Ortalama okuma süresi: 8 dakika

Renklerin anlamlarına baktığımızda bir çok farklılık göreceğiz. Kullanım yerlerine göre değişilik gösterebilir. Örneğin ilaç sektöründe kırmızı ve siyah bir şey görürseniz kaçın, tehlikelidir. Fakat spor odası kırmızı görmek ve makam araçlarında siyah görmek tehlike midir? İnceleyeceğiz.

Örneğin “Emre Çetin Blog”… Baktığınızda beyaz-siyah-gri göreceksiniz. Tesadüf mü? Zen kavramına olan merakım yüzünden mi kullandım? TABİ Kİ HAYIR!

Hadi bakalım…

Emre Çetin Blog’ta zen için bir şeyler kullanacak olsam daha çok doğal renkler ve zıtlık kullanırdım. Yani şu palete yakın;

zen

Peki neden siyah-beyaz-gri? Göreceksiniz (hayır anlatmam)…

Renklerin Anlamı

Kapak resminde tam görülüyor. Görülmüyorsa;

Siyah: Ağırlık, Güç, Tutku, Hüzün, matem, ölüm

Beyaz: Yenilik, Umut, Saflık, Masumiyet, Asalet, Yalınlık, İlgisizlik

Gri: Denge, Tarafsızlık, Sakinlik, Güvenlik, Karakter, Otorite, Olgunluk

Kırmızı: Hareketlilik, Canlılık, Hırs, Kararlılık, Tehlike, Talepkâr, Cesur, Aciliyet

Mavi: Kurtarıcı, Modernlik, Sadakât, Belirleyici, Huzur, Profesyonellik, Barış, Hijyenik

Lacivert: Bağlılık, Güven, Otorite, Kendine Güven, Kontrol, Sorumluluk, Başarı, İletişim, Düzen

Yeşil: Sakinlik, Huzur, Güvence, Barış, Sağlık, Büyüme, Hayat, İyileşme, Para, Doğallık (Çevrecilik), Kibarlık, Farkındalık, İnanç, Denge, Eşitlik, Refah,

Sarı: Aydınlatıcı, Bolluk, Bereket, Teşvik, Açıklık, Samimiyet, İyimserlik, Arkadaşça, Neşeli

Mor: Yaratıcılık, Alışılmadık, Varlık, Fantazi, Saygınlık, bilgelik, İtibar,

Pembe: Aşk, Sakinlik, Saygı, Feminen, İddialı, Özen, Duyarlılık

**

Düzenleme:

MediaCat yayıncılığın “Marka Yaratmanın 22 Kuralı” adlı kitaptan şöyle bir bölüm var, eklemek istedim:

Renk yelpazesinin kırmızı ucunda yer alan renkler, retinanın hemen arkasında oluşur. Bu nedenle, baktığınızda kırmızı rengin üzerine doğru geldiğini hissedersiniz.
Mavi ucundaki renkler ise retinanın hemen önünde oluşur. Bu yüzden, sizden uzaklaşıyormuş izlenimi yaratır.Turuncu kırmızıya, yeşil ise maviye çalan bir renktir.
Sarı yansız bir renktir. Ancak gözünüzün seçebildiği dalgaboyunun ortasında yer aldığı için, en parlağıdır. Bu nedenle dikkat çekmek için sarı kullanılır (trafik ışıkları, sarı çizgiler vs).

  • Beyaz saflığın,
  • Siyah lüksün,
  • Mavi liderliği,
  • Mor asaletin ve imparatorluğun,
  • Yeşil ise çevrenin renkleridir.

(demiş kitapta)

**

Politikada Renkler

Blog politika ağırlıklı, kişisel olarak politika alanındaki psikolojik savaş, propaganda, markalaşma gibi olaylara ve politikacıların beden diline, verdikleri mesajlara dikkat ediyorum. DOLAYISIYLA, politikada anlamlarını yazmak istedim.

