Ortalama okuma süresi: 2 dakika

Tam 8 dakika 29 saniyelik bir video yayınlayacağım size. Belki 8,5 dakika fakat yanlış hatırlamıyorsam 5 saate yakın bir sürede altyazı (üstyazı) eklemiştim. İngilizce dinleyip, Türkçe çevirisini yapmış ve sahne sahne, bir cümleyi bazen defalarca dinleyip çevirmiş, bazı yerlerde bağlantıyı yakalayıp, geriye tekrar gidip, tekrar düzeltmiştim…

Ne mi oldu? Youtube kanalımda “telif” atıldı. Sorun değil, zaten bir kaç telifli video vardı. Zaten kanaldan para kazanmıyorum, böyle bir derdim de yok. Dolayısıyla telif sorun değil. Fakat 100 bine yakın kişi izleyince, bu sefer kaldırmam için uyarı verdiler. Son güne kadar bekledim, son gün kaldırmak zorunda kaldım.

Fakat içim içimi yedi. Emek verdiğim, para kazanmadığım ve videonun açıklama bölümünde bile “orijinal video” diyerek çekim yapanların adını veirp, orijinal videosunu yayınlamıştım (bir bütünden kesit idi).

Steve Jobs’un Hayatımdaki Yeri

Daha önce “Steve Jobs’un hayatıma etkisi (Zen, Minimalizm, Detaycılık, Mükemmellik)” ve Putin’i anlamak ve örnek alacağınız insanların önemi başlıklı iki konuda; düşüncelerime ve hayatıma yön veren iki insanı anlatmıştım. Steve Jobs ve Putin.

11 yaşımda programlama dili öğrenmeye başlamış 2008’de hazırlık, 2009’da bilgisayar mühendisliğine başlamış ve hocalarla anlaşamayacında; bilgisayar mühendisliği, bölüm, hocalar ve öğrencilerin Google vb gibi hikayelerdekiyle benzemediğini, burasının Türkiye olduğunu ve şirket kurma hayalleri ile bölüme başlayıp, 2006-2007’de başlattığım “Tarcanbot“u şirket kurup, büyük işler yapamayacağımı anlayınca bölümü terk etmiştim. Tarcanbot, o zamanlar öngöremediğim sesli asistanın (Siri vs) yazılı halini yapmak için uğraştığım bir proje idi. O zamanlar akıllı arama motoru yapmak istiyordum. Şu an Siri’nin yaptığı her şeyi, yazılı şekilde yapacaktım.

Bu hayallere, Steve Jobs’un hayatını okumakla başladım. Fikirleri, yaptıkları, hayatı… Her şeyini inceledim. Söyleşilerini okudum, her videosunu, her sunumunu defalarca inceledim.

Bana büyük düşünmeyi, kalıpları kırmayı, topluluk adı verilen organizmayı fazla kafaya takmamayı, tutkuyu, sadeliği (minimalizm) öğretti. İyinin, mükemmelliğe giden yoldaki en büyük düşman olduğunu öğretti. Saydığım ve sayamadığım tonla şeyi, Steve Jobs’un hayatından öğrendim ve Walter Isaacson’ın Steve Jobs kitabı, bu nedenle hem başucu kitabım, hem 20’den fazla kez baştan sona  okduğum ve referans aldığım kitaptır.

Konumuz değil, ancak Putin’de siyaset, yönetim vb bir çok konuda bana bu şekilde ışık tuttu. Bunlar davranışlarını kopyalayacağınız kişiler anlamına gelmez. Karakter olarak Putin ile örtüşmüyoruz. Size “örnek alacağınız insanlar olsun” dememdeki amaç, büyük işler başarmış, farklı düşünen insanların neden böyle düşündüğünü, nasıl yaptığını ve fikirlerini anlamak için uğraşmanız. Giydiği giysileri giymeyin, kullandıkları telefonları kullanmayın. Örnek alma kastım bu değil. Kastım, fikirlerini ve neden öyle düşündüklerini anlamanız.

Bu, yaptıklarını yapmamanız anlamına gelmez. Steve Jobs ile birlikte kaligrafi, yoga, minimalizm gibi bir çok şeyi inceledim ve bir çok şeyi öğrendim. Bir bölümünü hayatımdan çıkarttım, bir bölümünü hayatımın temeli yaptım.

Delilerin Şerefine

İşte bu yüzden, Steve Jobs ile ilgili videoyu kaldıranlara diyecek bir sözüm var… Hem de Steve Jobs’un elinin değdiği bir reklam filminden, “Farklı Düşün: delilerin şerefine! Uyumsuzların, asilerin, sorun çıkartanların…

Delilerin şerefine.
Uyumsuzların.
Asilerin.
Sorun çıkaranların.
Kare deliklerdeki yuvarlak çivilerin. Dünyayı farklı görenlerin.
Onlar kurallardan hoşlanmazlar.
Ve statükoya saygı duymazlar.
Onlardan alıntı yapabilirsiniz, onlara katılmayabilirsiniz, onları yüceltebilir ya da kötüleyebilirsiniz.
Yapamayacağınız tek şey onları göz ardı etmektir.
Çünkü onlar bir şeyi değiştirirler. İnsan ırkının ilerlemesini sağlarlar.
Ve kimileri onları deli olarak görse de, biz dahi olarak görüyoruz.
Çünkü dünyayı değiştirebileceklerini düşünecek kadar çılgın olan insanlar…
Bunu yapan insanlardır.

Kaldırılan Videolar

 

 

Son Değişiklik: 19/10/2020 - 22:33
Kategori: Genel - Hayat