Ortalama okuma süresi: 4 dakika

Öncelikle bir şeyi “kilo vermek için” yapıyorsanız bu yazıyı okumaktan vazgeçin! Amacınız buysa yani.

Değilse; yani ben “sağlıklı ve uzun yaşamak istiyorum” diyorsanız, devamını okuyabilirsiniz. Çünkü kilo vermek için bir şeyler yapmaya başlarsanız, istediğiniz kiloya geldikten kısa bir süre içerisinde yine eski alışkanlıklarınıza döneceksiniz. Üstelik bu “hırs” yüzünden sağlığınıza zarar verecek yöntemlere başvurabilirsiniz.

Bu işi, “sağlıklı şekilde uzun yaşamak” için yapalım. Neden açıklayacağım.

 

sağlıklı ve sağlıksız besinler

Sağlıklı Yaşam

Hayatın her an’ında minimalist (sade) olmayı daha önce açıklamıştım [1]. Kısacası böyle bir felsefe (ki Zen düşüncesinden çıkmıştır); ihtiyacınızın olmadığı, size yarar sağlamayacak her şeyden uzaklaşmaktır. HER ŞEYDEN!

Giysiden yiyeceğe, arkadaştan telefonunuzdaki uygulamalara kadar! Bunun bir parçası olarak yiyecek anlayışımıda gözden geçirdim.

 

Duymadıysanız bile yakında “glütensiz” sözcüğünü bolca duyacaksınız. Modern insan 50 bin senedir var, bizim gibi görünen ve bizim gibi yaşayan. Fakat son 50-60 senedir her şey değişti. Yiyecekler yapaylaştı. Bu yüzden bedenimiz bazı şeylere tepki veriyor. Bunlardan birisi glüten. Yani buğday, arpa, çavdar gibi çeşitli tahıllardaki genetik değişimler. Böcek gelmesin, dayanıklı olsun diye yapılanlar ve ilaçların etkisi…

Glütene alerjim var. Bu yüzden ekmek, makarna, bira, tatlı vs yiyemiyorum. Glütensiz olanları yiyiyorum o kadar. Yani kısmen diyete ve sağlıklı yaşama geçtim. Ancak glütensiz beslendiğim 3 yıl boyunca kilo kaybetmediğim gibi kilo alarak 96 kiloya kadar çıktım. 90 civarı sıkıntı olmuyordu (boyum 190), fakat göbek bağımsızlığı ilan edip, hantal hissetmeye başlayınca değişimin gerektiğini fark ettim.

 

sağlıklı yiyecekler

 

Sağlıklı Yiyecekler

Kola gibi şeyler yok (arada kaçsada), abur cubur zaten yok (glüten), tatlılar sadece sütlü tatlılar onlar da mısır nişastası olan Sütlaç… Kısacası sağlıklı besleniyordum (yada öyle düşünüyordum). Fakat sucuk, tavuk, kızartmalar yiyiyordum. Hepsini rafa kaldırdım.

Bazı salak diyetistenler bende ne olduğunu bilmeyip “bulgur ye” falan diyordu. Doktorların dahi bulamadığı glüten alerjimi azdıracak bulgur? Hı hı hı… Çok zekisiniz. Her gelene bulgur daya… Böyle salakları dinlemeyin, kendi vücudunuzu tanıyın!

 

Sağlıklı bir günümde yediklerim:

Kahvaltı

 • Peynir
 • Zeytin
 • Mevsimiyse domates ve salatalık
 • 2 dilim kadar glütensiz ekmek yada mısır/pirinçten yapılma yuvarlak ne olduğunu bilmediğim şeyler.
 • Bal, tahin-pekmez,salça gibi şeylerden birisi (ekmeğe sürmelik)
 • Yumurta
 • Kahvaltı sonrası sade kahve (her zaman)

Her öğünüm düzenlidir. 7-8 arası kahvaltı yapıyorum. Saat 10’a geldiğimde dışarıdaysam taze sıkılmış meyve suyu yada meyve (muz veya elma seviyorum), evdeysem bir avuç kuru yemiş (fındık+kuru üzüm).

Öğle Yemeği

 • Kuymak (muhlama da denebiliyor), tereyağından.
 • Eğer yağsız istersem peynirli yumurta yapabiliyorum.
 • Bazen birer elma ve muz falan yiyiyorum.
 • Yanında yeşil çay, ada çayı, ıhlamur vs.

