Blog üzerinden, 4 yılın ardından 583. gönderimde (bu), ilk kez kendim ile ilgili bir şey isteyeceğim.

Takip etmeyenler (ya da kaçıranlar için); uluslararası ilişkiler bölümünden mezun oldum. 2030’da yeni bir parti kurup, yepyeni ve birleştirici bir hareketle; Türkiye’yi bölgede ve dünyada model bir ülke haline getirme isteğim son sürat devam ediyor ve bu konudaki fikirlerimi şimdiden projelendirmeye çalışıyorum ancak bunlar için daha var.

2030’a kadar 12 yıl var ve bu süreci tecrübe kazanmakla geçirmek istiyorum. Yeni açtığımız ilaç ar-ge şirketinde gerek iş dünyasını gerek ar-ge ve ilaç alanlarını öğreniyorum ve buradaki hukuksal, ekonomik vs konularda hem yeni şeyler öğrenip hem bildiklerimi kullanmaya çalışıyorum. Fakat biraz oturttuktan sonra kendi alanıma ve yoluma bakacağım.

2030’a kadar mümkün olan her şekilde tecrübe kazanıp, kendimi geliştirmek istiyorum ve bunun için de adımlarımı belirledim. Özellikle tecrübelerinize bağlı önerilerinize açığım. Ayrıca gelen mailleri derleyip toplayıp; başka arkadaşların da yararlanması için buraya kaba hatlarıyla tekrar yazarım.

Bu konu (ve diğer konular) için mail adresi: bilgi@emrecetinblog.com

 

Önerilerinizi Beklediğim Alanlar

1- Açık Öğretim’de, Adalet Meslek Yüksek Okulu’nu 2 yıl okuyup, eğer imkân el verirse, devamında 2 yıl daha okuyup (sanırım böyle bir imkan varmış), hukuk ile ilgili diploma alacağım ama diploma umurumda değil. Hukukçuların çok sevdiğim bakış açılarını ve disiplinlerini kazanmam gerek. Evet uluslararası hukuk ile ilgili 2 ders aldık fakat devede kulak.

Dolayısıyla Açık Öğretim ve hukukçu bakış açısı ile ilgili yol gösterebilecek hukukçu ya da bu alanları geçmiş arkadaşlardan mail gelirse, sevinirim.

 

2- Bilgisayar mühendisliğini 3. yılda bırakıp (ki başladığımda 14 dilde programlamayı biliyordum ama bilgisayar ve programlama alanlarından tiksindim), uluslararası ilişkiler bölümüne geçtim. Hayatımda verdiğim en doğru kararların en başında yer alır bu geçiş. En verimli dönemlerimde, sürgündeymiş gibi okula “harcadığım” için, bir daha bir üniversiteye 10 yıl uğramak istemiyorum diyordum. Fakat kendimi geliştirmemin gerekliliği ağır bastı.

Uluslararası hukuk üzerine yüksek lisans yapabilirim. Fakat üniversite ve diplomayı sevmediğim için, ortalamam pek yüksek değil. Bu konuda Türkiye’de neler yapılabilir? Yine konuyla ilgili tecrübeli ve bilgisi olan birisinin yol göstermesine ihtiyacım var.

 

3- Bölge ve ülkenin geçmişi nedeniyle Osmanlı Türkçesi öğreneceğim. Gerçi başlamıştım fakat, Türk kimliğim baskın çıktı ve yarıda bırakmıştım. Çok zor gelmemişti. Fakat bu bile, çok zor mu acaba diye şüphe uyandırdı. Tavsiye ettiğiniz kurs, eğitim seti bir şey varsa memnuniyetle göz atarım. Youtube üzerinden 1-2 eğitim seti vardı, fakat beğenmemiştim. Bir egzersiz kitabı gibi bir şey ile bir gitmek, mantıklı olabilir.

Haa tabi, Yadisk üzerinden çeşitli setleri de kabul ederim. Burada paylaşmam ama.

 

4- Önümdeki 12 yıllık süreçte bunlara ek, çat pat konuştuğum Rusçayı ilerletmem gerekiyor ve mümkünse biraz biraz Fransızca (özellikle politik terimlerde) öğrenmem şart. Fakat Fransızca’nın okunmayan bir sürü dili yazması ve 60’tan sonraki sayılarda karmaşası ve Rusçadaki şu eril-dişil kavramları fazlasıyla kafamı karıştırıyor.

Yine Rusça konusunda eğitim veren güzel kurumlar, setler vs varsa tavsiyem. Başakşehir tarafındayım, yakın olursa süper. Konsoloslukta da eğitim verildiğini duydum. Ücrete tabii imiş. Giden, bilen varsa yine bildirebilir.

http://www.kulturus.org/DilMerkezi.aspx bu adreste yine yaz okullarından falan bahsediyor. Bu yaz olması zor ancak 1 aylık bu tarz kurslar ve 2-3 aylık hem çalışıp hem Rusça öğrenilebilecek yerler varsa (work and travel’ın Rus versiyonu gibi), o da olabilir.

 

Mailinizi Bekliyorum

Önümüzdeki 12 yıllık süreçte yapmak istediklerim bunlar ve blog üzerinden ilk kez kendim için bir şey isteyeyim dedim. Bana atılacak mailleri derleyip, burada genel hatlarıyla yazmayı da planlıyorum (olduğu gibi geçirmeyeceğim, sadece bilgileri). Çünkü başka arkadaşlar da yararlanabilir. Tabi özel kalsın istedikleriniz varsa, mailinizde belirtirsiniz.

Tecrübe ettiğiniz ve buna bağlı olarak tavsiye edeceğiniz başka görüş ve öneriler varsa onları da yazabilirsiniz. Mail:

bilgi@emrecetinblog.com

%d blogcu bunu beğendi: