Biraz önce yine bir haber okudum… Yine çatışma, yine polis vuruluyor…

Fatih Beyazıt Çadırcılar Sokak’ta iki grup arasında saat 10.00 sıralarında çıkan silahlı kavgaya müdahale etmek isteyen bir polis yaralandı 1.

Çok değil, bir kaç gün önce yine benzer haber okudum. Bu aralar hep okuyorum. Polise ateş açmak bu ülkede ne kadar kolay ya! Polis dediğin, devletin kanunlarını uygulamakla görevli memurdur. Polis, bir anlamda devletin kendisidir. Polisin yasaları bilerek, insan hakları ve ilgili kavramlara saygı göstererek vatandaşa yaklaşımı ne kadar önemliyse; vatandaşın da devlet memuruna saygı göstermesi o kadar önemlidir.

Bakın 1 ay önce ne olmuş 2:

Adana’da uyuşturucu madde ticareti suçundan aranan şüpheli, eve operasyon düzenleyen polis ekiplerine ateş açtı. Saçmaların isabet ettiği biri komiser, 2 polis yaralandı. Göğsünden vurulan polis memurunun durumunun ağır olduğu belirtildi.

Yaklaşan Tehlikeyi Kaldırabilecek Düzeyde Değiliz

Türkiye’nin demografik yapısı değiştiriliyor. Bilerek değiştiriliyor. Hapishaneden çıkartılanlar, Türkiye’ye yollanıyor, Suriye Dışişleri Bakanlığı açıklama yapıyor ve 1 milyon Suriyelinin Suriye’deki güvenli bölgeye yerleştirmenin Suriye halkı ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne karşı saldırgan oyun olduğunu söylüyor 3! 1 milyon! Biz kaç milyonu aldık? Bilinçsizce (ya da plan dahilinde bilinçle!).

Şaka gibi yaa.. Sığınmacı statüsünde 5 milyona yakını var, sığınmacı olmayan (vatandaş, turist şeklinde gelen, işveren ve işçi olan veya sığınmacı olarak başvurmayan) kaç milyon kişi var? Üzerine Afgan’ı, Pakistanlısı…

Hatırlar mısınız bilmiyorum, kamyonet ile çatışmaya giden Suriyeliler vardı, Antalya’nın Konyaaltı ilçesinin Hurmalı mahallesinde kağıt toplayıcılığı yapan Suriyeliler, kağıt toplayıcılığı yapan Afganları bastı, silahlı çatışma çıktı 4.

  1. Şehrin göbeğinde kamyonetle silahlı çatışma yapabilecek gücü nereden alıyorlar?
  2. SİLAHLA İŞLERİ NE? Nereden buldular?

Gelecekte buna benzer sorunları sürekli göreceğiz, Yaşayacağız. Bütün bunlara karşı polis teşkilatı gerekli donanımda mı? Yeterli bilgi, birikim ve hukuksal temele sahipler mi?

 

Yenilik Şart: Eğitim Denetim Hukuk Bilgisi

Atılacak adımlarda polisin, tıpkı asker gibi disiplinli olması, bu şekilde eğitim görmesi şart. Bakın eski ve sağlam polisler diyor ki; askerlik hizmetini yapmış polislerin farkı belli oluyor, ast-üst ilişkileri ve emre itaat gibi konularda daha iyi durumdalar. Amerika’daki polis eğitimlerini izlerseniz, sert ve disiplin dolu olduğunu ve askerî eğitim gibi olduğunu göreceksiniz. Her alanda olduğu gibi polislikte de eğitimli insanlara ihtiyacımız var. Bunca sorunun altında disiplinle, bilgiyle, eğitimli insanlarla kalkabiliriz. Askerî sistem gibi yapılacak en ufak hatalar polis adaylarına izlettirilmeli ve ders çıkartılmalıdır.

Görüntüyü bulamıyorum ancak sanırım 1990’lı yıllarda bir video idi. Bir ev basılıyor ve polis memuru, çocukları sakinleştirip hane halkına haklarını okuyordu. Bakın bu çok önemlidir. Kanunlar en üsttedir. Herkes kanunlara uymak zorundadır. Dolayısıyla polisin kanunları çok iyi bilmesi, iyi uygulaması anlamına gelecektir.