SİYAH >> Mutlak güç, Ağırlık

Bugün yazdığım yazıda[1] biraz hukuk alanındaki psikolojik savaş tekniklerine değinmiştim. Oradaki hakim cübbelerinin siyah olması, makam araçlarının siyah olması gücü ve ağırlığı anlatır.

Lacivert | Mavi>> Otorite, Kontrol, Kendine Güven, Güven, Sorumluluk

Politikacılar ve mavi/lacivert hele birde kareli ceketleri…

Kılıçdaroğlu ve mavinin anlamı

Recep Erdoğan Mavi Ceketi kareli ve mavi olmasının anlamı

Erkek ve kadınların birinci renk tercihi mavi’dir… Bu anlamda söyleyebiliriz ki “mavi benzerliktir, ortak tutkudur… Günlük kıyafetlerde (kot pantolonu gibi) mavi ağırlıktadır. Yani politikacıların maviyi seçmesi süpriz olmasa gerek (:

Bu “ortaklığın” edeni gökyüzü sanıyorum. Yani dünyanın ve canlıların tarihinden bu yana hepimiz gökyüzü altında toplandık değil mi? Bu yüzden gökyüzü geçmişi, “tek çatı altında toplanmayı” hatırlatabilir. Toplumu ve bu yüzden gelenekleri hatırlatabilir.

Sadece genelliklere değil; daha önce belirttiğim gibi politikada otoriteye, geleneklere, sorumluluğa vurgu için mavi renk kullanılabilir.

Koyu mavi: güven, zeka, otorite, itibar/saygınlık
Açık Mavi: huzur, barış, sonsuzluk
Mavi(normal): barış, güç, güvenilirlik

Şeklinde söyleyebiliriz.

**

Eklemeliyim ki; Kılıçdaroğlu genelde gömlek ve kravatla yetinirken; Erdoğan’ın kareli ceketlerini falan görebilirsiniz. Mavi olması, “özellikle seçim günlerinde”; Kurtarıcı, otorite, güven, sorumluluk, profesyonellik, başarı gibi vurgulara neden oluyor.

Gelelim kareli konusuna…  Bu açıklamak yerine size örnek vereceğim. En sevdiğim fotoğraflardan birisiyle;

Yılmaz Büyükerşen Kırka seçim

Aradaki benzerliği görüyor musunuz???

Buradaki resim yanlış hatırlamıyorsam bir belde olan Kırka’dandı.

Bizim köylülerimiz moderndir. Kasketini takar, cepkenini yada süveterini giyer, ceketini giyer… Peki buradaki “kareli” olayını görüyor musunuz? Bir daha köye giderseniz (yada sürekli gidiyorsanız hatırlayın) veya televizyon programları/belgesellerinde Türk köylüsüne dikkat edin (erkeklere) bu şekilde takım elbiseyle dolanır. Moderndir. Ve kareli kullanırlar.

Bu, güçlü bir mesajdır, “bende sizdenim” mesajı veriri. Yani Erdoğan, bunu yaparken üzerine bende sizdenim mesajı veriyor. Türk politikası içinde EŞSİZ!

**

Ayrıca “Ecevit Mavisi” vardır. Rahmetli Bülent Ecevit mavi gömlek giyerdi. Bu, “işçi mavisi” ile ilgili gibi olsa da Rahşan Ecevit’in şöyle bir açıklaması var[2]:

O dönemlerde seçim otobüsleri yoktu. Bülent, bir kamyon kasasının üzerine çıkarak halka seslenirdi. Ben de kamyonun arkasında dururdum. Tabii Bülent konuşurken, herkes de kamyona çıkardı ve Bülent aralarında görünmezdi. Mitingtekiler aralarında, ‘Hangisi Ecevit?’ diye sorarlardı. Ben de yanlarında olduğum için (O gün Bülent mavi gömlek giymişti) ‘İşte o mavi gömlekli.’ dedim. O günden sonra Bülent hep mavi gömlek giymeye başladı. Mavi gökyüzünü, gökyüzü özgürlüğü, özgürlük de barışı temsil eden güvercini sembolize eder. Bunlar, partimizin sembolü oldular.

