En son ne zaman mutlu oldunuz? Gerçekten mutlu oldunuz?
En son ne zaman 1 hafta mutlu hissettiniz?
En son ne zaman 1 haftayı kendinize ayırıp; hobilerinizi yaptınız, sevdiğiniz kişilerle karşılaştınız?
En son ne zaman 1 hafta sinirlenmeden geçirdiniz?

Benim bunlara cevabım sanıyorum üniversitede endüstri mühendisliği kulübüyle 4 günlüğüne etkinliğe gittiğim zaman olabilri ki 2011-2012 civarındaydı. Kıbrıs’ta tahta evlerden oluşan bir tatil kasabasına gittik. Adı Tatlısu Zambak Tatil Köyü. Zaten hayatınızın en güzel dönemlerini üniversitedeki etkinliklerde, özellikle bir kaç günlük etkinliklerde geçireceğinizi size garanti edebilirim.

Son 1 yıldır Türkiye’deyim ve herhalde hayatımda en bunaldığım 1 yıl olabilir. Belki bilgisayar mühendisliğini bırakmama neden olan o iğrenç 1-2 yıl ile yarışsa da, yine de son 1 yılda iyice bunaldım. Neden bir bakalım:

 

Türkiye’de Gündem

Sabah uyandığımda, bir gün güzel geçsin, bir gün sakin kalayım yahu! Sabah haberlere bakıyorum felaket. İstanbul trafiği başlı başına sorun. Dur kalktan bahsetmiyorum, o ayrı problem fakat sürücüler… Kural tanımayan, milletin hayatını hiçe sayan, beyinsiz yaratıklar özellikle büyük problem.

Bakalım bugün (26 Nisna 2019) gündeminde ne var:

 • FETÖ mahrem askerleri operasyonu [1]. Ahmet Davutoğlu’nun da açıklamasında söylediği üzere: aileden birisi FETÖ okulunda okumuşsa, diğer fertlerinin bile işten çıkarıldığına şahit olduk fakat nedense politik ayağı bir türlü temizlenemedi! FETÖ içinde önemli görevlere sahip kişiler, şimdi devlet içerisinde önemli makamlarda!
 • Liseliler arasında kanlı kavra [2].
 • Havalimanında yer hizmetlerindeki kadına terbiyesizlik yapan YARATIK! [3]. Şu ülkede garson, hizmetli veya emekçi kimler varsa; onları ezme hakkını kendimizde buluyoruz milletçe. Bu insanlık dışı bir şey, insan olmayı unuttuk ve bir daha öğrenemedik.
 • 8 aylık hamile eşini tekmeleyerek çocuğun ölümüne neden olan yaratık [4].
 • Bu ülkede sübyancılar, sapıklar, sapkınlar bitmiyor! Üstelik daha da artıyor. 4 yaşında çocuğa taciz [5] (ki tecavüzü de geçen günlerde duyduk malesef).
 • Müge Anlı’da, 15 yaşındaki kızın eniştesi tarafından cinsel istismara uğradığı ortaya çıkmış [6].
 • Türkiye, “memnuniyet” konusunda sonda 4. ülke [7]. “Bir gün önce kahkaha attınız mı, iyi dinlenebildiniz mi, tüm gün boyunca size saygı ve sevgi çerçevesinde mi davranıldı, yeni bir şey öğrendiniz mi” gibi soruların bulunduğu ankette sonran 4. sıradayız! Sadece Yemen, Belarus, Afganistan’dan daha iyi durumdayız.

Bunların dışında bol bol siyasi haberler, ekonomik haberler var.

Dolar 6 lirayı zorluyor. Eğer 6.03’ü geçerse, direnci kırmış olacak ve bir müddet daha yükselecek. Dolar için hiçbir politika üretilmiyor. Hukukun üstünlüğü ve bağımsızlığı, yasama-yürütme-yargı dengesi, özgürlüklerin geri sağlanması, insan hakları gibi bir çok konuda adımlar atılmalı. Yetmez! Cumhur ittifakına oy vermeyenlerin terörist, vatan haini, FETÖ’cü, soğan lobisi, makarna canavarı olduğu gibi şeyleri söyleyerek ülkeyi kutuplaştırmaktan vazgeçmeleri gerek.

Bunlar da yetmiyor; tarım ve hayvancılıkta devrim sayılacak politikalar ve yeni sistem ŞARTTIR! Türkiye, yanlış hatırlamıyorsam dünyanın en büyük 6. soğan üreticisi fakat fiyatlara bakın. Bunun en büyük nedeni de TL’nin değerinin bu şekilde olması ve ağır vergiler.

Neyse bunları zaten yıllardır anlattık ve anlatıyoruz.

