Ortalama okuma süresi: 3 dakika

Tavsiye edilen değil, “önerilen” diye vurguladıktan sonra,

İnternette bol bol teknoloji, programlama vs gibi bloglar bulacaksınız. Fakat farklı bakış açısı katan, farklı düşünceleri tadacağımız fazla blog yok. Ekleyeceğim sitelerin tercihen kişisel olmalarına dikkat ediyorum. Amatör ruhu barındırması veya tam aksine, akademik bir makale olması (ki sizlere daha güzel bilgi verecektir); buraya ekleme nedenim.

Uzunca süre politik ve akademik siteleri eklemekten uzak durdum ancak yalnızca 3-4 site var yıllardır. Bu nedenle akademisyenlerin, ekonomistlerin, düzgün websitelerinin bağantılarını ekleyeceğim. Tabi çok bilinenleri eklemeye gerek yok sanıyorum (bknz: ekonomist Mahfi Eğilmez)

Andıç: Buraya yalnızca beğendiğim siteleri ekliyorum. Bu yüzden mail ile rica etmeyiniz ve ayrıca para teklif etmeyiniz.

Bazı siteler, 1 yıl içinde kaldırılıyor. Bu işin sırrı sabırda. En az 2-3 yıl açık bırakırsanız ve düzenli veri girerseniz; emeğinizin karşılığını görebilirsiniz.

**

 

Schilda.com

Aslında bu siteyi bulduğum için sevindim fakat 2 yıldır yazı girilmemiş. Türkiye’de haber sitelerinde aradığım kalitedeki (ve hatta daha fazlası) buraya eklenmiş. Uluslararası ilişkiler bölümü için, Gazi Üniversitesi akademisyenlerince kurulmuş. Emre Çetin Blog’u kurma amacım buydu, akademisyen ve uzmanların politik konularda interneti kullanarak halka ulaşamaması. Eğer Shilda gibi websiteleri ve yazan akademisyen, gönüllü ve çevirmenler olsaydı; ben açmaya tenezzül etmezdim. Çünkü gerçek uzmanların kaleminden çıkan bilgileri göreceksiniz.

Mutlaka göz atın.

 

journo.com.tr

Aslında blog vs değil başta ekleyip eklememe konusunda kararsız kaldım. Ancak metinler, görseller, açıklamalar o kadar güzel ki, gönderinin başlığını ve içeriğini değiştirip eklemek zorunda kaldım. Daha sonra araştırdım ve kendi deyimleri ile “işsiz gazeteciler” fakat yeni ve amatör olanlar kadar, ana akım medyadan “çıkartılan” gazetecilerin de buluştuğu (ki bana göre tüm içerikler deneyimli kişiler tarafından ekleniyor), bir ortam.

Yer imlerime ekledim ve sık sık takip edeceğim. Siyasetin pek içinde değil. Bu yüzden zevkle okuyabileceğiniz, kafa dağıtıcı fakat habercilik kalitesi bakımından değil özel sektör, kamu kuruluşlarında bulamayacağınız bir kalite mevcut.

 

blog.iae.org.tr

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün blogu. Enstitü sözcüğü çok hoşuma gidiyor ve çok eğitici işler yapılan yerler olduğunu düşünüyorum. Bir kez daha yanıltmadı. Özellikle tarihe ilginiz varsa, kahvenizi (çayınızı vs) alıp, oturup uzun uzun okuyabilirsiniz.

 

 

homoeconomicus.net

Bir kaç yazarın iktisat ile ilgili yazdığı yazılar mevcut. Fakat bölüm ile ilgili olmayanların anlayacabileceği yazılar var. Ynai korkmanıza gerek yok.

İsmi ilginç, aklımda kaldığı kadarıyla; facebook’ta vs görüyoruz ya işte spora harcanacak zaman ve parayı topluyorlar, sonra spor yapmadığımızda kendimize bu kadar para ve zaman kalıyor. Spor yaparsan, ömrün uzasa da spora gidiyor falan şeklinde yazılar yazılıyor. İşte bu tür insanlar “homo economicus” olarak adlandırılıyordu. Tabi yanlış hatırlayabilirim (yanlışsa lütfen bildirin).

 

 

 

pinquitte.com

Bayıldım. Gerçekten bayıldım. Tasarımı ve içeriği gerçekten güzel.

pinquitte.com

 

ceyhunozdemir.com

ceyhunozdemir.com

 

 

jimithekewl.com

Gördüğüm en ilginç bloglardan birisi. Tasarım ve içerik olarak. Kesinlikle dikkatimi çekti. Kesinlikle önerimdir.

jimithekewl.com

 

fikiratolyesi.com

Hayır resim Odunpazarı’nda (Eskişehir) çekildiği için sen ekliyorsun! Ben, içeriği ve yazım tarzı için ekliyorum…

www.fikiratolyesi.com

 

 

 

 

Şimdilik bu kadar yeter diyorum. Yer yer eklerim. Ancak devamını arayanlar için;

Sade (Minimalist) Site Tasarımları

Takip Ettiğim Köşe Yazarları ve Haber Siteleri

Son Değişiklik: 03/01/2020 - 23:32