Yumuşak güç deyince aklınıza Avrupa’yı, sert güç deyince IŞİD’i düşünebilirsiniz. İster ülke, ister insan ilişkilerinde ele alın; sert güç ve yumuşak güç birlikte vardır ve her yerde geçerlidir. Dilerseniz kıyaslamayla gitmeden önce örnek vereyim ;

İki ilişki düşünün, bir tanesinde erkek kadını elde etmek için zor kullanıyor, küfür ediyor, tehdit ediyor, hatta dövüyor. Diğerinde ise sahiplenme var ancak kadını kırarak değil, kazanarak elde ediyor. Jestler, sözler, inceliklerle.

Yumuşak Güç ve Sert Güç Ayrımları

Yumuşak güç uzun sürede etki eder ancak etkisi uzun sürelidir.
Sert güç kısa sürede etkisini gösterir ancak etkisi kısa sürelidir.

Yumuşak güç hayranlığa dayanır,
Sert güç korkuya.

Yumuşak güç, imaj ve çekicilikle olur,
Sert güç ise tehdit ve kaba güçle.

Ne demek istediğimi anladığınızı düşünerek kısaca geçtim. Angelina Jolie, bir çok gönüllü organizasyonda çalışıyor. Çünkü dünya çapında çekiciliği var. Erkekler O’nunla olmak istiyor, kadınlar O’nun gibi olmak istiyor. Bunun gibi bir çok ünlünün bu tarz projelerde kullanma nedeni budur.

Örneğin Obama, farklılık yarattı ve seçmenlerin oyunu kazandı. Putin ise liderlik gösterdi ve hem Rusya’nın, hem Rusça’nın  güçlenmesini sağlarken; seçmen desteğinde %90 gibi muazzam bir rakama ulaştı.

İster karşınızdaki insanın gönlünü ele geçirmeye çalışın, ister sevgili adayınızın, isterseniz bir topluluğun; önemli olan mükemmel karışmı yakalamaktır.

Mükemmel Karışım

Sizin, grubunuzun, şirketinizin, ülkenizin; peşinden gidilebilecek, “hayalleri ve amaçları” olan ve bu yoldan sapmayan, ne yaptığını bilen, kararlı, soğukkanlı imgesi (imajı) vermesi gerekmektedir. Nasıl olacak diye merak etmeyin sosyal medya bunun için uygundur. İmge ve Hitabet Teknikleri adlı konumda bahsettim.

Ancak bu nasıl davranacağını bilen, her şeyi düşünen, amaçları olan, soğukkanlı kişinin yada organizasyonun aynı zamanda sert gücüde olmalı. Her zaman kullanılmamalı, ancak gerektiğinde kullanılacağı ve kullanıldığında da karşı taraf için ağır sonuçlar doğuracağını hem takip edenler, hem karşı taraf bilmelidir. İşte bu mükemmel karışımı yaratır.

Kısacası, iki güçte aynı kişi, topluluk yada ülkede bulunur. Ancak atılan adımlar birisiyle atılır. Eğer bu sert güç ağırlıktaysa, vay hallerine !

Çin’de koskoca tankların önüne silahsız çıkan, Gezi Parkı Protestoları zamanında polislerin önünde korunmasız duran insanlar nasıl unutulabilir ? Tankların, topların, silahların, gaz fişeklerinin başaramadıklarını ; el ele tutuşan insanlar başarmış, tarihe geçecek önemli işlere imza atmışlardır.

Önemli olan yavaş, kararlı ama güçlü şekilde davranarak insanları ve toplulukları kazanmaktır. Yavaş olduğu için zor olacaktır. Her adımı planlanmalıdır. Ancak zor olan şeyler kıymetlidir. Bu yüzden gerek kızların, gerek insanların gönlünü kazanmak için yumuşak gücü kullanın.

Yinede; sağ elinizle tokalaşırken, sol elinizde taş tutun !