 

KKTC Gündemi

KKTC, hem politik olarak hem de toplum olarak bizden yukarıda. Haber manşetlerine bakıyorsun, ara ara bizdeki gibi manyaklar çıksa da; genelde kaza, politik söylem, grev, sendika vs.

Bugün KKTC gündemine bakalım örneğin:

Kıbrıs Postası’nda sırasıyla gidelim:

 1. Sipahi’de e-kütüphane açıldı
 2. Uluslararası Bellapais İlkbahar Müzik Festivali ile ilgili bilgiler
 3. Girne Masterleri Antalya’da mücadele ediyor (futbol)
 4. Girne’de eve girmeye çalışan yılan korku dolu anlar yaşattı
 5. Ukrayna’daki seçimin galibi Zelenskiy, Türkiye’ye tatile gitti (bunu Türkiye’deki basında bulamadım mesela)
 6. Tohum takas şenliği

Bir kaç siyasi açıklama.

Gündem Kıbrıs’a bakalım, sırasıyla:

 1. CTP Genel Başkanı açıklamaları
 2. Hava durumu nasıl olacak
 3. Bakanlar Kurulu toplandı
 4. Hallaç’ın durumu iyiye gidiyor (ölümlü trafik kazasında yaralı kurtulan genç)
 5. Tahsin Mertekçi anısına futbol maçı
 6. Çelebioğlu’na veda (trafik kazasında ölen bir genç daha)
 7. Çilek festivali başlıyor
 8. Elektrik kesintisi uyarısı
 9. Dövizde son durum
 10. Türkiye manşetleri
 11. KKTC manşetleri
 12. Elektrik kesintisi
 13. Yasin Er 1 gün daha tutuklu kalacak (Çelbioğlu kazasına karışan sürücü)
 14. Sajid Masood 3 ay hapis yatacak [7]. (ateşli silah taşırken yakalanmış, evinde boş şarjör bulunmuş. Darısı başımıza)

KKTC’deki kanunlara örnek olarak yazmıştım: kanun dediğin. Zencinin biri taksiciye artistlik yapmış. Taksici inip dövmüş. 2009 yılında tam 13  bin lira ödemiş. 10 bin de kefalet parası. Eğer bir daha döverse, bu sefer 40 bin tazminat ödenmesine karar verilmiş. Dedim bir daha birini döver misin? Elimi sürmem dedi.

 

Huzurumuz Yok!

Değinmem gerekiyor ki, KKTC’de trafik kazaları büyük sorun. Yolları kötü. Fakat sürücülerine de iyi eğitim verilmeli. Biraz yağmur yağınca yollar kayganlaşıyor ve kazalar oluyor. Yani İstanbul’da kullansalar, karda kullansalar ne olur bilemiyorum. Fakat orada araba kullanırken, trafik ters olmasına rağmen daha rahattım. Fazla ışık yok ama kural belli, kanun belli. Sürücüler birbirlerinin hakkını gasp etmiyor. Buna rağmen nice genç, trafik kazasında can verdi. Umarım sorun biran önce çözülür.

**

Öte yandan ben de “kapıdaki yılan korkuttu”, “silah taşıyan 3 ay yattı”, “bugün hava durumu” gibi haberleri okumak istiyorum. Yeter artık her gün en az 1 kadının katledilmesi, çocukların taciz ve istismar edilmesi, politik gerginlikler, TL’nin değerinin düşmesi, milletin iflas durumuna gelmesi, trafikteki öküzler.. Cidden bunaldım ya!

Kafa dağıtayım diye motosiklet alayım dedim, en azından haftasonları sağa sola giderim, farklı sürüş dedim; ekipman 4-5 bin. Sürücü kursu yetmiyor, eğtiim almak gerek ve o da 3-4 bin civarına yaklaşıyor. Ehliyette alsak, hepsine 10 bin gidiyor. Motosiklet alsak, ikinci eli bile 15 civarı iyi motosikletlerin. Ecnebinin 1 maaşı ile alabildiği şeyler için biz aylaca, yıllarca çalışmak zorundayız.

Şöyle paraşütle atlayayım diyorum, yok arkadaş o da 300-500 civarı değişiyor hatta bin lira olan var. Adrenalini atalım, sonra sakinleşiriz desen hep bir arıza. İntercity İstanbul Park pist fiyatlarını internet ve 130beygirden düşük arabalar için 100 TL YAPMIŞ! Hiçbir şey! Gerçekten hiçbir şey. Trafikte delireceğinize, gidin orada sınırları zorlayın. Yıllarca kaç seans yapıldı, sadece 2 araba teması var ki bir tanesi mekanik problemiş. Yani güvenli ortam, size bildirim veriyorlar. Her şey süper. kaçış alanları falan var.

