Ortalama okuma süresi: 5 dakika

Politikacılar için bir fotoğrafın; saatlerce süren propaganda filmlerinden, reklam izletilerinden falan daha önemli olduğunu düşünüyorum.

Minimalizmi desteklediğim için, sadeliğin önemli olduğunu ve bu konuda yapılan “karalama” (illustration) görsellerini daha çok seviyorum. Geçmişe baktığımızda da çok etki yaratan posterlerin “sadelik” (minimalism) içerdiğini görürsünüz.

Tek görsel o kadar çok şey anlatır ki…

Hatta savaş zamanı söylenen sözler ve kullanılan öğeler bugün popüler kültüre, kitlesel hareketlere öncü olmuştur. En bilinenlerine bakalım.

Ein Volks Ein Reich Ein Führer (Tek Millet Tek Devlet Tek Lider)

tek millet tek devlet tek lider

Tam olarak; “tek halk, tek Reich (imparatorluk) tek führer”.

Bu sloganı bugünlerde bir çok lider, farklı ülkelerde bir çok insan söyledi.

**

Keep Calm (Sakin Ol)

keep calm

2. Dünya Savaşı sırasında “gardaşlar sakin olun, buda gelir bu da geçer” mantığındaki hükümet propagandasıdır.

Keep calm and carry on şeklinde açıklamalar vardı. Bugün bir çok yerde “keep calm and …” şeklinde posterleri bulabilirsiniz.

Popüler kültüre uyum sağlamış ve kullanılıyor.

**

We Can Do It (Yapabiliriz)

we can do it

“Yapabiliriz” gibi bir çevirisi var.

Savaş döneminde, erkekler cepheye gitti. İş gücünü genel olarak erkekler oluşturuyordu. İkinci Dünya Savaşı dönemi bir “ÜRETİM SAVAŞI” dönemiydi. Tanklar, silahlar, mermiler… Ev kadınlarını üretime dahil etmeyi amaçlayan Amerikan propagandası.

Bakın burada kadının gücüne, gururuna odaklanılmış. Renkler hakkındaki konumdan ne demek istemişler okuyarak anlayabilirsiniz. Ancak şu resimde görebileceğiniz üzere, kadınlar ağır iş gücüne katılmıştır;

agir sanayi

Aynı zamanda uçak üretimi gibi çok ilginç yerlerde bu şekilde çalışmışlardır. Bana göre özellikle Sovyetlerde ve Amerikada kadınlar savaşın kazanılmasında çok büyük etmen olmuştur (cephe gerisinden).

Slogan ve görsel olarak günümüz feministlerinin modeli oldu. Bu postere “neden siyahi yok” vs diye bir takım eleştirilerde gelmiştir.

 

I Want You (Seni İstiyorum)

i want you

“Sam Amca” (uncle Sam); seni istiyorum, ülkeni kurtar, asker ol genç SENİ İSTİYORUM!!! Arzular şelale diyerek asker alma propagandası yapmasıdır.

Milliyetçi duyguları çıkarttığı ortadadır. Ancak ilginç kısmı parmak! Sen diye doğrultup kişisel bağ kursa da, beden dilinde aynı zamanda bir tehdittir.

(aslında 1. Dünya Savaşında da kullanıldı- hatırladığım kadarıyla).

**

Motherland Is Calling You (Anavatan Seni Çağrıyor)

motherland is calling you

Ankıl Sem seni istiyorum diye “maskülen” yani erkeksi bir poster uygularsa Sovyetlerde tepkisini göster mi?

Bir kadın görüyorsunuz, anaç yani annemizi hatırlatıyor. Ancak güçsüz değil, güçlü ve gururlu. Poster aynı zamanda “bak savaş var, anneler kız kardeşler ve sevgililer için savaş yoldaş” deyyo. Sam amca gibi tehditkar değil, avuç içleri açık, el yukarıda ve yüksek bir amaca değiniyor.

Matb gibi bir söz var, elinin üstünde; anne demek. Yani buradaki bilinçaltına gönderilen mesajı görüyor musunuz? HARİKA!

**

İkinci Dünya Savaşında Propaganda

1. Dünya Savaşından sonra Hitler, propaganda ajanı olarak Münih üniversitesinde propaganda ile ilgili dersler almıştır. Propagandanın gücünü o dönemlerde fark etmeye başladı. Fakat Nazi döneminde çok güçlü propaganda teknikleri kullanıldı ve geliştirildi. Bir kısmını bugün reklamlarda görüyoruz.

Hitler bu kadar sağlam bastırınca, doğal olarak İngiltere, Amerika ve Sovyetler de propaganda konusunda kendini geliştirmeye çalıştı. Sonrasında da propaganda artarak devam etti. Örneklerini sık sık günümüzde göstermeye çalışıyorum.

**

Diğer Posterler

Üsttekiler en tanınanlarıydı. Tabi Japonların falan yaptıklarıda vardı ancak onları paylaşmadım. Bu konuda söylenecek bir şey, Amerikalıların Japonları yansıttığı bir karalama vardır. Çizgi filmlerde görünür. O da şöyle;

japon propaganda

Böyle tiksinç çizilmiştir. Sapık diye lanse edilmiş bol bol. Nedenini anlayamadım bir türlü.

**

Neyse, açıklama yapmayacağım ancak bazı propaganda postlerini göstereceğim (savaş olması yada olmaması fark etmez), tabi ki BEĞENDİKLERİMİ (güçlü olduğunu düşündüklerimi) koyuyorum.

american amerikan2 amerikan3 amerikan4 amerikan5 amerikan6 amerikan7

4.2.7

4.2.7

amerikan9 bag hitler hitler2 kopecik nazi nazi2 nazi3 nazi4 nazi5 sovyet sovyet2 sovyet3 sovyet4 sovyet5 ss ss2 tehlike

**

Tabi bunlar senelerce süren çalışmaların bir kısmı. Sovyetlerin çok güzel postlerini hatırlıyorum ancak Rusça bilmediğimde bulamadım.

Bilgisayarım bozuldu ve içinde 2gb’a yakın Sovyet-Nazi propaganda materyalleri (görseller, izletiler, makaleler) gitti. O yüzden “şimdilik” internette bulduklarımı koydum.

Amaç zaten üstteki bilinenleri vermekti. Örneğin sadece şuradan, Nazi propaganda posterlerinin tamamına dönem dönem ulaşabilirsiniz (bağlantılar çalışmıyor ancak görsellerde aratırsanız büyük boyutları çıkar).

Propaganda HER ZAMAN önemlidir. İster ülke olun ister parti, ister şirket olun ister çalışan… Kişisel olarak marka değeriniz vardır. Ben, “Emre Çetin” isminin marka değerini taşıyorum ve amaçlarım doğrultusunda bu ismi yönlendirebilirim. Propaganda ve markalaşma teknikleriyle değiştirebilirim.

Bu yüzden psikolojik savaş, propaganda tekniklerini öğrenin. Beden dili ve psikoloji öğrenin.

Bknz:

Kişisel Markanızı İnşa Edin : Sen Bir Markasın

Renklerin Anlamı ve Politikada Propaganda İçin Kullanımı

 

Son Değişiklik: 25/10/2019 - 16:54