Geniş yetkiler vermek için diğer bir adım denetimdir. Polisler denetim ve soruşturma ile işleri ilerletebilir. Başta ABD’deki gibi vücut kameraları olması, araçlarda kamera olması ve olası durumlarda bunların delil ya da soruşturmada kullanılması için kayıt altına alınması ŞART. Polis memuru ve vatandaşlar ne zaman başlarına ne geleceğini bilmeli. Örneğin birisi silahına davranırsa vurulacağını, dur ihtarına uyulmadığında vurulacağını bilmelidir. Herkes yasalara uymalı.

 

Vur Yetkisi

Bunca saçma sapan şey (üzerine işlerinden kopartılıp siyasi temelli olaylar) ile uğraşan, suçluları defalarca yakalayıp sonuç alamayan polislerin bir de çatışma riskleri ortaya çıkıyor. Bakın geçenlerde bir Suriyeli, çatışmada polislerin siper almasına bakarak “bunlar savaş çıkarsa kaçar” yazmış.

Yalansa günahı çevirenin boynuna:

**

“Efendim bizde de vur yetkisi belirli koşullarda var”… Yahu geçin bunları. Polis ya da etraftaki birisinin can güvenliği tehlikedeyse vurulmalı! Nokta. Bunu herkes bilmeli.

Amerika’da polislik yapan Amerikalı Aynasız’ı takip etmenizi öneririm. Amerika’da ve çoğumuzun “fazla” dediği olayları anlatmış. Mesela adam silahı alıyor, hemen vurup öldürüyorlar. Çok acımasız diyoruz değil mi? Değil. “Etki-tepki” olayını anlattı. Eleman silahı tutuyor, polis de silahı tutuyor, konuşup ikna edilmeye çalışılıyor. Suçlu, silahı çekip polisi vurabilir ve polis karşılık bile veremeyebilir. Bir kaç yerde görebilirsiniz ancak örnek:

 

Sarsılmaz’ın sayfasındaki videoda (burada) yine vardı sanırım.

dikkat! Alttaki videodan rahatsız olabilirsiniz

 

 

İkinci videoda görebileceğiniz üzere, eli cebinde. Adamda da şok silahı var (elektrik veriyor). Şüpheli. Burada adama cebinden çıkart deyip, ters bir şey yaptığında silahla vurmadığı için kendisi vuruluyor. Bu kadar BASİT.

Yine rahatsız olabileceğiniz bir video (11 saatlik), Amerikalı Aynasız, Police Activity kanalındaki videoları izliyor (vurulanlar, olaylar). İzlemek için tıkla.

**

Bütün bunlara baktığınızda Amerikadaki polislerin neden bu kadar sert olduğunu anlıyorsunuz. Bütün buradaki müdahaleler, askeriyede olduğu gibi hatalardan ders alınarak geliştirilmiş. Dolayısıyla yaşananlar sert değil, mücadelede doğru olandır.

Ek: Amerikalı Aynasız Yorumlamış (24 Mayıs)

 

 

Polisin Tutumu ve Polise Olan Tutumlardan Rahatsızım

Bana göre polis, yanlış olan şeyleri uyaracak ve özellikle trafik polisleri için konuşuyorsak milleti “doğru yolda” tutacak bir kavramdır. Örneğin polisler devriye sırasında şüpheli bir durum görürse, bununla ilgili gerekeni yapmalılar. Trafikte birisi makas atıyorsa, telefonla konuşuyor, sinyal vermiyorsa (vs); kenara çekerek uyarıda bulunmalı ve sisteme girilmeli. İkinci uyarıda ağır ceza. Üçüncüsünde artık ehliyete geçici el koyma. Eğer 1 yıl içerisinde ışıkta geçmiş, makas atmış vb 4-5 kural ihlali yapmışsa bu kişinin ehliyeti alınmalıdır. Yani SAT kursunda “zayıfların elenmesi” gibi, olur da aslında almaması gereken birileri ehliyet aldıysa bunlar temizlenmelidir.

