Ortalama okuma süresi: 2 dakika

İyi Parti Siyasi Akademisi Başkanlığı tarafından düzenlenen [1], “Prof. Dr. İlber Ortaylı ile tarih ve gelecek” etkinliği, 12 Şubat tarihinde, Ankara Yenimahalle’deki Nazım Hikmet Kongre Merkezi’nde yapılmıştır.

İlber Hoca, konuşma sırasında çok önemli konulara değinerek, geçmişten bugüne ve bizde olduğu iddia edilen bazı şeylerin, tarih içerisindeki örneklerine ve nasıl olduğuna ilişkin çok geniş açıklamalar yaptı. İlber Hocanın gerek tarihi gerek sohbet videolarını izlemiş ve hatta bir çoğunu bilgisayara kaydedip defalarca izlemiş birisi olarak, bu konuşmadan büyük bir zevk aldım; gerçekten üst seviyede bir seviye idi. Gündem, politika ve tarih ile ilgilenen herkesin izlemesi gerektiğini düşünüyorum.

Ülkedeki sorunlara, saçma iddialara ve “altı doldurulamayan” (çünkü bilimsel düşünceden yoksun bir eleştiri yapılan) bazı iddiaları analiz etti. Benim açımdan çok yararlıydı.

Meral Hanım, “İlber hocanın olduğu bir yerde hiçbir şey konuşulmaz” demiştir. Doğru. İlber hocanın içerik olarak bulunduğu bu yazıda, bir şeyler yazabilecek cesareti kendimde görmüyorum. Bu yüzden direkt videoyu paylaşacağım. Blogu takip edenlerin kesinlikle izlemesi gereken bir konuşma olduğunu düşündüğüm için, özel bir gönderi açtım:

https://www.youtube.com/watch?v=5pUaZeyntb0

İlber hocanın söylediklerinin üzerine de yorum yapacak değilim. Ancak çok güzel mesajların verildiği (ince mesajlar mevcut) ve tarihi gerçeklerin, Türkiye’deki bazı şeyler ile çok güzel bağlandığı ve/veya kıyaslandığı bir konuşma olmuş.

**

 

İyi Parti Siyaset Akademisi

İnternete baktığımda bir bilgi vs bulamadım. Fakat partilerin siyasi akademileri, doğru kullanıldıklarında hem partiyi hem parti üzerinden Türkiye siyasetini etkileyebilecek işler yapabilir. Benim bu konuda bir fikrim yok, İyi Parti Siyaset Akademisi’ni araştırmam gerekiyor anlaşılan. Hoş diğer muhalefet partilerinin de ne durumda olduğunu bilmiyorum.

Siyaset Akademisi Başkanı, aynı zamanda Aydın Milletvekili olan Aydın Adnan Sezgin imiş. Twitter’dan takibe aldım, Daha yakından takip edip, gerekli bilgileri edindikçe buraya ara ara eklerim.

 

Kaynak

[1] iyiparti. (5 Şubat 2020). Genel Başkanımız Sayın
@meral_aksener
‘in katılacağı, İYİ Parti Siyaset Akademisi Başkanlığımızca düzenlenen “Prof Dr. İlber Ortaylı ile Tarih ve Gelecek” sohbeti, 12 Şubat Çarşamba, saat 15.00’te, Ankara Yenimahalle’deki Nazım Hikmet Kongre Merkezi’nde olacak. [tweet]
https://twitter.com/iyiparti/status/1225123276546019332

Son Değişiklik: 19/02/2020 - 20:27