Son zamanlarda dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama dünyanın en boktan projeleri Tübitak’ta destekleniyor.
Namaz kılan robot, “papaz” eriğini “imam” eriğine dönüştüren proje, suyla çalışan cami çeşmesi…
Peki bunlar neden destekliyor biliyor musunuz? Yada bu işin birazda olsa sizle ilgili olduğunu düşünüyor musunuz?

ARGE yani araştırma ve geliştirmeye harcanan para Türkiye’de ne kadar? >> 0,95
AB ortalaması ne kadar? >> 2,01

Türkiye, argeye ayrılan bütçeyi arttırmaya çalışıyor. Bir sıkıntı var, arge zihniyeti ne milletimizde, ne şirketlerde ne de okullarda var. Üstelik kopyayı meşru gören, ortaokuldan itibaren “emek hırsızlığı”, evrakta sahtecilik, yalan, kendini kandırma ve “başkalarının fikirlerini çalma” eğiliminde olan yani kopya çeken ve “geçmek için her şeyi yapan” öğrencilerin ARGE konusunda gelişmesini bekleyebilir misiniz?

E Türkiye’de ARGE durumu ortadadır.

ARGE’den anlamayan hocaların bazen okumadan reddettiği şeyler Amerika’da başarı sağlamıyor mu? Sağlıyor tabi (bknz:İlayda’nın durumu). Fakat bu konuya pek girmeyeceğim, zira 1 yıl önce verdiğimiz 2 proje için; 24 yıllık iş deneyimine rağmen ve AB proje hakemliği yapılmasına rağmen “konuda bilgisiz” denilerek ve üretim/geliştirme için yeterli kapasite yok denilerek reddedildi.

Sonuç? Sonuç şu; bir şeyden anlamayan, bırakın sanayiyi kendi alanlarındaki konuları bile bilmeyen hocaların yapamaz dediği şeyleri oturup 1 yılda yaptık. Cihazları aldık, formülleri geliştirdik. Haliyle TÜBİTAK’ın saçmalıklarının bu bölümüne değinmemek için elimden geldiğince uğraşacağım.

 

Fikir Sahibi İnsanlar Çok Az

Öğrencilerin büyük bir kısmı, evet büyük bir kısmı; okulu bitirip şirkete girme yada devlete “kapağı atma” derdinde. Amerika’ya bakıp “yaa adamlar garajda şirket kurup büyüyoğğ bizde garaj yok ehe ehe” diyor. Yok kardeşim, onlarda göt var. Fikirlerinin ve hayallerinin peşinden gidiyorlar.

20’li yaşlarındasın. Çocukların yok, eşin yok. Her şeyi yapabilirsin. Okulu bitirip, okula gitmeyip, yarım bırakıp kendi fikirlerinin peşinden koşabilirsin. Şirketi batırabilirsin sıkıntı da değil. Peki neden bunu yapmak yerine şirket ve devlet düşünüyorsun?

Ben söyleyeyim: FİKRİN YOK SENİ ASALAK!

Herkesin dünyayı değiştirme fikri, Facebook, Instagram, Apple gibi dünyayı itecek şirketleri kurma fikri olmayabilir. Zaten devlet destekleri bunu beklemiyor. Hayal kur, işini yap, dene en azından.. Şansını dene ve hayallerinin peşinden git.

 

Hayallerini Kovala

Fikrin ve hayalin varsa ve bunun için paraya ihtiyaç duyuyorsan; bir çok destek var fakat bunları bilmiyorsan bu devletin ve sistemin suçu. Sana ulaşamamış. Ancak bildiğin ve duyduğun halde, yani bu yazıdan sonra da bir şey yapmıyorsan bu senin suçun.

Kendi işini aç, hayallerinin peşinden koş be kardeşim. Başkasına çalışma, başkası için çalışma… Belki yurtdışına satacak ve Türkiye’nin konumunu değiştirecek projeler geliştireceksin (tabi fikrin varsa)… Önce hayal kur, fikir bul; sonra peşinden git.

