Ortalama okuma süresi: 5 dakika

Son olaylardan sonra sosyal medyada herkes bir şey yardırıyor.Bilsede bilmesede.

Benim gerçekten anlamadığım şey; konu futbol ve siyaset olunca daha ana akım teorileri bilmeyenler yardırmış gidiyor. Siyaset bir SOSYAL BİLİMDİR!

Hukuk hakkında konuşmuyorsun, astronotun giysisi kaç kat olmalı kahvede tartışmıyorsun, arkadaş ortamında oturup python mı java mı diye tartışmıyorsun… NEDEN SİYASETİ BU KADAR KESKİN TARTIŞIYORSUN?

Konuşmayın demiyorum, herkes siyasetle ilgilenmeli. Fikirlerinizi de söyleyebilirsiniz. Ancak neden kesinmiş gibi diretiyorsunuz fikirlerinizde? Sonra cevap veremeyince küfürlere başlıyorsunuz. Bu olaylarda duygusal değil, mantıksal davranın.

Rusya’nın Suriye’de Ne İşi Var?

En sık duyduğum cümle: taa oralardan gelip buradaki insanları neden bombalıyor Rusya? Birde bunu uluslararası yerlerde İngilizce yazanlar falan var.

Önce buna bir “karşılıkla” cevap vereyim…

nato ve Turkiye

ABD’NİN TAAA OKYANUS ÖTESİNDEN GELİP BURADA İŞİ NEDİR?

“Ama bunlar NATO, bir organizasyon” mu diyorsun ?

İncirlik üssü NATO’ya ait değildir. Tabi bilinmeyen üsleri bilemem.

Amerika’nın Türkiye’de 1 uçak üssü vardır, Rusya’nın Suriye’de 1 uçak üssü vardır. Amerika’nın Türkiye’de ne işi varsa, Rusya’nın da Suriye’de o işi vardır.

***

Öte yandan, United Nation Member States yani Birleşmiş Milletler Üye Devletlerine baktığımız zaman ne görüyoruz orada?

Suriye Birleşmiş Milletler Üyesi

Görebileceğiniz üzere şu anda Suriye’de meşru olan, uluslararası alanda sayılan TEK GÜÇ SURİYE HÜKÜMETİDİR! Esad güçleri denilen, aslında Suriye hükümetidir, rejimdir, rejim gücüdür.

BM Suriye Sayfasına bakabilirsiniz. Yani SURİYE’DEKİ TEK TANINAN GÜÇ HÜKÜMET!

Diğer konulara geçeceğim ancak kısaca : Rusya Suriye’ye, meşru Suriye hükümetinin daveti üzerine gitti. Teröre destek amacıyla. Uluslararası kanunlarca normal bir olaydır.

Fransa nasıl Mali’deki terör örgütlerine karşı Mali hükümetine yardım ediyorsa Rusya’da Suriye’deki terör örgütlerine karşı tanınan hükümete karşı yardım ediyor.

Hukuken bu kısımda hiçbir şey tutturamazsınız bu yüzden “ne işi var ordan gelip bombalıyor” diye cebelleşmeyin.

Putin Dönemi ve İlişkilerin Yeniden Kurulması

Putin 1999’da Yeltsin’in istifası ile Başkanlık koltuğuna oturdu. İran, İsrail ve Hamas ile çeşitli ilişkileri vardı. Fakat Suriye ile arası iyi değildi çünkü Suriye’nin SSCB’ye borcu vardı ve ödememişti. 2005’te Esad’ın Rusya’ya gidişinden sonra ilişkiler gelişti. 2005-2010 arasında 3 milyar dolarlık silah anlaşması imzalandı[1].

Aradaki ilişkiler bununla da kalmadı çeşitli “jestler” yapıldı (vergi oranları, doğal gaz boru hattı vs gibi).

Öte yandan şu nedenlerde mevcut [2]:

1- Şam, Rusya’nın en büyük silah alıcısı. Suriye’de Rus yapımı 5 bin tank, 500’den fazla uçak, 41 gemi bulunmakta.

2- Ortadoğu’daki tek Rus üssü Suriye’de.

rusyanin suriyedeki varligi

NATO üslerinin Rusya’yı nasıl sardığına bakarsanız bunun önemini anlayabilirsiniz:

NATO üsleri ve Rusya - Çin

***

Türk F16’larının Rus uçaklarını düşürmesiyle birlikte Lazkiye üssüne S-300 ve S400 füzeleri konulacak. Bakın menzilleri ne kadar;

s300 füze menzili Lazkiye (Suriye) Türkiye

s400 füze menzili Lazkiye (Suriye) Türkiye

******

3- Radikal İslam tehdidi. Rusya’da yaşayanlar 15-20 milyon arasında Müslüman yaşıyor. Rusya’nın tekrar gücünü kazanmak ve kontrol etmek istediği eski Sovyet ülkeleri ise Müslüman. Bu yüzden olası bir Müslüman başkaldırısının Rusya’ya yansıması tehlikeli olacaktır. IŞİD, El-Nusra gibi çeşitli radikal İslam gruplarının güçlenmesini engellemek Rusya’nın geleceği için iyi olacaktır.

4- Arap Baharı, Libya ve Mısır gibi ülkelerde nasıl sonuçlar doğurdu biliyoruz. Rusya, bunun Suriye’de yaşanmasını engellemek istiyor.