***

Kırmızı >> Hareketlilik, Canlılık, Hırs, Cesur

Kırmızı rengi ilginç bir renktir. Tutku, aşk, şiddet, öfke, tehlike gibi kavramları içinde barındırabilir. Doğada parlak renkli, özellikle kıpkırmızı bir hayvan görürsem kaçarım (:

Politikada mavi renkli bir parti varsa karşısına kırmızı renkle çıkması muhtemeldir. Mavi renk, toplumun ortaklığına etkiyse; kırmızı da geleneklere ve otoriteye başkaldırıya, yeniliklere, ilerlemeye, devrime vurgudur….

Kırmızı çizgi” vardır; keskin sınırdır, dikkat edilmesi gereken konulardır örneğin…

Kırmızının hareketlilik konusunda bazı etkileri mevcuttur. Kitleleri harekete geçirme ve yenilik gibi etkileri vardır. Alanına göre değişiklik gösterebilir; örneğin ilaç sektöründe tehlikedir.

CHP ve MHP’nin rengidir kırmızı. Türk bayrağı ilişkisi olmasının (ve çeşitli tarihi özelliklerinin) yanı sıra, kırmızı insanları harekete geçiren bir renktir.

Şöyle düşünün; mavi ne kadar otorite ve güzel olsa da, insanların toplanacağı bir yerde mavi insanları uyutabilirken kırmızı harekete geçirecektir (miting vs için). “Devrim” ve Sovyetleri düşünün, kırmızıdır renkleri… Hareket, aktiflik, aciliyet, cesaret… Bu yüzden kitle eylemlerinde, eylemi yapan taraf kırmızı kullandığı sıkça görülür.

**

Yeri gelmişken; polisler mavidir ve olay ciddileştikçe (Çevik Kuvvet gibi), iş siyaha çalan bir laciverte döner. Üstte defalarca bahsettiğim gibi, polisler otoriteyi, gücü, ağırlığı, kontrolü, düzeni temsil ederken; kırmızılı eylemciler hareketliliği, kararlılığı, hırsı, aciliyeti ve cesareti temsil eder.

Bunu gösterecek en iyi fotoğraf şudur sanıyorum;

kirmizili kadin

***

Gri politikada diplomatiktir. “Tarafsızlığı” ifade eder.

Mor ise (bknz HDP) alışılmadık, bilgelik gibi vurgular yapmak istemiştir.

Renklerde Erkek-Kadın Tercihleri

2007’de Newcastle Üniversitesinin yaptığı araştırmaya göre[3], hem erkeklerin hem de kadınların en favori rengi mavi.

Ayrıca kadınların mavi, mor ve yeşil renklerini severken; genel olarak turuncu, kahverengi ve griyi sevmiyorlar. Erkekler ise mavi, siyah ve yeşili severken; kahverengi, turuncu ve moru sevmiyor. Bu tüm kadınlar yada kadınların %90’ı griden nefret eder demek değildir. Gri, kadınların daha az tercih ettikleri renklerden biri demektir.

Kısaca ; kahverengi ve turuncu hem kadınlar hem erkeklerin tercih etmediği renkler. Fakat hem mavi hem yeşil, erkek ve kadınların tercih ettiği/sevdiği renkler. Kadınlar moru severken erkekler sevmiyor ve erkekler siyahı severken, kadınlar griyi sevmiyor.

Kullanım Alanları

Çok fazla renk var. bir karikatür vardı ; erkekler için renkler temeldir yani açık mavi, okyanus mavisi vs mavidir. Ancak kadınlar için renklerin tonlarının anlamı vardır gibisinden. Durum aynen öyle. Mavi otorite diyorsak; koyusu (laciver) ve bulut gibi bembeyaz mavisi arasında farklı algılar oluşabilir…

Her yerde bulamayacağınız bilgi: KAHVE RENGİ KAÇIRIR!

