Ortalama okuma süresi: 8 dakika

Andıç (28 Şubat, 11.29): Bazı görüntüler vermiştim fakat Türk ordusu ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin çıkarlarını düşünerek bunları kaldırdım. Maalesef bazı milliyetçi duygular ile sosyal medyada yayınlanan çeşitli görsel ve videolar, bize zarar verebilir. Böyle materyalleri zaten paylaşmıyorum ancak, paylaştıklarımı da kaldırdım. Ortalık durulsun, tekrar yazacağım.

 

Saat 00.21 ve Corona virüsü ile ilgili yazıyı yazıp yatmayı planlıyordum. Ne yazık ki internetin planlı yavaşlatılması ve gün içinde gelen bazı duyumların gerçek olma ihtimalini göstermektedir!

Rus uçakları, Suriye’de direkt olarak askerlerimizi hedef aldığına ilişkin çeşitli bilgiler ve Rus basınında çıkan haberlere gün içerisinde ulaşmıştım. Konunun ciddiyeti ile ilgili olarak uzun bir yazı yazmayacağım. Hiçbir şey yazmayacağım. Gelen şehit haberlerini teyit edilmeden paylaşmayacağım ancak duyduklarım gerçekten üzücü ve hatta bizi savaşın eşiğine getirebilecek ve hatta 3. Dünya Savaşı temellerini oluşturabilecek boyutta bir ciddiyetten bahsediyorum!

**

Gerçekten çok doluyum, o yüzden bir şey yazmak istemiyorum. Söyleyeceğim tek bir şey var; blogu takip edenler 2030’un ne olduğunu bilir.

Fakat üzülerek söylüyorum ki; Türkiye’yi birleştirici hareket ve yeni parti ile bir şeyler yapmayı planlamaya 2030 için devam edersem, Türkiye geri dönülemeyecek zararlara uğratılacaktır! Anlaşılan herkes ve her şey daha büyük özveri ile çalışmalı ve en geç 2025-2026’da bu iş çözümlenmeli yoksa mütareke yıllarına el birliği ile döndürme çabasını kısmen gerçekleştirecekler.

Türkiye’nin içine çekilmekte olduğu “varoluş mücadelesi”, telafi edilemeyecek bir noktaya gelecek. Görünen o ki, Türkiye’yi yıllardır ekonomik ve kültürel sömürge yapan; Atatürk ve Türk düşmanı zihniyet, şu an ağızlarından düşürmedikleri Osmanlı’nın çöküş dönemindeki duruma düşmüş ve ülkeyi de buraya sürüklüyor!

İşin kötüsü, 5-6 yıl çok kısa bir zaman ve bazı şeylerin düzeltilmesi için gerçekten çok zor. Sadece şunu söylemek istiyorum; bu ülkede için uğraşan, vatansever ve Atatürkçü insanlar bu şekilde, yani birbirinden ayrık, teşkilatsız ve ayrı ve cılız ses olarak devam ettiği sürece, çok zor günler geçireceğiz.

Tek demek istediğim şey bu. Daha fazlasını yazmak istemiyorum. Fakat kendi çıkarları uğuruna, bilinçsizce ve plansızca işler yaparak Türk ordusunu öne sürenler, yetim hakkı yiyenler; hiç ölmeyecekmiş ve bu kirli düzen bitmeyecekmiş gibi yaşayanlar ile en geç 2030’da görüşeceğiz.

İnandığınız ne varsa, sıkıca sarılın. Önümüzdeki günlerde elimizde başka bir şey kalmayabilir… Fakat şunu da unutmayın; Türklük, Atatürkçülük ve yüce Türk milleti oldukça, her zaman çözüm bulacağız.

Yazacak çok şey var! Türkiye’yi bu hale düşürenlerden, plajda nargile içenlere; Türk ordusu, Türklük ve Atatürkçülüğe saldıranlara kadar… Yeri ve zamanı değil. Gün kenetlenme günü. Diğerlerinin Zamanı gelecek! Şimdi, binlerce yıldır en iyi yaptığımız şeyi yapacağız…

 

Düzenleme: saat 9.18 ve ekleme yapmam gereken bazı eklemeler var. Hepsini sakin ve anlaşılır şekilde vermeye çalışacağım.

1- Dün, gün boyunca Rus uçaklarının Türkleri hedef aldığı çeşitli Rus gazetelerinden verilmişti. Şu an bağlantı adreslerini bulmakta zorlanıyorum ancak gün içinde bulunca ekleyeceğim.