İstanbul’da gözümün önünde telefonla konuşurken solda polisi görmeyip üzerine süren kişiye polis sadece korna çaldı. 2 şerit+park eden arabalar olan yolda birisi 2’inci park hattını kurup yolu kapattı. Ben de arkada park etmiştim, izliyorum; 2 polis otosu geçti, siren bile basmadı. Bu kadar!

Sahte çakarlılar, makas atan denyolar, ahlaksızlar… Denetim yok, yaptırım yok, ceza yok..

Üstteki videoyu izleyin. Yolunuzda ailenizle gidiyorsunuz. Eşiniz, çocuğunuz falan… Kurallara uyuyorsunuz. Fakat geri zekalı denyonun birisi salak gibi gitmeyi marifet sandığı ve başına hiçbir şey gelmeden aylarca böyle takıldığı için yine manyakça iş yapıyor ve siz takla atıyorsunuz. Ya sevdiklerinizin başına bir şey gelse? Çocuğunuz ölse, eşiniz ölse; bu piçi 3-5 yıl içeride ancak tutarlar. Hangi adalet, hangi denetim, hangi ceza???

Ben bu işten bıktım. Emir geliyor 1 hafta güvenlik şeridi ihlalini kontrol ediyorlar. Emir geliyor 4 gün emniyet kemeri. Emir geliyor 10 gün yaya geçidi. Ayıp yaa… Polis şahin gibi olacak. Trafikteyken, en ufak ihlallere hemen müdahale edecek. Yok bu iş zor ise, ben kayıtla ihbar yapayım. Göstereyim videoyu nasıl makas atmışlar, neler yapmışlar; yükleyeyim sisteme, yeri tarif edeyim, yağdırın cezaları bu kadar zor olmamalı?

**

Gelelim polise olan tutuma…

Kimlik soramazsın, arabamı arayamazsın… Bir de sosyal medyada 3-5 avukat sayfasını takip edip “hakkınız yok” diyor. Birey olarak hakkını bilmek çok önemli, fakat kanunu bilmeden bu işi ileri sürmek, polise artistlik yapmak? Ben sert olunması taraftarıyım. Polis tokat atıyor. Bu da hoş değil, ancak sinirleri zıplatan durumlarda direkt yere yatır, kelepçele tutukla. Bunun önünü açacaksın.

Polis, vatandaşa karşı saygısızlık yapmayacak ama aynı şekilde vatandaş da polise karşı saygısızlık yapmayacak. Son yıllarda polisler çok kibar. Durduruyorlar, kimlik soruyorlar, veriyordum, iyi günler beyefendi diyor. Kimliğini ver, dur kontrol falan değil; gayet kibarlar. Tabii lüks araçla bir de normal araçla kibarlığın nasıl değiştiğini de biliyorum ama oraya girmeyeceğim. Fakat genel anlamda kibarlar. Bütün gün manyaklarla uğraşan, çok yoğun mesai harcayan bu insanlar, saygıyı hak ediyor.

En basitinden bir devlet hastahanesine gidip 30 dakika oturun. İnsanların ne kadar manyak olabileceğini göreceksiniz. Bunlardan beter kişilerle uğraşıyor polisler. Bağırış, çığırış, sürekli tehditler, saçma sapan işler bir de can güvenliği…

Ben Fatih’te yaşanan çatışmanın görselini koymak istemedim ama rezalet.

 

Bireysel Silahlanacağım

Son dönemde yaşananları görüyoruz. Sığınmacı istilası, çatışmalar, Atatürkçülere karşı sokakta çatışma imâları (bknz: çeşitli gruplar işbaşında); ne olduğu net olmayan ancak websitelerinde bilgilere bakınca dehşete düşmeniz gereken SADAT… Hemen bakalım:

**

Hayırdır inşallah? Keskin nişancılık, tahrip, gayrı nizami harp (gerilla), su üstü ve altı eğitimi, helikopter ve savaş pilotluğu eğitimi; savunma ve sanayi işbirliği oluşturmak… Hayırdır?

