Yıllardır propaganda, psikolojik savaş ve politikayla severek ilgilendiğim ve Türkiye’de Gezi Parkı, seçimler, terörle mücadele gibi çeşitli dönemlerde sosyal medyada nasıl saçma haberlerin yayıldığını bildiğim için her habere ve bilgiye kat kat dikkatle yaklaşıyorum.

Yıllardır sizi “yurtdışı destekli STK’lar ve televizyon programları” konusunda uyarıyorum ki bunların gelirlerini %82’si yurtdışından geliyor. Bu tarz sivil toplum kuruları ve çeşitli amaç güden kişi ve kurumlar sosyal medyada bilinçli şekilde yalan haber yaymaya çalışıyor.

En yakın örneği şudur;

Redaktif diye ne idüğü belirsiz saçma sapan (ve haber sitesi olmayan) bir site; ya okuduğu haberi oturduğu organla anlayıp ayaklarıyla yazmış ya da gayet bilinçli şekilde yalan ve yanlış haber yaymış. Haberin bağlantısı. Kaybolursa diye bağlantının yansısı (kaydedilmiş hali).

Ne diyor haberinde bu arkadaşlar?

***

Altına devam etmişler:

Avusturya’nın çifte vatandaşlığa 5.000 avro ceza uygulayacağını, bu uygulamanın tüm AB’ye yayılabileceğini öğrenen TC ve AB çifte vatandaşları, TC uyruğundan çıkmak için konsolosluklar önünde kuyruk oluşturdu. Avusturya’daki çifte vatandaşlar, Türkiye’deki referandum için yüzde 75 oranında ‘evet’ oyu kullanmıştı!

Bu haberin görüntüsünü de vermişler.

Bu haber benim de üye olduğum Türkçü, milliyetçi gruplarda yayınlandı ve muhtemelen AKP karşıtı solcu gruplarda da yayınlandı. Çünkü 4 farklı gönderi gördüm sadece tek grupta.

 

Yanlış Haber ve Propagandalara Dikkat!

Yalan haberler bu şekilde yayılıyor ve bunları yayanlar çeşitli amaçlara sahip grup ve kurumlar. Sosyal medya hesapları ile milleti yönlendirmeye çalışıyorlar. Ne yazık ki bizim milletimiz de bunları yutmak için sanki hazır bekliyor.

Olayı araştırdım, size haberin ne olduğunu vereyim:

İşte Posta’da yayınlanan haber; (diğer haber sitelerinde de bulabilirsiniz)

Avusturya İçişleri Bakanı Wolfgang Sobotka, Avusturya vatandaşı olduktan sonra yasadışı yollarla yeniden Türk vatandaşı olanlara para cezası verilmesi konusunda hazırlık yapıldığını açıkladı.

AVUSTURYA VATANDAŞLIĞI İPTALİ ARTI 5 BİN EURO CEZA

Avusturya basınında yer alan haberlere göre, bugün bakanlar kurulu toplantısı öncesinde açıklama yapan Sobotka, yasadışı olarak yeniden Türk vatandaşlığını alanların Avusturya vatandaşlığının iptalinin yanı sıra, gelecekte 5 bin euro da para cezası vermelerini sağlayacak yasal düzenleme yapacaklarını söyledi.

Hürriyetteki haberde şöyle deniyor:

AVUSTURYA İçişleri Bakanı Wolfgang Sobotka, Avusturya vatandaşı olduktan sonra gizlice yeniden Türk vatandaşlığına geçenlere para cezası verilmesi konusunda hazırlık yapıldığını açıkladı. Sobotka, gizlice Türk vatandaşlığını alanların Avusturya vatandaşlığının iptalinin yanı sıra 5 bin euro da para cezası vermelerini sağlayacak yasal düzenleme yapacaklarını söyledi. Düzenlemenin federal yasa olarak yapılması öngörülürken, taslak metnin mayıs ayı başında hazır olması bekleniyor.

**

İngilizcesiyle (sputniknews):

Those who illegally acquire Turkish citizenship lose the Austrian one. That’s the law. But there is no punishment for it. We want to change that,” the minister said ahead of a cabinet meeting.

Diyor ki “yasadışı şekilde Türk vatandaşlığına geçen, Avusturya vatandaşlığını kaybedecek”.

**

Gördüğünüz gibi durum nedir? Eğer yasadışı yollarla Türk vatandaşlığına geçerlerse, bunun cezası olacakmış. YASADIŞI diyor.

Bu grupların bir amacı olduğunu söylemiştim. Gördüğünüz üzere görsel kullanılmış. Neyle ilgili bu görsel? Google’da aratıp bulabiliriz hemen (ki ben Google görsel ve Google Earth uygulamasından Avustuya’da böyle bir elçilik ve konsolosluk olmadığını gördüm fakat daha kolayı var):

Hatta buyrun: Anadolu Ajansı  Bağlantısı

***

 

Gördüğünüz gibi bu, Almanya’da seçim kuyruğu…

 

Doğrusunu da göstereyim; önce Türk Dışişlerinde Viyana Konsolosluğu sayfasından, adresi buluyoruz:

Hietzinger Hauptstrasse 29,
1130-Wien

Ardından Google Earth’ü indiriyoruz ya da internet üzerinden bakıyoruz (google earth) ve tataammm:

 

 

**

 

Yanlış Haber Yapmamak Neden Önemli?