2- Aynı şekilde Rus medyasında, “Türkler bizi vuruyor” şeklinde haberler çıktı [1]. Genelde tüm taraflar, yapacağı saldırıyı meşrulaştırmak için basını bu şekilde kullanıyor. Suriye’de de defalarca şahit olduk.

3- Putin; bir süredir Idlib’de teröristlere silah verilmemesini ve Türkiye’nin yığınak yapmamasını istiyordu.

4- Dün Amerika, “kendi sınırlarınızdan koruduğunuz 10 km derinliği güvence altına alabilirsiniz” dedi. Putin ise Türk askerinin 20 km derinliğe çekilmesini istiyordu.

5- AA ise Serakib’in ÖSO tarafından ele geçirildiğini belirtirken IŞİD armalı askerleri paylaştı [2] ve “AA önce yayınladı, sonra kaldırdı. Bilgi umarım yanlıştır, çünkü bu tür haberler ve yaklaşımlar, Türkiye’ye zarar verecektir.

6- Rusya’dan açıklama şu şekilde [3]: “Türkiye’den verilen bilgiye göre Türk askerleri o bölgede olmamalıydı”. Ayrıca bu saldırıda Rus uçaklarının kullanılmadığı yine Rusya tarafından açıklandı.

7- Suriye’deki tabur vuruldu! Resmi açıklamaya göre 33 şehidimiz var ve sanıyorum 29 askerimizde yaralı [4].

8- Şu an haberlere yansımasa da Suriye’de TSK’ya ait helikopterlerin ve İHA ile SİHA’ların rejim tanklarını vurduğu haberleri ve Rus basınınca; Türk SİHA’sı, Esad güçlerince düşürüldüğü haberleri var [5]. (burayı silmiştim ama AA’dan gelen haber [12] ile birlikte tekrar ekliyorum görselleri, AA’nın video görüntülerini de buradan izleyebilirsiniz)

 

9- İdlib’den gelmesi muhtemel 1,5 milyon mülteci (ki Türkiye’nin buraya tutamayacağını düşünüyorum bu hamleyle) nedeniyle sınırlar mültecilere açıldı [6].

2 madde ekleme(28 Şubat, 19.08):

10- Suriye’de Rusya’nın ne işi var? Böyle bir soru hâlâ soruluyor, oysa 2015’te cevap vermiştim. Bknz: Rusya’nın Suriye’de ne işi var? Rusya-Suriye ilişkileri. Uluslararası hukuk bakımından, Suriye’nin tanınan ve meşru hükumeti tarafından Rusya, resmi olarak çağrılmıştır. Dolayısıyla böyle yanlış söylemlerle yürümek yanlıştır!

11- Rusya ile dialog kanalları açık. Hile hurda, ayak oyunları yapılmadığı sürece; Ruslar ile iletişimin kopmayacağını düşünüyorum. Ruslar, en büyük müttefikleri Çin ve İran bu haldeyken; Türkiye ile bozuşmayı isteyecek kadar aptal değiller. Aksine Ruslar ile aramızın bozulmasını batı şu an ellerini okşayarak bekliyor.

 

Kısa Analiz

Türkiye’nin orada ne işi var diyenler var. IŞİD dönemini ve PKK  ile yaşanan çatışmaları unutmuş gibi! Türkiye, sınır ve vatanın güvenliği için orada. 7 milyon mülteci var ve bunların nedeni içsavaş. Görüldüğü üzere İdlib ve benzeri bölgelerde Türkiye’nin koruması olmazsa, mülteciler Türkiye’ye akın edecek. Mülteci ve terör sorunu en büyük nedenler.

Türkiye ise burada Türklere ve Türkmenlere destek vermesi gerekdi. İdlib’de IŞİD artıkları var. Türkiye’nin direkt bunları desteklediğini  söylemiyorum. Böyle bir şey varsa zaten durum ciddi. Fakat dolaylı şekilde bu IŞİD artığı radikaller destekleniyor ise durum ciddi.

Türkiye’nin Suriye’deki mevcudiyeti ve amaçları haklı; ancak erişilen ve desteklenen gruplar yanlış.

Bunların dışında, eğer İkinci Dünya Savaşı’nı iyi incelemezsen, bilmezsen; hava gücü olmadan, yer operasyonlarının doğru düzgün devam edilemeyeceğini de bilirsin. Suriye’de, Rusya hava sahasını kontrol altına almış durumda. Dolayısıyla hava desteğimiz yok. Haliyle yerdeki askerlerimiz üzülerek söylüyorum ki hedefe açık!

bknz: 2015’te yazdığım “Putin’in Suriye dersi” başlıklı konum.

