Ortalama okuma süresi: 11 dakika

2. Dünya Savaşı’na baktığınızda, sürekli olarak Almanların 6 milyon Yahudi öldürdüğünü, toplama kamplarını, faşizmi görürsünüz. Peki öldürülen 6 milyonun hepsinin Yahudi olmadığını (2 Türk, binlerce çingene, engelli vs olduğunu) biliyor muydunuz? Peki ya Amerika’daki toplama kamplarından haberiniz var mı?

Günümüzde bunu yazabilmemi ve okuyabilmenizi sağlayan internet ve uyduların, Naziler döneminde bulunan V1 ve V2 füze/roket sistemi ile mümkün hale geldiğini biliyor muydunuz?

Bu yazıda biraz saklanan gerçekleri anlatacağım. Tarih tek yanlı anlatılmaz. Naziler katildi, fakat belgesellerde sadece bunları anlatmak adil değildir. Bu kısmı bildiğiniz için, farklılıklara değinelim.

Nazi Döneminde Bilim

Nazi döneminde bilim, teknoloji ve sanayi gelişti çünkü Adolf Hitler, işine yarayacak (savaşta kullanılabilecek) bir çok buluş istiyordu. Bu yüzden çok önemli icatların gelişmesi yavaşladı çünkü savaşa hizmet etmiyordu. Ancak tıp, teknoloji, sanayi, bilim gibi alanlarda büyük gelişmeler yaşandı.

Bunların bütün temeli Nazi döneminde atılmadı. Öncesinde ve özellikle Weimar Cumhuriyeti’nde (1. Dünya Savaşı sonrası kuruldu) büyük gelişmeler yaşanmıştır. Nazi döneminde ise bu gelişmelerin kaymağı yenmiş ve üzerine eklenmiştir.

Bir topluma, bir hedef verirseniz; toplum daha sıkı çalışır. Temelinde bu var. Bakalım hangi gelişmeler yaşanmış:
(hepsini sayamayacağım ancak önemli ve belli başlı şeyleri yazacağım)

Sigaranın Etkileri ve Kanser Bağlantısı

Sigara ve kanser bağlantısı Nazi döneminde bulunmuştur

Adolf Hitler ve Nazi hükümetine göre bütün gençlik devlete aitti. Bu yüzden kendilerine iyi bakmaları gerekirdi. Sigara içenler ve içmeyenler arasında yapılan çalışmalarla; sigaranın sağlığa zararlı olduğu ve kansere neden olduğu ilk kez bu dönemde görüldü. Dikkatinizi çekerim, 1960-70’li yıllarda Amerika’dan Türkiye’ye, Rusya’ya kadar bir çok ülke ve bölgede sigara zararlarından habersizce yaşanmıştı.

Sadece sigara değil radon gazı ve bir çok kazın, maddenin kanser ile ilgili çalışmaları bu dönemde bulundu.

Bunlara bağlı olarak 1944’te sigara, toplu taşıtlarda yasaklandı.

Elektron Mikroskobu

Elektron mikroskobu Elektron mikroskobu - karınca

Aslında çok büyük gelişmeydi. Bilim, elektron mikroskobundan sonra fazlasıyla ilerledi ve üzerine çok şey katıldı. Ancak 1930’ların başında, Nazilerin döneminde bulunan bu mikroskop çeşidi; Hitler ve Nazi hükümetince değer görmedi. Çünkü işlerine yaramıyordu.

Otoban

Nazi Almanyasında otoban Nazi Almanyasında otoban Nazi Almanyasında otoban

 

Alman ordusu Wehrmacht’ın (vermaht), tanklarını ülke içinde kolayca kaydırabilmesi için otobanlar yapıldı. Böylece tanklarıyla jet hızında harekatlar düzenleyebildi. Sovyetlere girdiğinde bırakın otobanları, kış günü çamur deryası yüzünden tankları hareket edemedi ve bu yüzden zorlandı. Otoban, yani tankların düzgünce hareket edebileceği yollar önemliydi.

