Bold Pilot ve jokeyi Halis Karataş…

Yakın tarihimiz. Netflix’te “Bizim İçin Şampiyon” olarak yayınlanmış. Hepinize öneririm. (Süpriz kaçıran, yani spoiler, yok).

Müthiş bir insan, bir aşk hikayesi ve Türkiye gerçeği… Aşk dediysem, kadın-erkek aşkı olarak anlamayın; sevginin en yoğun hâli olan AŞK… Bir milletin at sevgisi… Tabi ki bu “at”, sadecece bir hayvan değil; milletimiz için bir çok şeyi temsil ediyor…

Filmi izlerken vurguları beğendim. Özellikle vurgular… O gazeteci yok mu o gazeteci… Aslında toplumumuzun bir parçasını temsil ediyor. Henüz bir kaç saat önce yazdığım yazıda (korona salgınında Türklerin dil sınavı), milletimizin kendini küçük görmeye; yapabildiklerini küçük bulurken ecnebileri yüceltmeye meyilli olduğundan bahsetmiştim. İşte bu gazeteci, milletimizin bu huyunun bir yansıması gibi.

Başarabiliriz, diğerlerinden daha iyisini yapabiliriz… Yeter ki birleşelim ve buna inanalım.

 

Türk Filmlerinin Gelişimi

Bu yazdığım yazıda yine kültürümüzün ve tarihimizin değerini bilemediğimizden; Amerikalıların böyle tarihi ve kültüsü olsa bir çok film, dizi ve oyun ile dünyaya “pazarlayacağından” (tabir kötü gelse de durum bu) bahsetmiştim. Kendi tarihimizi anlatamıyoruz…

İkinci Dünya Savaşı’nda Ankara’da diplomat olmak isterdim diyorum. “Casuslar Köprüsü” (Bridge of Spies) gibi bir çok pazarlık Ankara’da gerçekleşti eminim. İlyas Bazna’yı daha önceden biliyordum, bir kaç başarısını da biliyordum ve Çiçero filmi geldi… Bayılarak izledim.

Tabi ki “ecnebinin yaptığı her şey iyi, biz ise aşağı milletiz; iyisini yapamayız, bak burası olmamış” diyen bir sürü tip (ki ekşi sözlük’ün bir çok yazarı) bunları beğenmez. Tabi çıkıp daha iyisini yapacak bilgi, birikim, deneyim, bütçe hiçbir şey yoktur. Yetenekte yoktur. Ancak yapılanı eleştirirler.

Bizim İçin Şampiyon’u da eleştirecekler, 7. Koğuştaki Mucize filmini de… ELEŞTİRECEKLER. Çünkü bu kirli zihniyet her zaman kendini ve milletimizi aşağılık görmüştür. Her zaman Avurpa ve Amerikalıların yaptığını övmüştür, beğenmiştir.

Fakat 7. Koğuştaki Mucize bugün Netflix ile dünyanın her yerinde ve bir çok insan beğenmiş. Kış Uykusu gibi nice filmi yabancılar beğeniyor. Bizim İçin Şampiyon ve Çiçero gibi filmlerin de değeri bilinecektir.

Yazan, yöneten, yapan kim varsa; onları, oyuncuları, set ekibini, bu dekorları yapanları (Çiçero vs için), kostümleri dikenleri, oradaki insanlara çay götürenler dahil herkesi kutluyorum.

Atatürk’ün istediği buydu. Kendi tarihimizi ve kültürümüzü bilmek, Türkçeyi öğrenmek ve bunlara sahip çıkmak! Atatürk; Türk kültürünün, Türk tarihinin ve Türkçenin önemini de biliyordu, köklü ve güçlü olduğunu da…. Bugün “Korona salgınında Türklerin dil sınavı” yazısında da bahsettiğim üzere; daha kendi dilinden utanan, kendi dilini konuşamayan; kendi tarihini ve kültürünü bilmeyen sözümona aydınları ve İslam adı altında Arap kültürünü bu millete enjekte edenler ise Atatürk’ün istediği bu durumun tam tersi yönde ilerlemiştir.

Kızmak yok, sinirlenmek yok, pes etmek ya da umutsuzluğa kapılmak yok!
İşte yakın tarihimize ve kültürümüze ait filmler geliyor,
İşte insanlar ve gençler izliyor, öğreniyor!
Başaracağız…

Atatürk’ün açtığı yolda, gösterdiği hedefe; DURMADAN YÜRÜYECEĞİZ! Her gün bunun için and içmiştim. Şimdi gerçekleştirme zamanı…

2030’da, kuruluş ayarlarına dönmüş bir Türkiye Cumhuriyeti ile yüzlerce yıl yıkılmayacak sağlam bir sistem inşa edeceğiz. Milli birlik ve bütünlüğü sağlayacak; Türk kültürünü, Türk tarihini ve Türkçeyi öğrenip, herkese anlatarak. Yurt dışındakilere de bu köklü ve zengin kültürümüzü, tarihimizi anlataracak yapacağız! Gerçek milliyetçilik budur. Gerçek Atatürkçülük budur!

Atatürk’ün istediği gibi, “muasır medeniyetler” seviyesine çıkmayacağız; o seviyeyi tekrar inşa edeceğiz ve sömürgeci, iki yüzlü batı dünyasına Türk kültürünü göstereceğiz; vicdanlı, merhametli, cesur Anadolu insanının neler yapabildiğini göstereceğiz!

Ben buna inanıyorum, başaracağımızdan eminim.

**

Yazımı, babam gibi kanserden çekmiş ve çeken nice hastalara ve onların yanında olan sevenlerine armağan ediyorum.

Bold Pilot’a,
Begüm Atman Karataş’a,
Halis Karataş’a,
Özdemir Atman’a,
Bütün hayvanseverlere,
ve bu hikâyeyi bize ulaştıran güzel ekibe ve oyuncularına,
Atatürk’ün izinden giden, Atatürk’ü yüreğinde taşıyan herkese selam, saygı ve minnet ile…

ELVEDA ŞAMPİYON!

Son Değişiklik: 18/04/2020 - 22:07