Ortalama okuma süresi: 2 dakika

Üniversite nedir?

Fransızca haliyle anlamayabilirsiniz; Türkçe kelimeyle “bilim yurdu” nedir?

Türk Dil Kurumu’na göre : “Bilimsel özerkliğe ve kamu tüzel kişiliğine sahip, yüksek düzeyde eğitim, öğretim, bilimsel araştırma ve yayın yapan fakülte, enstitü…..”

Üniversitelerin “bilim yurdu”, yüksek düzeyde eğitim veren ve BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR YAPAN bir yer olması gerek değil mi? Peki günümüzde ne durumdalar???

Bilim yurdu diye açılan üniversiteler önce eğitim yuvası mantığıyla devam etti ve sonra öğretim merkezine döndü. Sadece bilgilerin verildiği bir yer. Mezun olan öğrencileri, mezuniyet töreninden sonra alıp 2. ve 3. sınıftan “TEMEL” sorular sorsak sizce başarı oranı ne olur???

Üniversiteler Katkı Sağlamalı

Nasıl gelişebilir diye düşündüğüm sistemin Amerika’da uygulandığını gördüm. Üniversitede görevler “ders anlatanlar” ve “bilim yapanlar” olarak ikiye ayrılmalı. İki görev koordineli gitmelidir.

Üniversitelerde ; terör sorunundan ekonomiye, eğitim sisteminden psikolojik savaşa, toplum piskolojisine kadar bir sürü alanda araştırma yapılması gerekir. Araştırma sonuçlarının ilgili bakanlıklar, sivil toplum kuruluşları ve sanayi alanlarında kullanılması gerekir.

Bu araştırmalarda ilgili bölüm öğrencileri görev almalı (tabi ki araştırmacının gözetiminde) ve iş “sahada” deneyimlemeli! Teorinin yanında GÖREREK ÖĞRENMELİ!

**

Üniversitelerimizde araştırmalar bahsettiğim şekilde ve düzeyde olmasa da yapılıyor. Peki devlet bu araştırmaların ne kadarını kullanıyor? Bunlara ilişkin detaylı bilgiye ulaşamadım. Örneğin Türkiye’de “istihdama dayalı yatırım” sorunu var. Okulda konuştuğum ekonomi hocaları bunu dillendiriyor. Peki araştırma ve eğtiime yıllarını vermiş bu insanların fikirleri ve araştırmaları ne kadar kullanılıyor???

Bu sorunları siyasetle çözeceksek sonuç alamayız. 2+2=4, matematiksel yani bilimsel olarak durum budur. Sosyal bilimlerde işler biraz daha farklı olsa da; sorunları bilim ve araştırmalara dayalı çözebiliriz. Siyaset, bilim ve araştırmaların eşliğinde ilerlemelidir.

Diploma Fabrikası Oldular

Üniversite şehrine, ülkesine ve dolayısıyla insanlığa katkı sağlamalı. Sadece “bilgi aktaran” bir kurum olmamalıdır. Şehrindeki, ülkesindeki sorunlara ilişkin çözümler üretmelidir. Araştırmalar yapmalıdır.

Üniversitelere siyaseti karıştırmayın.

Üniversiteleri siyasete karıştırın. Çözümümüz bu…

Üniversiteler sorunları araştırmalı ve denemelerle çözüm üretmeli.

Sadece bu konuda değil; yerli yansıtıcı (projeksiyon), akıllı tahta, tablet, mercek, anakart, işlemci, yazılım vs gibi mühendislik konularında ve teknolojide çeşitli araştırma yapmalı ve adımlar atmalı.

Gerekirse mezun öğrencilerin işe alınacağı ufak şirketler bile (üniversitelere bağlı olarak) kurulabilir.

Bu konu uzmanların bir araya gelip; sistemi değiştirerek çözebileceği bir şey. Üniversite mezunlarının %50’si yani yarısı işsiz.

***

Bu konuda da denilecek çok şey var…

Yapılacak çok şey var…

Anlaşılan iş yine 2030’da bana kaldı. Ülkenin bu kadar potansiyeli varken kullanmamak ya “kasıtlı” yada ahmaklık sonucudur.

Potansiyeli kullanın.

Son Değişiklik: 23/10/2019 - 12:02
Etiketler: ,