Şu eğitimleri verebilmek için Özel Kuvvetler (SAT, Bordo Bereli vb) mensupları olmalı. Siviller böyle eğitim verebiliyor muymuş? Yine kendi sitelerine bakarsak, beğendim bu eğitimleri mesela ben alayım dersem Kara Harekatı için kurslarda şu yeterliliklere bakıyorlarmış:

  • Temel askerlik kural ve tekniklerinin bilinmesi
  • 20 Kg sırt çantası ile 7200 metre mesafenin 52 dakikanın altında tamamlanabilmesi,
  • Tabanca ve piyade tüfeği atışlarında %60 başarı sağlanabilmesidir.

Hadi 6 ay askerlik yaptım, askerliğe küçük yaştan beri meraklıyım; bir sürü video (ecnebilerin SEAL eğitimlerinden bizimkilere) izledim, bu konuda kitaplar okudum… Temel askerlik eğer yanaşık düzen vb şeyler ise onları biliyorum.

Haftanın 3 günü ağırlık, 3 günü kardiyo çalışıyorum. 3-4 kilometre koşarım ama 7.200 metreyi 20kg ile koşmam için sanırım komando eğitimi almam gerek. Öyle herkesin yapabileceğini düşünmüyorum. Hadi atletiğim bunu da yaparız.

Tabanca ve tüfek eğitimi? Hadi G3 ile atış yaptık, 3 mermiyi aynı yere attım. 25 metrede böyle başarım var. Av tüfeğiyle falan atış yapıyoruz fakat tabanca 2-3 kez attım sanırım. Yani %60 başarım olur mu bilmem.

*

Kısaca bütün bu şartları sağlayacak kaç kişi var merak ediyorum. Kaldı ki İslam ülkelerinde savunma sanayi işbirliğini sağlayabilecek hangi güce sahipler? Mesela ÖSO, Müslüman Kardeşler vb yapılar eğitiliyor mu? Tabii burada devletin yapmadığı şeyleri, özel sektör ile yapabilecek ve uluslararası birtakım durumlardan kaçınabilecek işler yapılabilir fakat bu biraz şeffaf olmalı.

**

Konumuza geri dönersek; trafikte, sokakta yaşananlara, ülkenin kutuplaşmasına bakarsak ben bireysel silahlanacağım. Çok net söylüyorum. Ruhsat başvurusu yapacağım, ruhsatlı silah alacağım. Ben artık can güvenliğim konusunda kolluk kuvvetlerine GÜVENMİYORUM, devlete hiç güvenmiyorum. 15 Temmuz sürecinde ordu ve MİT içinde nasıl yapılandıklarını gördük. Daha kendisini korumakta sorun yaşayan bir devletten bahsediyoruz.

İş dünyasına atıldık, nereye el atsak cemaat ve localar bilmem neler çıkıyor. Yahu yurt dışı destekli STK’lar olmadan, cemaatler olmadan bir iş yapamıyor musunuz? Yapamıyorsunuz. Devletten önemli arge projesi için 200 bin lira alacaksınız göbeğiniz çatlıyor. Sonra bir duyuyorsunuz bilmem kime 100 milyon hibe. Bilmem kimlerin bilmem ne kadar vergi borcu silinmiş. Sen kurala uyuyorsun, bir bakıyorsun kural çiğneyenlere af çıkmış.

Bu ülkede vatanseverlik bir hatalıktır. Böyle bir hastalığa yakalandık. Etik gelmeyen, ahlâksızlık gelen şeyleri yapmıyor; devlete ve millete hizmet edelim diyoruz ve sürekli olarak ahlâksızların, namussuzların yükselişini izliyorsunuz.

Neden anlattım bunları?

Elin manyağı el altından silah alıyor, STK görünümlü çeşitli yapılan silahlandıkları yetmiyor bir de eğitim alıyor; sonra ben “yasalara güveneceğim”. Hangi yasalara? Hangi kolluk kuvvetine? Makas atan adamı uyarmayan ve uyarmadığı için günün birinde başkasının takla atmasına neden olan polise mi; 10 ayda 2 kez evimize hırsız girdiği halde yakalamayan sisteme mi, tanıdığımıza “yerini biliyor, hırsızdan davacı olacaksan iyi düşün” diyen komisere mi yoksa içeri girip bir kaç ayda çıkanlara mı? KİME GÜVENECEĞİM?

