Ortalama okuma süresi: 5 dakika

Bizim milletin boykotları ne kadar gidiyor biliyorum gerçi… Mesela İsrail nedeniyle Coca Cola alıp, tuvalete dökenler vardı ne oldu? İsrail ile Coca Cola Türkiye hissedarları ile ilişki ne o da ayrı konu da; Türkiye’ye gelmiş, yatırım yapmış, istihdam sağlamış Coca Cola’ya cephe alıp, yerine Fanta içip(!) ya da Coca Cola’yı ancak bir kaç zaman içmeyen insanlarız.

Fakat Volkswagen’in yaptığı çok büyük saygısızlık! Önce oyaladılar, Suriye falan dediler, sonra biraz daha oyaladılar, yine oyaladılar ve şimdi Volkswagen’in Türkiye’ye olan yatırımlarından vazgeçildiği söylendi. Fakat yanlı bir bilgi olmasın, sadece Manisa değil tüm yatırımların ekonomik kriz, pandemi vb nedenlerle durdurulduğu söylenmiş [1].

Kriz, küresel salgın (pandemi), Türkiye’de artan otomobil ve benzin fiyatları tüketimi düşürdü. İkinci eller patladı, birinci ele zaten normal çalışan maaşlarıyla ulaşmanın imkânı yok. Türk Lirasının değerinin düşmesi de cabası… Sonuçta böyle bir karar alınabilir… ANCAK….

Ekonomi ve Yerli Yatırım

Daha fazla yatırım istiyorsak; devletin adaleti, liyakati, özgürlükleri temin etmesi ŞART. Dolayısıyla sosyal medya kapatmak, millete “eyyy” demek bir çözüm değil. Günümüzde işler böyle çözülmez. Türkiye’ye gelen yatırımlar, özgürlüğe ve adalete vurulan darbelerle kaçacaktır. Hatta Türkiye’deki yatırımlar da kaçacaktır ki zaten kaçmıştır.

Milli gelirin düştüğünü görüyorsunuz sanıyorum. Burada iki günlük değil, en az 3-4 yıllık kararların yansıması olur. Fakat buradaki başarının neden sadece AKP’de olmadığını, faziler düştü: ekonomi fırsatçılar ve ev işi konusunda biraz açıklamıştım.

AKP’nin verdiği kararlar nedeniyle para yurt dışına kaçıyor, Türk Lirasının değeri düşüyor, bırakın yeni yatırımların gelmemesini; olan yatırımlar da ülkede adaletsizlik ve özgürlüğe vurulan darbeler nedeniyle ülkeden kaçıyor. Neden? Çünkü adam buraya fabrika kuracaksa, hem fabrikasının hem çalışanlarının hukuksal garantilerini ister. Genelde bu tür sırları yazmıyorum, yine yazmayacağım ancak Türkiye’de iyi işler yapan çok bilindik bir köfteciye kimler nasıl ÇÖKTÜ bir zahmet internette araştırın. Kısmen doğru olsa da yazmışlar.

Böyle bir ülkeye adam yatırım yapmak istemez!

Yerli Yatırımı Destekleyin

Sadece devlete suç bulmak olmaz! Yerli yatırımı millet olarak bizim de desteklememiz gerek. Her görecek ki, Türkiye’ye yatırım yapmadan, satış olmuyor. Milliyetçilik bir anlamda budur. Fakat biz yüzeysel milliyetçiyiz! Bknz:

İsteyenler Otomobil Distribütörleri Derneği’nin buradaki [2] bağlantısından ay ay ithal otomobil satışlarına bakabilir. Ocak-Mayıs ayları raporu var, biz onlara bakalım:

**

Beş ayda toplam 183.095 araç satılmış ve bunların 30.758’i VAG!