 

En Fazla Batarsın

İnsanlarda her zaman kaybetme korkusu var. Ya batarsam? Uyan! Zaten ölümlüyüz. Bir gün her şeyi geride bırakacağız. Hoşlandığın kızla konuşmanı engelleyen o duygu, “ya batarsam” diye seni durduran şüphe, cesaretsizlik… Öldüğünde o anların hepsi gidecek. Hepsi silinecek. O duygu ve anlar ise seni durduran birer engel.

Batarsan ne olur? Yürümeyi öğrenen bir çocuk olduğunu düşün. İlk seferinde başarısız olursa ne olur? Yürümeyi bırakması mı gerekir? Ailesinin “sen yürüyemedin salak!” deyip desteğini geri çekmesi mi gerekir? Ders çıkartacaksın. Bu büyük bir tecrübe olacak. Önemli olan hatalardan, düşüşlerden bir şeyler öğrenmek ve daha cesur olarak bir sonraki adıma geçmek.

 

Saçma Projelerde Senin Suçunda Var!

Fikrinin ne kadar sağlam olduğunu dert etme. Peşinden git. Devlet destekliyor. Senin iyi projen yoksa, ayrılan bütçeye göre bir şeyler desteklemeleri gerek. Destekleyecekler ki, bir sonraki seçiimde “bak ARGE’ye şu kadar bütçe ayırdık, şu kadar proje yaptık” diyebilsinler. Doğru rakamlarla yanlış algı yaratıp oy toplasınlar.

O kısmını geç. Fikrini, sağlam bir proje olarak sunarsan büyük ihtimalle kabul edilecektir.

Ancak iyi fikrini korktuğun için sunmazsan, senin yerine “suyla çalışan cami çeşmesi” projesi gelir ve yüz binlerce lirayı cepler. Sende birisi adına aylık 3-4 bin kazandığın için dua edersin. Yok fikrin varsa ve 3 bin bile kazanamıyorsan birader senin yüzünden Türkiye bu halde! Cesaretsiz olduğun için! Bilgine.

 

Devlet Desteği!

Evet devlet destekliyor. KOSGEB var mesela, girişimci desteği. Diyor ki ben sana 150 bin veriyorum. 50 bini hibe, yani geri ödemesiz. Geri kalan 100 bini ise düşük faizli ve ertemeli geri ödeme.

Bu sadece girişimcilik desteği. Diğer destekleri burada yazmışlar. Diğer destekleri alabilirsin, TÜBİTAK’ın desteklerini ARGE’den alabilirsin hatta iyi fırsatları değerlendirip, Avrupa Birliği projelerinden destek alabilirsin. Yapacak şey çok. Bırak on binleri, yüz binleri, milyonları bu desteklerle alabilirsin. Fakat fikir kardeşim! Fikir, girişim, projelendirme…

 

Sadece ARGE’ye Mi?

Hayır. KOSGEB aksine ARGE değil, girişimci arıyor. Kafe, lokanta, berber vs… ARGE için projeleri TÜBİTAK vs’den alabilirsiniz.

 

Kendini Geliştir!

Sörvayvır, evlendirme programı, kurtçuklar ovası izleyerek bu işler olmaz. Türkiye kurtulmaz, dış mihraklara kapak falan yapamazsın. Öyle dolar yakmakla, kola dökmekle falan olmuyor yani.

Üniversitede kulüplere katıl, spor yap, KİTAP OKU, seminerlere git, insanlarla tanış, fuarlara katıl, kitap oku, kendini geliştirmeye çalış, istediğin alanda parasız olsa da tecrübe kazanmak için işler yap, biraz daha kitap oku. Kendini geliştir.

Öyle kop kop, disko, bar, sonra fikir ne bulsam ile olmuyor. Bir tutkun olmalı. Bakınız: Steve Jobs’un Başarı İçin Uyguladığı 10 Kural.

Bakın özel bir kafe açmak bile bir hayal, tutku olabilir. Ancak öyle bir şey yapın ki, farklı olsun. Yeni bir bakış, yeni bir proje getirsin. BİR SORUNU ÇÖZSÜN! Örneğin simit değil mi? Altı üstü simit. Geleneksel simit. Ne yaptı Simit Sarayı? Simit diyerek geçtiğin şeyi farklı bir şeye döndürdü ve Avrupa’da bayiler açtı.

