Ortalama okuma süresi: 5 dakika

Blog 6 yıldır açık. Çok okunan yazılarıma bakarsanız;

gibi Atatürk, Türk tarihi, milliyetçilik vb konular üzerine bir çok yazımı göreceksiniz. 6 yıldır yazıyorum, bir bölümü tekrar taslağa alınmış olmak üzere 530’dan fazla yazı şu anda mevcut. Sürekli Türk tarihi, Türk kültürü ve Atatürk’ü anlatamaya çalıştım.

Ne yazık ki bakış açım bazı konularda değişti. Yeğenlerim var, internetten mail atan gençler var, eşim dostum var ve hepsine söylediğim tek bir şey var:

KAÇIN KURTARIN KENDİNİZİ!

Olay bu kadar basit.

Manşetlerle Cevap Veren Cahiller Sürüsü

Türkiye’de böyle tipler çıktı. Manşetlerde birileri çıkıp “Almanya bizi kıskanıyor” falan diye okuyorlar, bilimsel düşünceden nasibini almamış insanlar bunu cilalıyor parlatıyor ve FETÖ-vari bir yapılanmayla kahvehanelerden camilere, cemaat toplantılarından bakanların açıklamalarına kadar aynı mesaj yayılıyor. Sonuç?

“Amariga bizi kıskanıyor, İsrayıl bize oyun oynuyor, Alamanya’nın gözü yaşlı, eyyy Turump, 5 büyük ayile, Roşçild, Rakıfeller” diyen tipler ortada dolanıyor.

Siyasetin, ekonominin, tarihin bir bilim olduğunu ve bütün buradaki söylemlerin bir teoriye, bulgulara, bilimsel düşünceye dayandığını söylemeye çalışıyorsun ancak dinlemiyor.

İşte bu cahil kitlenin bizi sürüklediği uçurumun kıyısına yanaşıyoruz. 2024’te bir kırılma noktası yaşanacak ve 2025’ten sonra Orta Çağ devrimine karşı devrim ile direnebilirsek direneceğiz yoksa sonumuz karanlık.

Kim bu cahiller sürüsü? 2015’te “ekonomik kriz geliyor” dediğimde ve 2016’da nedenleriyle yazdığım “2017-2018 Türk ekonomik krizi” yazılarımdan sonra “egonumi iyiye gidiyor”, “vatan hayını” diye bana mesajlar, mailler, tweetler atan tipler.

Türk ekonomisinin sonuru dış mihraklar falan değil, iç mihraklardır. İçteki yönetmeyi beceremeyen ve liyakatı ortadan kaldıran; bilimsel düşünceyi, eğitimli insanlara değer vermeyi yok edenlerdir. Bunlara da destek veren kitlelerdir.

 

Almanya’da Yaşam

Günümüzde bilgiye ulaşmak çok kolay ancak buna rağmen söylenilenleri kontrol etmeden inanan ve eleştirilere karşı küfür ve hakaretle cevap veren kitle var. Küfür ve hakaretleri beni değersizleştirmiyor, tam tersine kendilerinin ne kadar cahil, ne kadar sığ olduğunu gösteriyor.

Google’a Mercedes Deutschland diye arattığınızda websitesine gidiyorsunuz. Prelist bulup bakabilirsiniz. Bir Ford’a gidelim. Ford.de adresine gittiğinizde;

**

Ne yazıyor? 11.290 € yazıyor. Almanya’da asgari ücret 1.250€ (brüt : 1.557 €) ve Almanya’da asgari ücretle çalışanların sayısı %30 kadar.

Amerika’ya bakıyorsunuz; Fiesta falan gibi araçlar zaten yok ama Ford Mustang’a bakıyoruz (buradan), 26.610 $ diyor. Amarigada asgari ücret ne kadar? Eyalete göre değişiyor ancak 13-14 dolar olan da var ama biz 7,25 dolar olan eyaleti baz alırsak, bu saatlik.

7,25*8*22 dersek 1276$ para ediyor.

Ama Kiralar Çok Yüksek Yeaa

Manşetlerden, kulaktan duyma bilgilerden yola çıkan insanlar “kiralar çok yüksek” diyor. Almanya’da yaşayan veya yaşayıp buraya gelenlere soruyorum alakası yok diyor. 21. Yüzyıldayız, internetten bakalım:

Berlin Craiglist adresinde de, Spotahome‘da da fiyatlar var.  Fakat ben sizin için Alamanca yazıp aratıp buldum; immobilienscout24.de, immowelt.de, immonet.de gibi sitelere bakınız. Linkler, “Berlin’de apartman dairesi” ile ilgili.

Ev metrekareleri küçük (DW Türkçe’yi takip ederseniz, Alman mantığını anlarsınız) fakat normal yaşamları böyle. 50-60 metrekare ev 300-400 € civarında. Biraz büyük istersen 1.000€

Ya market alışverişi falan? Çok basit:

Daha yenisi ve 3 yıllık olan iki video vereceğim, Euro’da değer kaybı yok.

***

Türk Lirasının Değeri Düşüyor

Döviz artmıyor, tam tersine Türk lirasının değeri düşüyor. Döviz mi yükseliyor TL mi düşüyor? 133 para birimine karşı kayıp başlığında tek tek incelemiştim ve göstermiştim. Türk lirasının değeri düşüyor.

