Biliyorum halkımız uzun yazıları sevmez. Bu yüzden bütün bir dönem boyunca derste gördüğüm bilgileri kısaltarak yazmaya çalışıyorum. Ancak bu siteyi açmamın nedeni, çok bir şey bilmesede kabul etmeyen ancak akşam evde Google’dan aratarak öğrenmeye çalışan halkımıza yardımcı olmaktır.

Bir anlamda bunları nasıl yapacağına dair bir yazı yazmak istedim. Konu politika olduğunda, bir kısmı ekonomiye değinir. Birbirini tamamlar. Ancak tamamlamasa bile politika ve ekonomi konusunda bilgileri bulmak önemlidir. Daha da önemlisi, bunları kullanabilmektir.

Aynı bilgileri iki farklı görüş, farklı açıdan yorumlayabilir. Bu yüzden kaynaklara nasıl ulaşacağımızı öğrenelim.

Google veya Wikipedia her zaman doğrusunu getirmez. Google güzel bir kaynak, ancak bazı konularda doğru kaynak olmayabilir. Wikipedia ise herkesin değiştirebileceğinden işler karışabilir. Bazen ekşisözlük gibi yerler, bakış açısında yardımcı olur. Ancak biz, kaynakları düzgün yerlerden okuyalım.

Dışişleri Bakanlığı

İnternet sitesi : mfa.gov.tr

Devlet kaynakları önemlidir. Günümüzde, internet üzerinden bazı genel konulara erişebiliyoruz.

Siteye girdiğinizde, ne aradığınızı bilmiyorsanız önemli yerlere ulaşamayabilirsiniz. Örneğin üst menüden dış politika bölümüne girersek ; Türkiye’yi ilgilendiren konulara ve soldaki alt bölümden “Temel Dış Politika Konuları“na ulaşabiliriz. Ne var bunların içinde?

temel dis politika konulari

Örneğin şu sıralar ilgimi en çok çekenler Kıbrıs sorunu ve Ermeni olaylarıdır. Tıkladığınızda, alt konular gelecek. Şanslıyım ki, tamamen İngilizce olan bir bölümde (uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi) okuyorum ve İngilizce kararlar ve resmi dökümanlarda var.

Bu konularla gerçekten ilgileniyorsanız, üşenmeden gerçek bilgileri buradan okuyabilirsiniz. Sadece burası mı? Hayır. Örneğin Avrupa Birliğinin sitesinde (europe.eu), Türkiye’nin üyeliği ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz [1](İngilizce). Sadece bu bağlantının içinde bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Ancak bir çoğu uzmanlar içindir. Hukuk konusunda sabahtan akşama kadar inceliyeyim, hiçbir şey anlayamayacağım yerler var. Mesela açılan ve kapanan konulara ulaştım:

avrupa birligi acilan ve kapanan konular

Bu konuların hepsi oy birliği ile açılır ve oy birliği ile kapanır. Kapanması demek, anlaşmaya varılması demektir. Hepsi kapanırsa, üyelik konusu tamamdır. Ancak “askıya alınan” fasıllar olabilir. Karışık, başka konu.

Küresel Politika

Birleşmiş Milletler en önemlisi olanı ve şanslıyız, Türkçe sitesi var:

Birleşmiş Milletlerin Sitesi: un.org.tr

İngilizcesi ise (bir çok bilgi ve belge burada) : un.org

Öğrenciler için Türkçe, “Birleşmiş Milletler Hakkında Her Şey” (pdf). Nedir ne değildir, herkes okuyabilir.

Ekonomi için IMF, World Bank, OECD gibi siteleri takip edebilirsiniz.

IMF : imf.org
World Bank : worldbank.org
OECD : oecd.org

Örneğin Türkiye’nin durumu nedir bakabiliriz (IMF – World BankOECD). İçerinde en çok OECD’yi seviyorum. Çünkü sadece ekonomi değil; tarım, ekonomi, eğitim, enerji, çevre, hükümet, sağlık, yenilik ve teknoloji, iş, toplum gibi konularıda ele alıyor.

OECD’nin data kısmından ülkeleri karşılaştırabilirsiniz.

***

Rusya…

Rusya’da oy için : Russiavotes.org

Araştırma için : levada.ru/eng

Örneğin insanlar Vladimir Putin’e güveniyor mu, ne demiş : levada.ru/eng/perceptions-vladimir-putin

Kaldı ki, Putin’e halkın güveni %90 seviyelerinde diye hatırlatmakta yarar var.

Örneğin Rusya halkına yapılan anket var (Rusya’da demokrasiye ihtiyaç var mı vs): russiavotes.org/national_issues/

**

Türkiye’de Araştırma Şirketleri

IPSOS, Konda, A&G, Metropoll, Gezici, ORC, SONAR, Konsensus gibi araştırma şirketleri var.

1 Kasım’ın sonucuna A&G hariç hepsi %40-42’lerde derken, A&G seçimden bir iki gün önce  47,2 diyerek en yakın tahmini yaptı.

**

İşin özü dostlar, bilgiye ulaşırken dikkat edin. Sitelerden (forum ve bloglardan) ulaşıyorken referans verip vermediklerine dikkat edin.

2015-11-05 21-54-24 Ekran görüntüsü

Örneğin blogtaki bu mavi ve üstte yazılan rakamlarda, kaynağın bağlantısını ekliyorum. Genellikle haber sitesi, araştırma sitesi, devlet sitesi gibi güvenilir yerlerden bağlantı veriyorum. Bilgiye ulaşırken bunlara da dikkat edin.

Çünkü kaynaksız yazılar, hikaye kitabından farksızdır. Farklı komplo teorileri olabilir. Kaldı ki kaynağı olsa bile bir yerlerinden kesilmiş, kopyalanmış olabilir. yine yanıltıcı gelebilir. Bu yüzden kaynağa gidip, tam halini okuyun.

Ancak bu şekilde garanti bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Son Değişiklik: 25/10/2019 - 16:56