Blitzkrieg (Yıldırım Harekatı)

Blitzkrieg Taktiği

Blitzkrieg yani Yıldırım Harekatı her şeyi değiştirdi ve Nazilerin ordusu Wehrmacht’a (vermaht) güç kattı. Normalde (1. Dünya Savaşı ve öncesi) cepheler oluşturuluyordu ve burayı ele geçirmeye çalışan askerler oluyordu. Yani iki paralel çizgi gibiydi ve bu 1 metre bile ilerlenmeden aylarca savaşıp kan dökülmesine neden oluyordu.

1. Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru Birleşik Krallık, ilk tankı savaş meydanlarına sürdü. Hiçbir makineli tüfek, hiçbir bomba durduramadı. Cephe saflarını yarıp geçiyordu. Bu, ilk Blitzkrieg taktiğiydi. Almanlar bunu çok iyi analiz etti ve Nazi döneminde geliştirdiler. İngilizlerin tankının bir problemi vardı, egzoz dumanı tank içine veriliyordu.

 

 

Blitzkrieg Taktiği Nasıl Çalışıyor?

Durdurulamaz Alman panzerleri cephenin en önünde duruyordu. Bu panzerleri yok etmek için konulan top ve tank savarlar, Alman uçakları/topları ve tankları tarafından tahrip ediliyordu. Ön taraftaki bu dayanıklı tanklar hiç durmadan cepheyi yarıp geçiyordu ve yardıktan sonra da durmuyordu. Sürekli ilerliyordu.

Bu tankların ardından gelen zırhlı araçlar sağ ve sola ayrılıp, yarılan cephenin yanlarını bölüyordu. En son arkadan piyade birlikleri gelerek, cepheyi temizliyordu.

Cephe Savaşı ve Blitzkrieg

Cephe savaşı ve Yıldırım harekatı (Blitzkrieg)

Yukarıdaki resimde görebileceğiniz üzere sol tarafta Blitzkrieg, sağ tarafda normal cephe savaşları var. Blitzkreig tek ve güçlü bir hat şeklinde ilerlerken, cephe savaşları ise paraleldir. Bu yüzden birbirlerine karşı üstünlükleri yok denecek kadar azdır.

Çanakkale Savaşı ile ilgili belgeselleri de izlediyseniz, bazen 8-10 metre yakınlıktaki siperlerde düşmanlar aylar boyunca savaşıp ancak 1-2 metre aldığı oluyordu ya da alamıyorlardı bile. Tıkayan bir savaştı yani.

AEG Kayıt Cihazları (manyetofon)

manyetofon

Amerikan casus filmlerinde (Soğuk Savaş dönemindekiler), bu cihazın yatay halini görürsünüz. Telefon dinlemeleri için kullanılır. Ancak Almanya’da bulunmuştu. Nazi hükümeti bunun savaşta kullanılabileceğini düşünüp, geliştirilmesine karar verdi. Geliştirilen cihaz mükemmel şekilde sesleri kaydediyordu. Canlı gibiydi.

Nazi hükümeti bunu Hitler’in konuşmalarını kaydedip sonra yayınlamak (propaganda) ve düşmanları dinlemek (istihbarat) için kullandı. Amerikan yetkili bir belgeselde, savaş sonrasında cihazı incelemek için getirdiler. Bizimkilerden çok daha iyidi, inanılmazdı demişti. Belgesel için youtube’da “Hitler’in Yüksek Teknolojisi” diye arayabilirsiniz.

Bu cihaz bir çok ürüne öncülük etmiştir.

Jet Motorlu Uçak

nazi jet motorlu uçağı

Bir çok ülke jet motoru üzerinde yoğunlaşıyordu. Ancak hepsinden önce Nazi Almanyasında jet motoru bulundu. Tabi ki savaş için kullanılabilirdi, bu yüzden Nazi hükümeti araştırılması için yetki verdi ve “ilk jet uçağı” Nazi Almanyasında bulundu.

Savaş alanına çıktığında düşmanlar için inanılmaz bir şoktu. Uçak savarlar etkisiz kaldı çünkü normal uçaklara göre 2-3 kat daha hızlı uçuyorlardı.

Fırlatma Koltuğu

naziler ve fırlatma koltuğu

Jet motorlu uçak bulundu. Fakat uçak düşerken pilotlar eski uçaklardaki gibi paraşütle atlayamazdı çünkü çok hızlıydı. Çözümde bulundu : “fırlatma koltuğu”.

