Bu sıralar ilgi duyduğum 2. Dünya Savaşı dönemi (sırası, öncesi ve sonrası) filmlere bakıyorum. Rus sineması maalesef çok kötüydü. Fakat Sivastapol İçin (Bitva za Sevastapol) filmini izledim; atmosfer, dekor, savaş sahneleri, olaylar… Hepsini çok güzel anlatmışlar. Vay be dedim, bir süreden sonra güzel bir film izledim. Derken daha iyisi geldi…

Nazi dönemini, Almanya Demokratik Cumhuriyeti (bildiğiniz adıyla Doğu Almanya) ve sonra buradan da kaçarak batıya giden bir gencin/çiftin hikayesini anlatıyor. Teyzeleri ve babasıyla… Filmi sadece burası için önermiyorum, eğer bir başlık açtıracak kadar önemliyse bunun nedeni şu; o dönemde Nazilerin, sosyalistlerin ve batının düşüncesi, yaşam tarzı ve hayata bakışını da çok güzel vermişler.

Filmin adı: Werk ohne Autor, Türkçesiyle “Asla Gözlerini Kaçırma” ve İngilizcesiyle “Never Look Away”. Bknz: IMDB sayfası.

andıç: filmin sonunda muhabir bir şey diyor… Acaba doğru mu? Yanındaki portreyi takip etmeniz yeterli. Muhteşem bir film.  Kesinlikle “benim ilk 10’um”a girer.

**

Çiçero (Türk yapımı), Casuslar Köprüsü (Bridge of Spies), Kod Adı: U.N.C.L.E. (The Man From U.N.C.L.E.) gibi filmlerle benzer atmosfer hissettim.

Doğu Almanya konusunda film için kesinlikle önerim, Başkalarının Hayatı  (Das Leben der Anderen/The Lives of the Others).

Kısa bir süre önce dizi, film ve kitap önerilerimi yazmıştım. İsteyenler şuradan bakabilir: bu süreçte izlenecek film dizi Kitap Önerileri #evdekal

**

Bu arada atlamayalım, Sivastapol İçin filmine mutlaka bakın. Sahneler, olaylar ve işlenişi sevdim. Uluslararası ilişkiler okurken, Rusça konuşan eski SSCB ülkelerinden gelen arkadaşlar sık sık “biz farklı biliyoruz” diyordu ve kendi bildiklerini açıklıyorlardı. Bambaşka durumlar var. Bu nedenle Rusça öğrenmeye başlamıştım. Rusça öğrenip, ilgili kitapları okuyarak “dünyaynın geri kalanının” Soğuk Savaş ve günümüze bakış açısını anlayabilmek istedim. İlk önce film ve dizilere baktım ancak bir kaç tank filmi harici güzel film yoktu. Onlar da olayları, sosyal yapıyı ve kültürel durumu değil; sadece Holivud filmlerinin bir benzerini yapmaya çalışmışlardı. Ancak Bitva za Sevastapol ile birlikte kadın merkeze alınarak, SSCB’deki durum anlatılmış. Bundan sonra önerdiğim “Asla Gözlerini Kaçırma” filmini izlerseniz; hepsi birbirine bağlanıyor. Kadına bakış açısı, Naziler, SSCB, batı…

Son Değişiklik: 12/04/2020 - 11:52