Bir süredir yaşananları korku ve kaygıyla izliyorum. 2020’de “çeşitli gruplar işbaşında, Atatürkçülere karşı çirkin imâ” yazısını yazmıştım. Burada, Atatürkçülere karşı bir operasyon başlamıştı. Silah ve mermi gösterilerek tehdit ediliyor, bir dahaki 15 Temmuz’da ben komşuları belirledim diyorlardı, vuracaklar yani!

Tipik operasyon. Bir anlamda FETÖ işi gibi, uzun soluklu. Tahminime göre 2025-2027 civarı hedeflenen bir değişim var. Bunun için adım adım operasyon yürütülüyor, nabız yoklanıyor. Bizim milletin durumu da ortada. Çok sert bir fikir söyle, hayır der, tepki gösterir. Geri çekil, tartışsınlar dursunlar. Sonra “bunu kabul edemeyiz” diye geri adım at. 1-2 yıl içerisinde de gereken adımları uygula. Bu süreçte fikri tartışa tartışa ısınırlar yani tepki göstermezler. Sen de gerçekleştirirsin.

Yeni Adım: Yaşam Tarzına Müdahale

İstanbul Sözleşmesi ile başlayan bir süreç var. Hepsinin parçası olarak yavaş yavaş daraltılıyor. Süreç daraltılıyor, insanlar tek tipleştiriliyor.

Son zamanlarda yaşananlara bir bakalım:

1. Eskişehir’de Park Yogasına Yasak

Kazım Kurt’un (Odunpazarı Belediye Başkanı), tweeti ile şaşırdım. Eskişehir’de bizim eve yakın bir ağaçlık alan vardı. Lüks bir semt. Önce Artvinlilerin bahçesi olan, hayvan baktıkları, dayım ve annemin çamur içinde okula gittiği semt idi. Sonra zeki birisi geldi, buraları tek tek topladı. Vişne Evleri yaptı ve Eskişehir’de hem ev anlayışı değişti (saunalı, yeşil, 3 katlı güzel evlerdir) hem de bu bölge değişti. Buranın hemen yanında yemyeşil alan vardı. Bütün kurtlar burayı almak istiyor, çok büyük arazi. Yaklaşık 60 bin metrekare falan.

Bildiğim kadarıyla buranın sahibi olan yaşlı kadın, “park yapılması ve bina yapılmaması” koşuluyla burayı valiliğe devrediyor. Buraya park yapıyorlar ama bina da ekliyorlar. Etrafta yokmuş gibi cami, kiralanacak çay bahçeleri vs bilindik durum.

Burada kadınlar gidip çöpleri temizliyor, sonra matları serip yoga yapıyorlar birlikte. Bir gün güvenlik görevlisi geliyor, “CİMER’e şikayet edilmiş, izin yok” diyerek engelliyor.

+

**

Vatandaşın birisi CİMER’e şikayet edecek, sonra Valiliğe haber verecekler, valilik müdahale edecek?

İstanbul Giyim Sanatkârlarında ilaç firmamız var. Kimyasallar var. Hepsini geçtim, kapalı alan. Koridorlarda sigara içildiğini defalarca söyledim, şikayet ettim, CİMER’e yazdım. Bırakın işlem yapılmalı, geri dönüş olmadı! Herhalde 1 yıl falan oldu. CİMER, sigaraya karşı böyle ama yogalı kadınlara tahammül edemeyip hemen işlem yapıyor.

Tesadüf değil mi? DEĞİL…

2. Eskişehir’de Festival Engelleniyor

Araştırma firması Numbeo (ki şehirlerde yaşamı farklı verilerle sunan güzel sitedir), dünyanın en güvenli şehirlerini açıklıyor ve ilk 10’da bir Türk şehri var. 8’inci sırada Eskişehir var 1. Yıllardır festivaller yapılıyor, yıllardır sorun çıkmıyor ancak güvenlik(!) gerekçesiyle festival erteleniyor ve sonra ertelenmesi de engelleniyor 2. Bakın “dünyanın en güvenli 8’inci şehrinde” bu oluyor. Eskişehir’in neden güvenli olduğu apayrı bir konu. Eskişehir karışırsa, Türkiye karışır bu kadarını söylemekle yetineyim.

