Türkiye’de politik tiyatrolara alıştık. Özgecan gibi olaylar varken gözyaşı dökmeyenler, Esma için hüngür hüngür ağlıyor, seçim öncesinde ağlıyor.

Derken HDP’li Leyla Zana’nın yenilediği “politik tiyatro”. Yetmedi, HDP’lilerin ve terör örgütü yandaşlarının hesaplarından “ezilen halkız” mesajı yağmaya başladı. Neymiş? Kürtçe konuşmak yasak mıymış? Arapça konuşana bir şey denilmemiş miş..

Bakın arkadaşlar, Leyla Zana’nın yemini geçersiz sayıldı çünkü “yemini metinde yazılan şekilde” etmedi. Kürtçe konuşması gibi bir şey söz konusu değil. İzletisine (video) bakalım:

Söylediklerini aynen yazıyorum:

Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa’ya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türkiye milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim

***

Türkiye’de Demokrasi Var İnsanların Konuşma Özgürlüğü var !?!?!

Bakın arkadaşlar; demokrasi, eşitlik, insan hakları, adalet diye bağrınıyorsanız öncelikle HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ kabul etmek zorundasınız. Yani hukukun siyaset üstü olduğunu KABUL ETMENİZ GEREK! Hukuka uyacağınızı, hukukun getirdiği kurallara uyacağınızı kabul etmelisiniz.

Hukuku kanun ve kurallar oluşturur. Demokraside bunlar değiştirilebilir. Nasıl değiştirilir ? Yasalar vs gibi bir çok yolu var. Yasanın Çıkarılma Süreci ve Yasama isimli yazımda bu adımların nasıl gerçekleştiğine kabaca değindim. Yani; “insanlar beni seçti, milletvekiliyim ben! İstediğim gibi söylerim, istediğimi yaparım” diyemezsin. Kanundan rahatsızsan, değiştirmek için uğraşırsın. Olmazsa, demokraside kaybetmek vardır, kabullenip mücadelene devam edersin.

**

Yemin Anayasa Maddesidir

Meclise girmişsin, o zaman meclisin ve Anayasanın getirilerine uyacaksın!

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Anayasasının “üyelik”, “milletin temsili”, “and içme”, “yasama dokunulmazlığı”, “temsilin düşmesi” gibi maddeleri 80. MADDEDEN İTİBAREN BAŞLAR!

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANAYASASININ 80 ve 81. MADDESİ ŞÖYLEDİR:

F. Üyelikle ilgili hükümler

1. Milletin temsili

MADDE 80. – Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, seçildikleri bölgeyi veya kendilerini seçenleri değil, bütün Milleti temsil ederler.

2. Andiçme

MADDE 81. – Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, göreve başlarken aşağıdaki şekilde andiçerler :

“Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve lâik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma; büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine andiçerim.”

**

Yani kardeşim meclisin parçası olmak istiyorsan; Anayasaya, hukukun üstünlüğüne uyacaksın!

Yemini aynen yazıldığı şekliyle kabul etmen gerekir.

Yeminin Kabul Olmama Nedeni Metnin Aynen Okunmaması

Yemini, metinde yazıldığı şekliyle aynen okuyacaksın! “Laik cumhuriyete” yerine “cumhuriyet” diyemezsin. Geçersiz olur.

LEYLA ZANA’NIN YEMİNİ BU YÜZDEN GEÇERSİZDİR!

Kürtçeyle ilgisi yok. Olayı dramatize etmeyin. Olayı Kürtlük ve Kürtçe üzerinden tartışmayın. Bu yüzden “politik tiyatro” diyorum. Eğer sorununuz yasayla ilgiliyse, yasayı değiştirmenin çeşitli adımları vardır. Anayasayı değiştirmeden, kafanıza göre takılamazsınız.

****

Yemin Etmezse Ne Olur?

Kendileri yemin etmeyeceğini belirtmiş[1]. Vallahi bana göre hava hoş. Yemin etmezse; oy veremez, yasa teklifi veremez, konuşma yapamaz. Keyfi bilir yani.

Hem demokrasi de, eşitlik de; hem de hukukun üstünlüğü ve çatısı altında bulunduğun meclis kurallarına uyma ve ardından “Kürtlük, Kürtçe” diye mağdur psikolojisine gir.

**

Bir kaç hafta içinde gizli gizli yemini edecektir. Kameralar olmadığı için politik tiyatro olmayacak, Türk milleti diyecek ve iş bitecek.

Amaç olayları kızıştırmak.

Bu işten sonra da “gelin yeni Anayasa yapalım” diye teklifler gelirse hiç şaşırmayın.

Son Değişiklik: 23/10/2019 - 12:02
Kategori: Genel - Hayat - Politika - Tarih
Etiketler: ,