Toyoda, Tofaş Fiat, Renault, Ford, Hyundai gibi firmaların yerli üretim arabaları var. Buraya fabrika açıp, önemli işler yapmışlar. Sadece açılan satış bayiilerinde istihdam sağlamıyorlar, fabrikalarında işçi ve mühendislere de istihdam sağlıyorlar.

Araçlar ve İnsanların Karakterleri

Hiç kimse kusura bakmasın ancak araçların ve trafikte kullanım şekillerinin, insanın karakterlerini büyük ölçüde ele verdiğini düşünürüm. Herkes için geçerli değil ancak yarısından fazlası için geçerli. Mesela BMW, Volkswagen Golf ve bazı Seat modelleri gibi çeşitli model ve markalar olan araçların trafikte düzgün gidebildiğine çok nadir şahit oldum. Sinyalsiz şerit, makas, çemberlerde yanlama, yüksek sesli müzik… Volvo, Mercedes, Audi gibi araçlardan böyle yapan çok az. Fakat AVM’lerde engelli yerlerine park eden araçlar da maalesef Mercedes, Audi, Passat gibi marka ve modellerden gördüm.

Passat önceleri kaliteyi güzelce ayağımıza getiriyordu. Bugün bir Mercedes görülse “vayy Mercedes” denilecek. Zenginleşen Anadolu iş insanları için Mercedes yerine Volkswagen almaları daha mantıklı idi. Örneğin bugün Alfa Romeo Gulia alacak olsanız 500 bin ödeyeceksiniz. Formula 1 (Ferrari) ekibinden de çıkmış arge ve en az BMW kadar iyi sürüş dinamikleri var. Fakat Alfa Romeo.. Bilen bilecek. Yanına 300 bin liralık Mercedes bile gelse, “MERCEDES” oluyor. İşte Mercedes vb gibi bilinen lüksler bazıları için gösteriş olurken bazıları için rahatsızlık verici olabilir. Anadolu kültürüyle büyümüş insanlar, millete gösteriş yapmaktan çekindiğinden Volkswagen tercih ettiler.Fakat işler değişti.

**

Bir dönem şirket Linea’ları vardı örneğin, şimdi Egea falan geldi… Beyaz, plakalığın altında “bilmem ne leasing” yazıyor. Bunlar da arabaları o kadar hor kullanıyor, o kadar saçma kullanıyor ki… Özellikle motosiklet sürücülerine sorun. Şirket arabası ya!

Bunların bir versiyonu da işte bu Passat’lar oldu. Şirkette biraz yönetici falan olan, şirketten Passat, Jetta istemeye başladı. Bugün Passat’ın başlangıç fiyatı 284.200,00 TL (Passat 1.5 TSI ACT 150 PS DSG, Impression). Business fiyatı ise 323 binden başlıyor. 600 binlere kadar çıkıyor.

Dönüp Toyota Corolla HİBRİT’e bakıyorum; 216 binden başlıyor (dün baktım 208 bin idi, bir kaç ay önce 158 binlerde idi 😐 ) en dolsuu, dolunun dolusu ise 269 bin lira!

1- Toyota yani dayanıklı, sağlam. İkincisi ise Hibrit. Sayın valilerimiz, çok sevgili büyük popo yöneticilerimiz Passat, BMW vb yerine Corolla Hibrit’e binseler; İstanbul trafiğinde milli servet olan benzini hem daha az harcayıp şirket ve devlete katkı sağlasalar hem de Türkiye’ye destek veren firmalara destek verilse fena mı olur? Kötü olur imiş anlaşılan.

Sonuç Olarak

Kazakistan Gezisi‘nde yazmıştım, orada tamam belki lojistik nedenlerle Avrupalı araç bulamazsınız ancak şirket sahipleri bile Hibrit Toyota Camry, Corolla ile geziyordu. Hoş Camry Hibrit Türkiye’de 500-600 liralarda ancak Kazakistan Toyota’ya baktığımızda [3], 192 bin ₺’ye geliyor. Asgari ücret derseniz karışık fakat yaşam şartlarının Türkiye gibi olduğunu söyleyebilirim.

