andıç: en alta hangi maskeleri kullanmak gerek ekledim

**

Haftasonu yapılan açıklamalardan sonra, gidip eczaneden maske aldım. Laboratuvardaki filtreli özel maskelerle uğraşmak istedim. Maskeyi aldım, yüzüme taktım, iğrenç şekilde kızartma kokuyor… Bildiğiniz kızartma! Biberli patlıcanlı kızartma… Tamam doktor maskeleri hariç diğerleri steril olmayabilir de kızartma kokusu?

50 adetine 150₺ para verdiğimiz maskeler için arabadayken dedim ki; ya lokantayı fırsattan istifade edelim diye maske üretimine döndürmüşler, ya üretim yerinde yemek yapılıyor dip dibe ya da evlerde diktirip topluyorlar. Kutuya baktım, üzerinde adres yok ancak şirket ismi var. Günümüzde holding kurmakta kolay, o kadar zor değil ve dolandırıcılar güven vermek için holding kuruyor; bunu muhasebecilerden duymuştum. Haliyle hemen açılma bir şirket olacağından şüphelendim çünkü Google’da görünmüyor bile. Kutu üzerinde websitesi var, internet adresine girdiğimde bir semtte adres vermişler. Baktım ve ev çıktı.

***

Midem kalktı sabahtan beri. Kimseyle görüşmüyoruz, toplu alanlara girmiyoruz ama şu maskeden Koronaya yakalansak yeridir! Korona olmaktan korunmak için bok pislik bulaşacak bu nedir yahu? Normalde alkol ile steril ederiz de, otoklava da atabilirdik ama kızartma kokusu? Mecburen yıkayacağız. Önce yıkacağız, sonra alkol…

Yaklaşan Tehlike

Şimdi herkese maske dağıtılacak ve “maske fırsatını” gören herkes fırsattan istifade edelim diye maske işine girdi. Fakat aldığınız maskelere dikkat edin. Eczaneden dahi aldığım maskeler böyle. Ben bu maskeye nasıl güveneyim? Hadi bizde bir kaç litre alkol var, dezenfekte ederiz; olmayanlar ne yapacak? Devlet millete maske dağıtacak… PTT’deki yardım sırasını da gördük, bu şekilde olursa işler karışacak.

Öte yandan merak ediyorum, maskeler kimlerden alınacak? Yukarıdaki firmanın ismini de cismini de vermeyeceğim. Fakat böyle yerlerde yapılan; kızartma kokulu, çoluk çocuğun gezindiği ve hatta kapak fotoğrafı olan Hindistan’daki gibi bir üretim yapılan yerden gelirse durum ciddi. Korona salgınına yakalanmayalım diye başımız ağrıyabilir.

Diğer taraftan bedavaya dağıtılacak bu maskeler, devletin parasıyla mı alınacak? Bir sürü meslek lisesi, jandarma vs bu maskeleri dikiyorken buralardan ucuza ve düzgün şekilde temin etmek yerine; daha önce yumurta ve pos cihazı olaylarında olduğu gibi “sen-ben-bizim oğlan” mantığı ile devlete yakın bir takım insanların yerinden alınarak bu insanlara mı para kazandırılacak?

Ben hem sağlık hem de devletin imkânlarının eskisi gibi kullanılması konusunda ciddi endişeler taşıyorum.

Sağlık İçin Denetim Şart!

Zabıta ve bakanlık görevlilerin maske üreten bu yerlere baskın yapması şart! Fırsat göründü diye insan sağlığını hiçe sayarak bu işe girip para kazanacak çıkarcı zihniyetler var. Çok çok ucuza imâl edip satacaklar var. Kumaştan maske dikenler bile olacak ve geçirgen, bir şeye yaramayan maskelere iyi paralar isteyenler dahi olabilir.

Bu nedenle fırsatçılara göz açtırmamak gerek. Düzgün bir üretim tesisinden gelen maskeleri 50 liradan 500 liraya çıkaranlarla mücadele ederken, öteki taraftan sağlıksız malzeme ve/veya sağlıksız üretim koşullarında bu maskeyi üretenlerle mücadele edilmezse durum daha da ciddi bir hâl alır!

Yalap şalap bir websitesi, alelacele yapılmış bir kutu tasarımı ile gelen; malzemesinin ne olduğu belli olmayan maskelerin satışına dikkat edilmelidir! Şahsen böyle maskeleri 150 liraya alacağıma (50 tanesi), bu salgından önce aldığımız ve üretim yerlerini bildiğim maskeleri 300 liraya almaya razıyım.

Bugün yaşadığım olaydan sonra resmen tiksindim. Korona olmamak için başka hastalıkları maskeden kapmak istemem.

Andıç: maskelerdeki kokuyu biliyorum merak etmeyin, bu maske bildiğiniz kızartma kokuyor. Gaz falan kokmuyor.

**

Akşam gelen ekleme:

Cezalar ve Denetimler Arttırılmalı!

Markete gittim, millette maske yok, maske çene altında. Kamu sağlığı ve güvenliğini tehdit ediyorlar. Ağır cezalar ve tekrarı halinde hapis cezası olması gerek.

 

Hangi Maskeler Ne Kadar Yarar Sağlıyor?

Öncelikle; Dünya Sağlık Örgütü’ne göre maskeler ne zaman takılmalı? [1]:

  • Eğer sağlıklıysanız, sadece korona virüs şüphesi olan insanlarla temas halinde olduğunuzda,
  • Eğer hapşırıyor ve öksürüyorsanız make takın.
  • Maskeler sadece elinizi yıkadığınızda ve dezenfekte ettiğinizde işe yarar.
  • Maske takıyorsanız, nasıl imha edilmesi gerektiğini bilmelisiniz!

Hangi maskeyi kullanmanız gerek?

Görsel kaynağı: Business Insider

**

FDA’e göre N95’i kullanmanıza gerek yok [2], sağlık çalışanları kullanmalı. Cerrah maskesi uygun.

Peki ya Şekilli Pitta Maske?

Kim hatırlamıyorum ancak bazı kadın politikacılar ve bazı ünlüler; giysi renklerine göre “makinede yıkanabilir” diye satılan bu maskeyi kullandı. Sonra her şey karıştı. Şimdi hiçbir işe yaramayan bu pitta maskeler her yerde. “Makinede yıkanabilir” diye satılıyor fakat polen engellemek dışında bir işe yaramıyor. Ağzınızı şal ile kapatmaktan farksız.

**

Tüketim kültürüne dönüşmemizin bir örneği belki de… Şekilciliğin ulaştığı başka bir nokta.

Ayrıca kağıt maskeler de satılıyormuş, onlar da bir işe yaramıyor! Bakın sağlık alanında bir çok kriter vardır. Bu cerrah maskesi için “burada” bazı kriterlerden bahsedilmiş. Her önüne gelen şal tarzında maske yapıyor veya kağıttan maske takıyor. Tükürüğü engelliyor mu engelliyor ama böyle olmaz. Yani bu işin kriterleri var. Bildiğiniz kumaştan maskeler dikiliyor ve evlerde, kızartma kokularında dikilip, yeni açılan veya başka şirket üzerinden satılan bir sektöre dönüşüyor.

Yazık, ne diyeyim?

**

Hindistan’daki maske üretimi:

 

Son Değişiklik: 06/04/2020 - 20:53
Kategori: Ekonomi - Genel - Hayat