Son 50 yılda 12 binden fazla pilotun hayatını kurtardı. Nazi buluşuydu.

Füzeler

Sırasıyla Wasserfall, Rheintochter, Enzian, Ruhrstahl X4 füzeleri:

 

 

V1 Roketi

naziler ve v1 füzesi - roketi

 

Naziler jet motoru gibi çok önemli bir buluşa imza atmışken, bunu farklı alanlarda kullanmamak olmazdı. Bunlardan birisi V1’lerdir. Jet motorlu bu füzelerden sadece Londra’ya 20 bin adet atılmıştı.

Peki şimdiki gibi uydu ve elektronik cihazların olmadığı dönemde rotasını nasıl buluyordu? Basit matematik ile…

Yönü ince ayarlarla Londra’ya çevriliyor, hesaplamalarla Londra’ya gidecek kadar yakıt konuyor ve Londra üzerine gelmeden yakıtı bitiyordu. Böylece düşmeye başlıyorlar ve Londra’ya düştüklerinde ağır hasar veriyorlardı.

Çok hızlı oldukları için durdurulamıyorlardı. Londra’lılar önce sesini duyuyordu. Bu da farklı bir psikolojik savaştı.

 

Stuka Uçakları ve Tiger Tanklar

V2 füzesine geçmeden hemen önce, hazır “psikolojik savaş” demişken, bunları da anlatayım.

Stuka

Nazi Almanyası Stuka uçakları

Bu bombardıman uçaklarına özel bir düzenek hazırlanarak konuldu ve bombardıman için dalışa geçtikleri sırada bir ses çıkartıyorlardı. Bu da psikolojik savaş açısından inanılmazdı.

Buyrun sesi:

Tiger Tank

Nazi Almanyası Panzerkampfwagen 6 Tiger tank

Nazi Almanyası, Tiger Tankları savaş meydanına sokmadan önce, 5 farklı model geliştirmişlerdi (Panzerkampfwagen 1-2-3-4-5) fakat Panzerkampfwagen VI yani 6 bambaşkaydı.

Gövdesi ön, yan ve arka olmak üzere sırasıyla; 100-80-80 milimetreydi. 88’lik tank savar topu, 200 milimetrelik deliş oranına sahipti. Bu da, savaşa çıktığı sırada Amerikan’ların M4 Shermen ve Rusların T34 tanklarından fazlasıyla üstün olması demekti.

Belgeselerde bir Tiger tankın 3-4-5 ve hatta 7-8 tane Sherman tankını yok ettiğini görürsünüz. Çünkü Tiger tank önden (ve bazen arka ve yandan) delinemiyordu, Sherman’ların 500-600 metre yakına gelmesi gerekirken, Tiger’ların mükemmel silahı 2 kilometre öteden hedeflerini vurabiliyordu.

Savaş alanında psikolojik olarak çok büyük bir darbe vurmuştu Naziler. Fakat Sherman ve T34’ler ayda binlerce ve on binlerce yapılırken, Tiger tanklar bir kaç yüz tane yapılabiliyordu. Daha kaliteli, daha komforlu (mürettebat için), daha sağlam, daha daha daha iyidiler. Fakat sayıları azdı. 2. Dünya Savaşı bir üretim savaşıydı aynı zamanda ve en çok üretenler kazandı.

***

V2 Roketleri (Günümüzün Uzay Hareketlerini Başlatan Roket)

nazi almanyası v2 roketi

Dönelim V1’e… V1’in başarısı ortadayken geliştirmemek olmazdı. Bu sefer her şeyi, tüm dünyayı değiştirecek bir iş yaptılar ve ilk kez “ses hızından yüksek” bir roket icat ettiler. Bir kısmı başarısızlıkla sonuçlansada, başarıya ulaşan denemeler oldu ve binlerce roket farklı yerleri vurdu.

Ses hızından daha hızlı olduğu için, hedeflerde bulunan insanlar patlamadan sonra roketin sesini duyuyordu. Şimdiye kadar böyle bir şey görmeyen insanlar arasında tam bir kargaşaydı. Bu roket, müttefik ülkelere Nazilerin “nükleer silah”tan ne kadar uzak olduğu sorusunu sordurttu. Kendileri nükleer silah yaptılar ancak Nazi dönemine yetişmedi. Naziler yenildikten sonra  Japonya’ya atıldı.