Neyse sonuç olarak; Almanya’da insanlar arabalarını ve şirketteki cihazları gerekmiyorsa değiştirmiyor. Hastahanelere gidip, “bizde en son teknoloji var nihaha” diye gülebilirsiniz fakat Almanya’da bozulursa veya gerçekten eski kalırsa değiştiriyorlar. Arabalara da böyle bakıyorlar. Bizde ise arabalar bir sosyal statü, bir gösterge… Fiyatların bu kadar uçuk olmasından da kaynaklı olabilir.

Bu işin birinci ayağı idi. İkinci ayağı ise, Türkiye’ye gelecek yatırımların devlet tarafından baltalanması. Savcılar, yargı sistemi, yasama-yürütme-yargı dengesizliği, başkanlık sistemi, özgürlüklerin kaldırılması…. Ne bekliyorlar ki? Hızla İranlaşırken, Saddam Irak’ı gibi olurken, Türkmenistan’a dönerken; insnalar bize yatırım mı yapacak? Fakat Türkiye gerek Türk halkının bağımsızlık ve özgürlüğe düşkün olması gerek Avrupa’ya yakın olması nedeniyle bu kadar kötü olamasa da benim gibi gençlerin hayatını ömrünü s…, pardon öptü bu hükumet! Ne refah var, ne özgürlük var, ne huzur var!

Bunlar elbet gider ama gitmeden önce iyice cehenneme çevirecekler anlaşılan bu. İşte bu durumda yatırımcı gelmez. Olan da kaçar. türkiye ise kendi kedine kavrulup yetemez. Savunmada yetersin belki ancak bu eğitim sistemiyle, bu adalet ile, liyakatsizlik ile, bu sistem ve düzen ile; ülkenden Apple, Mercedes, Embraer (say say bitmez örnekleri mevcut) gibi şeyler özel sektörden çok güç yetişir. Özel sektörün içinde olan ve devlet imkânlarının sadece bir kesime aktığını defalarca gören biri olarak söylüyorum! Öyle lokantalara çökülen, teşviklerin bir kesime gittiği bir ülkeye yatırımcı gelmez! Kimse kusura bakamasın.

Yine de millet olarak, gereken tepkiyi ve baskıyı göstereceğiz. bunu hem iktidarın sosyal medya kapatma ve kısıtlama gibi saçma fikirlerine (ki imkânsız, sürdürülebilirliği de imkânsız ancak iç savaş çıkartmak istiyorlarsa bilemem) hem de Türkiye’ye yatırım yapmadan Türkiye’nin kaymağını yiyen yabancı firmalara göstermek gerek.

Refah istiyoruz, huzur istiyoruz, özgürlük istiyoruz. Hayatımızı düzgünce yaşamak, tatile gidebilmek, hobilerimizi yapabilmek istiyoruz. Kimse kimseye karışmasın. Bir yerde hukuksuzluk, ahlaksızlık varsa; ADİL VE BAĞIMSIZ hukukçular ile çözülsün. Bu kadar zor mu yahu?

Böyle yobaz zihniyete, Orta Çağ devrinden kalmış köşe başlarını tutan dinazorlara göre zor anlaşılan. Hadi iktidar böyle… Muhalefet bambaşka… Millet İttifakının Cumhurbaşkanı adayını duyunca ne yapacaksınız merak ediyorum. Karar değişmezse, ben şimdiden sandığa gitmeme kararı aldım.

 

Kaynaklar

[1] Elmas TOPCU. Volkswagen Manisa projesini neden durdurdu? (1 Temmuz 2020). https://www.dw.com/tr/volkswagen-manisa-projesini-neden-durdurdu/a-54018485

[2] Otomotiv Distribütörleri Derneği. http://www.odd.org.tr/web_2837_1/neuralnetwork.aspx?type=36

Son Değişiklik: 02/07/2020 - 09:36