Benim gibi Milenyum (Y) kuşağı iseniz; pixel art, kalemle sarılan kaset, Y kuşağı süperkahramanları (bknz: bisiklete takılan joker Mc Donalds oyuncağı) gibi bir çok şeyi bileceksiniz. Reddit, 2017’de yaptığı uygulamayı 2022’de yaparak bizi eskilere götürdü. Bilmeyenler olacak, onlara da anlatacağım.

Yıl sanıyorum 1994-1995 civarı. 999999999999 in 1 diye atari kasetleri çıkıyor ancak bakmayın siz ona 10-15 oyun, farklı versiyonlar (999 in 1 doğrusu). Dayım Bursa’da öğrenci. Ben 6-7 yaşlarındayım herhalde (veya daha ileriki yıllar), dayımla oturup atari oynuyoruz. Arkadaşları falan geliyor, Süper Mario vb oyunlar oynuyoruz ve yanan, içine limon sıkılmış yarım bardak kristal kolayı ceza olarak içiyor. Dayımın evinin sokağından da öğrenciler geçiyor. Bir sürü balona su koyuyor, kızların etrafına balonla su atıyoruz. Çok hafif ıslanıyorlar. Lazerle sarhoşları şaşırtıyoruz falan….

Çocukluğum 2 boyutlu oyunlarla geçti. 2000 yılında Mynet Mysite ile HTML’e giriş yaptım, 11 yaşındaydım. 2001’de evimize bilgisayar alındı. Oyundan çok programlamaya sardım. Çevirmeli ağ bağlantısı, adsl olmaya başlayınca yavaş yavaş iş hack bölümüne kaydı. O zamanlar doğru düzgün yasalar yok, her şey delik deşik. Çok basit scriptler ile koca sitelere sızıyorsun, man in the middle tarzı saldırılar ile milletin bilgisini çekiyorsun. Asla zarar vermedim, hep uyardım ancak bunu yapmak müthiş idi. Daha sonra bilgisayar mühendisliği okurken, üniversite ağında snifferlar ile yazışmaları dahi okuyorduk (henüz uçtan uca kripto falan hak getire)… İşte bu dönemde sitelere “indeks” atılıyor, piksel artlar falan ekleniyordu.

Yani anlayacağız, oyunlardan güvenlik bölümüne kadar piksel piksel güzellikler var. Siteler falan böyle minimalist değil!

 

Reddit r/place Nedir?

Reddit, 4chan gibi önemli (bazen de garip!) topluluklar var. Bu topluluklar ilginç, dolayısıyla reddit gibi platformlar da daha ilginç uygulamalar ile güncelliğini tutmaya çalışıyor.

Reddit belirli bir tuval veriyor (şu an 1999×1999 piksel). Bazı temel renkler var ve 5 dakikada 1 doldurma hakkı veriyor. Yani 5 dakikada 1, sadece 1 rengi ekleyebiliyorsunuz. Bununla neler olabilir ki?

Ortaya psikoloji, toplum vb alanlarda tez çalışması olabilecek sonuçlar çıkıyor. Bunu güzelce açıklayan 6 dakikalık video koyuyorum:

**

Mavi köşe ve her büyüdüğünde ortaya çıkan “void” adı verilen siyahlıklar…. xQc gibi bir takım egolu, kompleksli tiplerin yıkımları… Her şeye zarar veren ve yutan oluşumlar… Millet korkup buna bulaşmıyor ancak Elraen bunlara saldırmış. Reddit r/place‘te elraen ünlü oldu. Buna geleceğim.

Yüzlerce, binlerce kişilik gruplar hemen organize olarak bir bölümünü kapak fotoğrafında verdiğim mükemmel işlere imza attı. Tablolar, bayraklar (İngiltere bayrağında gölgelendirme ile harita çizmiş adamlar) ve hatta bizimkilerin yaptığı müthiş Türk bayrağı şaheseri. Gerçekten “piksel sanatı” yani Amerikan özentisi haliyle “piksıl art”.

Psikoloji, toplum ve politik açıdan söylenecek çok şey var, belki akademik makale yazılması gerek.

 

Elraen

İnternette biraz takılırsanız Elraen’in videolarına denk gelmişsinizdir. Pek tanımam, açıkçası Twitch’i de pek takip etmiyorum ancak youtube’da 4-5 dakikalık bazı videolara denk geldim ve instagram’da da ara ara görünüyordu.

