Erken seçimi bekliyorduk. Daraltılmış bölge gibi kavramlar olacağını da bekliyordum ancak başka stratejileri ne olabilirdi? MHP ve BBP’den gelen çağrılara bakılırsa, ki bu çağrılar partiler arası ittifakı yasal olarak mümkün kılmak üzerine; anlaşılan ya bizdensiniz ya değilsiniz gibi bir düşünceyi benimsemişler.

Devlet Bahçeli kısaca biz Başkanlık seçimlerinde destek veririz ama şu barajı düşürelim demiş [1].

BBP’li Destici ise daha açık konuşmuştur [2];

Partiler arası seçim iş birliği, ittifakı yasal hale getirilmelidir. Seçime birlikte katılmaya karar veren partiler anlaştıkları ortak bir liste üzerinde karar alıp, ittifaktaki her partinin de amblemi seçim pusulasında mevcut olacak bir şekilde tek liste ile seçime girebilmelidir. Ayrıca bu ittifaklara isim verilmesine de müsade edilmelidir.

***

Yeterince dikkat ederseniz bazı şeylere ulaşabilirsiniz…

Bahçeli:

[…] Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile artık baraj, yüzde 50+1’e çıkmıştır. […]

Destici:

[…] cumhurbaşkanının yarıdan bir fazla oyla seçilmesini benimsediğinden yönetimde istikrar sağlanmış olmaktadır. […]

Yeterince dikkatli ve bu konuları biraz takip eden biriyseniz, böyle mesajların iktidara yakın partilerce hem ard arda, hem de bir ağızdanmış gibi gelmesinin tabi ki tesadüf değil; planlı bir eylem olduğunu bilirsiniz.

Ya Biz Ya “Onlar”

Devlet Bahçeli, seçim barajının düşürülmesini istemiş. Bu nedir biliyor musunuz? İyi Parti ile birlikte barajın aşılamayacağının itirafıdır. Kendi ağzıyla yapmıştır bu itirafı.

Amerika’daki gibi iki partinin baskın olduğu sistemi getirmeyi düşündüklerini sanmam. En azından kısa süreçte, çünkü uzun süreçte “birileri” tarafından bunun istendiğini düşünüyorum.

AKP+MHP+BBP bir yanda, ve istedikleri gibi yasal düzenleme olursa ne olacak? Atatürkçü, milliyetçi, vatansever ittifakı mı?

Öte yanda kim kalacak? CHP+HDP gibi duruyor. Belki 3. Fakat İyi Parti başka bir ittifakla gelebilir. Bu durumda 3’e ayrılmış olacak. Yani İyi Parti sürekli planları bozmuş gibi duruyor.

Uzun süreçte bu tarz ittifak kuralım, baraj düşürelim gibi söylemlerin; kendi seçmenleri tarafından dahi “zayıflık” olarak algılanacağını ve zayıf olanların ne kadar desteklendiğini defalarca gördüğümüz bir seçmen davranışına bakarak; işlerin çok farklı noktaya gidebileceğini düşünüyorum.

**

Yani olay şu; eğer istediklerini yaparlarsa, seçmenlerin gözünde CHP’yi HDP’ye iteleyecekler. Ardından İYi Parti’yi de FETÖcü diye kakaladıklarında; akıllarınca yerleri sağlamlaşacak.

 

Demokrasi Anlayışından Tamamen Uzak

Niye ittifak yapıyorsun? Kop partinden, git AKP’de devam et siyasi hayatına. Neden baraj altı kalması muhtemel partilerinizle AKP’yi desteklemeye çalışıyorsunuz? Bu da başka bir olguyu uyandırıyor bende; seçmenin başka yönlere kaymasını engellemek gibi bir çok amacın taşındığı bir karma amaçlar bütünü var.

İttifakların, demokratik olduğunu düşünmüyorum. Meclisteki ittifaklardan ya da politik ittifaklardan bahsetmiyorum. Bir kaç partinin seçimlere birlikte girmesi, bir blok halinde girmesi yanlış bir olaydır. Başkanlık seçimlerinde, partilerin belirli adayları desteklemesinden çok uzak noktadadır bu.

Şimdiden bu ittifakın söylemlerini ve davranışlarını tahmin edebiliyorum. Haliyle neresinden tutarsanız tutun, yanlış karardır.

 

Erken Seçim

Erken seçimin olacaktır elbet. Baraj düşümü, daraltılmış bölge falan var ancak; bedelli askerlik ve genel af bile çıkabileceğini düşünüyorum.

AKP’nin Atatürkçülüğe yaslanması,
MHP’nin AKP’ye yaslanması (barajın düşürülmesi için)…

Bütün bunlara baktığımızda gerçekten zor durumda olduklarını görüyoruz. Peki koltuktan gitmek istemeyenler, kaybetmeye başladığında ne yapar? Sert ve demokratik olmayan tedbirler alır. Onun hemen öncesinde popülarite kazanmak için bedelli ve genel af çıkartacaklarını düşünüyorum.

**

Henüz ortada net bir biçimde plan yok hatta ayrıntılardan çıkarım yapmam dışında fol yok, yumurta yok. Bu yüzden yazıyı kısa tutuyorum. Fakat 2018’de erken seçim, bedelli askerlik, barajın düşürülmesi ve belki bir çeşit af haberlerini duyabiliriz diye düşünüyorum.

Kategori: Ekonomi - Genel - Hayat - Politika