Bu da mı tesadüf değil mi? Hemen bakalım.

3. Adana’da Kebap ve Şalgam Festivali Engelleniyor

Rakı içiliyor ya, yine rahatsızlar. Kebap ve şalgam festivali iptal ve yıllardır yapılamıyor 3. Şehrin değeri için, insanların toplanması ve bölgeye farklı şehirlerden gelenler açısından çok önemliydi.

Burada başka bir sorun da var:

Gençler Gezmesin Düşüncesi

Gidemediğin yer ülken değildir ülkedeki raylı sistem sorunu yazmıştım. Doğu Ekspres’i gençler kullanıyordu, bunu alıp nasıl saçmaladıkları, yer bulamamanız, tur şirketlerinin son güne kadar kapatması vb nedenler yüzünden sonunda ne oldu? Gençlerin gözbebeği Doğu Ekspres bitti. Amaç da buydu.

Bu ülkede (AKP öncesi dahil ama AKP’de özellikle) bir fikir var: gençler gezmesin görmesin. Aman batıdaki çocuklar doğuyu görmesin, gezmesin, oradaki insanlarla tanışmasın ki “televizyonlarda anlatıldığı gibi” olmadığını görmesin. Doğudaki çocuklar batıyı gezip görmesin ki başka dünyaların olduğunun farkına varmasın, hayal kurmasın, kendini geliştirmesin.

Bilinçli yapıldığını düşündüğüm, ve ağır kasıt aradığım durumdur bu. Oysa önce ülkeni gezeceksin, Ben 7 bölgenin hepsine adıma attım, her bölgede kaldım, insanları tanıdım. Gezdikçe, gördükçe Anadolu insanına güvenim arttı, umudun artıyor ve ülkenin ne kadar güzel olduğunu anlıyorsun. Hayatına doğuya gidip, buradaki insanları görmemiş insanlar var.

Örneğin Türkiye’nin en büyük aşiretine mensup aileye gittim. Aşiret lideri (ağa yani) ile Ankara’da görüştüm. Bakın Türkiye, Suriye, Irak’ta 3 milyon mensubu var sanırım. Atatürkçü, kendine bakıyor, kibar. Kiminle nasıl konuşması gerektiğini biliyor. Diplomat gibi adamdı. Eminim farklı bir kişi olarak gitsem, ona göre davranacaktı.

Yani bunları görmeyin. Devletin istediği bu. Ben buna kanaat getirdim. Gençler görmesin, gezmesin. Bir mahallede doğsun, aynı mahallede okula gitsin, başka mahallede işe girsin, askerde gezerse gezsin ve ölsün. Sığ görüşleri ile bütün her şeyi bildiklerini düşünsünler. Özellikle bu iktidarın istediği bu!

4. Bayan Şarkıcı Yakışmazmış

Düzce’de, MHP’li Kaynaşlı Belediye Başkanı Ece Seçkin için şöyle diyor 4:

Düzce muhafazakar bir yerdir, bayan bir şarkıcı getirilmesi Düzce’ye yakışmadı

2015 yazım: bir karmaşıklığı gidereyim: bayan kadın kız

2019 yazım: ne nerede kullanılır: bay bayan erkek kadın bey hanım kız oğlan

MHP’li başkanı sorsan, Türkçeden bihaber ancak sapına kadar milliyetçiyim der. Atatürk diyor ki,

Türk demek, dil demektir. Millet olmanın en belirgin niteliklerinden biri dildir. ‘Türk milletindenim’ diyen kişi, her şeyden önce kesinlikle Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir kişi, Türk kültürüne ve milletine bağlılığını öne sürerse buna inanmak doğru olmaz.