Rusya’nın Suriye’deki Olaylara Bakış Açısı ve Suriye’de Beklentisi

Putin bir hukukçu. Eski KGB ajanı ve Soğuk Savaş sırasında Doğu Almanya’da görev yaptı. Anadili gibi Almanca bilir. Bu yüzden attığı adımları önceden hesaplar, hukuka uygun şekilde davranır ve algı operasyonlarıyla adımlarını meşrulaştırır.

Kırım’ı referandum ile alması ve Kırım müdahalesiyle hem Esad’ı ipten alması hem de oldu bittiye getirmesi bir örnektir. Dünya Suriye’ye müdahaleyi konuşurken, Kırım’a Rus askerleri adım attı. İşler karıştı. Kırım’ı kendine bağladı ve bunu referandum ile yaptı. Oldukça “hukuksal”(!) görünüyor. Aynı süreçte Batı’nın “Esad’ın elinde kimyasal silah var” sözleriyle, kimyasal silahları Esad’dan alarak Batı’ya verdi ve böylelikle müdahale gerekçesi ortadan kalktı.

**

Suriye’de de tanınan hükümetin davetiyle gitti ve dünyanın terör örgütü kabul ettiği IŞİD’i vurmak için gitti. Vuruyorda. Hatta IŞİD’in gerilemesine bakarsak, Esad’ın dediği gibi [3];

Rusya yaklaşık iki ay önce operasyonlara başladığında Amerikan ittifakı olarak adlandırılan güçler teröristlere karşı bir yıldır operasyon düzenliyordu. Ancak sonuç olarak teröristler daha da güçlendi ve geniş alanlara yayıldı. Rus hava operasyonlarının ardından ise birçok terörist Türkiye’ye oradan da Avrupa ya da başka devletlere kaçtı.

Rusya, Avrupa ve Amerika’nın 1 senede yapamadığını 2 ayda yaptı.

Ancak bir fark var; Rusya’ya göre IŞİD değil, hükümet karşıtı eli silah tutan herkes teröristtir.  Hoş bu açıklamalara rağmen Viyana’da anayasa taslağı, 18 ay içinde adil seçim ve ortak olarak “muhalif grupların belirlenmesi” konularında diğer devletlerle (Amerika dahil) anlaştılar.

**

Suriye’de Libya Senaryosu Tekrarlanmasın

Öte yandan Arap Baharı’nda bir kaç devletin başarıyla ve kısmen sorunsuz demokrasiye geçtiğini ancak bir çoğun acılarla boğuştuğuna bakarsak, Rusya’nın Suriye’de böyle bir sondan korktuğunu da söyleyebiliriz. Öte yandan Esad’ın Suriye’de reform sözleri vardı. Rusya, bunların yerine getirilmesini istiyor.

Kısacası Suriye’deki terör tehdidini ortadan kaldırıp, ardından adil bir seçim olmasını arzuluyor.

Ruslar Orada Türkmen Kardeşlerimizi Vuruyor

Bakın arkadaşlar politikanın ve gücün doğasında; devlet gücü yeterli değilse, terör türer. Eğer daha da zayıflarsa iç savaş başlar. Gruplardan birisi yada birkaçı bütün alanı kontrol altına alana kadar da devam eder.

Suriye’de Türkiye, Suudi Arabistan, AB ve AB’yi eleştirebileceğim yer burasıdır. Suriye hükümetini açık açık devirmeye ve yıpratmaya çalıştılar. Güçsüzleştirmeye çalıştılar. Bu tarz adımlarda terör örgütlerinin güçlenmesine neden oldu.

Türkmenler zor durumda. Sadece Türkmenler değil, IŞİD ve diğer terör örgütleri tarafından öldürülen, tecavüze uğrayan, satılan (IŞİD köle pazarında); evlerini savaş yüzünden bırakıp kaçmak zorunda olan, Akdeniz ve Ege’de ölen milyonlarca insanda zor durumda.

Terör örgütlerinle pazarlık yapamazsınız, üzerlerinde baskı kuramazsınız, isteklerinizi yapmaları için uğraşamazsınız. Ancak MEŞRU GÜÇLERE ve DEVLETLERE karşı bunları yapabilirsiniz. Meşru bir hükümet olduğunda; pazarlık yapabilirsiniz, istekte bulunabilirsiniz, BM’ye yaptırımlar için başvurabilirsiniz, diğer devletlerle anlaşıp yaptırım uygulayabilirsiniz.

Ancak terör örgütlerini desteklersen hem bölgede kontrolsüz güç yaratırsın hem de devletin adını ve şerefini lekelersin.

Bakın size bir şey göstereceğim;

rus pilot ve turkmen

Rus pilot ve Türkmenler…

Bölgede Türkmenlerin yaşadığını biliyoruz. Kökenlerinin Türkmen olduğunuda biliyoruz. Peki Türk Türkmenleri mi yoksa onlarda kültür yozlaşmasına mı uğradı?

Çünkü ; TÜRK, düşmanına işkence yapmaz, cesetlerin üzerine basmaz, cesede işkenceyi onlarca fotoğraf çekerek eğlenceye dönüştürmez! Kültüründe bu yoktur!

Banu Avar’ın sayfasında bir yazı okutacağım:

“Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından 2014 Ağutos ayında Azez kasabasına bağlı 21 Türkmen köyü ele geçirilmiş, kimsenin gıkı çıkmamıştı! Türkmenlere ciddi soykırım yapılmıştı. Mezhepcilik sonucu mu kafaları kesilirken Türkiye sessiz kalmıştı?”

***

Başka sorum ve söyleyeceğim bir şey yoktur.

 

Son Değişiklik: 01/11/2019 - 13:41
Kategori: Genel - Hayat - Politika
Etiketler: , , ,