Reddit mevzusu patlayınca Elraen’de yayın açıyor, yönlendirme yapıyor. Dün 160 ya da 180 bin kişi canlı izliyordu. Bugün r/place’in son günü. Haliyle olduğu gibi bitmesi için uğraşacaklar ve herkes birbirine saldırabilir. Yayın 200 bini geçebilir. İzlemek isteyenler için: twitch/elraen. Akşam 6-7 gibi açar diye düşünüyorum.

**

Tabi olay patlayınca hafta sonu mevzuyu biraz takip ettim. Diğer yayıncılara bakarsak, Elraen gayet aklı başında ve ilginç şekilde diplomasiyi bilen biri gibi yönetmiş. Yani olayı güzel yönetiyor. Görevler dağıtıyor, diğer topluluklarla (Hollanda vs) konuşarak yer alıyor, başkalarına yardım ediyor. Tabii yabancıların da saygısını kazanmış.

Fakat xQc diye kim olduğunu bilmediğim eleman saldırılarda da bulunuyor. Elraen burada da devreye giriyor. Youtube’da ilginç videolar var. Bir bölümünü vereceğim.

 

İlk Saldırı (Sanırım 1 Nisan) ve Elraen

**

İkinci videoda da xQc’nin sözlerini çevirmişler.

Benim de bildiğim olay bu. Dün de bir bölümünü takip ettim ancak yine mevzu olmuş.

 

Diğer Saldırı (3 Nisan) ve Elrean

Dün bir bölümünü izlediğim olay. Saat 22.30 gibi uyudum, sonra patlamış herhalde. Gerçi fazla izleyememiştim. xQc’nin de olduğu karşılıklı video:

**

Limon Tayfa Void’e Saldırıyor

Limon tayfa neymiş baktım, kızlara limon gönderin demiş oradan patlamış. Tavuk döner falan yazıyorlar süper yaa…

**

 

Milletimizin Bazı Saçmalıkları

Bir Türk bayrağı var, bugün elemanlar başka yerdeki bayrağımızı büyütmeye çalışıyor, neden?

Eski hali yeşil ile çizdiğim yerdeydi.

Yani buna ne gerek var? Başka bayrakları yiyerek büyüdüler. Yahu bir tane var zaten, çok da güzel yapılmış (kapaktaki görselde) olan bayrak var.

 

Başka bir yerde gördüm, “Amerikan bayrağına saldırıyoruz”. Neden? Milletimizde yok etme, saldırma, kavga etme arzusu çok yüksek. Yıllarca birbirimizi yedik durduk.

Elrean sırf 3 günde davranışlarından ötürü sevgimi ve saygımı kazandı. Mantıklı, sakin, olması gerektiği gibi yönetti süreci. Bakın 160 bin insan izliyor. 20 bin reddit kullanıcısı onu takip etse, bunları yönlendirmek kolay değil. Bakın 11 dakikada Hiko baba çiziyorlar:

**

Yayında izliyorum, “millet buraya güzel şey çizmiş, bozmayın” diyor. Gerektiğinde Polonya’ya ayar verip “don’t” yazdırıyor gerektiğinde reddit’e ayar verip “enough” yazdırıyor. Fakat bayrakları sonra temizliyor.

 

Sonuç

Çok güzel bir etkinlik. İnanların “birlikte hareket ettiğinde” neler yapabileceğini gösterdiği gibi; sürekli karanlık (void) olacağını ya da doğal olayları (her şeyi yutan mavi köşe) gösteriyor. Aynı zamanda bu kötülüklere karşı bir arada direnebileceğimizi de gösterdik. Fakat burada bir şeyi daha görüyoruz, İYİ BİR LİDER!

Güzellikleri bozmadan, birlikte anlaşarak, başkalarıyla yardımlaşarak ve birlikte hareket ederek daha güzel olaylar yapılabilir.

Daha da ilginci, Türk bayrağının 4-5 kez değiştiğini gördüm. Yıkımdan sonra, iyi bir yönlendirme ile daha iyi hâle geldi. Buradan alınacak çok ders var aslında.

Bu akşam kaçırmayın derim 🙂

Son Değişiklik: 04/04/2022 - 12:34
Kategori: Genel - Hayat - Teknoloji