Haberlerde Mustafa Akıncı olayı nasıl dönmekte? “İlhak” üzerinden yürütülmektedir. Daha önce söylediğim üzere [1] [2] , Mustafa Akıncı’nın sırtını dayadığı danışman kitlesi anlaşılan Kıbrıs’taki Türk düşmanı radikal soldan (evet PKK’ya destek veren o radikal sol) başka bir grup değildir. Düzenbaz, manipülatif ve çıkarcı bir tutum sergilemektedirler.

Sömürgeciler olarak, böl/parçala/yönet taktiği kullanan (Hatay Devleti Belgeselini izleyiniz!) İngilizler; anlaşılan o ki yine benzer işlere girişmişler. BBC’ye bakıyorsun, Kuzey Kıbrıs’ta ilhak tartışması diye video yayınlıyor. Bak bak bak…

 

İlhak İşi Nedir?

The Guardian (ki bu da İngiliz kurumudur), Akıncı’ya diyor ki; Kırım gibi ilhak durumuna ne diyorsunuz? Akıncı bunu korkunç buluyor ve Hatay Devlet Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen’e laf atarak, “ikinci Tayfur Sökmen olmam” diyor. Olmaz değil, istese de olamaz. Milli Mücadele kahramanı Tayfur Sökmen’in dedesi dahi ülke için çalışmış ve Tayfur Bey bölge insanının kurtuluşu için sadece askeri değil; ekonomik, diplomatik, politik ve her türlü mücadeleyi de vermiştir.

Mustafa Akıncı ise bırakın Kıbrıs Türklerinin bağımsızlığı ve özgürlüğü için gerekli mücadeleyi vermeyi; Kıbrıs Türklerine tek destek çıkan Türkiye Cumhuriyeti ve acı içinde geçen Milli Mücadele’nin şerefli kahramanlarına dahi laf edebilecek kadar alçak bir seviyeye gerilemiştir.

Türk askeri orada Kıbrıs Türklerini korurken ve Türkiye Cumhuriyeti, Kıbrıs Türklerinin her zaman yanındayken; kümes horozu gibi sağa sola dayılanmak kolay. Fakat işler karıştığında, Kıbrıs Türk’ünü kurtabilecek cesaret ve beceriden yoksundur Mustafa Akıncı. Avrupa’daki çeşitli STK’lar ve devlet yetkililerinin sözlerine güvenerek; Türkiye’den uzaklaşıp müzakere sürecini tamamlayabileceğini düşünüyorsa, 2004 Annan Planı Halkoylamasına bakmalıdır. Verilen sözlerin nasıl tutulmadığını görmelidir.

*

Rumların ENOSİS hayallerine karşılık Kıbrıs Türkleri Taksim fikirlerini ortaya sunmuştu. Bütün bunlara rağmen Türkiye Cumhuriyeti 1974’ten sonra Kuzey Kıbrıs’ı topraklarına katmamış, tam tersine Kıbrıs Türklerinin bağımsızlığı ve özgürlüğü için uğraşmıştır. Böyle oldu ve böyle olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC’yi ilhak gibi bir planı yoktur. Olmadı, olmayacak.

 

Seçim İçin Çirkefleşen Akıncı

Ortada hiçbir şekilde ilhak yok iken, ne hikmetse Akıncı buna karşı gelmiştir. The Guardian’ı daha önce Afrika gazetesinde de görmüş ve radikal Kıbrıs solunun “basın özgürlüğü” altında milleti topladığı mitinglere; Atinalı Helen hanımın The Guardian’da olayları çevirdiğine de şahit olmuştuk. Gazete aynı gazete, sorulan soru; “Kırım gibi ilhak”… Akıncı’nın cevabı ise “korkunç”.