Yukarıda yer vermedim, dediğim gibi bir çok renk var ancak kahverenginin canlılık katan ve sistemin rengi olduğu ve toprağın dolayısıyla bereketin rengi olduğu söylenir. Şahsen açık kahve tonunu seviyorum. Tamamen kişisel olarak, yeşilden daha çok doğallı hissi veriyor. Evimin bir odasını tamamen tahta ile kaplatmayı düşünüyorum. Neyse,

Toplantının kısa sürmesi için kahverengi tonlarından oluşan bir oda ve kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Karşıdaki insan fazla katlanamaycaktır (:

Aynı şekilde kırmızı hayati konularda tehlikelidir (bu yüzden mavi ve yeşil tercih edilir) ancak politika içinde gençlere yöneliktir. Fakat kontrolsüzlük olarakta algılanabilir. “Maviyle karışmış” bir kırmızı tavsiyem. Ying yang’dan daha dengeli olduğunu düşünürüm. Amerika’da da politik etkinliklerde sürekli kırmızı-mavi kullanılıyor.

**

Bu alanı uzun uzadıya anlatmama gerek yok. Yukarıdaki anlamlara bakarak kıyafet ve mekan tercihlerinizi yapabilirsiniz.

Günlük Hayattan Örnekler

Şimdi internet ve günlük hayattan örnekler göstermek istedim. Fakat bunları Türkiye’de gösterebilmek ne mümkün?

Mesela Adalet Bakanlığı sitesini ele alalım. Beklediğim şey lacivert/mavi bir siteydi. Fakat karşıma çıkan şu;

Adalet Bakanlığı sitesi, renkleri ve anlamları.

Peki bu işi bilinçli şekilde yapan; liderlerin, partilerin, şirketlerin, devlet bölümlerinin attığı her adımı hesapladığı ve iletişimcileri, reklamcılık ve markalaşma uzmanlarını, psikoloji ve psikolojik savaş tekniklerini bilen AMERİKALILARIN bu işi nasıl yaptıklarını düşünürsünüz?

Tabi ki hakim cübbesini anlattığım şekilde ve renklerin anlamlarını tekrar düşünürsek olmasığı gerektiği gibi;

Amerikan Adalet Bakanlığı sitesi, renkleri ve anlamları.

İnanılmaz!

Bu kadar beceriksizlik inanılmaz…

Muhtemelen adalet bakanlığının sitesini bir şirkete verdiler (ki nedense yandaş olması muhtemel) ve şirketin içinde “renklerin anlamlarını bilen” kimse yok yada bakanlıktan “böyle olsun” diye direttiler. Türk bayrağı, Atatürk, milliyetçilik Allah Allah diye bastırdılar..

Her zamanki gibi işten anlamayan; bilinçaltı mesajlara dikkat etmeyen işler…. Liderlerden bakanlıklara, devlet kadrolarına, partilere, sivil toplum örgütlerine kadar herkes bu mesajlara dikkat etmeli… Hani ???

Yazarken aklıma geldi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hakkında ne düşünürsünüz????

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sitesi renkleri ve anlamları

Amerika’daki kısmı mı??? Kendiniz bakın : US-EPA

Ne diyeyim???

***

Gördüğünüz gibi BU YÜZDEN, yani bilinçsizce iş yapıldığı için size Türkiye’den fazla örnek veremeyeceğim…

Başlayalım.

Mavi : Güven – İletişim – Otorite/Güç/Düzen

Facebook-Twitter gibi sosyal medyalar iletişim nedeniyle maviyi seçer. Ayrıca mavi-yeşil renkler huzuru ve daha fazla vakit geçirmeyi arttırır.

Bankalar ise, güven verdiği için maviyi seçer (bazıları yeşili seçebiliyor).

Partler, liderler ise kurtarıcı, güven gibi nedenlerle maviyi seçiyor.

Muhafazakarların, polislerin maviyi seçme nedeni ise mevcut düzen ve otorite…

Gazeteler ise “ciddiyet” nedeniyle bu rengi seçebiliyor.