**

Nazilerin Üretemediği Uzay Teknolojileri

Naziler bu roketler ve gelişmelerden sonra , bir çok uçak ve füze projesi çizdi. Fakat gerçekleştiremediler (ya da öyle deniyor). Bir kaçının resimlerini vereceğim;

189682929aaa6735c103ab381413df80 f12b302db2be6a11988e515d8702e006 HortonHo229bFlyingWingWWIIera Horton-HO-229-Replica-of-actual-flying-aircraft

DAYTON, Ohio -- Messerschmitt Me 163B at the National Museum of the United States Air Force. (U.S. Air Force photo)

DAYTON, Ohio — Messerschmitt Me 163B at the National Museum of the United States Air Force. (U.S. Air Force photo)

Nazi-UFO-0-nazi_ufo_01-1

Görebileceğiniz üzere günümüzdeki “hayalet uçak” teknolojisinden ufolara kadar (Nazi Bell deniyordu) bir çok projeleri vardı ancak bazıları denendi ve başarısızlıkla sonuçlandı, bazıların prototipi dahi yapılamadı.

134575160976513773200801197_Schwerer_Gustav_gun Gustav ratte Ratte-13

 

Devasa toplar ve tanklar…

Uzaktan Kumandalı Araçlar

1335230464376 British-soldiers-with-captured-German-Goliath-tracked-mines.

Evet günümüzde kullanılan uzaktan araçların bir benzeri o zaman askeri teknoloji için kullanıldı.

***

Tıp Alanında Naziler

Milyonlarca insana işkence yaptılar, bir çok şey denediler. Bu yüzden bazı hastalıkların teşhisi, bazı tedaviler, insan vücuduna ait gelişmeler Nazi döneminde ortaya çıktı.

Markalaşma Propaganda ve Reklamcılık

Propaganda Hitler içn çok önemliydi ve Propaganda Bakanı Goebbels bir çok teknik geliştirdi. Bu teknikler Alman halkı üzerinde denendi ve bazıları (kötü olanlar) Yahudiler üzerinde denendi. Bilinçaltından davranışlara kadar farklı denemeler mevcut.

Bunların bir çoğu günümüzde reklamcılık firmalarında, siyasetçilerin kampanyalarında kullanılmaktadır.

Av Yasağı, Yoksullar İçin Program ve Hayvan Deneylerinin Yasaklanması

İnternete bakarken bunlara denk geldim. Türkçeye çevrilmişleri var ancak orijinali İngilizce.

Av yasağı, sigara yasağı, hayvan deneylerinin yasaklanması o dönemde başlatılmış ve yoksullar için yardım programları düzenlenmiş.

*****

Amerika’daki Toplama Kampları

Bakmayın Amerika’nın özgür ülke, demokrasi naraları atıp Nazi dönemini karalayan belgesel ve filmler yaptığına. Amerika’da en az Nazi dönemi kadar vahşidir. Belki daha fazla insanın dolaylı ve doğrudan ölümüne neden olmuştur.

Pearl Harbor saldırısından sonra Amerika şoka girdi ve Batı kıyılarına başka bir saldırı beklediler. Bu yüzden bütün Japonları kamplara kapattılar. Öncesinde yavaş yavaş;

– Evdeki telsizlerine el koydular,
– Parmak izlerini aldılar,
– Dükkan ve evlerinden çıkmaları için 48 saat tanıdılar,
– Ve Utah ile Colorado’da kurulan ve ismi her ne kadar merkez olsa da toplama kampı olan yerlere Japon’ları yerleştirdiler.