Türk lirası ne demek? Türk ekonomisi demek. Yandaşlar ve belirli bir zümre parasına para katıyor olabilir fakat diğer firmalar ve Türk milletinin üretim gücü, alım gücü düşüyor. Bu çok net.

Kısa bir Değerlendirme ve Özet

Bizi kıskanan Almanya’da:

Asgari ücret: 1.250 €
Sıfır Fiesta : 11.290 €
Berlin’de kira: 450 €
Aylık market alışverişi : 250 € yetiyor

Araba fiyatlarına bir bakalım, SIFIR ve LÜKS MERCEDES’LER!

**

İnstagram’da “mukayese.de”  adresi var ve kolayca karşılaştırma yapabiliyor.

 

Sosyal Destek ve Yaşam Standartı

Hollanda’da akrabam yaşıyor ve eğer durumunuz yoksa, başvurup kiranızın 3’te 2’sini ödetiyorsunuz. Almanya’da da belediyeye başvurduğunuzda kira yardımı varmış.

Öte yandan hukuk okurken bırakıp Amerika’ya giden bir genç vardı. Müşteriler kalktıktan sonra lokantadaki masayı temizliyordu. 1800 dolar kadar alıyorum diyordu yanlış hatırlamıyorsam. Bir hesaplıyorsunuz, burada hakim olarak işe başlasa aynı para. Üstelik araba, telefon, et falan almaya kalktığında daha beter duruma düşecek.

 

Bizim Gençliğimiz Yandı Sizinkiler Yanmasın

Bu ülkede refah yok, hukukun üstünlüğü yok, sadece yasa değil hiçbir konuda adalet yok. Özgürlük yok. Türk milleti oldu olası acı çekti, bunu savaşlara, Osmanlı’ya falan bağlıyordum. Fakat görüyorum ki, demokrasi ve Cumhuriyet olsa bile kendisi duygusal davranarak özgürlük, refah ve ilerlemeyi elinin tersiyle itip; dine, tarikatlerde güdülmeye, yolsuzluklara saplanıyor.

Araba alamıyorsunuz, telefon alamıyorsunuz, et alamıyorsunuz, giysiler sıkıntılı. Hayvancılık bitiyor, üretimbitiyor. Bırakın yeni yatırımcıyı, Türkiye’de olanlar ve hatta Türkler bile dışarıya kaçıyor.

KAÇIN KURTARIN KENDİNİZİ.

Vatansever davranıp 5 yıl önce ilaç arge firması açtık. Patentler falan var, TÜBİTAK desteği hikâye. Saçma sapan bürokrasi ve işlemlerle uğraşıyoruz. Burada açacağımıza Bulgaristan’da açsaydık, şimdiye kadar üretim tesisi açardık. Daha fazla çalışan almaya çalışıyoruz ancak yok. Bir sürü vergiden belimiz doğrulmuyor. Üretim yapacağız, sadece başında bir sürü hikaye. Türkiye’de katmadeğer yok! Standardize edilmiş, sertifikalandırılmış ürünler yok. Yurt dışından alıyoruz, gümrükte sorun.

Eczane açıyorsun, üretim yeri açıyorsun; rüşvet isteyen memurları, polisleri yazsam, bakanlıktan 160 milyon çıkan desteğin nasıl 40 milyona fabrika açacak olana ulaştığını ve onların da 10 milyon yeten fabrikaya neden 40 milyon almak istediğini yazsam işler karışır. 10 yıl sonra belki yazarım fakat ben bıktım.

**

Millete zorla demokrasi, özgürlük, refah anlatamıyorsun. Ben gideceğim. Bu millet ne zaman insan gibi yaşamaya alışkın olur, ne zaman gazete manşetleriyle konuşmak yerine bilen insanlara değer verir ve dinler; o zaman değişim başlar.

Kaçın kurtarın. Vatanseverlik yaparken, ömrünüzü tüketiyorsunuz.

Biz istihdam olsun, arge ürünleri olsun diye Türkiye’de işyeri açtık, üretim tesisi açmaya çalışıyoruz devlet daha kazanmadığımız parayı cebimizden alıyor. Daha üretim için başvurmadık bile. Önce ben doyayım diyor. İstihdamı bizim kadar düşünmüyor. Millet de kendini benim düşündüğüm kadar düşünmüyor. O zaman hiç gerek yok.

4,7 milyon memur ve 8,5 milyon emekli var. Bu insanlara para gerekiyor tabii… Oysa vergileri düşürüp küçük esnafa destek olunsa, daha fazla istihdam sağlanacak. Biliyorsunuz çalışmayanların sayısı, çalışanların sayısını geçti Türkiye’de (ilgili haber).

**

Demek ben “bu böyle olmaz, bakın ekonomik olarak kriz gelir” dediğimde bana vatan haini dersin,
Vatansever davranıp Türkiye’de firma açtığımda devlet kalkıp “kazanmadığın paradan önce bana ver” der,
Kendi yandaşlarına bakanlıktan teşvik verir,
Millet ise bunları söylediğimizde dinlemez…

Hiççç umurumda değil, kaçın kurtulun. Eğer birisi boğulurken kurtarılmaya razı değilse, yardım uzatmanın anlamı yoktur.
Siz kendinizi kurtarın yeter.
Gidin orada bilim öğrenin, kendinizi geliştirin. Türkiye, kurtulmaya hazır olduğunda buraya gelip gerekeni yaparsınız.

Son Değişiklik: 14/09/2020 - 16:26
Kategori: Genel - Hayat - Politika
Etiketler: , ,