Kırmızı : İştah – Hareketlilik – Enerji

Hazır yemek (fast-food) firmaları kırmızıyı seçer (örnek: Burger-King, Coca-Cola)…

Devrimci ve “harekete geçen” partiler ise muhafazakarların aksine kırmızı seçer. Bazıları ise “bayrak/kan” ilişkisiyle muhafazakar dahi olsa kırmızıyı seçebilir.

Bazı firmalar için “hareket = gençlik, dinamizim”… Bu yüzden yenilik nedeniyle kırmızı renkleri kullandılar.

Yeşil : Sakinlik – Huzur/Doğa – Para – Sağlık

Bazı bankalar yeşili seçiyor… “Yeşil’i sevenler” denildiğinde paraya çağrışım yapılıyor…

Greenpace gibi çeşitli doğa STK’larının yeşili seçmesi rastlantısal değil. Doğaya çağrışım yapıyor.

Ayrıca bazı ilaç firmaları maviyi tercih ettiği gibi, özellikle “doğal/alternatif” vurgu yapan firmalar yeşili kullanıyor. Animal Planet kanalı yeşil… Ayrıca BP’de yeşil rengi kullanıyor “organik ve doğa” vurgusu için (algı).

Sarı : Geçicilik – Dikkat

Taksiler sarıdır çünkü “anlık” kullanırız.

“Dikkat kaygan zemin” gibi yazılar sarıdır çünkü dikkat çeker.

Pembe : Feminen

Victoria’s Secret gibi “iç çamaşırı” üreten firmalar cinsellik nedeniyle kırmızı ürünler üretebilir ancal logo ve mağazaları pembe ağırlıklıdır çünkü kadınlara yönetliktir (hayır ben gitmedim, bi arkadaşım bakmış bana söyledi mağaza böyleymiş diye).

***

Kişiler ve Tercih Ettiği Renklere Göre Karakterleri

Görebildiğimiz üzere farklı renkler farklı anlamlar taşıyabilir. Bir çok renk var hepsini yorumlamakta zor. Ancak temel renklerden bahsedebiliriz sanıyorum. Sürekli aynı renklere ağırlık veriyorsa ve bu işi yüzünden değilse (örneğin doktorun beyaz önlük giymesi, politikacının beyaz-mavi gömlek giymesi) kişinin karakterine ilişkin örnekler verebilir. Günlük hayatta giydiği kıyafetlerin rengi, odasındaki eşyaların rengi çok güzel ipuçları verir.

Beyaz: İstikrarlı, sadeliği seven, temiz.

Siyah: Gücü seven, hırslı

Mor: Renk paletinde “saygınlık, bilgelik” vs yazdım ancak eşya ve kıyafetlerinde fazlasıyla moru tercih eden insanların duygusal sıkıntıları ile ilgili dikkat edilmesi gerek. Ani duygusal değişimlere sahip olabilir. Aynı zamanda sanatçı olmaları ihtimal içindedir; yaratıcıdırlar, alışılmadık insanlardır.

Kırmızı: Hareketli, cesur, kararlıdırlar.

Mavi: Profesyonel, güvenilir, huzuru seven..

Lacivert: Düzene ve kurallara bağlı, otoriter ve kontrollü, kendine güvenen, sorumluluk sahibi

Sarı: Kararlarından kolayca vazgeçebilen , dikkat çekmeyi sevenler, neşeli insanlar. Altın sarısı, koyu sarı ise aklı, zekayı, yönetmeyi sevdiklerin gösterir.

Gri: Dengeli, uzlaşmacı, olgun, sakin

***

10 günde giydiği kıyafetin renklerine göre yargılamak doğru değildir belirteyim. Örneğin sarı konusunda da “altın sarısı” ile açık sarı farklı şeyleri çağrıştıracaktır.

Siz, siz olun renklere göre insanları ve karakterlerini ayırt edip önyargı ile davranmayın. ANCAK, kıyafetlerinizde, logolarınızda, oda ve eşyalarınızda, sitenizde vs renklerin anlamlarına dikkat edin derim.

Renkler ve Anlamları

Son Değişiklik: 23/10/2019 - 12:06