Ortalama okuma süresi: 2 dakika

İnsanlar yoksulluktan intihar ediyor, kendini yakıyor…

Suriyelilere 40 milyar dolardan (ki TL ile günümüzün kuru ile 240 milyar TL) harcandığı bir ülkede;

Bilmem kaç milyon öğrenciye bir öğün bedava yemek vermek, sayısı 50 bin civarında olan evsizlere yardım etmek bu kadar zor mu?

Bindiğimiz arabadan oturduğumuz eve kadar her yerde vergi var… VERGİ VERGİ VERGİ VERGİ…

Devletin görevleri, Anayasa ile belirlenmiştir. Bu insanlara yemek vermenin maliyeti nedir? Gerekirse hesap açılır, buraya yardım yapılır. Aşevleri devreye girer. Yazıktır!

Eğer millet olarak, devlet olarak öğrencilere, evsizlere bakamayacaksak; önlerine yemek koyamayacaksak bizlere yazık.

Daha fazla bir şey yazmayacağım. Yazarsam çok sert konuşmam gerek.

Valilerden belediye başkanlarına, milletvekillerinden üst düzey bürokratlara hepsi lüks arabalara biniyor; devlet kurumlarından özel şirketlere kadar satın almacılar başta olmak üzere her aşamada rüşvet dönüyor, paralar götürülüyor… Bankamatik memurları olarak sadece Yunus Emre Devlet Hastahanesinde 5 kişiyi kendim gördüm 3 günde. Raporla işe gelmeyen çalışanlar, saçma odada iş yapmayan sağlık görevlileri… Böyle bir ülkede “devlet malı deniz, yemeyen keriz” mantığı ile iş yapılıyor.

Suriyelilere, şunlara bunlara harcadığınız paranın 40’ta 1’ini bu insanlara kalıcı çözüm bulmak için “sürdürülebilir” bir proje geliştirmeye harcasaydınınız, sorunlar büyük ölçüde çözülmüştü.

Bu konuyla ilgili fazla bir şey yazmayacağım. Fakat susmakta içime sinmedi. Bir insanın açlıktan, evsizlilikten, çaresizlikten ölmesi nedir yahu? Bir devletin ve milletin bu duruma sessiz kalması nedir? AYIP! İnsanlık ayıbı!

 

Düzenleme

Haber çıktı, üzüldük, fakat şimdi şöyle bir açıklama çıktı [1]:

 

**

 

Şimdi işler daha farklı noktaya gitti. Defalarca okumama rağmen (saçma sapan editörler neden düzelmiyor bu haberler?) anladığım şu; evlerimiz var, aylık 10 bine yakın gelirimiz var diyor. Sonra diyor ki yardım alıyoruz, burs alıyoruz, gıda yardımları alıyoruz…. Burada ilginç bir durum var.

1- Bu kız açlık ve parasızlık sıkıntısı çekiyor muydu?

2- Aylık 10 bin lira gelen bir eve neden nakit ve gıda yardımları yapılıyor?

3- Diğer yoksullar, öğrenciler, aylık 5 bin altı (hele İstanbul’da) gelire sahip olanlara böyle yardımlar yapılıyor mu?

 

Gerçekten kafa karıştırıcı. Fakat yoksullar, evsizler, öğrenciler için acil bir şeyler başlatmak gerekiyor. Bu da yardım, destek, fon dışında; kendi kendine yetebilecek bir sistem kurabilmek. Ne demek bu? Bakın Atatürk, Ankara’da Orman Çiftliğini kurduğunda, oradaki kazanç kendine gidiyordu. Bunun gibi bir çok yatırım yapmış ve akıllı yatırımlar sayesinde kendine kaynaklar oluşturmuştu. Ekosistemde ise para, kendi eko sistemi için harcanıyordu. Böylece daha da gelişiyordu. Dolayısıyla benzer sistemler şart. Yani fonlamak, bağışlar tamam ancak kendi kendine yetebilecek bir sistem yapabilmemiz gerekiyor. Bununla ilgili düşüneceğim. Yeni fikirler bulunca buraya (ya da yeni konu olarak bloga) yazarım.

 

[1] Üniversite öğrencisi Sibel Ünli neden intihar etti? Ünli’nin intiharıyla ilgili son dakika gelişmesi (6 Ocak 2020). Mynet. https://www.mynet.com/universite-ogrencisi-sibel-unli-neden-intihar-etti-unli-nin-intihariyla-ilgili-son-dakika-gelismesi-110106345684

Son Değişiklik: 06/01/2020 - 16:17
Kategori: Ekonomi - Genel