Buyrun bazı resimler:

Amerika Japon Toplama Kampı 2 Amerika Japon Toplama Kampı 3 Amerika Japon Toplama Kampı 4 Amerika Japon Toplama Kampı 5

At the United Nations' prisoner-of-war camp at Pusan, prisoners are assembled in one of the camp compounds. The camp contains both North Korean and Chinese Communist prisoners. April 1951. Gahn, State Dept. (USIA) Exact Date Shot Unknown NARA FILE #: 306-PS-51-7134 WAR & CONFLICT BOOK #: 1496

At the United Nations’ prisoner-of-war camp at Pusan, prisoners are assembled in one of the camp compounds. The camp contains both North Korean and Chinese Communist prisoners. April 1951. Gahn, State Dept. (USIA)
Exact Date Shot Unknown
NARA FILE #: 306-PS-51-7134
WAR & CONFLICT BOOK #: 1496

Amerika Japon Toplama Kampı 7 Amerika Japon Toplama Kampı

***

Nazi Döneminin Soğuk Savaş’a Etkisi

Naziler 1943-1944 yıllarında füzeler, jet motorları yapıyordu ve bilinen, bilinmeyen bir çok proje tasarlıyordu. Aynı dönemde Nazilerin bu teknolojik gelişimine yetişen başka bir devlet yoktu. Savaşın sonlarına doğru bir çok bilim adamı Amerika ve Rusya başta olmak üzere farklı ülkelere kaçtı.

Şöyle düşünün, bu çılgın projeleri üreten insanlar Amerika ve Rusya’ya kaçtı; peki sonucu ne olacaktı? Tabi ki Soğuk Savaş. Çünkü kimse, diğer ülkelerde nasıl projelerin olduğunu ve Naziler gibi bir oluşumun gelip Dünya’yı ele geçirip geçiremeyeceğini bilmiyordu. Bu yüzden istihbarat faaliyetleri başladı, her ne kadar Birleşmiş Milletler gibi barışçıl adımlar atılsa dahi, birbirlerini yokladılar.

Bu jet motorları, füzeler ve başka projeler; uzay yarışını başlattı ve Nazilerin 1940’larda yaptıklarından yola çıkarak 1961’de ilk kez Yuri Gagarin uzaya çıktı. Neil Amstrong ise 1969’da ilk kez Ay’a ayak bastı.

Yine Soğuk Savaş döneminde çok önemli gelişmeler olmuştur. Amerika ve Rusya bir çok gizli silah geliştirmiş, istihbarat sistemlerini katlamıştır. Amerikalılar ise Almanlardan öğrendikleri propagandalarla “Amerika” imgesi yaratmış ve (bana göre) Sovyetlerin çöküşüne neden olan bu propaganda faaliyetlerini çok yerinde kullanmıştır.

***

Hitler’in Bizzat Kurduğu Olimpiyat Ruhu

Madem Bakü 2015 Avrupa Olimpiyat Oyunları var, bitirirken böyle bitireyim.

1936’da Nazi Almanyası, Dünya Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacaktı. Bütün dünyanın gözü, Naziler üzerinde olacak demekti. Propaganda Bakanı Goebbels, sürekli olarak Hitler’in doğa üstü olduğu mesajını veriyordu. Her hareketinde bunu vurguluyordu.

Bunu pekiştirmek için Hitler bir senaryo hazırladı. Hitler, Antik Yunan’ı çok seviyordu, bir çok mimarisinde bunları görebilirsiniz. Olimpiyatlarda da bunu kullanmak istedi.

Önce dünyanın en büyük stadını inşaa ettirdi.

1963 Dünya Olimpiyat Oyunları Nazi Stadyumu 1963 Dünya Olimpiyat Oyunları Nazi Stadyumu

1963 Dünya Olimpiyat Oyunları Nazi Stadyumu

Son resimde dikkat ederseniz yarısı toprağın altına gömülüdür. Çok büyük olmasını istiyordu, her mimarisinde olduğu gibi çünkü psikolojik savaş ve propaganda için önemliydi. Büyüklüğü vurguluyordu.

Fakat bu stadı bitirmek imkansızdı. Bunun için mühendisler bir yöntem geliştirdi ve yarısını yerin altına yaptılar. Bu sayede stadın sadece yarısını yapacaklardı ve zamandan kazanacaklardı.

Stad bugün bile kullanılmaktadır:

1963 Dünya Olimpiyat Oyunları Nazi Stadyumu günümüz

 

Dönelim konumuza;

Hitler’in kendisi bir senaryo yazdı ve “doğa üstü” mesajını pekiştirmek istedi. Buna göre antik çağ ve eski dönemlerde çok önemli olan Olimpos dağından temsili ateş alınacak, bir atlet bu ateşi şehirlerden koşarak stada getirecek ve sonra olimpiyatlar başlayacaktı.