Ortalama insan olmayın.

 

Olumlu Bakın

Ya olmazsa,
Batarsam,
Birileri düşünmüştür,
Ben şanssızım…

Niye böyle bakıyorsunuz olaylara? “Cahilin cesareti” var. Bakın günümüzdeki zenginlere, bir çoğu zamanında işe atılmış ve okumamış insanlar. Okullar ise bu insanlara köle yetiştiriyor. Okudukça boyun eğiyorsunuz, okudukça sisteme bağlanıyorsunuz. Sessiz kalıyorsunuz.

Oysa okul risk almayı öğretmeli, cesurlaştırmalı, yaratıcı yanlarınızı yana çıkartmalı yada bunu öğretmeli. Sorgulatmalı, hayal kurdurmalı, üreten insanlar “üretmeli”(!).

İşiniz elbette kolay olmayacak. İlk 1-2 sene gerçekten zorlanacaksınız. Ancak olur. Olacak.

Deli gibi destek var. Farklı yerlere başvurarak iyi paraları destek olarak alabilirsiniz. Ancak fikir önemli, fikri iyi projelendirmek önemli. Bütün bu destekleri kaybetmeyin. Sizin fikriniz, suyla çalışan çeşme fikrini “dövebilir”. Dövsün de…

 

Örnek vermek gerekirse

Kuruluş işlemleri için 2.000 tl veriyor.
Bilgisayar, masa, sandalye, boya badana için 18.000.
İşletme giderleri yani kira, elektrik su için 30.000

Duruma göre giderlerinin %70-90’ı geri ödeniyor. Açacağınız yer, cinsiyetiniz, sağlık durumu vs…

Bakın ister bilgisayar mühendisi olun, ister aşçı… Bir şeyi iyi yapacağınızı düşünüyorsanız girin. Masa, sandalye, bilgisayar vs 18 binden alınacak. Kira, elektrik, su, maaş 30 binden olacak. Bu para bana yetmez mi diyorsunuz? 100 bin var, geri ödemeli. 2yıl sonra ödemeye başlayacaksınız. Onu kullanın.

Daha KOSGEB’in diğer desteklerini, TÜBİTAK desteklerini yada bazı toplulukların desteklerini, Avrupa Birliği desteklerini falan saymıyorum.

 

İşin Özü

İsteyene destek var… Millet proje gelsin, fikir gelsin diye bekliyor. Devlet düzgün ARGE projesi için milletin gözünün içine bakıyor. Çünkü Whatsapp gibi dünyaca ünlü bir yazılım projesi bile hem marka değerini arttırır hemde bu tarz arge projeleri mevcut iktidarın, bakanlığın, KOSGEB ve TÜBİTAK gibi kuruluşların işine yarar.

Her 100 öğrenciden en az 90-95’i şirket ve devlet istiyor ve geleceklerine ait hiçbir fikirleri yok. İstersen ODTÜ’ye, İTÜ’ye git; 4.00 ortalama ile bitir… Fikrin yoksa, devlet yada şirkette çalışmak istiyorsan ve çalışacağın işi bilmiyorsan BOŞSUN ARKADAŞIM!

İsmini kimse bilmeyecek, adın tarihe karışmayacak böyle giderse. Seni en son canlı gören torunlarında öldükten sonra hiç yaşamamış gibi olacaksın. Bir yaprak parçası gibi. Kimse seni bilmeyecek, ismini bilmeyecek…

Var olmamış gibi yok olacaksın.

Bu yüzden kendini geliştir, neyi sevdiğini bul, peşinden git. Destek çok, özellikle hiçbir şeyin olmadığı bir ülkede bir şeyler yapmak hem zor (seni aşağıya çekmek isteyenler olacak ve bir sürü işi ilk sen yapacaksın) ancak rekabet olmadığı için kolay, ilk sen yapacağından çevre oluşturabilirsin ve karlı…

HAYATINI BOŞA HARCAMA! Hiç yaşamamış gibi olma. Bir şeyler yap.

Kategori: Genel - Politika - Teknoloji
Etiketler: , , ,