**

Savaş çığlıkları atanlar var. Savaşın ne olduğunu anlayabilmiş değilsiniz anlaşılan. Yazık. Savaş, son çaredir. Türkiye ise bu sorunları çözebilecek diplomatik güce sahip. Tek sorun bu diplomatik gücü kullanabilecek zeka ve yeteneğe sahip kişiler var mı? Ya da istekler, gerçekten de diplomatik şekilde sorunları çözmek mi?

Ulusal politikada mahalle kabadayısı tavrı işe yarar belki ancak dış politikada yaramaz! Avrupa ve Amerika’ya yaramaz ama Rusya gibi bir ülkeye hiç yaramaz! Evet Rusya ile savaşı göze alıp Suriye’de omuz üstünde baş, taş üstünde taş bırakmama gücümüz de var. Fakat sonra?

Sonrasını düşünmek gerek. Suriye’de verilen şehitler, harcanan paralar, ödenen bedeller… Sonra? Suriye, Türkiye’ye mi bağlanacak? Hayır. Bir şehit bile vermemiş Avrupa ve Amerika, olaya müdahil olacak. Esad gider belki ancak Türkiye ise maşa olarak kullanıldığı ile kalır.

Savaş ihtimalini şu an düşünmüyorum. Fakat TSK SİHA’ları ve helikopterleri Suriye semalarında gezmekte. Rusya’nın olası müdahalesi işleri daha kötü yöne sevk edecektir.

Açıkçası dün akşamki saldırı, vurulan Rus uçağının öcü bana kalırsa. Kandil gecesinde böyle bir hareket…

Son olarak NATO…

NATO’dan fazla medet umulmamasını öneririm. Çünkü Suriye’nin 3. Dünya Savaşı’nı çıkartabilecek potansiyeli olduğunu NATO’yu yönetenler de biliyor. Fakat Rusya’ya karşı Türkiye’yi desteklediklerini gösteren bir kaç önlem alınabilir. Fakat bu işin NATO ve Rusya tarafından vekalet savaşı (proxy war) olarak devam ettirilmesi istenecektir. Yani Türk topraklarına saldırılmayacağı gibi, Türk askeri ve savaş araçlarına da Ruslar tarafından direkt değil, Suriye ordusu(!) tarafından saldırı gelecektir. Fakat açık açık bir vekalet savaşı olacaktır.

Vekalet savaşı nedir? Kore’de olandır, Afganistan’da olandır. Kısaca bunları söylesem yeter. Burada ise Türkiye ile Esad karşı karşıya gelecek anlaşılan. Bu sırada PKK neler yapacak acaba? Aynı zamanda Türkiye her zayıfladığında Türkiye’ye hücum eden Yunanistan? Özellikle mültecilerin önünü açtığımız günlerde…. Göreceğiz. Fakat NATO yokmuş gibi davranmak, NATO’nun her destekleyici hareketinde de bazı şeyleri süzgeçten geçirmek doğru olacaktır.

 

düzenleme (28 Şubat, 11.33): Rus medyasına göz attım, başlıklar şöyle:

