Ortalama okuma süresi: 4 dakika

İş yakın olduğu için hemen gidip geldim. Saat şu anda 23.26 ve dışarıdaki kalabalığı, iş çıkış-giriş saatlerinde dahi 22’sinden beri görmedim! Evin altındaki market hınca hınç dolu. Normalde 3-5 kişi olurdu, şimdi tamamen dolu. Önünde 12 araç vardı. Yollar kalabalık, millet koşturuyor.

TEBRİK EDİYORUM SİZİ!

Bir karar ancak bu kadar beceriksizce, bu kadar basiretsizce alınabilirdi. 48 saatlik yasakmış! Çıkın marketlere bakın, alta koyacağım resimler sadece bir kesit; millet panik halinde, maskesiz ve sosyal mesafeyi hiçe sayıp dip dibe markette.

Bugün ayın 10’u, 24-25 civarı salgın birden patlarsa, bunun sorumlusu şu an bu kararı alanlardır. 22’sinden beri yasaklara mümkün olduğunca uyan insanları paniğe sevk ettiniz. İnsanlar panikte, dışarıda kaos var. Bu basiretsizlik yüzünden 48 saatte yayılacağından daha kötüsünü bir kaç saatte yayacaklar. TEBRİK EDİYORUM!

**

Defalarca uyardım, böyle durumlar sadece tek pencereden bakılamaz! Evet sağlık açısından bakacaksak milletin kapılarını kaynaklamak en doğrusu fakat tek penceredir! Ek: sağlık açısından bakarsak 48 saatlik riskten fazlasını 2 saate sığdırmak daha mı iyi oldu? Bu işin insan hakları var, ekonomisi var bunları da geçtim milleti paniğe sokmak var, daha da önemlisi hırsızlık ve yağmalama olaylarına kadar gidebilecek bir güvenlik süreci var dedim. Bknz: düşünmeden istemek: sokağa çıkma yasağı

Salı günü “kişi başı şu kadar un, şu kadar pirinç, şu kadar bilmem ne evinizde olsun” demek varken, insanları alıştırmak varken bir kaç saat içinde sokağa çıkma yasağı (48 saat bile olsa), insanları ne kadar paniğe sürükledi gördünüz mü? Bu fragman! Sokağa çıkma yasağı diye tutturanlar iyi baksın bu tabloya! Hem yöneticilerin basiretsizliğinin ürünü hem de bilinçsizce; işin ekonomik, güvenlik, psikolojik, sosyolojik boyutlarını hiçe sayarak verilmiş bir kararın sonucudur bu!

Ek: illa sokağa çıkma yasağı ilan edilecekse ya sabah 5’te bu iş başlatılır ve “temel ihtiyaçlar serbest, toplu taşıma yasak” şeklinde koşullar anlatılır ya da halkı paniğe sevk etmeden yavaş yavaş yürütülürdü bu iş. Olacak şey değil!

Hastahanelerin %30’u doluysa ve verdiğiniz veriler doğruysa neden sokağa çıkma yasağı ilan ettiniz? Ne gerek vardı? Anlamak güç.

Test/yeni vaka oranına bakıyorsun şöyle:

**

Yatay bir seyir var. Virüsün kuluçka süresi 14 güne kadar uzuyor. 48 saatlik sokağa çıkma yasağı ile nereye varacaksınız? Ne elde edeceksiniz çok merak ediyorum. Ya ilk etapta 40 milyar dolar ayırarak, herkesi 3 hafta evlerde tutacaksınız ya da bu işe hiç girmeyip insanları paniğe sevk etmeyeceksiniz veya önceden uyarıp, alıştıra alıştıra insanlara kısıtlama getireceksiniz.

Verileriniz doğruysa, hastahane ve vaka/ölüm sayıları doğruysa; panik yapılacak bir şey yok. Zaten istediğiniz kadar sokağa çıkma yasağı uygulayın HEPİMİZ BU İLLETE YAKALANACAĞIZ! Evet hastahane kapasitelerini birden doldurmamak, hem sağlık çalışanlarını korumak hem de ölüm sayısını az tutmak için sokağa çıkma yasağı uygun görülebilir ancak sosyolojik ve güvenlik açısından bu işin sonuçlarını iyi hesaplayıp, insanları alıştırarak bu işi götürmek gerek.

2 yıldan önce kurtulamayacağımız, eski hayatımıza dönemeyeceğimiz bir salgında insanları birden paniğe sürüklediniz. Bu süreçte en çok kendi seçmeniniz size karşı olacaktır! Bu insanları bu hale sokmanın gereği var mıydı?

Bir süreç, bir karar ancak bu kadar basiretsizce verilirdi. Tebrik ediyorum! Ben size basiretsizce, beceriksizce yazdım; siz bu karara bu kadar tepki vermediğimi bilin, ona göre doğru sözcüklerle tamamlayın.

Eğer ülkede hastahanelerin kapasitesi %30’lardaysa, verilen vaka ve ölüm oranları doğruysa, bu kararı almanın gereği nedir? Dahası bu kararı birden almanın ve insanları paniğe sürüklemenin gereği nedir? Disiplin, kural, sistem, mantığın olmadığı bir ülkede böyle kararlar birden verilirse olacağı budur!

ekleme:

Şunları da yazayım:

1- Bu iş “sokağa çıkma yasağı” olarak kim tarafından ortaya atıldı? Yani “toplu taşıma olmayacak, gereksiz çıkmayın, güvenlik güçleri gerekçe soracak fakat temel malzemeleri alabilirsiniz her şey açık olacak” falan demek yerine niye böyle bir duyuru oldu?

2- Türk basını! APTALSINIZ! GERİZEKALISINIZ! Sırf manşet olsun diye, milleti körüklediniz. Yasakta yasak! Bugün o kaos ve kargaşa anında korona salgını daha da yayılacak ve bunda en büyük pay basının. Yıllardır “aldatan başlık” kullanarak, olayları körüklemeye meyil ettiniz. Böyle bir durumda insanları sakinleştirmek varken, aksine olayları körüklediniz. Midemi bulandırıyorsunuz.

Sokağa Çıkma Yasağı Gerekli Hale Bu Akşam Geldi

Bu akşamdan önce, her şey yoluna girecek görünüyordu. Fakat BU AKŞAM NEDENİYLE iki hafta sonra vaka sayısının patlaması olası. 22 Mart’tan beri görmediğim kalabalığı gördüm dışarıda.

Bu kararı alanlarin istifası şart! Bu kararı İçişleri Bakanı vermiş gibi duruyor. Yazık. Sağlık Bakanlığının ve sağlık çalışanlarının haftalarca uğraştığı mücadele, bir kaç saatte böyle sıfırlanabilirdi, onu da becerdiler. Tebrik ediyorum.

Yani o kadar öfke doluyum ki… İçişleri Bakanlığı işin başından beri belediyelerin bağışlarını donduruyor (ki böyle dönemde serbest bırakmak gerekirdi), birbiri ardına saçma sapan kararlar alıyor. Yani bunca çabayı, bunca uğraşıyı SIFIRLADILAR. Tebrik ederim. Artık herkesi içeri tıkabilirsiniz. Çünkü ne ekonomi ne de başka bir şey bıraktınız.

 

**

**

Son Değişiklik: 11/04/2020 - 21:47
Kategori: Genel - Hayat - Politika
Etiketler: , ,