Kendime.

Kendinize Güvenin

Savunma sporlarına yazılın (yaşınız kaç olursa olsun), çocuğunuzu ve özellikle kızınızı da bu sporlara yollayın. Malûm 11’de tacize uğrar, polis gelir o saatte orada ne işin vardı der, savcısı gelir “ne giyiyordun” der… Ağzını burnunu kırsın kızınız.

Gidip yasal yolların izin verdiği ölçüde bireysel silahlanın. Av tüfeği olur, silah olur alın. Bakın Ukrayna’da yaşananları da görüyorsunuz. Bizim ülkede olası bir savaş durumunda halka dağıtılacak silahları “Ergenekon” bahanesiyle temizlediler. Özel Kuvvetlere girdiler… Neyse o başka konu..

Kendinizi geliştirin, kendinize güvenin. İnşallah kimseyi dövmek zorunda kalmazsınız, kimseyi vurmak zorunda kalmaz, ülkenizi savunmak zorunda kalmazsınız… Fakat ben askere gittim, öğreneceğim ne varsa öğrenmeye çalıştım. Orada da şunu gördüm; ordu da, bedenin çalışması gibi bir sisteme sahip, sürekli olası tehditlere bakıyor. Mesela TSK’da “barış” olmadığını ve barışın, “en düşük güvenlik durumu” olduğunu gördüm. Yani yine alarm var ama düşük düzey (Bknz: Amerika’daki DEFCON 4-5 gibi, 1 en yüksek alarm).

Siz siz olun, temkinli olun; önlemi elden bırakmayın.

 

Sonuç Olarak

Ben polislerin ve askerlerin saçma sapan çatışmalarda hayatını kaybetmesi ve yaralanmasını istemiyorum. En önemli şey kendi canları ve başkalarının canlarıdır. Eline silah alacak suçlular, 2 kez düşünmek zorunda olacak. Yani Türkiye’de Afganlar ve Suriyeliler çatışıyorsa, polisin hepsini vuracağını herkes bilmeli. Ben bu işten sıkıldım artık.

Trafikteki manyaklardan, ülkedeki suçlulardan; hukukun ve sistemin yeterli gelmeyişinden cidden bıktım usandım.

**

Düzenleme: 24 Mayıs

Şunu oturup izleyiniz. Polisin silahını alırlar, polise ateş açarlar, polise direnirler sonuç? Polis zarar görür, polis görevden atılır, sürülür. Böyle olmaz bu iş.

 

Kaynaklar

1. Mynet (2022, Mayıs 23). SON DAKİKA | İstanbul Beyazıt’ta silahlı çatışma! Bir polis memuru yaralı
. https://www.mynet.com/son-dakika-istanbul-beyazit-ta-silahli-catisma-bir-polis-memuru-yarali-110106959578

2. Can ÇELİK (2022, Nisan 16). Adana’da uyuşturucu şüphelisi tüfekle ateş açtı: 2 polis yaralandı. Adana. Hürriyet. https://www.hurriyet.com.tr/gundem/adanada-kendisini-almaya-gelen-polislere-ates-acti-1-agir-yarali-42044762

3. Sözcü (2022, Mayıs 21). Suriye, Erdoğan’ın 1 milyon Suriyeli planını kabul etmedi. https://www.sozcu.com.tr/2022/dunya/suriyeden-turkiyenin-1-milyon-suriyeliyi-geri-gonderme-planina-tepki-7148439/

4. Masum GÖK (2022, Nisan 4). Türkiye silahlı Suriyeliler videosunu konuşuyor… Çatışmanın sırrı bu haberde. Odatv. https://odatv4.com/guncel/turkiye-silahli-suriyeliler-videosunu-konusuyor-catismanin-sirri-bu-haberde-234430

Son Değişiklik: 24/05/2022 - 16:26