3-4 gibi soda, kuru yemiş yada meyve (yukarıda ne yemediysen)…

Akşam Yemeği

Bunu direkt vermeyeceğim. Bazen yağsız ve az tuzlu pilav+yoğurt yiyebiliyorum, yada peynirli yumurta yiyiorum yada büyük bir tabak domates çorbası yapıp içine peynir ufalayarak yiyebiliyorum.

Yağlı ve ağır yememeye çalışıyorum ve 6-7 gibi yiyiyorum. Sonrasında kahve içiyorum (yine).

 

Benim için önemli olanlar;

 1. Sürekli olarak düzeniniz olsun ve aynı saatlerde yiyin.
 2. Tıka basa doymayın, az yiyin.
 3. Mümkün olduğu kadar yağsız, şekersiz ve unsuz şeyler yiyin.
 4. Et ve laktozlu ürünlerden de uzak duruyorum.
 5. Kahvaltı sonrası kahve!
 6. Her gün bol bol su içmek. Tadı için değil, yanınıza alın ve yudum yudum için.

 

Doğaya Dönüş

Sağlıklı besin nedir? Ağaç bize elma verir, muz verir, tarlalar bağlar meyve ve sebze verir. Havuç, patates haşlayıp yemek sağlıklıdır. Patatesi fırında közleyip yemek sağlıklıdır. Fakat pizza, hamburger??? Bunları doğa direkt sunmaz. Bizler öğütürüz, işlemlerden geçiririz (SAĞOL SANAYİ DEVİRİMİ!)… Bu yüzden fazla işlem girer. Ürüne ne kadar işlem girerse, o kadar sağlıksız diye düşünebilirsiniz.

Biz 40 bin yıl önce yaşasaydık, ne yerdik?
Ne yiyeceksek, şimdi de öyle beslenelim.

Canınız baklava, künefe, çikolata isteyebilir. Bir avuç kuru üzüm (Ben çekirdekli ve büyüklerini seviyorum) ve birazda fındık bu isteği kesiyor. Çilek, elma, muz, armut… Yenilebilecek çok güzel şeyler var…

Üstelik uzun süredir et yemiyorum ve tavuk yedikten sonra 2 gün bağırsaklarımda rahatsızlıklar hissettim. Biliyorsunuz bedenimiz otçul yapıdadır. Bununla ilgili olabilir, tavuk içindeki soslar olabilir. Neyse…

 

kilom

 

Yaz başında 96 kilo idim. 2 ay öncesine kadar 91’e düştüm. 2 ayda gerçekten düzenli ve sağlıklı beslenerek 86,3 kiloya düştüm. 83-84’lere gelip, sonrasında kasları çalıştırmaya başlayacağım.

 

Unutmayın: HAREKET HAREKET HAREKET!

Bu süreçte hareket önemlidir. iOs cihazlarında Stepz uygulaması var. Kaç adım attığınızı hesaplıyor. Günlük 10 bin adım çok şükela(İnci’ye selam). Yani güzel. Fakat zor olabilir. Günlük 7-8 bin adım atmaya çalışın. Mutlaka!

 

Nasıl Hissediyorum?

Ayakkabı bağcıklarını bağlarken göbek yüzünden sıkıntı çeken, 5 kat çıkarken (merdiven) hantallaştığımı hisseden, uyumakta ve uyanmakta zorluk çeken ben; şimdi mükemmelim.

Gece 1’de yada 11’de yatmamın önemi yok. Sabah alarm çalmadan, 5-6 gibi uyanıyorum ve uykumu almış oluyorum (eğer 1-2 gün önce et veya zararlı bir şeyler yemediysem). Sağlıklı ve düzenli beslenerek üzerimdeki hantallık hissini gerçekten attım.

Doğada yaşıyoruz, doğanın parçasıyız. Doğaya ulaştığımızda, doğayı anladığımızda rahat hissedeceğiz. Bu yüzden arkanıza yaslanın ve doğanın sunduğu güzellikleri keşfedin. Daha sağlıklı, daha enerjik ve daha mutlu hissedeceksiniz.

 

SAKIN AMA SAKIN, zayıflamak için bir şeyler yapmayın. Daha büyük bir amacınız olsun. Sağlıklı yaşamak, doğaya dönüş, mutlu olmak… Ancak sakın kilo üzerinden hedef koymayın. Sürekli tartıya bakmayın. Ayda 1 bakın. BOL SU için, hareket edin, düzenli yaşayın…

Daha huzurlu olacaksınız. Hafif, enerjik ve mutlu. Çünkü ait olduğunuz yer, yani doğa sizi kucaklayacak. Tabi ilk olarak sizin doğayı kucaklamanız gerekiyor, doğaya ses verin.

 

Son Değişiklik: 01/11/2019 - 14:39