  • Esad güçlerinin hava saldırısı yaptığı sırada; Türk askerleri, cihadist gruplarla birlikteydi (Rus Savunma Bakanı söylemiş). Başlıkta ise “Türkler, teröristler ile birlikteydi” yazıyor [7].
  • Sinir Savaşı: Türkiye, İdlib’deki Esad üstünlüğünü sonlandırmak için topyekün savaşa giriyor ama topyekün savaş çıkar mı? [8] . Burada all out war demiş aslında tam bu anlamda değil de içeriği okuduğumuzda; eğer Türkiye böyle yaparsa, Rusya’da tamamen savaşa girer diye tehdit edilmiş. Yorumu yukarıda zaten yaptım da bu iş Suriye sınırlarından Türkiye’ye uzadığı an, 3. Dünya Savaşı çıkacaktır. Çin ve İran bu haldeyken; Rusya, bırakın NATO’yu, Türkiye’ye kafa tutmayı isteyeccek mi? İyi düşünmeli. Fakat Ruslar sonuna kadar zorlamayı sever.
  • Çeşitli Rus haber sitelerinde [9], doğal olarak Türkiye’nin teröristleri desteklediğini yazmışlar. Bu iddialar sürekli olur ancak “gerçek olmadığı” sürece sorun yok. FAkat IŞİD bozmaları desteklenirse, uluslararası alanda, diplomasi konusunda sıkıntı çekeceğiz demektir.
  • Ayrıca yayınlanan haberde [10]; saldırı sonrasında, Rusya’nın araya girmesiyle ateşkes olduğu ve yaralıların böyle taşındığı söyleniyor. Ruslar çok yardım sever ama biz değerlerini bilmiyoruz anlaşılan.
  • Rusya, Akdeniz’e savaş gemilerini yerleştiriyormuş [11].
  • NATO için, “Madde 5 ya da aman Tanrım? ABD, Suriye saldırısında ölen Türk askerleri için ne yapabilir?” şeklinde dalga geçen bir paylaşım RT’den geldi [13].
  • Sergey Lavrov: “İdlib konusunda Putin ve Erdoğan arasındaki anlaşmalara bağlıyız” dedi [14]. Şu açıklamalarda bulundu : “(…)Teröristlerle ılımlı muhaliflerin birbirinden ayrılması ortak hedefimiz olmalı. Türk ordusu ile her gün temaslar sürüyor. Dünkü koordinasyon bilgileri Suriye ordusuna iletilmişti. (…) Rus ve Türk delegeler bugün de görüşmelerini sürdürecek. Aşılmaz engeller olduğunu düşünmüyorum. İdlib konusunda koordinasyon sağlamak için görüşmelere hazırız”

Tabi ki Rus basını böyle diyor. İdlib’de radikal İslamcıların olduğunu biliyoruz. IŞİD kaçkınlarının olduğunu biliyoruz. Bunlar silahlı mücadelenin neresinde ve Türkiye ile bağlantıları var mı? Doğrudan veya dolaylı hiçbir bağlantı olmaması gerekiyor! bunun dışında Rusya diyor ki; Türkiye girerse ben de girerim. Blöf olabilir ancak konu Rusya ise, tarot kartı çekmemek gerek. Diplomasi ve bazı psikolojik savaş taktikleriyle çözülecek olaylar karşısında saldırı konumu alınmamalı!

Tekrar tekrar diyorum; Ruslar dost olmadığı gibi, NATO, ABD ve AB’de dostumuz değildir! Bölgede bir tarafa yaslı politika yürütülmemeli, tüm taraflarla denge sağlanmalıdır! Bir anlık fevri hareketle Rusya ile tüm ilişkileri kesip NATO’nun kucağına düşmek, Türkiye açısından kötü olacaktır, Suriye’de olası bir vekalet savaşı çıkabilir, bu savaşta Türkiye maşa olarak kullanılabilir. SAKIN! Savaş son seçenecektir! Atatürk’ün Orta Doğu ve Suriye politikasını inceleyiniz. Savaş, en son yol, en son seçenek. Türkiye’nin diplomatik gücü vardır. Elimizde kozlar da var. Fakat bunları kullanacak zeka ve beceriye sahip insanları sahaya sürmek gerekiyor! Aman dikkat…

 

İsrail….

Önemli bir nokta ve İsrail ile çıkarlarımızın çatışmadığını, İsrail’in Ermeni soykırım iddiasından ticarete; Türkiye’ye adil davrandığını belirtmiştim. TSK, Suriye’ye opersayon yaptığı sırada İsrail’de, Suriye’de hava savunma sistemine saldırdı. Tekrar tekrar dediğim üzere; Türkiye bölgede tek yere yaslanmamalı ve kabadayı diplomasisini bir kenara bırakmalıdır! İsrail, İran gibi bölge güçleri ve  Rusya, AB, ABD, Çin gibi küresel güçlerle diplomatik çalışmalar ŞART! İsrail konusunda ben sizin kadar duygusal düşünmüyorum. Duyguları bir kenara bıraktığınızda İsrail ve Türkiye’nin bazı konularda ortak çıkarları olduğunu ve İsrail’in Türkiye’ye karşı oldukça objektif yaklaşabildiğini fark etmenizi dilerim!

 

 

Türk Milleti En İyi Bildiği Şeyi Yapacak: Birlik Olacak!

