Ortalama okuma süresi: 2 dakika

Övünülen asrın projesi, aslında seneler önce her ayrıntısıyla kararlaştırılmış bir projedir. Geleceğiz, ama önce;

Proje nedir: (Bakalım TDK ne diyor):

Değişik alanlarda önceden plan ve programa alınmış, maliyeti hesaplanmış, kurum ve kuruluşların yönetim organları tarafından onaylanmış, kısa ve uzun vadeye bağlanarak özel kurum veya devlet adına gerçekleştirilmesi kabul edilmiş bilimsel çalışma tasarısı.

Bu proje, çok önceden detayıyla hesaplandı. Şehir efsanesi gibi bir ara konuşuldu ancak insanlar yine koyunluklarını sergiledi ve tamamıyla AKP’nin olduğuna inandı. Şimdi olmadığını göstereceğim.

Önce delilleri sunayım, sonra ne olduğunu açıklayayım.

Öncelikle Marmaray’ın kendi sitesinde yer alan açıklaması:

TK-P 15 nolu İkraz Anlaşması, Hazine Müsteşarlığı ile Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) arasında 17.09.1999 tarihinde imzalanarak 15.02.2000 tarih ve 23965 sayılı resmi gazetede yayınlanmıştır.

(kaynak , site bakımda olduğu için ,bilenler bilir, archive.org üzerinden eski görüntülerine eriştim).

Şimdi bu kararı falan size “resmi gazete” üzerinden göstereyim [kaynak].

1999 ecevit hükümeti tüp geçit projesi Japonya kredisi

***

Proje Geçmişi ve Adımları

Gelelim projenin geçmişinden günümüze adımlarına…

Fikir 1860 ve 1902’lere dayanır ancak yapılacak teknoloji konusunda sıkıntı vardır.

1987’de. Hollanda’nın Maas Tüneli (Rotterdam 1942) ve Japonya’da Aji Nehri Tüneli(1944)’nden sonra İstanbul’da yapılabileceği düşünülerek yapılabilirlik çalışmaları yürütülmüştür. Fakat maliyet olarak karşılanması zor denilmiştir.

1995’te tekrar, daha kapsamlı bir şekilde yapılabilirlik çalışması başlatıldı ve 1999 yılında Türkiye ve Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) arasında bir finansman anlaşması imzalandı (üstteki linklerde zaten görülüyor).

Projenin başında öngörülen bitirilme süreci “en geç” 2015 idi. Peki her şeyiyle hazır olan bu projenin adımlarında kimler vardı ;

1987 >> Turgut Özal
1995 >> Tansu Çiller
1998 (projenin datayının tamamlandığı yıl) >> Mesut yılmaz
1999 (kredi vs anlaşmalarının yapıldığı yıl) >> Bülent Ecevit
2002 (ihale vs gibi işlemler) >> Bülent Ecevit & Recep Erdoğan
2004 (her şeyi hazır olan projenin başlaması) >> Recep Erdoğan.

[kaynak]

İktidara geldiğinde”projesi” hazır olan ve geriye ihaleleri ayarlamak olan bir işin bütün sahiplenicisi AKP oldu. AKP gelmeden önce, 40 senelik kredi hazırdı. Ödeme planları hazırlandı. Tabi proje çoktan bitmişti. Gelecek iktidarlara güzel bir miras bırakıldı. AKP’de üzerine kondu.

Bu proje, Turgut Özal zamanında başlar ve Tunsu Çiller, Mesut Yılmaz, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan, Erdal İnönü, Süleyman Demirel gibi büyük insanların elinden geçer. Evet asırlık projedir, Osmanlı zamanında düşünülmüştür.

Bu proje milli bir projedir. Fikri Osmanlı’ya, çalışmaları 1987-1995’e, Türkiye-Japon ortaklığı 1995-2002’ye ve ihaleleri 2002-2004’e dayanır. AKP yerine herhangi biri gelseydi, zaten her şeyi hazır olan projeyi devam ettirecekti. İhaleler harici her şey hazırdı.

Biraz koyun olmamak lazım değil mi?

Son Değişiklik: 25/10/2019 - 17:08
Kategori: Ekonomi - Genel - Politika - Tarih