Bizim milletimiz, haberleri başlıklarıyla okur. Çoğu zaman insanın içlerine baktığını görmedim. Redaktif ilk paragrafında bu şekilde “işte beş bin cezayı görünce TC vatandaşlığından çıkmak için konsoloslukta kuyruğa girdiler” diye yazarsa; çeşitli gruplarda da “dağıtıcılar” bu şekilde bildirirse ki örnek;

 

Nasıl yazmış? Yine ilk paragraftaki gibi. Olayın yasadışı vatandaşlık olduğunu ne redaktif ne de bunu paylaşanlar belirtmemiş. Herkes ilk paragrafta yazdığı şekilde belirtmiş. Tamamen yönlendirme üzerine kurulu. Nasıl yönlendirme? “Çifte vatandaşsan ceza ödersin denilmiş, bizim Türklerde TC vatandaşlığından çıkmak için kuyruk olmuş”. Bunların rastgele aynı söylemde bulunduğunu düşünmüyorum.

İşte bu zincir gibi yayılıyor ve 400 bin kişilik sayfa da böyle yayınlıyor:

 

 

**

Sosyal medyanın “sosyal olma” yani anaakım medyanın aksine haber doğru kaynaktan herkese yayılmıyor; insanlardan insanlara yayılıyor, bu yüzden bu tarz şaibeli başlık ve paragrafı okuyan insanlar (ki ilk paragrafı okuyorlar) ardından bu şekilde sağda solda paylaşıyorlar. Derken büyük sayfa ve hesaplarda bu şekilde paylaşıyor.

Sabahtan beri olayın gidişatını izliyorum.

Tabi redaktif sitesi yasal yükümlülükten kurtulmak için “resim temsilidir” yazmış, altında haberin doğru biçimini yazmış ancak ilk paragrafta koca koca yazdığı şeylerle alakası yok.

Konsolosluk önünde TC vatandaşlığından kurtulmak için sıra olmuşlar demek… Bu konuyla ilgili yasal işlem illa ki başlatılacaktır.

 

Sonuç Olarak

Gördüğünüz gibi alakası olmayan saçma sapan şeyleri “BİLİNÇLİ OLARAK” dağıttılar. Nereden biliyorum? Çünkü uzun yıllar bu tarz şeyleri gördüğünüzde, aslında taktiklerinin, stratejilerinin ve uygulama biçimlerinin (yayılma vs) aynı olduğunu görüyorsunuz.

1- Bilinen haber siteleri harici bu tarz abuk subuk aşırı uçlardaki sitelerin “gönderilerini haber olarak algılamayın”.
2- Duyduğunuz, gördüğünüz böyle haberleri doğrulayın (bknz: teyit.org nasıl yapacağını anlatıyor). Görseli Google görsellerde arayın, haberin başlığını farklı yerlerde arayın.
3- Görsel yoksa bile çeşitli ipuçlarından bu bilgileri yakalamaya çalışın.

Bu şekilde davranarak, bu tarz “kasıtlı” kampanyalardan uzak durmuş olursunuz.

**

Tabi siyaset bilimi öğrencisi olarak ve uluslararası hukukla ilgilenmeye başlayan biri olarak; çifte vatandaşlığın suç olmadığını, kafalarına göre atamayacaklarını biliyordum. Maalesef bunları insanlara anlatmak zor, bu şekilde açıklayan bir gönderiyle bu yanlışlığın üstesinden gelmeyi istedim.

Sözü bilirsiniz; “duyduklarınızın hiçbirine, gördüklerinizin yarısına inanın”. İnternet çağına uyarlarsak; gördüğünüz şeylere hemen inanmayın.

**

 

Bu ve daha fazlasını geçmişte anlatmıştım:

Eskişehir’de Kürt İşçisi Dövüldü Yalanı (sonra ulusal medyaya da çıkmıştı)

Türkiye Üzerine Yapılan Yıpratıcı Propagandalar (Terörle mücadele döneminden)

**

Neden olduğunu anlamakta güçlük çekiyorum. Hadi terör örgütü köşeye sıkışmışken, seçim döneminde falan anlayabilirim; herkes kendi adamlarını kurtarmaya çalışıyor, seçimi yönetmeye çalışıyor. Fakat burada Avrupa’da yaşayan Türkleri hedef alarak ne yapmak istiyorlar? Anlamakta güçlük çekiyorum.

Gerçi Youtube üzerinde Azerbaycan lehçesiyle videolara girip Türklere karşı yazılar yazan hesaplar olduğunu gördüm. Yine Kıbrıs Türklerinin üzerinden bu tarz oyunlar oynandı. Anavatanda yaşayan Türkler ile yurtdışındaki Türklerin arasını açmak için yapılan kasıtlı adımlar olabilir. Bir tek bu zarar vermez ancak ayda 2-3 tane böyle şey çıksa, ister istemez zara verecek.

Sosyal medyada göçmenlere yazılanlara bakıyorum; göçmenler de yeter deyip Türkiye’ye karşı bir şeyler yazabilir. Bu ilişkinin nasıl yürüdüğünü Kıbrıs’tayken gördüm. Besleme vs olaylarını…

Haliyle bu tarz bilinçli propagandalara karşı dayanıklı olun! Halk ağzıyla, “hemen atlamayın” be kardeşim!

**

Dipçe: Redaktif isimli side aşırı solcu bir anlayışa sahip. Böyle uçlarda yaşayan sol grupların popüler olmak için yaptığı çeşitli eylemlerden birisi herhalde. Doğru haberi alıp, bambaşka bir şekle sokarak kendi adamları üzerinden sosyal medyada farklı yerlerde paylaştırmışlar gibi görünüyor.

Son Değişiklik: 25/10/2019 - 16:51