Tek sorun var; arabam yok. Dedemin arabası da 2001 model astra, girsem girerim de nasıl çıkarım belli değil. Çünkü bir arabaya 150-200 bin vermek cidden içime sinmiyor. Dünyada, arabaya en fazla vergi veren ülke biziz! Araba almak mantıklı değil, ikinci elde kime güveneceksin; her işimiz hile hurda, yeni bir formül bulmuşlar. Devlet pert arabaların yenilenmesinde sakınca görmüyor. Pert arabayı yenileyip, “abi 3 değişeni var” diye millete kazıklıyorlar. Eksperte götürüp gerçek anlaşıldığında, “geri alırım ama %5 keserim, 4 bin keserim” falan diye güzel bir gelir kapısı bulmuşlar.

Yani araba almak sorun, ikinci eli sorun. Piste girsen iyi lastik iyi fren gerecek; zaten bunlar iyi bir para tutuyor. Desen ki yahu motosiklet alayım, ya çin alacaksın ya ikinci el. Ekipman ve eğitim sorun. Desen ki eğitim almayayım, ekipmanda da kask yeter; şuradaki videoyu izleyiniz.

**

İstanbul’da bir yere gidelim desen, genelde AVM’ler, kafeler falan oluyor. Bıktım. Bu yaştan sonra toplanıp sokakta taso oynayacak değiliz.

Türkiye sadece beni değil, hepimizi boğuyor. Herkes öfkeli, herkes birbirine karşı kin ve nefret dolu. Kafayı dağıtamıyoruz, kendimize ve hobilerimize zaman ayıramıyoruz. Hal böyle olunca; ne taciz, tecavüz eksik olur ne gasp, cinayet.

Bunları çözmek için de hiçbir adım atılmıyor. Ya milletce herkes pasiflora içecek, böyle zorunlu bir yasa çıkartılacak; ya da iyi ce dibe vuracak olan ekonomi ve milletin bunalımı sonucunda her şey tepetaklak gidecek. Çünkü siyasilerin köklü bir değişiklik yapmak istemediği açık.

Burası çokomelli ile olmuyor bu işler.

 

Kaynakça:

[1] Son dakika… FETÖ’nün ‘mahrem asker abilerine’ operasyon: 50 gözaltı kararı (26 Nisan 2019). Hürriyet. http://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-fetonun-mahrem-asker-abilerine-operasyon-50-gozalti-karari-41194881

[2] Eren, Özgür. Liseliler arasında kanlı kavga: Koşarak ‘bu mu, bu mu’ diye bağırdılar (26 Nisan 2019). Hürriyet. http://www.hurriyet.com.tr/gundem/liseliler-arasinda-kanli-kavga-kosarak-bu-mu-bu-mu-diye-bagirdilar-41194807

[3] Yıldız, İbrahim. Havalimanında tepki çeken görüntü! Görevliye hakaretler yağdırdı(26 Nisan 2019). Hürriyet. http://www.hurriyet.com.tr/gundem/havalimaninda-tepki-ceken-goruntu-gorevliye-hakaretler-yagdirdi-41194812

[4] Öztürk, Çağlar & Keskinci, Gökhan. Kan donduran olayda ifadesi ortaya çıktı! Sakinleştirmek için vurmuş… (26 Nisan 2019). Hürriyet. Adana. http://www.hurriyet.com.tr/gundem/kan-donduran-olayda-ifadesi-ortaya-cikti-sakinlestirmek-icin-vurmus-41194657

[5] Küçük, Murat. Bir kent bu olayı konuşuyor… 4 yaşındaki çocuğu taciz etti, anne gördü, çığlık atıp yardım istedi (26 Nisan 2019). Hürriyet. Bolu. http://www.hurriyet.com.tr/gundem/bir-kent-bu-olayi-konusuyor-4-yasindaki-cocugu-taciz-etti-anne-gordu-ciglik-atip-yardim-istedi-41194831

[6] Fatoş, Sayın. Müge Anlı’da sapık enişte dehşeti! 15 yaşındaki kıza… (26 nisan 2019). Mynet. https://www.mynet.com/muge-anli-da-sapik-eniste-dehseti-15-yasindaki-kiza-190101152529

[7] Sajid Masood 3 ay hapis yatacak (25 Nisan 2019). Gündem Kıbrıs. https://www.gundemkibris.com/kibris/sajid-masood-3-ay-hapis-yatacak-h273638.html

Kategori: Genel - Hayat - Politika
Etiketler: , , , ,
%d blogcu bunu beğendi: