Haftasonu Çanakkale’de idim. Tabi ki konu Çanakkale olunca, Çanakkale Savaşı ile ilgili bir şeyler yazacağım ancak bu konuda değil. Haftasonuna kadar yayınlayacağım yeni bir yazıda. Çünkü anlatılması gereken çok şey var. Üstelik 1 saate yakın video çekmişim, ham görüntüleri direkt olarak vermek istemiyorum. Biraz kurgu yapmak gerekiyor. Tabi 10 dakikalık görüntü üzerinde çalışmak bazen 1-2 saati geçtiğinden; 2-3 parçalık 10’ar dakikalık videolar yapmayı düşünüyorum. Veya önce ham görüntüyü yükleyip, ardından kısa görüntüleri ekleyebilirim. Bakacağım. Çanakkale Savaşı ile ilgili konu, haftasonu yayınlanacak.

Bu konuda ise Çanakkale’nin yapısını anlatacağım. Neden yaşanabilir bir kent diyorum, onu anlatacağım.

*

İçgüdülerime güvenirim. Genelde birisini veya bir şeyi sevmediğim zaman, illa ki bir sorun çıkar. Hiç sekmedi. Çanakkale’ye gelir gelmez sevdim. Akşam 22’yi geçerken, Çanakkale’ye geldim. Eceabat’tan vapur ile karşıya geçecektim. Polis, kontrol yaparken biraz laf attım, memur da sağolsun burada beklemeyin, Kilitbahir’deki 5 dakikaya kalkıyor deyince, oraya gittim.

Cuma üniversitede işimiz vardı, ÇOMÜ yani Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni ben başka bir yerden hatırlıyordum. Küçük yaşlardan beri linux dünyası bana yakın geliyordu. Pardus çıktığında heyecanlanmıştık. ÇOMÜ ile Pardus, ortak protokol imzalayarak linux dağıtımı geliştirecekti. Sonra TÜBİTAK ayrı yere savruldu, Pardus ayrı yere ve ÇOMÜ ayrı yere savruldu. 2010’larda, hem TÜBİTAK hem de ÇOMÜ iyi işler yapıyordu. Sonrası ise gerek Türkiye’de liyakat ile ilgili sıkıntılar gerek FETÖ şu bu derken kurumlar zarar gördü.

Cemaat bağlantıları, yandaşlık, yalakalık… Bunlarla bir kurumun başına gelen, kurum içinde de aynı özellikleri gösteren çalışanları alacaktır. Dolayısıyla iş yapan, araştırma yapan değil; ofis politikasını bilen, ayak oyunları oynayan, yalaka ve yandaş tipler kurumda dolacak ve sonunda da kurum çökecektir. Bu süreçte kurum kaynakları tüketilecek, yine işi bilmeyen saçma sapan tiplere iş verilecek… Sonucu da böyle oluyor:

**

Daha önce “zengin yaşamaya çalışan bir milletin ekonomik çöküşü” başlıklı yazımda “yol durumu” başlığında belirtmiştim. 3 çeşit asfalt var: iyi kalite, kötü kalite. Bir de ikisinin birleşimi orta kalite. Kötü kalite yol 2 yıl ancak gidiyor. İlk yazı gördüğünde eriyor, haliyle “sürtünmeyi sağlayan” pıtırcıklar gidiyor ve buz pisti gibi oluyor. Zaten çukuru, kayması şusu busu cabası! Üstelik bunlar için bakım masrafları ekstra. İyi kalite asfalt ise 10 yıl gidiyor.

İyi de bize ne demeyin. Kötü kaliteli asfalt için “yumuşak hamurlu lastik” kullanmak gerekiyor. Diğer türlü lastik tutunmuyor. Yumuşak hamur, çabuk tükeniyor. Kötü kalite asfalt için harcanan bakım masrafları, her seçimde “çalışıyoruz” mesajı verse de; lastik ve ön takımlar konusunda bir DERTTİR! Yani astarı yüzünden pahalıya çıkar.

Bu nedenle devlette ucuzluk, yandaşlık, “bizden” diye terfi alması yani sadakat vb gibi kavramlar YANLIŞTIR! Liyakat olmalı, uzun süreli kullanım düşünülmelidir.

ÇOMÜ, büyük sıkıntılarla uğraştı (TÜBİTAK gibi). Tabi ki akademik kalitesi düştü. Yeni gelen rektör aklımdakileri anlattı. Sanayi-akademik işbirliğinden tutun, öğrencilere ve akademisyenlere yapılacak yatırımlara (sadece maddi değil) kadar… Umarım ÇOMÜ, gelen yıllarda çok daha güçlü bir konumda olur.

 

Çanakkale’nin Yapısı

Tekrar Çanakkale’ye dönecek olursak; Bulgaristan göçmeni bir ailem var, haliyle Çanakkale ve Trakya bana uygun. Çanakkale’de sürücüler kurallara uyuyor, yol veriyor, sakin. İnsanlar sakin. Aceleleri yok, telaş yok, stres yok. Huzurlular. İstanbul’daki telaş, manyak sürücülerden sonra aradaki fark çok büyük geliyor.

Pazara gittik, bir köylü teyze vardı. Bir şeyleri getirmiş, bir de yumurta aldık. Kadın diyor ki; “kusura bakma evladım, tavuklar genç, bu yüzden yumurtaların boyu biraz küçük”. Şimdi İstanbul’daki o vahşi kapitalizme uygun yöneticileri ve şirketleri düşünüyorum, sonra dönüp sattığı yumurta küçük olduğu için özür dileyen teyzeye bakıyorum… Benim İstanbul’da işim yok! Bunu net şekilde anladım.

Tabi ki Çanakkale’de tarım ve hayvancılık iyi durumda. İktidarın aklına bu yüzden müthiş bir proje gelmiş (bakın burası çokomelli); SANAYİYİ ÇANAKKALE’YE TAŞIMAK! Çünkü tarım ve hayvancılık oralarda iyi. Neden ülkenin geri kalanında yaptığımız gibi ekonominin en temeli olan tarım ve hayvancılığı yok etmiyoruz demişler muhtemelen.

Atatürk, yeni bir ülke kurduktan sonra; önce tarım ve hayvancılık, sonra sanayi atılımları yaptı. İnsanlığın gelişimi veya yeni bir ülke fark etmez; ekonominin alt basamağı güçlü tarım ve güçlü hayvancılıktır. Konya kadar Hollanda’nın tarım ve hayvancılıkta Türkiye’yi geçmesi, Türkiye’nin ise artık tarım ve hayvancılıkta “kendi kendine yeten ülke” konumunda olmaması süpriz mi?

Çanakkale’ye köprü yapılıyor. Devamında sanayi açılacak. Taş ocakları, madenler ile Trakya’nın bir çok bölgesinde tarım ve hayvancılık rezil oldu (bknz: işte doğa talanı: gelişim sadece beton ve asfalt ile olmaz). Çanakkale’de de aynı akıbeti uygulayacaklar.

Anadolu’nun en verimli ovalarından birisi Alpu Ovasıdır. Peki burada ne yapılacak? Termik santral. Bilmem anlatabildim mi? Düşman bir ülke bizi sömürge yapsaydı; kaynaklarımızı sömürmek ve sonunda da bizi dışa bağımlı kılmak için bir takım adımlar atacaktı. Neler diye düşünmeyin, iktidarın attığı adımların hepsi, aynı mantıkta.

 

Yaşanacak Şehir

Boğazı var, vapuru var.
Martısı var, yunusu var.
Avrupa yakası var, Anadolu yakası var.
Tarihi var, kültürü var.
Tarım ve hayvancılığı şimdilik iyi durumda.
Huzur var, sakinlik var.
Fiyatlar falan öyle yüksek değil (hoş metre karesi 5₺ olan yerler 400₺’ye kadar çıkmış, balon sönmüş azalsa da şimdi 100₺ diyorlar).
İnsanları Atatürkçü ve milliyetçi.
ARABI ÇORABI YOK!
Yobazı yok!

Haliyle Çanakkale’de yaşamak benim için en kuvvetli ihtimal oldu. Tabi iş konusu biraz şüpheli. Fakat imkân varsa gideceğim, imkân yoksa imkân oluşturmaya bakacağım (bir proje orada gerçeğe dönüştürülebilir, glutensiz ürünler ile ilgili yıllardır düşündüğüm bir olay).

Çanakkale halkını, yapısını çok sevdim. Üçüncü kez gittim ama İstanbul’dan, Araplardan, yobazlardan ne kadar nefret ettiysem; Çanakkale gözüme cennet gibi göründü. Kaldı ki yeşili, denizi, tarihi, insanları ile cennet gibi yer. Yaşanır.

Marmaris’ten sonra Çanakkale’yi de sevdim.
Gerçi Türkiye’nin neresine gidersem gideyim güzel. Büyükşehir olmayan her yer güzel. İnsanlarımıız, doğal güzelliklerimiz, tarihimiz çok güzel. Sadece sahip çıkamıyoruz.

Haftasonuna kadar Çanakkale Savaşı ile ilgili yazı yazıp, videoarı ekleyeceğim. Ne demek istediğimi anlayacaksınız.

%d blogcu bunu beğendi: