Blitzkrieg, yani Yıldırım Savaşı (harekatı)…

2. Dünya Savaşı’nın başında Nazi Almanyasının hızlıca kazanmasını sağlayan taktik. Peki nasıl doğdu?

Birinci Dünya Savaşında bol bol tıkanan cephelerden bahsedilir. Çanakkale’de dahil olmak üzere bir çok yerde, 5-6 metre uzaklıktaki düşman cepheleri birbiriyle savaşır ancak aylarca yerlerinden kımıldayamazdı. Birinci Dünya Savaşı sonuna doğru tanklar ortaya çıktı.

Egzozları içerideydi, fazlasıyla kabaydılar. Fakat düşmanın taramaları tüfekleri, bu demir gemileri durduramıyordu. Cephelerin üzerinden paletleriyle ezip geçmelerini izlediler. Kullanımı ise, “piyadelere” yardım amaçlıydı.

ingiliz mark tankı

 

2. Dünya Savaşı’nda Yıldırım Savaşı

Nazi Almanyası yeni bir taktikle geldi. Tanklar ve diğer silahlar piyadelere yardım etmek için kullanılmıyordu. Aksine öncelik tanklara verildi ve piyadelerle desteklendiler. Tanklar cepheye girip dağıtıyordu ve ardından piyadeler geride kalanları temizliyordu.

Tanklardan önce toplar, uçaklar cepheyi bombalıyor, sonra tanklar (ve zırhlı araçlar) giriyor, cephedeki güç bölündükten sonra piyadeler temizliyordu.

 

Blitzkrieg Taktiği

Cephe savaşı ve Yıldırım harekatı (Blitzkrieg)

 

İkinci resimde, sol tarafta yıldırım savaşı, sağ tarafta ise cephe kuvvetleri görünüyor.

 

Yıldırım Savaşı Nasıl Doğdu?

Nazilerin hesaplarına göre, gelen petrol yeterli değildi. Uçaklara, zırhlı araçlara, tanklara, sivillere yetemeyecekti. Haliyle petrole ihtiyaç olduğu gibi (ki Polonya’ya girişin bir nedeni oradaki kuyuları almaktı), aynı zamanda petrol tüketimini azaltmaları gerekiyordu.

Nazi askeri ve sivil uzmanları, petrolü daha ekonomik kullanacak Yıldırım Savaşı taktiğini keşfettiler. Petrolü az kullanmakla kalmıyorlar, gücü daha verimli kullanıyorlardı çünkü cephelerde fazlasıyla hızlı yok ediliyordu. O kadar hızlı ki, yer yer petrolün nakliyesi yetişemediği için savaş sık sık kesiliyordu.

 

İlerleme ve Yenilik, Sorunların Çözümüyle Mümkündür

İster tarihe, Nazi Almanyasına isterseniz günümüzdeki teknolojik gelişmelere bakın; hepsinde verimliliğin artması ve sorunların çözülmesi mevcuttur. Bir sorunu çözmek için yola çıkanlar, başarıya ulaşır. Sorunun özünü iyi anlamak ve bunun için çözüm üretmek gerekir.

 

Bakü Petrolü

2. Dünya Savaşı aynı zamanda üretim savaşıydı. Petrol, Naziler için önemliydi ve bu yüzden Hitler yüzünü Bakü, Sovyetlerin petrol ihtiyacının %72’sini karşılayan Bakü’ye çevirdi. Tabi Bakü, Sovyetler’in Naziler karşısında direnişi için hayati önem sağlıyordu.

Belgeselde de görebileceğiniz gibi Hitler’in amacı Bakü’ye ulaşıp petrol kaynaklarını ele geçirmek, sonra Kafkaslardan aşağıya inip, Kuzey Afrika’da olan birlikleriyle kıskaç yaparak İngiliz ve Fransızları kıstırmaktı.

Hedef Bakü, 2. Dünya Savaşı için fazlasıyla önemli bir konuyu anlatıyor. İzlemenizi tavsiye ederim.

 

Son Değişiklik: 17/06/2020 - 12:28