Yani 1936 Berlin Dünya Olimpiyatlarını “doğa üstü bir el” başlatacaktı.

1936 nazi almanyası açılış

Bilin bakalım sonra ne oldu?

Bütün herkes bundan o kadar etkilendi ki, günümüzde devam etmektedir.

Şu an oynanan Avrupa Olimpiyat Oyunları’nın açılışı için bir çok sporcu meşaleyi taşıdı ve Aliyev ateşi yakarak olimpiyatları başlattı.

Olimpiyatlar ve meşale

***

Gördüğünüz gibi bize anlatılmayan ya da yanlış anlatılan bir tarih var. Naziler gelmiş geçmiş en tehlikeli örgüt ve devletti. Ancak bunların yanı sıra, yapılanları olduğu gibi anlatmak bütün belgeselcilerin ve tarihçilerin görevidir. Belgeseller ve tarih yazıları Amerikan propagandası yapan film değillerdir!

Bu yazıyla birlikte, bazı farklılıkları göstermek istedim.

Yeteri kadar beğenilirse devamını yazabilirim. Gördüğünüz üzere silah, teknoloji, spor ve sanat alanlarında Nazilerin bir çok yeniliği olmuştur. Bazıları günümüzü etkilemiştir.

**

Düzenleme:

Emre Kongar’ın bir yazısında [Hitler üzerinden yalan], tarihin “kasten” nasıl çarpıtıldığını görebilirsiniz. Maalesef tarih “değiştirilmeye” çalışılıyor yada seçici şekilde yayınlanıyor… Bunun suç olması gerek. Tekrar tekrar vurulayacağım çünkü eminim bunu okuyan birileri beni Nazi yanlısı yada Hitler’e destek vermekle suçlayabilir; Hitler ve Nazi Almanyası bir katildi. Fakat tarih bir bilimdir ve o’nu yansız öğrenmemiz gerek. Nasıl 2+2=4 her yerde ve her koşulda geçerliyse; sola, sağa, muhafazakarlara yada aydınlara göre değişmiyorsa, tarihte böyle olmalıdır. Gelişmeler ve katliamlarla, ekonomik düzenlemeler ve savaşın ağır sonuçlarıyla “bir” verilmelidir.

Hitler ve Yahudi Soykırımı konularındaki pek çok kitapta, Hitler’in Polonya’yı işgal ettiği gece yanındakilere “Ermenilerin yok edildiğini kim hatırlıyor ki” dediği iddia edilir.
Bu iddia, Chris Hedges’in “Savaş Bizi Anlamlandıran Güç” adlı, mutlaka okunması gereken çok güzel kitabında da, ne yazık ki tekrar edilmiş. (İstanbul, Paloma Yayınevi, 2014, s.114)
Kitabı çeviren Zülâl Kalkandelen değerli bir yazar ve araştırmacıdır:
Kitabı çevirirken karşılaştığı bu iddiayı da araştırmış ve doğru olmadığını belirleyerek gerçeği aynı sayfanın altına verdiği bir dipnotta açıklamış.
Kalkandelen’in yazdığına göre İsrail’in önde gelen tarihçilerinden Tom Segev, Hitler’in bu sözü hiç söylemediğini, iddianın Nuremberg mahkemesindeki ifadeleri dünyaya duyuran Amerikalı gazeteci Louis Lochner’in yaptığı bir hatadan kaynaklandığını 18 Ekim 2007’de açıklamış.
Segev, Ha’aretz gazetesinde yayımlanan yazıda, Hitler’in Polonya’ya saldırmaya karar verdiğini açıkladığı gün söylediğini iddia ettiği sözleri, AP Ajansı’nın Nazi Almanyası’ndaki muhabiri Lochner’in Nuremberg duruşmalarındaki başsavcıya ilettiğini belirtiyor.
Başsavcı bu başvuru üzerine, konuyu tekrar araştırdığında, Hitler’in o gün yaptığı konuşmalarda o sözü hiç söylemediğini tespit etmiş ve tutanaklardan çıkarmış. Ancak yine de basına o şekliyle sızdırmış.

 

Son Değişiklik: 20/04/2020 - 23:30