Millet olarak birbirimize kenetlenmek zorundayız. Tüm dünyaya da bu kenetlenmeyi göstereceğiz! Şehitlerimize, Türk ordusuna sahip çıkacağız! Tüm dünyaya; milletimizin ordusunun değil, ordumuzun milleti olduğunu göstereceğiz. Bazı şeyler rayına oturacak. Oturana kadar bekleyeceğiz…

Türk ordusuyla, Atatürk ve Türklük ile uğraşanlar; Türk askeri Arap çöllerinde kan dökerken, Türk sahillerinde nargile içenler ve nicesi sonraya kalacak. Fakat millet evlatlarını yanlış politikalar ile bu duruma düşürenleri de bir kenara yazacağız.

Her şeyin sırası gelecek… “Adım adım”… Adım adım çözeceğiz, adım adım ilerleyeceğiz. Fakat bugün benim için bir millattır. Bazı şeylerin 2030’a kalmaması gerektiği çok açıktır! Aynı şekilde Atatürkçü ve vatanseverler tek tek cılız bir ses çıkartmak yerine; bir araya gelip tek güç olmalı. Bunun da önemini, bugün bir kez daha anladık.

 

 

Kaynaklar

[1] HABERRus medyası: Türkiye, Rus ve Suriye askeri uçaklarını vurdu(28 Şubat 2020). Tele1. https://tele1.com.tr/rus-medyasi-turkiye-rus-ve-suriye-askeri-ucaklarini-vurdu-135649/

[2] AA önce yayınladı, sonra kaldırdı: ÖSO’cularda IŞİD arması
(28 Şubat 2020). Gerçek Gündem. https://www.gercekgundem.com/galeri/guncel/8919/aa-once-yayinladi-sonra-kaldirdi-osocularda-isid-armasi

[3] Rusya’dan ilk açıklama: Türk askerleri o noktada olmamalıydı (28 Şubat 2020). Cumhuriyet. http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/rusyadan-ilk-aciklama-turk-askerleri-o-noktada-olmamaliydi-1723946

[4] 33 askerin şehit olduğu İdlib’de dakika dakika neler yaşandı?
(28 Şubat 2020). T24. https://t24.com.tr/haber/33-askerin-sehit-oldugu-idlib-de-dakika-dakika-neler-yasandi,863655

[5] Rusya: Suriye ordusu Türk SİHA’sını düşürdü. https://www.dw.com/tr/rusya-suriye-ordusu-t%C3%BCrk-sihas%C4%B1n%C4%B1-d%C3%BC%C5%9F%C3%BCrd%C3%BC/a-52563156

[6] İdlib’deki saldırıdan sonra ilk radikal karar… Avrupa’ya kapılar açıldı. https://odatv.com/avrupaya-kapilar-acildi-28022039.html

[7] Turkish soldiers were with ‘terrorist groups’ when they were hit by Syrian military – Moscow. https://www.rt.com/news/481873-syrian-troops-conduct-attacks-on/

[8] ‘War of nerves’: Turkey goes ‘all-in’ to stop Syrian advance in Idlib but will it end in all-out war? https://www.rt.com/news/481858-turkey-all-in-idlib-damascus/

[9] Конфликт Сирии и Турции в Идлибе. Главное (Türkiye ve Suriye’nin İdlib çatışması) https://www.rbc.ru/politics/28/02/2020/5e58c78e9a794722a7b779ee?from=from_main

[10] В Минобороны рассказали об инциденте с турецкими военными в Идлибе (Savunma Bakanlığı İdlib’deki olay ile ilgili açıklama yaptı) https://ria.ru/20200228/1565308942.html

[11] 33 Turkish soldiers killed in Syrian air raid in Idlib. Al Jazeera. https://www.aljazeera.com/news/2020/02/turkish-soldiers-killed-air-raid-syria-idlib-200227211119672.html

[12] Sarp Özer. Milli Savunma Bakanı Akar: 200’ü aşkın rejim hedefi ağır ateş altına alındı. https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/milli-savunma-bakani-akar-200-u-askin-rejim-hedefi-agir-ates-altina-alindi/1748157

[13] Article 5 or ‘Oh my gosh’? What will US do after Turkish troops die in Syrian strike https://www.rt.com/usa/481865-turkey-washington-idlib-syria-nato/

[14] Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Putin ve Erdoğan telefonda görüştü https://www.ntv.com.tr/dunya/rusya-disisleri-bakani-lavrov-putin-ve-erdogan-telefonda-gorustu,nUunhljaX02Sr5zZDKUrag

Son Değişiklik: 28/02/2020 - 19:10
Kategori: Genel - Hayat - Politika