Türkiye’de beni heycanlandıran tek şirket, tek topluluğu buldum… Youtube kanallarını ve bilgilerini sonda vereceğim.

Seneler önce Google’ı incelemeye başlamıştım, sonra Apple derken Steve Jobs…. Steve Jobs’u çok derinden inceleyerek tasarım, zen, minimalizm ve hepsinden önemlisi “imkansızın sadece kelime olduğu”, büyük hayallerin olması gerektiği gibi bir çok kavramı ve olayı öğrendim.

Bütün bunlar hayatıma şekil verirken; Türkiye’de bunları içinde taşıyan ve 2. izletiden sonra “içlerindeki Steve Jobs’u gördüğüm” insanları buldum. Gerçekten Türkiye için heyecan verici.

Bu blogta belkide ilk defa bir şeyin olumsuz yanlarını değil, olumlu yanlarını yazacağım. Tabi ki bir konuda eleştirim var… Ona da geleceğim.

**

Başka Bir Şey

başka bir şey (3)

Youtube Kanalının adı bu. Şirketin adı Edelkrone imiş. İzletilerine denk geldim ve izledim.

 

O kadar ilginç ve Türkiye ötesi ki… Başta viral reklam mı dedim, çözemedim olayı. Fakat izledikçe ve internette araştırdıkça inanılmaz gibi görünen bu oluşumun gerçekliğini görüyorsunuz.

Başarılı fikirler, güzel çekimler ancak hepsinden önemlisi BÜYÜK HAYALLERE ve imkansıza olan bakış açıları…

Parti kursam, bu insanlarla çalışırdım. Reklam ve pazarlama, yenilikçi fikirler için. Şirketim olsa, bu insanlarla çalışırdım. Görünürde mekanik ve yazılımla ilgileniyorlar ancak bu insanların fikirleri ve karakterleri ile çoklu düşünebilecek zekaya sahip oldukları ortada.

Her işi yaratıcı bir şekilde tamamlayabilecek kapasitedeler.

****

Steve Jobs’u Gördüm

başka bir şey 2

Türkiye’de Apple kalitesini gördüğüm; yaratıcı, minimalist, özgün ve hepsinden önemlisi hayatım boyunca gördüğüm ilaç firmaları, müzisyenler, farklı konularda uzman akademisyenler, yada sürekli hizmet ve ürün aldığım diğer her şeyden farklılar. Bu farklılığı barındırıyorlar.

Zen’deki gibi “görünüşün aynı zamanda işlevsellik” olduğunu biliyorlar. Sadeliğe, gereksiz her şeyden odaklanarak ürünü en iyi kullanıma kafayı takmış ve başarmışlar!

Kendinize Güvenin Kendi İşinizi Kurun

Hayatım boyunca etrafımdaki insanların hayallerini paradan daha büyük bir şeylere odaklamalarını istedim. Dünyaya iz bırakmak gibi…

Çeşitli konularımda bunları sürekli vurguladım: Farklı Düşün, Hayatıma Gölge Etme Başka İhsan İstemem, Benim Gözümden Dünya ve İnsanlık, Minimalizm Nedir ve Hayatın Her An’ında Minimalist Olmak….

Bunları niye anlatıyordum? Bizim millete göre olan bir iş var: esnaflık. 3 liraya alır 5 liraya satar. Hiçbir katma değer yok, yaratıcılık yok, uğraşı yok. Bu mantık 21. yüzyılda çalışmaz! Eğer amacınız para kazanmaksa, okulu bitirince böyle yerlerde işe girip mutsuz olacaksınız.

Oysa kendinizi serbest bıraksanız…

İşte size örnek, Edelkrone ekibi… Türklerde yapabiliyor!

KOSGEB var, bin bir çeşit devlet desteği var. Kendi firmanızı açın, en kötü batırırsınız ve tecrübe olur. Devlet bu kadar para ve destek veriyorken; hayaliniz varsa peşinden gitmemek, hayaliniz yoksa güzel bir hayal kurmamak hata olur.

Bir soruna çözüm bulmak, yapılanı daha iyi yapmak gibi bir amacınız olsun. Bunun üzerine gidin. Kendinize inanın, başaracaksınız.

**

Eleştiri Yok Mu?

Bu blogta eleştirinin olmadığı gün, blogu kapatırım.

Her şey güzel. Renk seçimler, materyaller, minimalizm, yaratıcılık, düşünceler, yapılanlar, insanları güzel bir amaca teşvik etme…

AMA (hayır amadan önceside önemli), Türkçe’nin Diriliş Hareketi destekçisi olarak o konuşmalar nedir diye sormam gerek… Hepimiz dilimizdeki Arapça, İngilizce, Farsça ve Fransızca kelimelerden kurtulmalıyız.

respect
reject
follow
notification
global
accept-decline

ve nicesi… Saygı, takip, bildirim, kürsel, kabul… Denilebilir değil mi? Neden Türkçe değil? Hayır bu işin teknoloji şirketi olmasıyla ilgisi yok. Bir çok terimin Türkçe karşılığı var, sadece kullanılmıyor. Dil, bir milletin ortak ve en önemli değerlerinden birisidir. O halde sahip çıkalım.

**

Bu ufak eleştirime (veyerine ulaştığı için sevmeme) rağmen Türkiye’de beni heyecanlandırabilecek tek oluşumu buldum. Sahip çıkalım, destekleyelim, paylaşalım…

Böyle gruplara, insanlara, şirketlere ihtiyacımız var. Telefondan pantolona, içtiğimiz içecekten kullandığımız yazılımlara kadar ekonomik sömürge olmuşsak; işte size cari açığı kapatacak, Türkiye’yi çağdaş seviyeye ulaştıracak oluşum. Okullardan böyle çocuklar yetişmeli; sorgulayan, yaratıcı düşünen, yılmayan, yenilikçi…

Oqloq

oqloq

Sitesinden bakabilirsiniz. Güzel bir proje. Kutu açma deneyimi, tasarımı yine Apple-vari. Zaten ürünlere odakları, ürünün asıl amacını çözme isteği Jony Ive (Apple tasarımcısı) sözlerini andırıyor. Derken Oqloq… Bakın, inceleyin.

**

Düzenleme:

Bilinçli mi yapıldı bilmiyorum, beni viral reklam-gerçek arasında kararsız bıraktıran en önemli olaylar; AYRINTILAR! İzlediğim izletilerde (video), sürekli olarak ayrıntılar var. WTF var, Apple var, çeşitli bilinçaltı tekniklerine uygun şeyler var. Bunlar “rastgele” kullanılmış olamaz hemde defalarca…

Ancak sevdiğim bir kısım oldu:

Edelkrone (Başka Bir Şey) - ayrıntı

 

Düzenleme: baskabirsey.online adresine taşımışlar güzel projeleri (bu izleti serisinde gördüklerinizi). İnceleyin, keyfini çıkartın.

Son Değişiklik: 12/06/2020 - 16:40