Dilini bilmeyen, doğru konuşamayan insandan milliyetçi olmaz. Arap ve İngilizce sözcük kullanmayı beceri sanandan da olmaz.

Kısaca:

Bay ve bayan İngilizcedeki Mrs ve Mr gibidir, soyada gelir. Bay Erdoğan, Bayan Erdoğan gibi

Bey ve hanım adın arkasına gelir. Zübeyde Hanım, Ali Rıza Bey gibi

Oğlan ve kız, çocuklar için söylenir. 2 oğlan 2 kızım var gibi

Erkek ve dişi, canlılarda cinsiyet belirtir. Dişi aslan, erkek aslan gibi.

Adam ve kadın büyük insanın cinsiyetini belli eder. Fakat adam Arapça olduğu için erkek ve kadını kullanıyorum.

Düzce’nin nasıl bir yer olduğunu çok iyi biliyorum. Adını vermeyeyim ama makamı yüksek bir koruma (Düzce’nin) köy kahvelerini ziyaret ediyor, takım elbise ve masada silahlar ile Kurtlar Vadisi izliyorlar. Herkeste silah var ve otobüste bile “yeni aldım” diyerek birbirine gösteriyorlar. Trafikte ters yönden girer, laf atarsın çekip vurur. Neler neler…

5. Ahlakî (!) Nedenlerle Melek Mosso Konseri İptal Edildi

Anadolu Vakfı, “Ahlaksızlığı özendiren hiçbir şarkıcı halkımız nezdinde sanatçı olarak kabul görmeyecektir. Bu ve benzeri şarkıcıların Isparta’mız da yeri yoktur” diyor 5. Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Mehmet Kaya, “Asım’ın neslini böyle mi yetiştireceksiniz?” diyor 6.

Bütün bunlar sonrası Melek Mosso konseri iptal ediliyor.

6. Meziyetsiz Adamlar Sütyen Tartışıyor

Tartışma programına çıkan MHP’li eski milletvekili Ahmet Çakar, kızı yaşında birisinin ödül töreninde giydiği elbiseye laf atıyor, sütyensiz diyor 6. Sana ne?

Bunların hepsi tesadüf mü? Tabii ki değil.

7. Şort Giydiği İçin Kafeden Atıldı

Kızımız arkadaşıyla kafeye oturuyor. Orada açık giynilmezmiş, öyle diyerek kafeden çıkartıyorlar. Bu olay, üstte saydıklarımızla direkt bağlantılı değil ancak dolaylı olarak yaşanacak sıkıntıların fragmanı gibi. Sanırım Suriyelilermiş. İstanbul’da olsa ziyaretlerine giderdim. Türk kızlarına el uzatmaya, ahlâk dersi vermeye çalışanların ellerini kırıp dillerini kopartacağız anlaşılan. Devlet görevini yapmazsa halk yapar.

 

8. Bu Kim?

**

Bu yobaz kim? Kimleri temsil ediyor? Kimler, festivalleri nasıl iptal ediyor? Devlet içerisinde hareket edebilen bu organizmalar nedir? FETÖ ve devlet içinde devlet yapılanmalarından hiç mi ders çıkartmadınız?

 

9. Artık İş Kurşunlanmaya Kadar Geldi

Ekleme: 31 Mayıs.

Bugün Nihat Genç’in Tweet’inde 7,

Sedat Peker’in kamuoyu gündemine getirdiği Paramount Otel’de yapılan özel bir toplantıya katılan isimleri açıklamıştık, bunun üzerine, Vietnam kodlu bir telefondan tehditler aldık ve Youtube programımızda tehdit mesajını yayınladık ve çok geçmeden, şimdi haber kaynağımız kurşunlandı

diyor. Görsel de paylaşmış. İlgili haber 8. Ne olacak böyle? Nereye gidilecek?

