suçlu” olup, biraz tartışıp, ardından sorunu çözüp üzerine telafi ettiğinizde; karşıdaki sevgiliniz yada patron yada kim olursa olsun kişisi ile ilişkileriniz eskisinden çok daha iyi olacaktır.

Sevgiler.

Son Değişiklik: 01/11/2019 - 13:26