Biraz olsun dürüst olsa ve gerçekleri görebilse; Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs Türklerinin yanında olduğunu ve özgürlükleri, bağımsızlıkları için yıllardır uğraştığını ve dünyada sadece Türkiye’nin ve Türk milletinin Kıbrıs Türklerini umursadığını söylerdi. Fakat devlet adamlığından yoksun ve sadece ayak oyunları bilen, sırtını radikal sola yaslamış bir politik kurt olarak işine geldiği üzere; “korkunç” yorumundan sonra bir de Milli Mücadele kahramanınlarına laf söyleyebilecek cürreti de kendinde bulabilmiştir.

**

Seçimi kazanmak için bu şekilde sivri çıkışlar yapmak niyetindedir. Yani koltuğu için, seçimi tekrar kazanabilmek için; Kıbrıs Türkleri ile Türkiye Cumhuriyetini karşı karşıya getirebilecek kadar gözü dönmüş bir şekilde Cumhurbaşkanlığı seçimlerine saldırmak, nasıl bir zihniyetin eseridir bunu da sizlerin kararına bırakıyorum.

Ortada olmayan ilhak tartışmalarıyla, her defasında Türkiye Cumhuriyetine saldırarak seçim kazanılabilir belki… Bunun sonucunda Türkiye’deki cahil ve duygusal kitlelerin saçma sapan sözleri de sosyal medyada kutuplaştırmayı arttıracaktır (tıpkı radikal solun istediği ve planladığı gibi). Ancak Kıbrıs Türkleri bunun sonucunda oldukça kötü bir noktaya sürüklenecektir ve zaten sürüklenmektedir.

 

Türkiye Kıbrıs Türklerinin Yanındadır

Koltuğu uğuruna Türkiye’ye bile saldırmayı göze alan ve bunu da “ilhak” gibi Türkiye Cumhuriyeti Devletinin gündeminde olmamış bir fikir ile yaparak oldukça bayağı ve aşağılık bir politika izleyen Akıncı, istediğini yapamayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti ile Kıbrıs Türklerinin arasını açamayacaktır!

Dün olduğu gibi yarın da Türkiye Cumhuriyeti devleti ve yüce Türk milleti, Kıbrıs Türklerinin yanındadır ve özgürlükleri, bağımsızlıkları kazanmaları için, adadaki varlıklarını dünyaya kabul ettirebilmek için ne gerekiyorsa yapacaktır. Elbette bu süreçte KKTC’nin bağımsızlığına ve devlet olduğuna önce Türkiye Cumhuriyeti Devletindeki bir takım işe yaramazlar takımı dikkat etmelidir!

 

**

Dostunu yakın tut, düşmanını daha da yakın demişler.
Fakat dost görünümlü düşmanlarının üzerinden gözünü ayırma!

İspanya’da Katalanları,
Türkiye’de Kürtlerin,
Suriye’de YPG’nin ve benzer her ülkede çeşitli fraksiyonların bağımsızlığını isterken KKTC’nin bağımsızlığı şöyle dursun; Rum’a yamanmak isteyen bu iki yüzlü radikal solu da göz hapsine alın artık. Karşınızda Avrupa Birliğinde çeşitli STK’lar, basın ve yetkililer ile sıkı fıkı olmuş ve işin içine istihbaratın karıştığı, propaganda faaliyetlerinin de bilinçli şekilde yürütüldüğü iğrenç bir kitle var. Özellikle son 5 yıldır yaşanan bazı sıkıntıların nedeni de “radikal sol” dediğim bu kitledir.

Nefes aldırmayınız! Mantığı, soğukkanlılığı ve diplomatik tutumu elden bırakmayınız! Bu iki yüzlü, ecnebi destekli radikal solun oyunlarına da gelmeyiniz.

**

Doğru adımlar atıldığında, Akıncı’nın planları da radikal solun bu çirkin çabaları da suya düşebilir. Fakat bıçak sırtındayız. Atılacak yanlış bir adım, bu zihniyeti ve grupları güçlendirecektir.

Son Değişiklik: 14/02/2020 - 16:30