Bireyler, aşiretler, boylar, topluluklar “kendi rızası ile” tank, top, tüfek, füze gibi araçlardan yani kendilerini korumaktan mahrum kalır ve devletle anlaşma yaparak “beni koruyacak üstün bir güç ol” der. Eğer devlet halkını koruyamaz, suçu önleyemez, gereken şekidle davranamayıp vicdanları rahatlatamaz ise halk bu sefer geriye döner.

 

Farklılıklara Karşı Operasyon Başlatıldı

Bu ülkede iktidardaki muhafazakâr iktidar ve mensuplarının kurduğu birtakım vakıf, STK, cemaat ve teşkilatlar; Türkiye’de farklılıklara karşı operasyon başlatmış gibi duruyor. Kendi gibi düşünmeyen, inanmayan, yaşamayan, giyinmeyen insanlara karşı bir saldırı başlatılmış ve bilinçli bir süreç işliyor gibi duruyor.

Parkta çocuk taciz etse,
Afgan’ı Suriyelisi parkta kızın orasını burasını kameraya alsa,
Parkta köpeğe tecavüz etseler,
CİMER’e şikayet etmeyi geç, bu eylemlere katılacak tipteki ahlâksızlar; yoga yapanları çekememiş.

Bunlar ve dahası (ki 3-4 yıldır yoğunlaştı) rastgele eylemler değil. Cumhurbaşkanı, hatırladığım kadarıyla benzin zammı ve enflasyon gibi nedenlerle yapılacak miting ve protestolar için şunu demişti 7:

Utanmadan sıkılmadan sokaklara döküleceklermiş, meydanlara döküleceklermiş. Siz 15 Temmuz’u görmediniz mi? Nereye dökülürseniz dökülün, 15 Temmuz’da sokağa dökülenlere bu millet nasıl dersini verdiyse, siz de dökülün siz de aynı dersi alırsınız

Tehlikeli söylemler! Şundan farkı nedir?

**

 

Tehlikeli Girişimler

SADAT’ı duymuşsunuzdur. Neyin nesidir bilmiyorum. İnternet sitelerine bakınca şunları görürsünüz:

**

Keskin nişancılık, tahrip, gayrı nizami harp (gerilla), su üstü ve altı eğitimi, helikopter ve savaş pilotluğu eğitimi; savunma ve sanayi işbirliği oluşturmak… Hayırdır?

Polise vurma yetkisi şart başlığında yazdım, ben bireysel silahlanacağım. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin artık ne kadar “devlet anlayışı” içerisinde olduğunu göremiyorum. İktidar gibi düşünmeyen, yaşamayan, inanmayan, giyinmeyen insanlara festivaller, konserler yani eğlence anlayışlarıyla direkt olarak müdahalede bulunuyorlar. Alkol ile başlamıştı, eğlence ve giysi ile devam ediyor. Nereye kadar?

Mermi dolu kavanozlar ile tehdit, devlet kurumlarında yapılaşma, “İSLAM ÜLKELERİNDE SAVUNMA İŞBİRLİĞİ” hedefi güden sivil toplumlarının verdiği askerî eğitimler (ki kime veriliyor?)… Ben kendimi güvende hissetmiyorum. Çok net söyleyebilirim.

Gideceğim, yasal yolla tabanca ve av tüfeği almak için başvuracağım. Ukrayna’da gördük, 15 Temmuz’da gördük ve ülke gidişatından görüyoruz; olur da bir şeyler ters gider, bazı gruplar “devlet olduğunu” düşünür ve harekete geçerse, benim ve ailem için geldiklerinde güzel süpriz bekliyor olacak.

 

Devlet, biran önce devlet olduğunu hatırlamalı. Yoksa çok geç olacak benden söylemesi.

Şunu da ilave edeyim, bir şekilde iktidarın iktidarda kalacağını ve kendilerine gelecek güven ile yaşam tarzında ve rejimde büyük değişikliklere gitmeye çalışırken işlerin kırılacağını düşünüyorum.

