Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra 1921 Anayasası geldi (sonrasında 1924, 1961, 1982 anayasaları geldi) ve 1922’den 1984’de kadar 712 kişi idam edildi [1].

İdam cezası, 2003 yılına kadar, yani AKP’nin iktidarı dönemine kadar KALDIRILMADI! 1984’ten sonra uygulanmadı. Ne zaman kaldırılması planlandı? 1999’da Öcalan yakalanınca. İlk Bülent Ecevit, Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz ile birlikte oluşturdukları koalisyonda, 3 Ağustos 2002’de, idamı “savaş ve çok yakın savaş tehdidi hâllerinde işlenmiş suçlar hariç” olmak koşuluyla (ki vatana ihanet yok), idam suçu sınırlandırılmıştır. Buyrun:

2002-idam-sucu

idam-cezalarinin-yeniden-duzenlenmesi-2002

 

***

İlgili yasa tasarısı (pdf hali)

**

AKP İktidarının İdamı Tamamen Kaldırması

2003 yılında AİHS (Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi) 6. protokol, 2004 yılında ise 11. protokolü imzalanmasıyla idam cezası tamamen kalktı.

akp-idam-cezasi-2003

akp-erdogan-idam-cezasi-2003

 

***

Nedir Bu AİHS 6. Protokolü?

Buradan, pdf haline ulaşabilirsiniz.

6. protokolde Madde 1 şöyle diyor:

MADDE 1

Ölüm cezasının kaldırılması

Ölüm cezası kaldırılmıştır. Hiç kimse bu cezaya çarptırılamaz ve idam
edilemez.

**

 

İşin Özü

Hiç kimse birbirini kandırmasın kardeşim. AKP, kaldırdığı idam cezasını şimdi getirmek istiyor demek. Suriye’den cemaate kadar bir çok konuda (ki dış politika başı çeker), sürekli olarak bir öyle bir böyle diyerek dansöz diplomasisi ve politikasını Türk lugatına sokmuştur.

bknz: youtube, “Bir Başbakan İki Erdoğan

Bir öyle bir böyle…

İdam konusunda da şimdi geri getirelim diyorlar. Ne oldu?

Yıllardır Diyordum

AKP iktidarında suç arttı (bknz : Türkiye suç neden arttı ve artıyor?).

1995 yılında 229.513,
2012 yılında: 3.285.925 suç işlenmiştir.

Benim teorim, bilinçli şekilde arttırılıyor ve sonra “baskın cumhuriyet ve demokrasi yetmeyecek” diyerek idamı ve İslami hukuku getirmek isteyecekleri yönündeydi.

İdam Gelmeli Mi?

İdam cezası Amerikada var, İranda da var. Peki suç bitti mi? Hayır. Pislik devam ediyor. Suçun önlenmesi gerek. Suç işleyecek kadar psikolojik açıdan dengesiz insanların yetiştiği sistemde suç bitmez. Düzgün eğitim şart. Bireysel silahlanma karşısında durulmalı. Ceza olması önemli değil, denetlenmesi gerek.

Yani adam tecavüz etmiyor, hırsızlık yapmıyor olabilir fakat kırmızı ışıkta durmuyor, trafikte sinyal vermiyor, emniyet şeridini işgal ediyorsa ya da yere çöp atıyor, kapalı alanda sigara içiyorsa; bu da devletin kafalardaki imgesini ve ağırlığını azaltmaktadır. Daha kötüsü, bu manyaklar yarın, daha büyük suçlar işleyebilir.

Çözüm Nedir?

Yazdım, söyledim, 2030’dan sonra gerçekleşitreceğim: VATANDAŞLIK OKULLARI.

Önemli olan suç işlendikten sonra ceza vermek değil, öldürülen insanları ve tecavüze uğrayan ufacık çocukları geri getirebilecek mi?

Önemli olan, suç işleme potansiyeline sahip manyakları; yani hayvana ve doğaya zarar verenleri, kurallara uymayanları, herkesin huzurunu kaçıranları alıp, VATANDAŞLIK OKULLARINA koyup, burada eğitmek. Psikologlar, atanamayan öğretmenler burada olacak. Sıfırdan başlayacaklar. Toplum nedir, kurallar neden var… Psikolojik açıdan da normalleştiklerinde salınacaklar. Burada spor ve sanat gibi etkinliklerde yaptırılacak. Teknolojik bir şey olmayacak.

İdamın Ucu Getirenlere Dokunur

Bakın bu iktidar elbet gidecek. Cemaat ile ilişkileri, PKK ile müzakereleri, yolsuzluk ile ilgili davalar birbiri ardına patlar. Eğer gitmeden önce öngördüğüm şekilde (ki önümüzdeki 10 yıl içinde demek), koltuk uğuruna ülkeyi ekonomik, politik ve sosyolojik kaosa ve krizlere sürüklerlerse, bu davalardan, hele hele idam cezası ve başkanlık getirdikleri takdirde hayatları bakımından risk altına girecekler.

Yani kendilerini güçlendirmek ve muhalefeti yok ettirmek için yaptıkları her adım, sonraki hükümet tarafından kendileri için kullanılacak. Bunun farkında olmaları gerek.

AB’ye girmeyelim,
Rusya ile yakınlaşalım,
FETÖ ve diğer her örgütü temizleyelim.

Sonuna kadar desteğim var. Vatandaşlık okulları gibi bin bir çeşit projeyle suç ve psikopatlarla mücadele edelim. Buna da destek var. Fakat İmam hatiplerle, muhafazakarlıkla, idamla olmaz bu işler. Çağdaş eğitim, laiklik, sanat ve spor, bilim ve teknoloji alanlarına yatırım yaparak ve insanları böyle yetiştirerek olur.

Daha da önemlisi, cezalardan çok insanların karakterlerini düzenleyecek bir sistem gerek. Bugün üniversite öğrencilerinin büyük bir kısmı kopya ve ezber ile geçiyor. Kopya hem etik hem de yasal bir suç ve bunu alışkanlık haline getirmişler. Bu insanlar yarın devlet ve şirketleri yönetecek, öğrencileri yetiştirecek. Bunlarla da savaşmak gerek. Öğrencilerin karakterini oturtmak gerek…

***

Uzmanları ve farklı fikirleri dinlemeden, “ben ne dersem o olacak” gibi bir düşünceyle yola çıkarsanız, tüm Türkiye ağır bedeller öder. Aynı gemideyiz. Batarsak birlikte batacağız…

İyi eğitimin, spor ve sanatla uğraşan çocukların ve birbirini dinleyip anlayan insaların olduğu bir ülkede suç; bunların olmadığı ama idamın olduğu bir ülkede olan suç oranından daha düşük olur.

Kategori: Genel - Hayat - Politika - Tarih
Etiketler: , , , ,
%d blogcu bunu beğendi: