Ortalama okuma süresi: 3 dakika

2000’lerden itibaren “Mysite” (Mynet) üzerinden html ile başladığım programlama+bilgisayar+internet deneyimlerim 15 senede birikti. Hazır işleri sevmediğim için 2006’dan sonra bazı siteler kodladım. Kendim için yaptıklarımı ve yayınlayabileceklerimi burada yayınlıyorum. Eskiden yeniye;

Büttüüünnn her şey (bu bloga kadar) şu tasarım ve altyapı ile başladı, çok amatör ama bayılıyorum:

Dagon Portal

Dagon Portal

Dagon Portal (yazdığım ilk amatör portal – asp)

Dagon Portal

Dagon Portal

Dagon Portal

Dagon Portal

Dagon Portal

Ayrox.org adresiyle başladığım (aslında önceside var) blog dünyası:

Ayrox.org

 

 

 

cetinblog.com ile devam ettim:

cetinblog.com

 

cetinblog.com

cetinblog.com

Bitti mi? Bitmez. Garip garip projelerimde oldu. En güzeli Tarcanbot idi:

TarcanBot

Tarcanbot

Proje tahribat.com’da “pesimistzombie” arkadaşımın asp ile yaptığı ufak bir şeyden çıktı. Konu açtım örnek istedim, arkadaşım vermişti. Sonra aldım, geliştirdim, bir müddet sonra PHP ile kodladım.

Proje neydi? Bir bot vardı ve sizinle konuşuyordu. if-else’ten fazla şey barındırıyordu içerisinde. Kelimelerin önceliği, sorular falan ayıklıyordu. Sonra server’a girip, kodlara ulaştılar. Ben de kodları açtım olduğu gibi. Bir çok kişi altı kullandı. Script sitelerinde gördüm en son, şöyle bir yazı vardı (inceden sevindim):

Script Açıklaması: Tarcan sohbet botu. Aslında basit yapısına göre piyasada pek rastlanmayacak olan bir script türüdür. Siz kendinize göre botun kelime hazinesini geliştirebiliyorsunuz. Script tarafımızca kurulup test edilmiş ve sorunsuz olarak çalıştırılmıştır. Üst menüleri kendinize göre düzenlemeniz yetecektir. Kurulumu tamamlamak için bir veritabanı oluşturun ve “bag.php” dosyasını gerekli şekilde doldurun. “sql ydk/261109.sql” dosyasını veritabanınıza entegre ederek kullanmaya başlayabilirsiniz. Kolay gelsin…

Yönetici Puanı: 8/10

Tarcanbot Görüntüsü

Her ne kadar beyaz kutu da olsa farklıdır. Google’daki TarcanBot sayfasından asp-php haline ve blogların asp-php hallerine ulaşabilirsiniz.

TarArşiv

Site arşivi oluşturmak istedim, garip bir projeydi: Canlı Görüntüsü

Nickmatör

2009 yılında nicklerin kaydedileceği ve bu kayıtlarla farklı sitelerde (mail, forum vs) hesap oluşturulacak bir şey düşünmüştüm. Şimdinin facebook ile giriş yap butonuna benzer olay. Tabi para ve ekip olmayınca, olmadı.

Görüntü

Son Olarak

Ne idüğü belirsiz şeyler var, çoğu 600gb silinen harddisk ile birlikte buharlaştı. Ancak bulabildiğim bazı şeyler var, buldukça buraya da eklerim (hatıra olsun):

Apple’a özenti bir blog tasarımı:

Apple blog tasarımı

 

Bu da farklı bir tasarım.

Blog tasarımı

—-

Nerelerden nerelere…

Tarcanbot’u sık sık özlüyorum. Belki tekrar güzel şekilde kodlarım. Tarcanbot ile amacım akıllı arama motoru oluşturmaktı. Yandex daha geçen sene getirdi, google yeni yeni getiriyor. Yani “en yakın eczane” diye aratacaktınız ve yerinizi belirleyip, hemen gösterecekti. O zamanlar zordu. Ne diyelim, başkasına yâr oldu (:

Son Değişiklik: 01/11/2019 - 13:30
Kategori: Genel - Tarih - Teknoloji