Ortalama okuma süresi: 2 dakika

Görselde üçgen yok. Sadece siyah çemberlerdeki pizza dilimi gibi dilimler size üçgen varmış hissi veriyor.

Algı yönetimi nedir? Nasıl kullanılır?

Gezi Parkı sürecinde nasıl algı yönetimi yapıldığını daha önce yazmıştım [1]; çeşitli yalanlar söylenmişti, Türkiye üzerine yapılan yıpratıcı propagandalarıda daha önce yazdım [2], burada da benzer taktikleri vermiştim.

Fakat algı yönetimi başlı başına ilginç bir olay. Anasayfada da politika ile ilgili konular azalmışken, bu yazıyı yazmak boynumun borcu oldu.

**

Algı Yönetimi Nedir?

Çeşitli kaynaklardan çeşitli açıklamaları bulacaksınız. Ancak en kesin açıklamasını şöyle yazabilirim:

Algı yönetimi : Doğruları yanlış, yanlışları doğru gösterebilme ve topluluğun olaylara bakış açısını “yölendirebilme” uğraşı.

**

Topluluğun büyük bir kısmı yolsuzluk konusunda “çalıyor ama çalışıyor” diyerek nasıl iktidarı destekleyebilir? Bunu ne sağlar?

Yada Hitler gibi bir adamın iktidara gelmesi, diğer partileri kapatması, demokrasiyi buzdolabına kaldırması(!), savaşa girmesi konusunda Alman halkı nasıl danslarına, güzel hayatlarına devam eder ve Nazilere karşı minnettar olur?

Yada Ecevit döneminde dolar 1,20 oldu diye kasa fırlatan esnaf, dolar 3’ü geçince ve şu an 3 sınırındayken neden sessiz?

CHP sessiz kalıyor, halk beğenmiyor; biraz sesini çıkartıyor “Erdoğan gibi oldu” deniyor. Neden?

İşte bunların hepsi, algı yönetimi.

Doğru Verilerle Yanlış Algı Yaratmak

Rus krizini hatırlar mısınız? KGB ajanı olan Putin, uluslararası basında 2 cümleye bol bol vurgu yaptı:

  1. Uçağımız Suriye sınırında vuruldu,
  2. Uçağımız Suriye topraklarına düştü.

DOĞRU!

Bu iki cümleyle dünya komuoyu, Türkiye’nin Suriye hava sahasında Rus uçağı vurduğuna ikna edilmye çalışıldı. İki cümlede doğrudur. Olay farklıdır.

Turkish and russian plane crisis

**

Mavi alan Türkiye sınırı, kırmızı çizgiler Rus uçağının rotasıdır. Bakın burun gibi bir yer var ve buradan geçiş 17 saniye sürmüş.

Füze, Türkiye hava sahasına girdikten bir kaç saniye sonra ateşlenmiştir (muhtemelen). Uçak sınırımızdan çıktı ve Suriye hava sahasındayken füze, Rus uçağını vurdu. Yani Suriye hava sahasında. Düştüğü yerde haliyle (yukarıdan görebileceğiniz şekilde) Suriye toprakları.

İşte algı yönetimi böyle çalışır.

Erdoğan ve Dönemimizde Ağaç Dikildi Söylemleri

Özellikle Gezi Parkı olaylarından sonra ve her doğa katliamından sonra konuşmasında sık sık “dönemimizde bu kadar ağaç dikildi” demektedir.

Dönemimizde bilmem kaç milyon/milyar fidan ağaç dikildi denerek sık sıkta vurgu yapılmaktadır. Doğru.

Örneğin TEMA, örneğin CHP’li Eskişehir Belediyesi ve bir kaç insan fidan satın alıyor. Bunları dikiyor. Peki ne zaman oldu bunlar? 2002-2015 yılları arasında… Yani AKP iktidardayken. Dolayısıyla “dönemimizde bu kadar ağaç dikildi” sözcüğü doğru mu? Doğru.

***

İşte Size Örnekleriyle Algı Yönetimi

Yerel seçimlerde AKP’nin yıkamadığı Eskişehir Belediyesine karşı “biz çalıştık” algısı yaratmak istediler.

E Yılmaz Hoca durur mu? Yapıştırdı cevapları. İşte bu da hem AKP’nin algı yönetimine, hemde algı yönetiminin politikada nasıl kullanıldığına dair güzel bir örnek. İzleti 40 dakikalık ancak çok güzel.

Seçmen kitlelerini ve ülkemizdeki insanların sadece %11’inin üniversite mezunu olduğunu (ki eğitim ve karakter konusunda üniversite mezunu olmak bir gösterge her ne kadar olmasada) göz önünde bulundurduğumuzda işin ne kadar sorunlu olabileceğini ve Türkiye’nin neden bu durumda olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

 

 

Son Değişiklik: 01/11/2019 - 13:50