2025-2030 arası çok sancılı olacak. Fakat kimse şunu unutmasın! 1919’da Atatürk Samsun’a çıkarken bir yanda Atatürk’e inanan Türk Milleti vardı diğer yanda dönemin süpergüçleri İngilizler, Fransızlar, İtalyanlar ve onların maşası Ermeniler, Rumlar, gericiler, bölücüler ve hatta Osmanlı Hükûmeti.

Onlar da silahlarına, devlet güçlerine, sayısal üstünlüklerine güvendiler. Aynı hataya düşenler, aynı hezimeti tadacaklardır! Devlet, biran önce kendine gelmeli. Bir kesimin değil, 83 milyon kişinin devleti olduğunu, TÜRK MİLLETİNİN devleti olduğunu anlayarak farklılıklara izin vermeli. Bu ülke bu baskıyı kaldırmaz.

 

Kaynaklar

1. NTV (2022, Ocak 28). Dünyanın en güvenli şehirleri açıklandı: Eskişehir ilk 10’da, İstanbul Paris’in önünde. https://www.ntv.com.tr/galeri/dunya/dunyanin-en-guvenli-sehirleri-aciklandi-eskisehir-ilk10da-istanbul-parisin-onunde,lVyBAl5M9UWs8_ELALd_Mw

2. Cumhuriyet (2022, Mayıs 27). Valilik kararıyla iptal edilmişti: Anadolu Fest’in başka bir tarihe alınması da engellendi. https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/valilik-karariyla-iptal-edilmisti-anadolu-festin-baska-bir-tarihe-alinmasi-da-engellendi-1940635

3. Menekşe Tokyay (2019, Aralık 11). Kebap ve Şalgam Festivali iptal edildi: Halk ve siyasiler nasıl değerlendiriyor? https://tr.euronews.com/2019/12/11/kebap-ve-salgam-festivali-iptal-edildi-halk-ve-siyasiler-nasil-degerlendiriyor

4. Haberler.com (2022, Mayıs 4). MHP’li başkan “Bayan şarkıcı Düzce’ye yakışmadı” dedi, konseri hedef alınan Ece Seçkin yanıt verdi. https://www.haberler.com/guncel/mhp-li-baskan-bayan-sarkici-duzce-ye-yakismadi-14918111-haberi/

5. Haberler.com (2022, Mayıs 30). Melek Mosso Isparta konseri neden iptal edildi? Melek Mosso ne dedi? Melek Mosso kimdir? Melek Mosso el hareketi mi yaptı?. https://www.haberler.com/haberler/melek-mosso-isparta-konseri-neden-iptal-edildi-14969476-haberi/

6. Mynet (2022, Mayıs 12). MHP eski milletvekili Ahmet Çakar, Melis Sezen’in dekoltesi için “Sütyen yok” dedi! Hazal Kaya sert tepki gösterdi. https://www.mynet.com/mhp-eski-milletvekili-ahmet-cakar-melis-sezen-in-dekoltesi-icin-sutyen-yok-dedi-hazal-kaya-sert-tepki-gosterdi-400124-mymagazin

7. Nihat Genç (@nihadagenc). 1. Sayın, kamuoyu ve siyasi partiler, vekiller ve Sayın Erdoğan.. (tweet). Twitter. 30 Mayıs 2022. https://twitter.com/nihadagenc/status/1531278534240522242?s=20&t=vvHlzjyzNMYgV6H83VvRyQ

8. VeryansınTv (2022, Mayıs 30). Konu: Sedat Peker’in ifşa ettiği Paramount Otel… Veryansın Tv’nin haber kaynağına silahlı saldırı. https://www.veryansintv.com/konu-sedat-pekerin-ifsa-ettigi-paramount-hotel-veryansin-tvnin-haber-kaynagina-silahli-saldiri/

larisa (@larisatlantic) (2022, Mayıs 28). ŞORT GİYDİĞİM İÇİN CAFEDEN KOVULDUM… Twitter. https://twitter.com/larisatlantic/status/1530599022750322689?s=20&t=4-N3tetzgrcMnyJfzQOdag

Son Değişiklik: 31/05/2022 - 10:18